BUITENLAND. TOT NÜT VAN 'T ALGEMEEN. DE TONG. Wij vernemen, dat de uff. van gez. 1ste kl. Kranke den 20 dezer te Ylissitigen is overleden. Te Leiden is den 21 dezer overleden de lieer F. van Spall, emeritus-predikant, die door vele geschriften, waaronder vooral kinderwerkjes, zijn naam gunstig bekend heeft gemaakt. Men leest in «de Amst. Ct. van lieden: „Mie het verhaat van de ontzettende schipbreuk heeft gelezen van de Jane Loicden, en de wonderdadige uitredding door de Jda Elisabeth, kapt. Doorcn, zal zeer zeker met belangstelling vernemen, dat bet leven van kapitein John Casev nicl alleen gespaard is ge bleven, maar dat er, dank de uitmuntende zorg en liefde, allereerst door kapt. Doorcn en thans in het Itijks-hospitaal te Nieuwcdifp aan hem gewijd, alle hoop bestaat, dat hij binnen eenige weken, hersteld van zijn kronkbed, zal mogen verrijzen, maar hoe....! han den en voeten zóó verminkt, dat die wakkere zeeman, dio alles verloren beeft, misschien nimmer weder in staat zal wezen zijn be drijf uit te oefenen. Hiervan heeft de ondergeteekende zich over tuigd, toen hij in liet begin van deze week kapt. Casey een bezoek heeft gebragtmaar met aandoening hoorde hij daar van dr. Aruold, lecraar van de Eng. Episcopaalsehe gemeente te Batavia, thans met de Tagal uitgezeild, die, van den eersten dag dat kapt. John Casey te Nieuwediep in het hospitaal werd gebragt, tot 11. Dingsdag hem gedurig bezocht heeft, dat eenmaal op zijne vraag, welk middel van bestaan hij had, alleen dit zijn welsprekend, maai aandoenlijk ant woord was, dat hij zijne verminkte handen ophief: „alleen deze c-u mijn vertrouwen op den Heer, die mij zoo wonderlijk uitredde, dat Hij ook zal zorgen voor mijne vrouw en vijf jeugdige kinderen." Uit alles geeft mij vrijmoedigheid, aan allen die zich opgewekt gevoelen om dien armen zeeman eene gave toe te reiken, opdat hij niet geheel ledig tot de zijnen lerngkeere, mij tot de ontvangst en uitreiking bereid te verklaren. William Jamieson, leeraar bij de Eng. Episcopaalsehe gemeente te Amsterdam, Groenenburgwal. Ook de lieer E, C. Boissevain, Keizersgracht, RR 204, te Amsterdam, belast zich gaarne met de inzameling." Volgens opgaaf van de Tijd bedragen de vrijwillige giften voor den paus thans 179,841.35, na hetgeen van andere bladen bij die redactie is ingekomen. De Tijd zegt: De toevloed der vrijwilligers te Rome is zoo groot geworden, dat de pausselijke kazernen voor liet oogenblik geen plaats bobben, om al de aankomenden te huisvesten. Dien tengevolge beeft men uit Rome last gegeven, dat gedurende een maand lang geen vrijwilligers naar dc eeuwige stad worden opge zonden. Het te 's Bosch uitkomend blad de Noordbrabanter bevestigt, dat dezer dagen eene bijeenkomst zal plaats hebben van Nederlaiul- sche en Belgische Katholieken, ten einde middelen te beramen om den Kerkdijken Staat den last van het leger te helpen dragen. Men houdt zich overtuigd door jaarlijksche bijdragen, te ontvangen door de katholieke bladen, gemakkelijk en ruimschoots te zullen kunnen voorzien in het onderhoud van het IIollandsch-Belgische leger in Rome. In den afgcloopen week is een huisgezin te Balk-ond nabij de Leije in groot gevaar geweest. De vrouw des huizes wilde petroleum gieten in eene lamp, terwijl deze nog brandende was. Terstond vloog de voorraad in brand en het vloeijencl vuur ver spreidde zich door het vertrek. Vele meubelen werden erg beschadigd, en ook de aanwezige huisgenooten kregen belangrijke brandwonden, vooral eene vrouwelijke dienstbode. Men is echter nog zoo gelukkig geweest het vuur meester te worden. Te Iloogeveen zijn den 1 Jan. jl. volgens oud gebruik de plaatsen in de Israëlitische cynagoge verhuurd, en daar er IS zit plaatsen onverhuurd ziju gebleveu, zijn deze, op last van de manhigim, onbruikbaar gemaakt, en wel door het plaatsen van zigtbare voet angels en klemmen op en onder dezelve, tot groot ongcrijf van minvermogenden en vreemdelingen, die van de openbare godsdienst oefeningen wenschen gebruik te maken. Het belangrijkste buitcnlandschc nieuws is de herhaling der vroe gere tijdingen omtrent het lieersehen der onlusten in Ierland. De habeas-corpus-uct, d. i. de wet tot persoonlijke vrijheid der inge zetenen des lands, is voor Ierland ingetrokken. De discussicu over dezen maatregel der regering in dc beide huizen van liet Parlement behouden, waren vrij belangrijk. De minister Grey legde in het Lagerhuis de verklaring af, dat de regeling zulk een belangrijk voorstel deed. tengevolge van de aanmoediging, die de partij der Eenians uit Amerika ontvangtdat liet getal der agenten uit de Nieuwe Wereld thans het onrustbarend cijfer van vijfhonderd bedraagt; en dat de lord-luitenaut van Ierland, ten einde raad, den eisch had gedaan om mei eene uitgestrektere inagt te worden be kleed, ter beteugeling der beroerten. Dc voorgestelde maatregel werd met bijna nlgcmeene stemmen goedgekeurd. Ook het Hoogcr- huis hechtte, na de betuiging van liet hoofd der oppositie, dat hij zich volkomen met den voorgestelden maatregel vereenigen kon, zijne goedkeuring daaraan. In Dublin zijn onderscheidene personen in hechtenis genomen, terwijl ook in de provinciën de arrestatiën worden voortgezet. Omlreul den oorlog tusschen Spanje en Chili verneemt men, dat de Cliiliaatisclie kapers reeds verscheidene Spaarische koopvaardij schepen hebben genomen. De Spaanschc consul te Liina had ook vau de Cliiliaansclie regering eene uitnoodiging ontvangen om zijn bureau te sluiten cn dc stad te verlaten. De beide Huizen van deu Pruissischen Landdag zijn jl. Donderdag, op last des koniugs, gesloten. Een reiziger nam «iet lang geleden zijn intrek in een hotel te Brussel. Hij zette zich aan dc table d'hote, en plaatste zijn reiszak op een stoel naast zich neder. Des anderen daags willende vertrekken, was hij niet weinig verwonderd op zijne rekening een bedrag uitgetrokken te viuden voor twee plaatsen, aan de table d'hote, op zijne bemerking deswegeus, werd hem geantwoord, dat zijn zak de plaats liad ingenomen, voor een ander reiziger bestemd, weshalve hij ook verpligt was de daardoor veroorzaakte schade aan' den hotelhouder te vergoeden. De reiziger sprak geen woord verder en betaalde. "Weinige dagen na dat voorval stapte hij op nieuw in datzelfde hotel af, plaatste zich weder aan tafel en dezelfde reis, zak naast hem. Thans echter droeg hij zorg dat van eiken schotel welke aan tafel werd voorgediend, zooals een vleugel van een eend vogel, een portie osscnvleesch en ham, kortom, dat dc reiszak ruim schoots vau alles zijn aandeel bekwam. Dit ging zelfs zoo verre dat ten allerlaatste dc bedienden zich deswegens hunne aanmerkingen veroorloofden, waarop hij alsnu antwoordde: „den vorigen keer had mijn reiszak volstrekt geen honger, maar heden, zooals ge zeer juist gezien hebt, heeft hij een buitengewone groote apetijt, dus dat komt eigenlijk op hetzelfde neêr." De reiziger deelde alsnu, wat hem den vorigen keer met den reiszak wedervaren was, mede aan de overige dischgenoolen, die allen schaterden van lagchen. Dezer dagen werd door eene socicteit te Itijssel een harer leden begraven. Die leden behoorden zeker niet tot dc afschaffers, althans meest allen waren beschonken. Tot het graf genaderd, wilden zij, getroffen door het groote verlies en als om eene laatste eer aan hunnen vriend te bewijzen, zelf zijn stoffelijk overschot in de groeve nederlaten, maar de doodgravers wilden dit niet toestaan, hetgeen tot een krakeel aanleiding gaf. Men begon met woorden en eindigde met daden, zoodat er eene worsteling plaats greep, die daarmede eindigde, dat cn lijk, èn doodgravers, en eenige der treurende vrienden weldra op een hoop in en om het graf lagen. De doodgravers, ziende met welke lieden zij te doen hadden, gaven eindelijk toe; maar er had een groot schandaal plaats gehad, en de schuldigen moesten gestraft worden; proces-verbaal werd opge maakt; vier van hen, die de laatste eer aan den ontslapene hadden bewezen, werden voor de regtbank gedagvaard, en de hoofd beschul digde, zeker de diepstbedroefde, werd tot óóne maand en drie anderen tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Een beeldschoon meisje, Sophic G., verhaalt de Fransche Epoque, verliet het klooster, om onder eene gouvernante te komen, die haar jeugdige verbeelding door allerlei verhalen van diamanten en paarlen prikkelde; toen de ouders het gevaar ontdekten, ging Sophie nog 2 jaar naar 't klooster. Dat voor goed verlaten hebbende, zou zij in het huwelijk treden. Toevallig ontmoette zij de gouvernante weder, die haar op 't slechte pad bragt. Uit het ouderlijk huis gevlugt, ontving mcu ten laatste berigt, dat Sophic zich geheel aan een on tuchtig leven had overgegeven. Op deze tijding schout de vader zich dood: de moeder, die met den bruidegom op het. vernemen van 't schot naar boven liep, werd op 't gezigt van 't misvormde lijk van haar man krankzinnig; kort na het vreeselijk tooneel ten huize der familie G., vond men het lijk van den bruidegom bij de brug van Jena in de Scine. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1363 sterf gevallen en 2093 geboorten plaats gehad. De Pruissische regering heeft dezer dagen twee van stapel geloopen stoom-kanonneerbooten lste klasse, de Meteoor en de Drache, beschikbaar gesteld voor de Noordpool-expeditie. Zij zullen tot dat einde zoodanig worden iugorigt, dat men den winter in het hooge Noorden op behagelijker wijze dan met een gewoon schip zal kunnen doorbrengen. Een gedeelte vau de gemelde vaartuigen zal met ijzeren platen aan de buid en van binnen met zware ijzeren knieën worden voorzien, om met goed gevolg door het ijs te boren en de schokken van ijsschotsen te kunnen weerstaan. l>e bemanning zal gevormd worden uit vrijwilligers en niet meer dan het volstrekt benootligde getal bevatten, In April zullen de beide schepen zee kiezen onder bevel van kapitein-luitenant Werner. Men weet, dat bier en daar in Amerika ook vrouwen het diploma verworven hebben, dat haar in staat stelt de geneeskundige praktijk uit te oefenen. Een ander staaltje van vrouwelijke geleerdheid, en van hare emancipatie, wordt thans door den Courrier des Elats JJnis gemeld. Een zekere Mis Martha Baldwin, die op de hooge- school in den staat Ohio het diploma van doctor in de letteren had verworven, is ten vorigen jarc tot professor in het Grieksch en Latijn aan de hoogeschool te Baker (Kansas) benoemd. Sedert neemt zij het professoraat met veel ijver waar en haar cursus wordt door talrijke studenten vau beiderlei huune bijgewoond. Te New-York is op vasten-avond door het 7de regement, dat zamengesteld is uit de aristocratie vau liet land, een bal gegeven, dat als het schoonste feest, ooit te voren in de Verecnigde Staten gegeven, wordt geroemd. Het bal had plaats in de Opera-zaal, die als de schoonste ter wereld bestaande wordt beschouwd. De kosten der verschillende decoratiën, bij deze gelegenheid in de zaal aangebragt, worden begroot op eene som van 70,000. Dc onkosten van het soupc bedroegen volgens het programma 175,000. Buiten dc officieel genoodigden werd een bepaald aantal kaarten tot deelneming daarvoor uitgegeven tegen betaling van 25 de persoon; welke kaarten zeer spoedig uitverkocht waren, tengevolge waarvan vele bezitters dier kaarten ze weder hebben verkocht, zelfs voor 250. IV. Voor dc toepassing vau den laster, zooals die in het werkelijke leven zich i vertoont, is er zeker niets dat- meer tot ernst en nadcukeu stemt, en het ver- foeiclijk kwaad meer doet verafschuwen dan de beroemde schetsen met bijschrift uit de „Zoo zijn er" vau den talentvollen Alexandcr v. II. Op de eerste van het negental platen zien v. ij de bcoldschooue Maric, wier gitzwarte zijden lokken langs sneeuwwitte hals en boezem golven, met haar Gjngcvormde leden 1 op het grastapijt eeuer kleine heuvel; rozen eu lelieu'spreiden baar kleuren en. geuren om haar heen, terwijl zij, in argelooze achteloosheid n.derliggende en zich verlustigende in liet volle, rijke genot der natuur, ecu krans van bloemen I vlecht, licmiiiuclijk cn aantrekkelijk beeld der onschuld I Maar wat verheft Dat tusschen dit stukjen geplaatst is.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2