HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 22. en binnenland! DOiVDERDAG 16 MAAKT. lttGG. het VIER-EN-TWINTIGSTE Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdao avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. AdVertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan de»Helder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimt» die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Onze lezers ontvangen morgen het verslag van dejl. Dingsdag avond gehouden Raadszitting met de opgave der Weerh. Waarnemingen Den 16 dezer vertrekt de O, I. Tand ma ïl via SOl'THAMPTON. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Maart. De derde en laatste buitengewone vergadering in dit saizoen van het gezelschap Ernst en Scherts werd jl. Maandag avond in de zaal van den heer C. L. Pedroli alhier gehouden. Talrijk waren de leden met hunne dames ter vergadering opgekomen. In de eerste afdeeling werd opgevoerd het blijspel van den heer D. Dekker, getiteld: „De Gemeenteraad van Wielewaaldat over het geheel op zeer verdienstelijke wijze werd ten tooneele gebragt. Niet minder lofwaardig was de opvoering van de beide stukken der tweede af deeling: 1. „De burgvrouw van Alenqonen 2. het blijspel „Rosalie," wier zamenvoeging in ééne afdeeling op voldoende wijze de zinspreuk des gczelschaps, „Ernst en Scherts," regtvaardigde. Bij het einde van de reeks der wintervergaderingen, roepen wij den werkenden leden van dit gezelschap een welmeenend „tot weerziens in den volgenden winter," toe, en voegen daarbij den wenscb, dat deze vereeniging, die in haren kring op zoo voortref felijke wijze voor aangename en nuttige uitspanning ijvert, langdurig bestaan en bloeijen moge. Met betrekking tot het concert van het gezelschap Apollo, gisteren avond alhier gehouden, verwijzen we onze lezers naar het hierachter staande ingezonden artikel. Jl. Zondag werden onderscheidene vreemdelingen met den spoortrein naar hier overgevoerd, ten einde den walvisch in oogen- schouw te nemen. Wij vernemen, dat de Zang vereeniging Nut en Genoegen in het begin der volgende maand eene buitengewone vergadering in het lokaal Tivoli alhier zal houden. Yan wege den Rabbinalen Assessor in de provincie Noord- holland en bij den kerkeraad der Israëlitische gemeente alhier is eene aanschrijving ontvangen, houdende uitnoodiging cn opwekking tot het uitstorten van gebeden ter afwending van de heerscbende ziekte onder het rundvee in ons vaderland. Ook bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde Gemeente alhier zal heden avond, onder de leiding van ds. A. S. Entingh, een biduur worden gehouden, ten einde den Allerhoogste ora af wending van die ramp te smceken. Den 12 April a. s. zal te 's Gravenhage worden aanbesteed: het maken van gebouwen en verdere werkeu op het halteplein te Castricum en het stationsplein te Uitgeest, ten behoeve van den spoorweg van hier naar Amsterdam. Op Zaturdag 31 dezer zal te Amsterdam de aanbesteding geschieden van het maken van den spoorweg Haarlem—Uitgeest, ter lengte van ongeveer IS mijlen. Ter vervanging van den luit. ter zee 1ste kl. E. M. Parker Verboom, wordt met 1 Mei a. s. als onder-equipagemeester bij 's Rijks werf alhier geplaatst de luit. ter zee 1ste kl. C. A. W. Halverhout. Z. M. heeft den luit. ter zee 1ste kl. J. P. A. Lapidolh, op zijn verzoek, met den 20 dezer eervol uit de zeedienst ontslagen, met vergunning om de activiteits-uniform te mogen blijven dragen; benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Enkhuizen A. K. Daneels vau Wykhuise, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Even als in vorige jaren zullen de Israëlitische militairen, die zulks mogten verlangen, in de gelegenheid worden gesteld om het Paaschfeest ten hunnent te vieren, en zal hun tot dat einde verlof worden verleend van den 28 dezer tot en met den 10 April a. s. Aan Z. M. den koning is jl. Vrijdag de eerste grasboter voor dit jaar aangeboden door den bouwman J. Lievaart, te Delft. D De heer Thorbecke heeft de benoeming tot lid der Tweede Kamer voor Groningen aangenomen. Men verwacht nu, dat hij weldra zitting zal gaan nemen. Zijn eerste, stellige plan, om te Dresden zijne rust te nemen, is nu vooreerst geheel opgegeven. In den loop van dit jaar zullen er ten dienste der staats spoorwegen 1100 verschillende rijtuigen worden aanbesteed en nog 26 machinisten worden aangesteld. Het getal notarissen in ons land bedroeg in het vorige jaar 739, hiervan zijn in Noordholland 116. Het getal, dat volgens de wet kan benoemd worden, is 100S. Te Zuid-Zijpe is dezer dagen uitbesteedhet bouwen van een kerk en pastorie aan de liecren Gebrs. Janzen alhier, voor de som van/18,314. Douderdag a. s. zal te Hoorn eene vergadering gehouden worden in een koffijhuis aan den Rooden Steen, ter beantwoording van de vraag: „hoe kan de runderpest het best uit onze provincie worden geweerd," enz. Te Hoorn overleed dezer dagen iemand die voor korten tijd het enorme gewigt had van ruim 320 oude ponden. Te Rotterdam is jl. Zaturdag avond eene opera opgevoerd van een Nederlandschen componist, namelijk de Aleida van Holland van den heer Thooft, tekst van den heer Pasqué. Deze compositie heeft, luidens de berigten in de Rotterdamsche dagbladen, bij uitstek goed voldaan. Te Kinderdijk werd jl. Zaturdag met goed gevolg te water gelaten een der drie ijzeren schroef-stoomsleepbooten voor de sleep dienst Noordholland, besterad tot het sleepen van schepen op het Groot Noordhollandsch Kanaal, en gebouwd voor rekeuing der heeren Gebrs Goedkoop, te Amsterdam. Den 6 dezer overleed te Zeist den heer II. WipfF, gepensioneerd vice-admiraal. E. B. Theunissen en II. Deelewcert te 's Hertogenbosch vierden dezer dagen den 66sten verjaardag hunner echtverbindtenis. In een huisgezin te Breda zijn in de vorige week drie zusters plotseling overleden ten gevolge van het gebruik van ingemaakte snijboonen, die in een onvertinden koperen ketel gekookt en daarin tot den volgenden morgen hadden gestaan. De dienstbode die daarvan tevens had gebruikt, is nog ernstig ongesteld. Jl. Vrijdag was de notaris Middelkoop, te Sprang, bezig aan het veileu van een huis aldaar, en juist toen zich nog een lief hebber opdeed, om den inzet met 75.te verhoogen, hoorde men van buiten het geschreeuw van „brand! brand!" Geïnformeerd waar de brand was, ontstond er eene niet geringe ver bazing en opschudding bij het vernemen dat de brand plaats had.... in het oogenblikkelijk geveild wordende perceel. "Wat de oorzaak van den brand was, is vooralsnog oubekend; de zoon van den eigenaar, dien men op prmsumtie in hechtenis had gehouden, is thans weder op vrije voeten gesteld. De verkoopprijs van de koffij is in de laatste jaren zeer gestegen. In 1852 waren de middenprijzen nog slechts 24 a 25 cent de 5 ons. Daarna dobberden zij lang tusschen 30 en 40 cents en eerst sedert 1861 hebben zij de 4 cent duurzaam overschreden. Men herinnert zich den tijd, dat de Java koffij voor 19 cents on verkoopbaar was en nog in 1858 is de prijs daarvan plotseling gevallen van 41 op 274- cent. Van hoeveel belang de koffijprijs voor de schatkist is, blijkt hiciuit, dat bij een gewoon gewas elke cent verschil in den prijs per 5 ons er-n voor- of nadeel oplevert, van een millioen gulden. Dat de koffijprijzen eene aanmerkelijke daling zullen ondergaan, is met grond niet te wachten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1