BUITENLAND. Heden nacht is door de hariugvisschers nabij onze kust ge vangen en alhier aangebragt een zeehond, buitengewoon groot en dikdc huid is zeer fraai gevlekt. Ofschoon dit zeedier door riemslagen zwaar gewond werd, leefde liet lieden middag nog. Woensdag a. s. zal door de Rederijkers-kamer Oli/mpia alhier, hare laatste buitengewone vergadering in dit saizocn worden ge houden, waarin o. u. het drama van W. J. Hofdijk, getiteld: „Er is vergelding", in de kleeding van dien tijd, zal worden opgevoerd. Bij den boekhandelaar L. A. Laureij alhier, zullen worden uit gegeven de onuitgegeveu en verspreide gedichten van den heer A. 1). van Buuren. l)cn konstabel-majoor W. de Haas, op Zr. Ms. wachtschip alhier, is toegekend de gouden medaille ter zake van zijn vijftig jarigen diensttijd. De rijksveldwachter K. II. Staal is verplaatst van Leeuwarden naar hier. Naar wij vernemen, is voor den Engelsclicn koopvaardij-kapiteiu John Casey, wiens doorgestaan lijden algemeen bekend is, reeds in gekomen de somma van 4000, waarvan circa 3000 uit Engeland. Door de Tweede Kamer der Statcn-Ueucraal is het wetsont werp tot verdaging der afschaffing van de plaatselijke accgnsen iu de gemeente Helder zonder beraadslaging met algemeeue stemmen aangenomen. Dc Tweede Kamer heeft jl. Donderdag al de overige uitzon deringswetten nopens de plaatselijke verbruiksbelastingen aangenomen, enkele met eenige wijziging. In de zitting vau gisteren is de aan gevraagde vei hooging van ƒ100,000 voor de veeziekte met algeuieene stemmen goedgekeurd. Z. M. heeft benoemd tot officier van Justitie bij de Arroud.- Regtbank te Zwolle, mr. L. Eyssonius Wichers, thans officier van Justitie bij de Arroiid.-Regtbank te Hoorn. Het getal gepensioneerde officieren yan ons leger bedroeg in het afgcloopcn jaar 68, en de som, die zij jaarlijks als pensioen g- noten was 1,052,980. Een 2de luit. werd gepensioneerd in 1 SOSeen lsie luit. iu 1806; een 1ste luit. in 1807, twee 1ste luit. in 1 SOStwee kapt. in 1S06; een kapt. in 1S0S; een majoor in 1808. In het vorige jaar oveileed te Groningen een 2de luit., die gepen sioneerd werd in Ï795en dus 70 jaren pensioen had genoten. (Arnh.Cl.) Aan het verslag omtrent den Hollandschen IJzeren Spoorweg over 1S65 wordt het volgende ontleend: „Voor de verbindingslijn Haarlem—Uitgeest is de levering der materialen aanbesteed; de aanbesteding vau den geheelcn aanleg zal den 31 Maart geschieden, opdat de weg in de eerste helft vau 1867 voltooid zij, gelijktijdig met de dan ook te verwachten vol- tooijing van het baanvak AlkmaarUitgeest van den Noordholland- schen Staats-spoorweg." Door het Prov. bestuur van Noordholland is op 15 dezer gegund: 1. Het mukeu van rijzenhool'den op het Noorderstrand, en andere werkzaamheden op het eiland Vlieland, aan den heer B. Beukenkamp, te YVieringen, voor 23,880; 2. Het maken van plan kier werk in de haven van het eiland Terschelling, aan den heer J. Visser, te Marken, voor 7266. Dc Tijd {Noordh .Crt.) meldt, dat de giften aan den paus zullen worden overgemaakt, gelijktijdig met de lijst en bijschriften, tevens met het adres in Nederlandsch en Latijn; alles tot een praeht-exemplaar bewerkt door den heer Cuypers. Jl. Donderdag is te Burg, op Texel, aanbesteed: 1. het met Portland-cement bepleisteren van den toren der Hervormde Kerk aldaar, benevens eenige vernieuwingen aan hout- eu ijzerwerken en het makeu van een bliksem-afleider, minste inschrijver de heer R. Smit, voor 1518; 2. liet met Portland-cement bepleisteren van den voorgevel ter weerszijden van den toren van opgenoemde kerk, minste inschrijver de heer P. Pluvier, voor 477. Als eeue merkwaardigheid verdient vermelding, dat, blijkens eene advertentie iu dc Haar Ionische Courant, de echtgcnoole vau den onderwijzer te tiruft (Noordholland) na een zeventienjarigen kinder- loozen echt, van twee zonen is bevallen, die twee dagen na elkander werden geboren. Te Amsterdam overleed gisteren de lieer Jacob Swart, com missaris van het collegie Zeemanshoop. Voor de Zeevaartkuudige weten schap is het overlijden van dezen verdienstelijken man een groot verlies. Het Prov. Geregtshof van Zuidholland heeft gisteren 4jonge lingen, die tcregt stonden wegens het afleggen van valsche getuigenis in eene boetstraffelijke zaak, ieder veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van twee jaren. Dc vijfde beschuldigde in deze zaak is schuldig verklaard van omkoopitig van getuigen en daarvoor tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren veroordeeld. Te 's Gravcnhage doet zich dit jaar het geval voor dat allen, die aan de loting voor de Nationale Militie hebben deelgenomen en geene redenen van vrijstelling hebben, dienstpligtig zullen zijn, terwijl daarmede zelfs het gevorderde contingent nog niet ten volle zal geleverd worden. De oorzaak hiervan is het groot aantal vrij stellingen die verleend moesten worden. De Hollutidsclic vertaling van het nieuwe werk vau Victor Hugo: „les Travailcurs de la Mcr" ligt bij dc lirma L. K. Bosch cu Zoon Ic Utrecht ter perse cn zal spoedig verschijnen. De opdragt luidt aldus: „Ik draag dit bock op aau dcu rots van herbergzaamheid en vrijheid, aan Jat hoekje van den óudcu Normandischcn grond, door ecu edel, klein volk van de zee bewoond, aan het eiland Guernscy, zoo bar ca zoo zacht, mijn tegenwoordig toevlugtsoord, en waarschijnlijk eens mijn graf." liet voovberigt zegt: „De godsdienst, dc maat schappij, de natuur; ziedaar de drie worstelperken vau den mensch. Deze drie worstelperken, voldoen tevens aan zijne drie hoofdbehoeftenhij moet gcloovcn, van daar de tempel; hij moet scheppen, van daar de stad; hij moet leven, van daar de ploeg en het schip. Maar deze drie antwoorden sluiten iu zich drie strijdleuzen. Dc geheimzinnige, raoeitcvolle strijd des levens is het uitvloeisel van alle drie. De mensch vindt tegenkanting onder dcu vorm van het bijgeloof, onder den vorm van vooroordeel, onder den vorm van element. Ecu drievoudige dwang (annnké) belemmert ons; de dwang der dogma's de dwang der wetten, dc dwang der dingen. Iu Nó:re Dame de Paris heeft dc schrijver het eerste onlhuld, in Misérablcs het tweede aangetoond, in dit bock het derde nangevvezeu. Bij deze drie fataliteiten, die den mensch iu den weg staan, komt nog eene derde, de hoogste, het meusehelijk hart." Wat liet werk zclt' aimgunt, „les Travaillcurs de la Mit", vcrtooucu ons hoofdzakelijk de worsteling van den mensch met den Oceaan, do klippen en de stormen. Dc slorineu des geinoeds verheffen zich nevens eu met die der baren, maar het „denkcude riet", dat Pascal ons inagtigcr heeft voorgesteld dan liet heelal, dat het kan verpletteren dat riet, tracht zich meester te maken van de blinde kracht, hoewel die onop houdelijk teistert. Vrecsselijkc strijd! Dc mensch tegen de zee! Dc zwakke sterveling tegen dc wereld! De grootste zwakheid tegen de ruwste kracht. Het is zoo, de Oceaan moge oneindig zijn in kracht evenals in uitgestrektheid, doNnrnsch kan tegenover die zich zelf onbewuste oneindigheid, iets stellen, wat evenzeer geene grenzen kent en dat zich zelf wel bewust is: zijn wil. Die stiijd is grootsch en edel, treffend altoos! Men vindt in dit vve-k vau V. Ilugo een roman, een der treffendste drama's, eenige der oorspronkelijkste tafemlèn van het zeeleven, eene roman, waarin de zonderlingste avonturen door wind en golven in liet leven geroepen, met de droevigste en bekoorlijkste aandoeningen des harten, een geheel vormen. Zijn hoek is een boek der werkelijkheid, gccne diepzinnige beschouwingen over den Oceaan, maar uil liet leven gegrepen blad zijden, met meesterlijke hand gclcekend. (U. Crt.) Uit het Pauselijk Jaarhoekje voor 186G blijkt, dat Z. H. Pius IX (Johanncs Maria Maslai Eerritti) op 13 Mei 1792 te Sinigaglia geboren en op 16 Junij 1846 tot paus gekozen is. Hij is bij gevolg in zijn 74ste jaar en in het 20ste jaar van zijn pausschap. De Amcrikaansche openbare schuld bedroeg op den 1 Maart jl. 2820 millioen dollars. l)c conferentie ter zake vau de aangelegenheden in de Donan- vorstendoromen te Parijs vergaderd, houdt het verhandelde in hare bijeenkomsten geheim en dus is er slechts naar te gissen, wat door deze vergadering van diplomaten wordt besproken en beslist. Alleen begrijpt men, dat er ernstig sprake moet zijn over de vraag: zullen de beide vorstendommen, Moldavië en Walluchgc, voortaan geschei den of vereenigd zijn. De groote meerderheid des volks en van zijne vertegenwoordigers zijn de vereeniging toegedaan, doch de Turksche regering wil de beide staten geseheiden hebben, De Porte schijnt hierbij te denken aan het „Verdeel en heersch!" en zij vindt bij oen deel der bevolking in Moldavië eenige ondersteuning. Vorst Couza was door beide stalen afzonderlijk tot hospodar gekozen en die verkiezing werd door de regering te Coustantinopel, zoowel als dooi de waarborgende mogendheden, erkend. .Door die wijze van benoeming voldeed men ligtelijk aan de wenschen der groote meer derheid van het volk cn tevens aan het voorschrift dienomtrent in het tractaat van Parijs opgenomen. De vorstendommen zijn op de conferentie niet vertegenwoordigd en daaruit blijkt genoegzaam, dat alleen uit staatkundig belang, maar volstrekt niet met het oog op de volkswensehen zal worden gelet. Belangrijk voor ons werelddeel waren de vragen, die nu zeer onlangs door den keizer van Oostenrijk in de vergadering der maarschalken van het keizerrijk werden gedaan: 1. is het leger in volkomen slagvaardigen toestand, zoodat het ieder oogeublik ten strijde kan rukken? cn 2. is het mogelijk op twee punten tegelijk, in het Noorden en Zuiden, met kans op goed succes te opereren. Beide vragen werden bevestigend beantwoord. Ofschoon men hier uit nog niet behoeft op te maken, dat de oorlog nu als ophanden kan worden beschouwd, is het vast niet ongerijmd aan de moge lijkheid van het uitbreken van een krijg te blijven hechten, hoezeer men ook uit Weenen verzekeringen meent te kunnen geven voor het standhouden des vredes. Met liet oog op den binnenlandschen toestand van Groot-Brittannie is een hoogst gewigtige maatregel door de regering van koningin Victoria aan de goedkeuring vau hot parlement onderworpen. Het betreft de wijziging en uitbreiding van het kiesstelsel. De heer Gladstone, minister van financien, hield bij de aanbieding van het daartoe leidend wetsontwerp in het Lagerhuis eene belangwekkende rede, die ruim 2 uren duurde. Onderscheidene sprekers voerden daarna het woord, zoodal de vergadering, die door tal van hoog geplaatste personen werd bijgewoond, 's nachts ten één ure werd gesloten. Bij de Belgische kamer zijn de ontwerpen ingekomen tot betaling der onkosten voor de begrafenis vau koning Lropold ad 275,000 fr. waarvan 42,000 fr. voor den lijkwagen, 22,000 voor de zwarte draperie van het paleis, 88,000 fr. voor de kapelDe zendingen naar buitenslands en de ontvangst der gezanteu van het buitenland vorderden nog 70,000 fr. Een acteur vau het paleis Royal te Parijs, de heer Lassauche, is dezer dagen geheel onverwachts erfgenaam geworden van een ver mogen, dat op drie millioen francs wordt geschat. De heer A. Roycr, wijnhandelaar te Epernay, die een wedstrijd heeft geopend voor het beste lofdicht op den champagnewijn, ontving daarop niet minder dan 230 antwoorden, die te zamen ongeveer 16,000 regels tellen. Ook onder het wolvee in Groot-Britannie breidt zich de besmettelijke veetyphus in bedenkelijke mate uit. Een Engelsch geneesheer deelt in een geneeskundig tijdschrift, te Dublin verschijnende, mede, dat het gemiddeld gewigt van het hart eens mans 9 ons bedraagt, terwijl dat van eene vrouw 8 ons weegt. Hij merkt hieibij de navolgende bijzonderheid op, ni. dat het hart van den man, naarmate hij veroudert, al zwaarder wordt, terwijl daarentegen het vrouwenhart, na SOjarigen leeftijd, al ligter wordt. Een Eranschman had zich in eene levensverzekering gekocht voor 100,000 fr. Hij ging naar Londen... om te sterven; hij regelde alles, aangifte, begrafenis, enz. Toen liet hij door een vriend, die tot erfgenaam door hem was benoemd, dc som opeischen. De maatschappij voedde echter achterdocht, en kwam achter de waarheid; de vrienden hebben zich daarop naar Amerika uit de voelen gemaakt. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1498 sterf gevallen en 2272 geboorten plaats gehad. Tc Londen zal in de tweede helft der maand Mei a. s. een internationale tentoonstelling vau bloemen, enz., en bij die gelegen heid tevens een botanisch congres gehouden worden. Generaal Grant, thans te. Londen, is een onverzadelijke rooker eu heeft dit eigenaardige dat deze liefhebberij hetn niets kost. Sedert het algemeen bekend werd, dat hij een minnaar is van sigaren, beijvert ieder zich hem te voorzien van de beste soorten van sigaren. Er gaat geen dag voorbij dat de generaal niet per expres, of welke gelegenheid dan ook, een bezending vau dien aard ontvangt. De International deelt het navolgende ongeluk mede, deze week te Londen voorgevallen. Eene dame bevond zich, terwijl het zwaar stormde, op de Westminster-brug, toen plotseling de wind

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2