HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. DONDERDAG 22 MAART. 1866. EN VIER-EN-TWINTIGSTE AANBESTEDING. BINNENLAND. JV& 24. Deze Courant wordt uitgegeten woensdag en zatl'kdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel. Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. het ff JAARGANG. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tcgeuover de Laan, H 422, aan den Helder, tot] 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimto die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. PROVINCIE NOORDHOLLAND. Op Donderdag den 5den April 1866, des namiddags ten half drie ure, zal, aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Noord- holland te Haarlem, bij inschrijving en opbod worden aanbesteed: Het planten van STRO O en HELM en het stellen van RIETSCHUTTINGEN op de duinen van het eiland Texel en den vasten wal van Noordholland, gedurende 1860 en het voorjaar van 1867, in drie perceelen. De bestekken zijn tegen betaling van 10 Cents per exemplaar, te bekomen aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemd aan het bureau van Buitenlandscbe paspoorten op den Dam, te Amsterdam en bij den provincialen Opzigter van den Waterstaat, C. VAN DER STERR, te Helder. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Ingenieur J.-F. W. CONRAD te Alkmaar en bij den Opzigter voornoemd. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 Maart. Vrijdag a. s., des avonds ten 7-1- ure, zal in liet lokaal voor Volksvoorlezingen op de Vischmarkt, in de Nieuwstad, de laatste spreekbeurt in dit saizocn worden gehouden door den beer D.Bakker Bz. De opbrengst van den Noordh.StaatsspoonvegNieuwediep-Alkmaar bedroeg in: Dcc. 1865 (2031) aantal reizigers 3SIS, opbrengsten van reiz. en bagage 2291.76, van goederen en vee ƒ54.14, van diversen 1.28; totaal 2347.18. Jan. jl. aantal reiz. 6764, ophr. van reiz. en bagage ƒ3718.02, goed. en vee ƒ186.18, div. ƒ1.64; totaal 3905.84. Febr. jl. aantal reiz. 6023, opbr. van reiz. en bagage ƒ3452.664, goed. en vee 136.57, div. ƒ9.89; totaal ƒ3599.124. Zr. Ms. seinoefstoonischip de Dommel zal, naar men zegt, den 1 April a. s. van Hellevoetsluis naar West-Inilië vertrekken. Zr. Ms. fregat niet stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau is den 19 dezer te Malta aangekomen. Alles was wel aan boord. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande regten en van den accijns op de suiker te Amsterdam den heer P. B. Reeringh, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten pn accijncen alhier; bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl. den luit. ter zee 2de kl. C. II. Bogaert. Z. M. heeft, benoemd tot heemraad van den polder liet Hoornder Nieuwland op Texel den heer C. Kuiper. Met ingang van 1 Mei 1S66 is aan den heer J. Swerver, opzigter van den Waterstaat 1ste kl., eervol ontslag verleend uit die betrekking. Na afgelegd examen zijn o. a. benoemd tot surnu merairs bij dc posterijen, de heeren A. J. C. Bast te Hoorn en J. van Herwerden, te den Helder. De heer P. II. W. Ligtenberg, controleur der directe belas tingen, in- en uitgaande regten en aecijnsen te Schagen, is verplaatst naar Zaandam, zijnde de controle te Schagen ingetrokken. Dc Eerste Kamer der Slatcn-Generaal is tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen 4 April; de Tweede Kamer tegen 16 April. Naar men verneemt zullen de Provinciale Staten van Noord holland op Diugsdag den 27 dezer buitengewoon vergaderen. Naar men verzekert, is bij de Provinciale Staten voor dit gewest het besluit hangende, om de voorjaars groote veemarkten, te Hoorn en Purmerende voor dit jaar te verbieden, ten einde de veepest zooveel mogelijk te weren. Voor het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland zal een persoon teregt staan, beschuldigd van broedermoord. Beroepen te Utrecht ds. F. W. Merens, theol. dr. en pred. te Vüssingen. i Het sprookje van den verkoop van een onzer koloniën aan België, of van het plan tot gemeenschappelijken eigendom van zekere koloniale eigendommen, is van België reeds de Fransche grenzen overgegaan, en zal nu weldra de wandeling door geheel Europa maken. Dat de Belgische bladen liet algemeen opnamen is wel een bewijs, dat België gaarne eenige kolonie zou bezittenhet moet die dan echter van China of Japan trachten te bekomen. De Holland- schc „kruidenier" koopt wel veel, misschien zou hij zelfs door het nemen van gewaagde proeven, veel zelfs bij zijne koloniën op het spel zetten; maar zijne koloniën, die zijn trots en troost, zijn ver leden en zijn toekomst, zijn, te verkoopen, af te staan of het bezit er van gemeenschappelijk te deelen, tot zoo iels zal hij nimmer goedschiks komen. Dit nut heeft misschien de verspreiding van den canard gehad, dat die nogmaals heeft doen uitkomen, hoe groot het belang is, hetwelk elk Nederlander in de koloniën stelt, hoe verdeeld men ook zijn moge omtrent de middelen, die moeten worden aangewend, om de welvaart dier koloniën te bevorderen en het nut er van voor het moederland te doen voortduren. UtrCrt.) In de openbare vergadering jl. Donderdag te Hoorn gehouden naar aanleiding der heerschende veeziekte is besloten een adres aan den koning in te zenden, met verzoek om een wetsontwerp, bij de volks-vertegenwoordiging in te dienen, waarbij gedurende het bestaan der thans lieerscliende veeziekteen ook niet langer een rijks-veefonds, door een omslag over het hoornvee, de behoefte niet overschrijdende, worde tot stand gebragt, om daaruit aan de veehouders ie vergoeden de volle Kaarde in den gezonden staat van al het rundvee, door welke ziekte of gebreken ook gestorven. In de Haarlemmer Cour. worden onophoudelijk jufvrouwen gevraagd en bieden zich jufvrouwen aan. Eindeloos is de verscheiden heid van voortreffelijke eigenschappen, die in eerstgenoemde adver- tentiën gevorderd worden en die, volgens de laatstgenoemde, de jufvrouwen bezitten. Onlangs nog vroeg men er eene, die de beginselen van Fransch en Engelscb, muziek en handwerken kon onderwijzen, in de huishou ding kon assisteren en genegen was een kind van ccnige maanden te dragen. Er is er maar één in Nederland die aan zulke vereischten voldoen kan: Klaasje Zevenster; althans zoo lang liet vijfde deel nog niet verschenen is, dat haar vermoedelijk tot gravin van Eylar zal maken. Thans wordt in de Haarlemmer Cour. wederom eene gouvernante- huishoudster gevraagd, maar niet. enkel wordt het verlokkend uitzigt geopend op „eene goede behandeling," maar er bij gevoegd, dat de jufvrouwen die eenige toelagen willen geven de voorkeur zullen genieten. De rollen worden dus omgekeerd; de gouvernantes en huishoudsters zullen betalen voor de eer bij eene familie in betrekking te mogen zijn. Weldra zal men ook dienstboden vragen met geld toe. Heel aangenaam zal de verhouding zijn bij de driemaandelijkse!»! afrekening, wanneer de jufvrouw mijnheer of mevrouw betaaltArnli. Ct. Het oudste schip, dat nog in de vaart is, is de Engelschc brik Friends, kapt F. Ilay, reeder Js. Ilay, te Stinderland, dit schip is in het jaar 1755 in Denemarken gebouwd. Hierop *olgl de bark True Lovedie 102 jaren oud is.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1