BUITENLAND. Bij voortduring blijft de aangelegenheid der Donau-vorstendommen I belang inboezemen bij allen, die met opmerkzaamheid den gang der staatkundige aangelegenheden in Europa gadeslaan. Omtrent de conferentie en voltnttgieu der afgevaardigden verneemt men, dat van de zijde van Oostenrijk de bescherming van de vrijheden en regïen der vorstendommen wordt geëischt met inachtneming der scheiding van beide landen, opdat ze niet door hunne eenheid te krachtiger I optreden tegen het oppergezag vau den sultan en van de beschermende I mogendheden. Over een en ander punt moet evenwel nog al verschil I van gevoelen bestaan en vooral zoekt lluslund zijn invloed te doen j gelden Zooals wij reeds vroeger hebben gemeld, ontbreekt het ten l eenenmale aan de noodïge gegevens om den stand der zaken juist te beoordcelen wat men van de coufei'entie.verneemt berust cenig pn alleen op gissingen, daar er eene geheimhouding omtrent hare han- delingen bestaat, die eeist na ailoop dezer diplomatieke zamenkomst i zal worden opgeheven. Niet minder van belang is de houding, die de Pruissische en I Oosteurijksche regeringen tegenover elkander aannemen. De spanning schijnt meer en meer toe te nemen. In de omgeving des konings van Pruissen zijn de gedachten steeds op de mogelijkheid van ernstige gebeurtenissen bepaald, terwijl de strijd tegen den invloed van den i erfprins van Augustenburg inSleeswijk eene aanleiding is tot verwik- I kelingcn van weinig vredelievende n aard. Met den aanvang van het voorjaar is dus de staalkundige hemel boven ons werelddeel zwaar bewolkt. Met is voor den vrede van Europa en voor den handel en dc welvaart, der volken zeer wcnscholijk, dat zoowel de qutestie i der Elbe- als die der Donau-vorstendommen door onderhandelingen en wcderzijdsche toenadering worden opgelost. In Groot,-Brittanjc dreigt een kabinets-crisis, tengevolge van de i behandeling der voorgestelde wijziging in de kieswet. Er zijn echter I invloedrijke staatslieden, die hoewel de voorgedragen hervorming I hen niet geheel bevredigt, gezind zijn om hunne goedkeuring aan j de wet te scheuken. Onlangs deelde Albérlc Second, de gcest'ge redacteur van het Grond Journal nu de, dat hij. bij Alexandre Dumas dinerende, tegen- woordig was hoe deze beroemde romancier zijne eigene spijzen be- reidde, als kok uitmuntte en o. a. eene salade opdiscliie, die de geestdrift eu de onuitputtelijke lofspraken der deskundige gasten uitlokte. Daarop beeft Alexandei Dumas in het jongste nomraer van het Grand Journal een artikel geleverd, getiteld: „Etude sur j la Salade!! Voor de curiositeit en, waarschijnlijk, ook ten nutte onzer keuken- prinsessen, deden wij uit dit zonderlinge artikel het recept mede van de beroemde salade, die Alexandre Dumas met eigen handen gereed maakt. „De salade, zegt. hij, welke gij bij mij gegeten hebt en die, zoo als gij wel kunt denken, niet de miige is, die ik heb uitgevonden, gepeiTectionneerd of hervormd, beslaat uit de volgende vier bestand- deelenschijfjes beetwortel, schijfjes selderij, rapunscl met het loof j en iu water gekookte aardappelen. „Eerst plaat3 ik een schotel op den saladebak, ik keer dezen om en plaats mijn vollen schotel en mijn ledigen saladebak voor mij. „Daarna doe ik in mijn saladebak: één dojer van een hard ei, voor twee personen zes dojers voor twaalf gasten. „Ik kneed ze lijn in olie, om er een papje van te maken. „Bij dit papje voeg ikkervel, gekneusden tonijn, gestampte ansjovis. Maille-mostaard, een grooteu lepel soya, lijn gesneden agurkjes en het wit der eijeren lijn gehakt. „Daarna verdun ik dit mengsel met den besten azijn dien ik krijgen kan. „Eindelijk doe ik do salade weder in den saladebak, laat haar door mijn bediende roeren, en als bij daarmede gereed is, si rooi ik uit de hoogte over de salade een vingergreep paprica-rooden Hon- gaarscheji peper. „Als ik* geen Honguarschen peper krijgen kan neem ik in zeer veel kleinere hoeveelheid Cayenne-peper. „En daarmede is de salade, waarover gij zoo opgetogen waart, gereed." In den Eruuschen Moniteur vindt men de bevestiging van het berigt dat her godsdienst-onderwijs aan den kroonprins wordt, gegeven door pater Deguerry, den met roem bekenden pastoor der Magdalena-kerk te Parijs. Men schrijft uit Parijs*, (ld. 17 dezer, het volgende: In de afgeioopen maand Fehruarij heeft men geen volle maan gehad, ecu feit., dat sedert het, ontstaan der wereld niet heelt plaats gehad en volgens de berekening der sterrekundigen zich niet dan over 24 millioen jaren zal herhalen. De Constitutionnel berigt, dat zich te Parijs eene vereenigiug heeft gevormd om eene nieuwe en naauwkeurige overzetting van den Bijbel te leveren, zullende deze taak door geleerde Kalholijken, Protestanten en Israëlieten worden verrigt. Uit Parijs wordt berigt, dat graaf Bismarck den koning van Pruisen zijn ontslag zoude hebben aangeboden. Bij den restaurateur in de Freres provencaux te Parijs, werd dezer dagen een eigenaardig grisetten-bal gegeven. Van het costuuin der voormalige Parijsche grisetten, zoo als Paul de Kook zc in zijne zcdelooze romans beschrijft en die tegenwoordig bijna niet meer bestaan, hadden de aanwezige dames alleen het voorschootje, het mutsje en den hiermede overeenstem menden vorm van het overige toilet, behouden. De stoften der kleediugstukken waren echter van de rijkste soort en met edele steencn bezaaid; want de dames be hoorden tot de talrijke klasse van den demi-monde en het gelijke aantal aanwezige heeren bestond uit leden van de voornaamste clubs. Het onthaal had insgelijks niets gemeens met de tooueelen uit de romans van genoemden en met la vie de Bohème, want de prijs per couvert was 150 francs, en het versieren van zalen had 15000 francs gekost. Zulke bals zijn overigens zeldzaam, en tc Parijs wekken zij gecne bewondering op, doch zij kunnen «ett denkbeeld geven van de verkwisting, die in zekere kringen heerscht. De pracht der toiletten bij de feesten van den demi-monde laat de weelde der voorname standen ver achter zich. Naar mate de vorm der dameshoeden al kleiner wordt, brei den zich de keellinten al meer en meer uit. Te Parijs is het op het oogenblik groote chique, om op elk keellint de voorletters van den naam der eigenaresse te borduren, en wel met goud op de lichtkleurige en met zilver op de hoogkleurige linten. De lieer M.elchissèdec, een hekend zanger, tweede bas aan de opera te Bordeaux, trad deze week aldaar op als Saint-Bris in de Hugenoot en. Daar hij het publiek geducht mishaagde, werd hij in de derde act(5 algemeen uitgefloten. De heer Melchissédec ontstak daarover zoo in toorn dat liet hem een aanval van beroerte op den hals haalde; hij stortte neder en werd schier levenloos van het tooneel gedragen. Uit de wekclïjksche officiële opgaven omtrent der. staat der veeziekte blijkt, dat, sedert liet, uitbreken van de ziekte in Groot- Britianje zijn aangetast; 195,522 beesten, hiervan waren afgemaakt 32,207, gestorven 119,7-JO. hersteld 27.420. Bij het policic-geregt te Guildlnill (Londen) heeft zich het buitengewone geval voorgedaan, dat. jl. Zatuidag- en Zondagnacht de gevangeniscellen aldaar geheel onbezet, waren gebleven. Zoodanig geval heeft zich te Londen zelden voorgedaan; zoodat ze als eene gedenkwaardige gebeurtenis zal blijven aangeteekend. Onmiddellijk nadat de alderman Male dit zoo buitengewone nieuws vernam, vroeg bij een paar witte handschoenen, ten einde een sinds onheu gelijke tijden aangenomen gebruik te volgen, dat, zoodra de gevan genis één dag mogt ledig zijn, de president alsdan dien dag witte handschoenen aantrekt De schaakclub St. George, in Kingstrect, te Londen, speelde door middel van de telegraaf negen partijen met de Allienaeum- club te Bristol. Meti begon te 5 ure en omstreeks 12 me waren vier partijen beslist, twee teil voordecle van Bristol en twee zoo goed als gewonnen door de Londensche schaakspelers. De kleine rondzwervende vagebonden in Londen, ook wel de „Arabieren der City" genoemd, bezitten in lord Shaftesbnry een, zeldzamen vriend, llij heeft scholen voor ben gesticht, hen in de gelegenheid gesteld om als schoenpoetsers hun brood te verdienen, en hun vrij nachtlogics bezorgd men vindt er echter nog een groot aantal, die vader noch moeder kennen. Onlangs liet hij er 200 tot een soupé uiinoodigen Na afloop daarvan sprak hij hun aldus toe: „Wees nu eens eerlijk en antwoordt mij opregt: Wie onder u heeft reeds gezeten?" Dertig handm werden opgestoken. „Wie tweemaal?" Tien handen. «Wie driemaal?" vijf handen. „Zoudt gij niet gaarne uwen toestand willen verbeterd zien?" „O yis! O yes!" „Waar leefi gij van?" „Van bedelen, lucifers verkoopen en dergel ijken'" „Waar hebt gij den blutsten nacht doorgebragt„In nacht-, in armhuizen, op straat„Veronderstelt eens dat er een groot schip op de Theems lag, met scholen en werkplaateen daarop, en dat duizend uwer zich daar aan boord konden bekwamen voor Marer Maj'-steils vloot of voor de koopvaardij! Zoudt gij daar lust toe hebben?" „O yes! O yes!" klonk het uit honderd keelen. „Welnu, dan is deze bijeenkomst niet te vergeefs gewtest!" Eu dit is wer kelijk het geval. Het. denkbeeld om de Londensche vagebonden in de zeedienst te oefenen, vindt grooten bijval. Er is gebrek aan matrozen en kajuitjongens, en Londen bevat eene onuitputtelijke bron om daarin te voorzien. In elk geval kan men zoodanige reerute- ring eene zeer geschikte lotsverbetering achten voor den kleinen „Arabier der City," die nndrrs meestal voor bet tuchthuis opgroeit. Niet minder dan IS,000 olifanten moeten jaarlijks gedood worden, alleen om Shefiield van hel voor de messen-makerij benoodigd ivoor te voorzien. De sterkte der Grieksche land- en zeemagt is door den koning voor het. jaar 1S66 vastgesteld, de eerste op 11,900 man, de tweede op 991 man. Aan de redevoering, door den historicus Bancrofl op 12 Febr. ter lierin- nering aan Lincoln iu eene plegtige verandering tegenover den president en dc 1 leden van den senaat en der kamer gehouden, ouileentm wij de volgende parallel I tussclicu lord Palmerston en Abraham Lincoln. „Nnnuwelijks was wijlen de president iu zijne laatste rustplaats nedergedaald1, I of de Britsclic premier stierf eveneens, zat van jaren en eerc. Palincrston dag- tcekeudc zijn geslacht vau Willem den Veroveraar, l.Livcolli rekende van zijn grootvader al'. Palmerston werd onderwezen door de beste leeraren van Flarrow, Edeiibiirgh cii Can.bridge, Liucoliis eerste opvoeders waren liet zwijgende woud, dc prairie, de strooin en de starren. Palmerston verkeerde iu het openbaar i leven gedurende zestig jaren, Lincoln slechts een tierulc gedeelte vau dien tijd. Palniciston was een bekwaam leider ceuer gevestigde aristocratie, Lincoln een i leider, of liever een medgezel des volks. Palliieistoii was bij uitnemendheid l epn Eiigelsehiiian, en beroemde zich in het Lagerhuis dat het belang van En geland zijn usclnbbolel" was, Lineoln wijdde evenzeer zijne aandacht op de mensehheid ui het algemeen als aan zijn eigen land eu diende, de incuscliheid om haar zelve. Palmerston verwekte, door zijn eenzijdigheid als Engelscluuan, afkeer en vvcèmii van zijn land bij alle hoven en volken, Lineoln liet Amerika na, meer dan ooit bij de Europtsehe volken bemind. Palmerston was zielizelveu meester en wist de tegenstrijdige belangen der aristocratie te vei zoenen. Lineoln, opregt en eenvoudig als hij was, wist te steunen op de inenigwerf verdeelde publieke opinie. Palmerston liet zich verleiden lot insolentie tegen over de zwakken, was gevoelig op liet punt van eer, soms met verkrachting van het regt, Lineoln gal' geen gevolg aan overwegingen, enkel ter zake der politiek, en was niet met opzet ouregtvaardig. Paiincrslou, uit den aard der zaak oppervlakkig, schertste gaarne m wist ernstige oppositie met dartile ligt- /innigheid al' te wenden, Lineoln was een man op wiens lippen onuitputtelijke boert z' telde, maar niet den diipstcn ernst in liet hart Palineistoti heeft niets gedaan dat blijvende zal zijnzijne grootste daad, de niscluiding vau I Belaie, plaatste dat kleine rijk iu eene toestand die liet tot Frankrijk doet neigen, Lineoln bruut een werk tot stand dat zelfs de tijd niet kan verstoren... Palmerston werd op bev<l zijner koningin ia de West minster Abdcy begraven en door de Britsehc aristocratie naar zijn grnl' g< volgd. hetwelk over enkele jaren te uanuvveriiuod zal worden opgemerkt, lusscheu de graven vnu Fox en Chatlam. Lincoln vergezelde de droclln id van zijn land tot aan zijne rustplaats in het dal vau den Mississippi, en zal eeuwig leven in du herinnering zijner lündgcnooten en van dc gansche wereld." Iu die redevoering heeft de lieer Bancrofl, naar men weet, keizer Maximi- liaan ceu Oostenrijkscli avonturier genoemd. Hiertegen heelt de Oostenrijkschc gezant geprotesteerd, welk protest echter niet is flaugeuomi-u. Generaal Grant. is ceitige dagen ie New-York geweest en daar men niet wilde, dat hij ergens voor betalen zou, hebben de burgers hem eene beurs gegeven, die ÏOO.OUO dollars bevatte. Dc burgers van Boston gaven hein eene bibliotheek, waarde 15,000 dollars; Galetta (Illinois) ecu Ituis, waard 14,000 dollars; l'liiladclpliia een »ltuis, gemeubeld en al, waard 30,000 dollars. Hij kreeg bovendien aait paarden en degens 20,000 dollars. Totaal 170,000 dollars.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2