BUITENLAND. Londen *icli beroemt (nooit Teioplubiir de eeuigsie nog vourhandeu poort van de oude City) gepasse>rJ te zijn, zicli beroemen, de Arabische stadskwartieren van Kiuro nooit gezien te hebben. Doch slechts in deze kwartieren kan men liet ware leven en woelen van Kniro keren kennen, lu gecnc der groote steden van liet Oosten is liet Oostersdie elcniciit zoo zuiver bewaard. Iu het Europescbe kwartier is liet echter anders, waar uien even als in alle groote Ooslcrsche steden, Pavijs en Londen zoekt na te apen eu zicli daardoor miar al te dikwijls belagchelijlc nniakt. Hier vindt men hotels, schouwburgen, koflijhuizen, denzelfden naam dragende als dergelijke etablissementen te Parijs, echter slechts ecne parodie op de P.irijschc bloedverwanten zijn. De hotels zijn vuil, dc bediening eu het eten slecht, de schouwburg ofschoon fraai ingengt, het bezoek niet waard. (Jok speelhuizen vindt uien er helaas maar al te veel, waar meu even als in Homburg en Badeii-iiaden zijn geld verliezen kan, inaar liet ontbreekt er aan de brillantc salon eu liet elegante gezelschap. liet Eskibieh is dc algeuiceuc promenade, hoofdzakelijk voor ile Europeanen. Xergcus elders kan men een mengsel van cosluuies en modes van dc laatste twintig jaren gelijktijdig bij elkander zien. In liet Bois dc Bonlogne of Asuicrs ziet men slechts dc hcersdiendc mode eu een dameshoed van het vorige jaar zou reeds groot opzien verwekken, llier waant men zicli iu een etnographisch museum te bevinden of in dc 20 laatste jaargangen van een Parijsch mode journaal te bladeren Van den clegantsteu d.mieshui il en de schoousle japon tot op den strooliocd en dc japon uit den gelukkigtu tjid, toen hel reizende publiek nog niet door crinolines gekweld werd, vindt uien bier de hoeden en dc japon nen van alle tijdvakkeu vertegenwoordigd, Garribaldi's Tirolienncs, porkhic harts (ppslcivonu), enz. De Arabieren kennen de foltcrwerktuigeu der beschaving, als rok, cylinder, nanuwe schoenen, crinolines, enz. niet. Hun toilet is eenvoudig en laat zich met wciuig woorden beschrijven. Di hoofdklccdiugstukken der Arabieren zijn hournous en cofiat, dc laatste ccn zijdeu doek met franjes cu kwasten, die hij zicli gracieus om het hoofd windt. De hournous zijn gewoonlijk wit, van meerdere, of mindere fijne stof, al naar dc gegoedheid van den eigenaar. Dc arme klasse, do Fellah, draagt slechts bruine en zwarte hournous. De vrouwen dragen een lang, eenvoudig, gewoonlijk donkerbruin kleed, een langen, smullen, zwarten slnijer van ut nu el lang, diu met drie gouden of koperen ringen aan het hoofdtooisel bevestigd is, de oog> u oopeu laat, echter ucus, mond, kin en wangen zorgvuldig verbergt. Dc welgestelde vrouwen dragen nog een wit, zijden opperkleed cu verborgen liet gezigt nog niet ecu grooten, witten sluijcr, die ook liet hoofd bedekt. Nog altijd blijven de aangelegenheden der Donau-vorstendomraen in hooge mate de aandacht tot zich trekken. De vraag: zal men voor het vervolg het bestuur dier beide gewesten onder oenen scepter vereenigen? wordt veelzijdig besproken en onderscheiden beantwoord. Belangrijk te achten is liet aulwoord, dat de .Russische Invalide od die vraag geeft. Dal antwoord is van oiitkenuenden aard. De schrijver van het artikel verklaart zich tegen de vereeuiging van Moldavië en Wallachijc, omdat de vereeuiging, zoo als zij onder vorst Couza plaats had, geen der beide gewesten gebaat heeft. Altijd naar het gevoelen des schrijvers van liet bewuste artikel, behoort ieder der vorstendommen volkomen vrij tc zijn in de keuze van zijn bestuur eu is het een pligt van de beschermende mogend heden om kenuis te nemen van de wenschen der bevolkingen, zonder zich daarbij te laten leiden door eeuigc kuiperij of inmenging van welke zijde dan ook, waardoor de vrije uiting van dcu volkswil zou worden belemmerd. Het blad doet echter uitkomen, dat liet slechts de belaugen der beide gewesten bedoelt en daartoe eischt eene regtvaardige toepassing van het tractaat van Parijs of ecne door de omstandigheden gebodt-ne wijziging van dat product der Europeschc diplomatie. In hooge mate wordt dc aandacht gevestigd op den stand dei- zaken in Duitschlaud, waar tusschen Pruissen en Oostenrijk ecne verkoeling is ontstaan, die tol allerlei onrustbarende geruchten aan leiding heeft gegeven. De vraag: zal er een oorlog tusschen beide Duitsclie grootmagien ontslaan uit de verschillende zienswijze van beide regeringen omtrent de Elbe-hcrtogdommen die vraag is thans gedurig aan de orde. Tot nog toe wordt de strijd en 't. is te liopen voor du belangen van handel en nijverheid dat het niet verder kome uitsluitend met het vredelievende wapen, de pen, gevoerd. Palmerston zeidc ren paar jaren geleden, dat het Ooster- sche vraagstuk bij een toorts, het Sleeswijk-Holsteinsche bij een zwavelstok kon vergeleken worden, maar dat het waarschijnlijker was, dat de zwavelstok, dan dat de toorts Europa in lam zou steken. De voorzegging van dezen staatsman zou nu hare vervulling nabij schijnen, en zelfs grond geven kunnen tot veronderstelling, dat de zwavelstok het vuur aan de toorts zou kunnen mededeclen. Hoezeer evenwel de toestand in Duitschlaud gespannen is, gelooven wij, dat de oorlog tusschen Oostenrijk eu Pruissen vooreerst nog tot de onmogelijkheden kan gerekend worden. liet oulangs verspreide gerucht, dat de heer von Rismarck ont slag zou gevraagd en verkregen hebben, is blijkbaar niets dan eene lage beursmauceuvre geweest. Alles bewijst integendeel, dat er zelfs geen scliijn van grond voor zulk een gerucht geweest kan zijn. De eerste minister van Pruissen is meer dan ooit iu gunst en zelfs de koningin en den kroonprins, vroeger zijne politieke tegenstanders, laten thans gceue gelegenheid voorbijgaan om van hunne toenade ring openlijk blijk te geven. Te Antwerpen werd deze week een loteling voor een jaar vrijgesteld. Deze heugelijke gebeurtenis weid door hem, iu gezel schap van zijn vader en zijne moeder, gevierd, met dat gevolg dat alle drie duchtig „aangeschoten" 's avonds huiswaarts keerden. De oude heer deed bij die gelegenheid een ernstige» val op de straat; mama bezeerde zich door van den trap te storten; en de gelukkige loteling wierp een petroieum-lamp omver en bezorgde zich daardoor eenige ernstige brandwonden. Een der merkwaardigheden op de in het volgende jaar te houden wereldtentoonstelling te Parijs, zal zijn een platte grond vau New-York, lang 25 en breed 8 voet, eu waarop niet alleen de struten, pleinen enz., maar ook al de huizen elk afzouderlijk zijn aangewezen, met het nommer en den naam der bewoner. Vorm en kleur aan elk buis eigen blijven behouden, zoodat ieder zijne woning kan vinden als ware bij in de stad. Voor dit zeldzame meesterstuk der boekdrukkunst, dat zeer zeker de aandacht van het publiek zal trekken, is eene ruimte van 40 bij 40 voet bestemd. De collecte, gedurende het uitvoeren der mis van Liszt, in de St.-Eustatius-kerk te Parijs gehouden, ten behoeve van de maat schappij tot oprigting van scholen, heeft niet minder dan 45,000 fr. opgebragt. De keizerin van Oostenrijk wordt iu de eerste dagen van April te Parijs verwacht. Zij zal minstens eene week aldaar vertoeven eu zich vervolgens, ter bevordering harer gezondheid, naar Spanje begeven. Een policie-ageut te Parijs heeft dezer dagen in de straat Vauquelin een meiischcnhand gevonden, welke door hem onmiddclijk naar het policicbureau is overgebrugt. Tot dusverre heeft zich dc regtmatige eigenaar nog niet,'aangemeld. De uitvinding van Caselli, waardoor de telegrammen autografisch worden gereproduceerd, zal nu ook toegepast worden op de lijn tusschen Lyon en Marscille. Daar deze wijze van telegraferen reeds sinds eenigeti tijd in werking was op dc lijn tusschen Parijs en Lvon. zal zij bij gevolg weldra in gebruik zijn op de geheele lijn van Parijs naar de Middellandse!»; zee. De directie van het theater te Marseille heeft aan de beken de zangeres mlle Theresa, die te Parijs zooveel fnreur maakt, het volgende ongeloofelijke aanbod gedaan: 1. 20,000 fr. voor een maand; in geval zij slechts 14 dagen kan toestaan, duizend fr. per avond; 2. reiskosten vrij, express-trein; 3. schitterende appartementen, vooruit voor haar besteld, in het eerste liötel van Marseille; 4. te harer beschikking, gedurende al den tijd van haar verblijf te Marseille, een équipage met twee paarden en liverei-bedienden 5. den avond harer aankomst, illuminatie van het hotel, serenade met flambouwen door de veertig muziekanten van het orcest, ofliciclc ontvangst aan den trein en in de groote zaal van het hotel door den directeur en de administratie van den Aleazar; 6. intogt iu de stad in een calèche door vier paarden getrokken a la Paumontdc aankomst van mlle Theresa zal vooraf door bijzondere affiches aangekondigd worden; 7. daags na de aankomst groot gala-diner in het hotel; 8. gedurende den tijd der voorstellingen van mlle Theresa zal de Aleazar alle avonden schitterend verlicht en gedecoreerd zijn20ö fauteuils zullen v t de eerste standen van Marseille gereserveerd worden. „Kor'.' r -gaat dc regisseur voort, - „niets zal gespaard worden om het verbrc' van mlle Theresa in ons midden, met al den glans en al het prestige te omgeven, waarop de reputatie der beroemde artisle kan aanspraak maken." Mlle Theresa heeft geweigerd. Tengevolge van den invoer van eene lading vee te Londen, dat door de ziekte was aangetast, zal van wegc de regering onmiddelijk bevel worden gegeven oui den invoer van al het vee uit Holland in Engeland te verbieden. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 173S sterf gevallen en 2218 geboorten plaats gehad. Volgens statistische opgaven zijn in het Badensclie Schwarswald ibans 1568 bazen of meesters en 2566 brdier.deu met het vervaar digen van hoiologiën bezig. Om zich een denkbeeld te vormen van hel belangrijke van dezen tak van nijverheid, zal het genoeg zijn te zeggen, dat er jaarlijks zesmaal honderd duizend Scliwarzwalder horologicn vervaardigd worden. In de maand Junij a. s. zal tc Liibeck weder een groot Noordduitsch muziekfeest, gelijk het in 1839 gehouden is, plaats hebben. Een gaslantaarn-opsteker te Zuricli, Scliwartz genaamd, vond dezer dagen, terwijl hij zijne gewone ronde deed, een prachtig gouden dames-horologie, veisierd inet diamanten en waaraan een dubbele gouden ketting was gehecht, een en ander ter waarde van 3000 frs. Inderdaad een aanzienlijken schat voor dezen man. Hij stak het gevondene iu den zak en vervolgde zijnen weg. Naauwelijks was hij eenige schreden voorwaarts gegaan, of hij hoorde in de verte den siads-oinroeper, die den vinder van liet verloren horologie opspoorde. „Gij hebt niet noodig ver te loopeu," schreeuwde alsiiu de eerlijke lantaarn-opsteker, „daar is het horologie, ik zou liet anders terstond naar het polieie-bureau gebragt heblien." Dat horologie was het eigendom der echtgenoot van een voornaam bankier. Niet alleen werd onmiddelijk hierop cjgn vinder eene ruime belooning toege kend, maar de bankier ontbood hem daarenboven ten zijneut Toen de man daaiaun gevolg had gegeven, informeerde zich de bankier naar den finauciëelen toestand van den eerlijken vinder en vroeg hem, of hij zijn maatschappelijke» toestand niet zou wenschen ver beterd te zien. De brave Scliwartz sidderde eu beefde: er lag wel iets op zijn hart, maar hij had den moed niet daarmede voor den dag te komen. Een verlangen koesterde hij; werd dat bevredigd, hij zou zijne stoutste verwachtingen overtroffen zien. „Spreek maar vrijmoedig op," zeide de bankier, „en vrees niet." Ten allerlaatste wrong hij moedig zijne handen in elkaar en zeide met eene trillende stem: „Welnu, mijnheer! indien ik het zeggen mag, 'dan zou ik zoo gaarne smeerder van de spoorwegwagens willen worden." Den anderen dag reeds werd Scliwartz tot zijne hooge functie aangesteld en verdient nu 3 frs. per dag. Sedert Schwartz deze betrekking bekleedt, acht hij zich den gelukkigste» mensch van gansch Zurich en misschien wel van de geheele wereld. Den 27 Jan. jl stierf iu Wisconsin (NoordAmerka) zekere Joseph Crele, die geacht mogt worden de oudste man der wereld te zijn. Hij bereikte den ouderdom van honderd een en veertig jaren. In 1864 was hij zoo fikseh en gezond als een man van zeventig. Hij kon toen nog eenige mijlen loopen, zonder vermoeid te worden en sprokkelde hout om in de behoefte van zijn buisgezin te voorzien. Hij was een aartsliefhebber van rooken. Zijne lengte was iels boven het middelmatige. In zijne laatste levensjaren ver zwakten zijne vermogens eenigermate, en meermalen maakte hij de opmerking; dat de dood hem misschien vergeten had. Hij liet er eveuwel altijd opvolgen, dat God wel voor hem zou zorgen. ERRATUM. In het ingezonden stuk. voorkomende in het nummer van jl. Donderdag, staat: bustenschilder als Potter of Rosa Bonhcur, lees: beesteuschildcr, enz.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2