BINNENLAND. BUITENLAND. De heer üraut oppert bezwaar omtrent de moeijelijkheid, die gcwigtige aangelegenheid staande deze vergadering te behandelen, vooral met het oog op de nog al talrijke bezwaarschriften, die er zijn ingekomen. Ilij stelt voor ceue Commissie tc benoemen, die haar rapport alsdan in eene volgende vergadering kan ter tafel brengen. Na nog ecnige discussie tusschen den Voorzitter en eenige leden, wordt tot de benoeming eencr zoodanige Commissie, zamengestcld uit 5 leden, besloten. Tevens wordt bepaald, dat het rapport dier Commissie tegen a. s. Maandag 16 dezer moet gereed zijn, om in de 'zitting van den daarop volgenden dag te worden behandeld. Tot leden van die Commissie worden benoemd de heeren Braaksma, de Lange, Maalsteed, Bootnsma eu Graat. Voor het einde der vergadering vraagt de heer de Breuk het woord. Hij wijst op het zeer onvoldoende ouzcr brandblusch- middelcn, die volstrekt niet aan de behoefte voldofn en ondanks de groote uitbreiding dezer gemeente, noch in hoeveelheid, noch in doelmatigheid, zijn verbeterd. Hij beveelt met nadruk aan om plannen te beramen en uit te voeren, len einde eene hoogstwen- sehelijke verbetering in het algemeen belang daar te stellen. Hij wijst op de zoo gelukkige ondersteuning, die onze brandblusch- raiddelen telkens ondervinden van de zijde der Marine, maar gelooft toch, dat het pligt is van het gemeentebestuur om in de behoefte aan meerdere middelen te voorzien. De Voorzitter beaamt hetgeen door den vorigen spreker is gezegd, maar verzekert dut B. en W. er ernstig op bedacht zijn om in dezen locstand voorziening aan te brengen. Hij zegt dat er werk van gemaakt wordt, om, naar het voorbeeld van de spuit van het spoorweg-station 1 of 2 spuiten aan te schaffen, waarbij slechts weinige manschappen noodig zijn tot bediening. De heer van Strijen klaagt over den ongunstigen toestand der gemeente-spuiten, hetgeen gebleken is bij den aan de Binnenhaven geheerscht hebbenden brand. Hij verzekert, dat de spuit No. 4, ter plaatse aangevoerd, buiten staat was om er mede te werken. De Voorzitter zegt, dat liet Dagel. Bestuur steeds terstond bereid is om aan de aanvragen der Brandmeesters om reparatie te vol doen terwijl dc lieer Reeringh nog doet opmerken, dat nog weinig tijds geleden een gunstig rapport over den staat der brandspuiten bij B. en W.'is ingekomen. De heer Braaksma klaagt over het weinige werk, dat er aan de Hoofdgracht van gemaakt wordt om bij brand alarm te roepen. Bij den jongsten brand is er aan die gracht slechts één nachtwacht bezig geweest om brand te roepen, zonder verder de bewoners wakker te maken. De Voorzitter sluit hierop de vergadering. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 April. De 42ste verjaardag van II. K. II. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, zuster des konings, gemalin van den erfgroothertog Karei Alexander Augustus Jan van Saksen-Weimar-Eisenach, werd jl. Zondag alhier op gebruikelijke wijze gevierd. In den nacht tusschen 11. Zaturdog eu Zondag brak er aan de Binnenhaven alhier een geweldige brand uit, waardoor eeue zeer groote schade werd aangerigt. Het magazijn en de werkplaats vau de heereu van Veen en van der Meulen, zeilmakers, stond weldra in volle vlam en de pogingen tot blussching aangewend bepaalden zich dus uitsluitend tot bescherming der belendende perceelcn tegen de voortdringende vlammen. Onderscheidene brandspuiten werden met den grootsten spoed op de plek des gevnars aangevoerd en bewezen uitnemende diensten. Dc spuiten der Marine, zoowel die van 's Rijks werf als van de oorlogschepen, die van de kazerne der Mariniers, die van het spoorwegstation en drie geraeentespuite» deden aan alle zijden hunne waterstralen nedervallen. Lang duurde bet eer men zeggen kon den brand meester te zijn eu geene verdere rampen te vreezen te hebben. En als men in aanmerking neemt den aanwezigen voorraad van brandbare stoffen in 't magazijn en dc onmiddclijke nabijheid van de woonhuizen, dan moet men zich nog verwonderen dat de brand geen grootere uitbreiding gekregen heeft. Onderscheidene blijken van persoonlijken moed cn opoffering zouden wij te vermelden hebben, als we iu bijzonderheden van dc pogingen tot blussching aangewend wilden gewagen. Tc meer is hier lof verdiend, omdat in onze gemeente, gelukkig, zware brauden zeldzaam en de belendende perceelen in den regel niet zoo hoog zijn. Toch waren de mannen der brandweer niet verlegen; ze beklommen de hoogste plaatsen en verwierven op die wijze een lauwer in den strijd tegen het woedende element: het vuur. Ilct uitbreken van den brand is naar alle waarschijnlijkheid ontstaan door broeijing van verfstoffen. Ofschoon de panden verzekerd zijn zullen de eigenaars eene geduchte schade er bij lijden, terwijl ook hunne woningen door de nabijheid van de ramp eu de pogingen tot blussching zeer veel hebben geleden. Op het examen, jl Zaturdag te Haarlem gehoudeu, hebben de kweekelingen B. van Vliet en G. van Vliet, beiden van's Rijks- Normaalschool te Helder, de acte van hulponderwijzer verkregen. Bij beschikking van den 10 dezer is o. a. als leerling voor de telegraphie toegelaten: de heer K. P. J. Stakman Bosse alhier. In het geheel zijn sedert het begin der veeziekte in Noord holland aangetast 1221 runderen, gestorven 360, afgemaakt 321, hersteld 483; in Utrecht, aangetast 4703. gestorven 1837, afgemaakt 104, hersteld 2579, nog ziek 1S3; in Zuidholland aangetast 43,953, gestorven 15,698, afgemaakt 9471, hersteld 16,805, nog ziek 1979. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv.-kantonr. te Helder (eiland YVieringen) den heer YY. J. Driessentot ontvanger der dir. bel. te Dordrecht c. a. den heer II. de Klerk J.Cz., thans ontv. der dir. bel,, in- en uitg. regten en accijnsen te Hoorn. Bij koninklijk besluit is aan Cornelis Peters, zich noemende en schrijvende Cornelis Peters vau Hees, gewezen sluiswachter by het Groot Noordhollandsch Kanaal, verleend eeu pensioen, ten bedrage van 429 's jaars. Men verneemt, dat blijkens een berigt van Z. M. gezant te Londen, de lords van de privy council van oordeel zijn, dat voor het oogenblik niet kan worden getreden in het gedaan verzoek, om opheffing van het gedaan verbod van invoer van vee, voor zoover betreft Friesland en Groningen. Echter worden door de regering voortdurend pogingen aangewend, om die opheffing te verkrijgen. Volgens berigt uit Mauritius, dd. 7 Maart 11., zijn aldaar met schade binnengeloopen de Nederlandsche schepen S. van Heel, kapt. Dielz, - Anna, kapt. Bok, - en landbouw, kapt. Sissingh, alle drie op reis vau Batavia naar Nederland. Laatstgenoemd vaartuig had, na de noodige reparatie te hebben ondergaan, den 21 dier maand de reis voortgezet. HH. MM. de koning en koningin zijn gisteren middag ten 3 ure uit 's Gravenhage te Amsterdam aangekomen. Onmiddelijk hebben HH. MM. zich op het balcon van het Paleis, aan de talrijke volksmenigte, die UIT. MM. met geestdrift begroette, vertoond. Het oude spreekwoord ,,'t moet uit de lengte of de breedte komen," zal ook wel weder bewaarheid dienen te worden, wat de verhooging der wcckloonen betreft: eene gewigtige kwestie in den laatsteu tijd op verschillende wijze aan de orde gekomen, als eeu dringende eisch des tijds. Terwijl de concurrentie de werkbazen, fabrikanten, enz. tct lage, steeds lagere levering noodzaakt, en bij particulieren de ruime, royale hand meer en meer wordt digtge- knepeu, rijst aan de andere zijde de vraag om hoogere loonen. Hoe dat overeen te brengen? Die kwestie kon niet alleen met theoreti sche uitspraken worden beslist; zij hangt te naauw met allerlei particuliere bij-omstandigheden zaroen, maar wij willen alleen de aandacht vestigen op eene zeer billijke vraag van „eenige schilders- bazen," die ernstige behartiging verdient en onzes inziens eene uit muntende strekking heeft. Zij vragen geene hoog-rc betaling, maar meer geregelde verdeeling van arbeid over het geheele jaar, en zeer zeker zou door het opvolgen van dezen echt praktischen wensch veel goeds gedaan worden. Am.itCrt.) Den 7 dezer is te Haarlem ten uitvoer gelegd het vonnis, door den krijgsraad in de 44e militaire afdeeling gewezen tegen den dragonder F. van der Lee, waarbij deze is veroordeeld tot de straf van den kruiwagen, gedurende 3 jaren, met vervallenverklaring van den militairen stand, als hebbende zich op onderscheidene tijden en plaatsen, doch meest in de provincie Noordbrabant, schuldig gemaakt aan zes overtredingen der jagtwet, aan het wanbedrijf van mishandeling, aan vier wanbedrijven van rebellie en mishandeling en verwonding van bedienende beambten, aan diefstal en aan tweede desertie. Door de te Haarlem zitting houdende commissie tot het ver- leenen van acten voor het lager onderwijs, zijn in de afgeloopen week 104 candidaten gecxamineerd voor den rang van hulponder wijzer, waarvan 50 zijn toegelaten. Volgens de N. R. Crt., zal in den loop van deze of van de volgende week de reeds lang verwachtte promotie bij het leger plaats hebben; twee of drie generaals cn andere officieren van hoogen rang zullen gepensionneerd worden. De vette kalveren die voor weinige dagen te Gorinchem tegen 26 en 27 cents vlug van de haiwl gingen, kunuen nu naauwelijks 21 a 22 cents per half Ned. pond opbrengen. De fabrikant C YVieringa, te Groningen, heeft een brandspuit uitgevonden, welke door twee personen in beweging gebragt wordt, viermaal minder ruimte dan een gewone inneemt, en 300 kan water per minuut verplaatst. Op den afloop der groote Duitsche qurestie had Europa in de laatste dagen de aandacht gevestigd. YYrerden aanvankelijk de oorlogstoerustingen van beide zijden gestaakt, met verlangen zag men den uitslag te gemoct van de pogingen, aangewend door de diplomaten om bij minnelijke schikking de bestaande spanning tusschen Pruisscn cn Oostenrijk te doen ophouden. Van verschillende kanten en inzonderheid van dc zijde der groote mogendheden ontvingen de kabinetten van YVecnen cn van Berlijn den dringenden raad om den zoozeer gevreesde» oorlog te vermijden. Men verzekert dat dc vredelievende stemming, waarin de koning van Pruissen sinds eenige dagen is -geraakt, een gevolg is vooral van den invloed des hertogs van Sakscn-Coburg-Gotha, die de verzekering gaf dat Oostenrijk wel tot den vrede geneigd en zelfs tot het doen van eenige concessiën gezind was. Mag men die mededeeling gelooven, dan zou echter dcor Oostenrijk als voorwaarde gesteld zijn eene veraudering in het Pruissische bewind, of met andere woorden het ontslag van graaf von Bismarck. Doch ofschoon er Duitsche bladen zijn, die zulks eenigzins doen vermoeden, verneemt men van andere zijden de verzekering, die nog al grond schijnt te hebben, dat Pruissen's koning met het oog op dc buitenlandsche staatkunde moeijelijk tot eene verwijdering van von Bismarck kan worden genoopt, omdat hetgeen men in hem meent te moeten afkeuren hoofdzakelijk dëb binnenlandschen staatkundigen toestand geldt. Omtrent de conferentie, ter zake van de Donau-vorstendoramen te Parijs gehouden, verneemt men, dat de beraadslagingen eu besluiten een louter negatief resultaat hebben opgeleverd. Thans zijn de werkzaamheden voor een onbepaalde» tijd geschorst. Aan Desmet, den 32jarigen boerenknecht, wegens verkrachting en moord van een löjurig meisje en daarna poging tot brandstichting in Belgie ter dood veroordeeld, is door den koning gratie verleend van dc doodstraf, en die verwisseld in levenslangen dwangarbeid. Dit doet zien, dat de doodstraf in Belgie zoo goed als afgeschaft is. De Monde lllmtré bevat het portret van Stephens, den aau- j voerder der Iersche fenians. Het is een mooije kop met langen baard, breed voorhoofd, diep liggende oogen en zeer krachtig van uitdrukking. Als men het portret aanschouwt, kan men bezwaarlijk

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2