BINNENLAND. eu 2. oiu, iu afwachting van de in sub 1 bedoelde voorstellen, als aanvaukclijken maatregel, al aanstonds over te gaan lot den aankoop eencr nieuwe gemeente-spuit, volgens het model en de grootte van die aan het. Spoorweg-Station, om die spuit te plaatsen in het Policie-Bureau op liet Molenplein en die in tyd van gevaar te doen bedienen door nachtwachts en andere aanwezige personen. Nadat de Voorzitter nog heeft medegedeeld, dat zoodanige brandspuit eene uitgaaf van 600 a 600 gulden zal vorderen, worden met algemeene stemmen de beide voorstellen van B. en W. met eenparige stemmen aangenomen. De Voorzitter komt hierna terug op hetgeen door den heer van Strijen is gezegd in de vorige raadszitting ten aanzien van eene der gemeente-spuiten, die bij den brand aan do Binnenhaven, in den nacht van 7 op 8 dezer, in zeer slechten toestand was bevonden. De Voorzitter doet opmerken, dat het nommer der spuit een abuis is geweest, daar door den heer vau Strijen voorzeker spuit No. 2 en niet No. 4 is bedoeld. Spreker zegt, dat betreffende den staat van de bedoelde spuit bij B. en W. een schrijven van IIH. brand meesters van die spuit is ingekomen, hetwelk door den Secretaris wordt voorgelezen. In dit stuk, geteekend door den brandmeester A. Bas, en de adsistent-brandraecsters P. van Dalen en J. Chris- toffels wordt gezegd, dat een der wielen van de kleine pomp van spuit No. 2 by den brand van den vorigen nacht was gebroken geraakt en dat dit gebrek nog niet was kunnen hersteld worden, ofschoon daartoe reeds orders waren gegeven; dat gemelde pomp op een handwagen naar den brand is vervoerd; dat cenigen tijd nadat deze spuit, die ook het eerst heeft water gegeven, in werking was, tengevolge der groote persing de slang is geborsten, die spoe dig daarop door een nieuwen slang, aanwezig in het policie-bureau No. 1 is vervangendat daarop met genoemde spuit tot 's mid dags 4 ure is gewerkt. De heer van Strijen verheugt zich, dat, hetgeen in de vorige ver gadering over den slechten toestand der gemeente-spuiten is gezegd, geleid heeft tot een zoo weldadig besluit nis zoo straks tot uit breiding der brandbluschmiddelen is genomen. Hij stemt toe dalspuit No; 2 water gaf, 't liep de slang uit, maar spuiten zoo als men dat van een goede brandspuit verwacht, dit wachtte men te vergeefs. Hij beroept zich, ora zijn ongunstig oordeel over die spuit te staven, op het getuigenis der aanweaige personen, die eenparig van oordeel waren, dat er veel aan deze spuit ontbrak en hij verzekert dat er velen waren, die heftige beschuldigingen tegen het gemeentebestuur deden hooren. Hij houdt het er voor, dat de brand in voortgang geheel was gestuit, bijaldien spuit No. 2 in goeden staat ware geweest. Hij heeft van brandmeesters in hun rapport, vernomen, dat die spuit defect werd, hij houdt vol dat ze defect was. Hij wijst op het gevaar, dat er zoude zijn ontstaan als de Marine-spuiten eens hadden moeien vertrekken, hetgeen had kunnen gebeuren, wanneer er brand op of nabij de werf was ontstaan, wat had er dan moeten gebeuren met onze gemeente-spuiten, waarvan alleen No. 1 in geheel goeden staat was. Hij laat het aan de „edele" hecreu brandmeesters over om evenwel gunstige verslagen te leveren, maar hij is tevreden nu zijne aanmerkingen oorzaak zijn geweest van het bespreken der brandbluschmiddelen. De Voorzitter komt op tegen het beweren van den heer van Strijen, als zouden op de plaats van den brand zulke heftige woorden zijn gewisseld. Hij gelooft dat men bij zulk een gelegenheid altijd eenigzins zenuwachtig is en vermeent toch ook, dat men op het rappqrt van HH. brandmeesters kan staat maken als zij beweren dat de spuit iu voldoenden staat was. Spreker zegt verder, dat ook andere spuiten, o. a. die van het spoorwegstation, tijdens den brand zijn defect geraakt en tijdelijk buiten werking gesteld. De heer Reeringh hecht waarde aan het rapport van HH. brand meesters en verzekert dat er geen enkele reden bestaat om de geloof waardigheid van die heeren in twijfel te trekken. Hij meent echter, dat bij den brand sommigen wel wat minder brutaal hadden kunnen zijn, hij heeft daaromtrent een en ander vernomen, en hij keurt het af, dat anderen zich in zulke oogenblikken bemoeijen met zaken, die alleen aangaan den heer Burgemeester, die daar alleen en uit sluitend te bevelen heeft. De heer van Strijen vraagt en verkrijgt van den Voorzitter verlof om na het door den heer Reeringh aangevoerde nog eenmaal het woord te voeren. Hij verzekert dat zijne bemoeijngen bij den brand zich voornamelijk hebben bepaald tot het verlcenen van hulp tot blusschiug van brand; dat hij verder als belast met de zorg voor het naburig eigendom van anderen ter waarde van 9000 belang stelde in de middelen tot blussching aangewend en dat hij zijne opmerkingeu dienaaugaande aan den heer Burgemeester heeft mede gedeeld. Niemand der leden vraagt over deze aangelegenheid meer het woord. Vóór het sluiten der zitting bespreekt de heer Strootraan een punt uit het jaarverslag van de Plaatselijke Schoolcommissie, waarop dc Voorzitter antwoordt, dat bedoeld verslag nader kan besproken worden als het bij al de leden is rond geweest, waarna het zal worden aan de orde gesteld. Hierop wordt door den Voorzitter de vergadering gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 April. In den nacht van Zaturdag op Zondag jl. is het der policie alhier gelukt een persoon in hechtenis te nemen, op wien men ernstig vermoeden heeft, dat hij is degene die zich heeft schuldig gemaakt aan de in de vorige week zoo talrijke pogingen tot brandstichting. Behalve dat men sinds die arrestatie geen enkel pogen, waaruit brandgevaar zou kunnen ontstaan, heeft bemerkt, is de angst die hier in hooge mate hecrschte, tegelijk geweken. Gisteren morgen is op de Razende Bol gestrand een Engelsch vaartuig. De equipage heeft zich zelf gered met de sloep van het schip en is hier behouden aangekomen. Het vaartuig is uiteengeslagen. Zr. Ms. schroefstoomschip Djambi, komm. kapt.-luit. ter zee P. A. van ltees, arriveerde jl. Maandag morgeu alhier, komende van Batavia. Met dit schip zijn een aantal manschappen aangehragt wier diensttijd geheel of bijna verstreken is en een 7tal gevangenen, bestemd om hunne straf, waartoe zij veroordeeld zijn, iu de gevangenis te Leiden te ondergaan. Tevens zijn met dit schip overgevoerd, een 12tal jongelieden van de kaap#dc Goede Hoop, waar zij, als Nederlanders, tegen vermeende onregtmatige bejegening hunner meesters, bij het Nederl. gezag bescherming zochten. Volgens ontvangen berigten uit Smirna van 7 April jl. zou Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau den 9 April naar Athene vertrekken. ,Te Smirna hebben de komm. en het état-major een bezoek gebragt aan den pacha cn van hem ook een tegen-be2oek aan boord van de Adolf ontvangen. De luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. J. van Geen wordt met den I Mei a. s. geplaatst op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus. Vóór 31 Mei moeten aspiranten voor eene plaatsing als adel borst tc Willemsoord zich bij gezegeld verzoekschrift aan het Depar tement van Marine aanmelden. Er zijn 20 plaatsen open. Uit Amsterdam werd dezer dagen berigt, dat aldaar een huis was afgebrand, waarvan de bewoners hunnen inboedel niet hadden verzekerd en dus zeer groote schade leden. Met het oog op de nu kort geleden alhier plaats gehad hebbende branden, maken we, voor wien het nog noodig mogt zijn opmerkzaam op de veelvuldige gelegenheid die hier ter plaatse bestaat om huis en inboedel tegen brandschade te verzekeren. In vroeger tijd wekte men de liefdadig heid der medeburgers op, om in de behoeften te voorzien van hen, die op zoo ongelukkige wijze have en goed verloren; thans verwon dert men zich er over bij voorkomenden brand als het verbrande perceel of de daarin aanwezige goederen niet geassureerd zijn. De Stoompost meent te kunnen verzekeren, dat de opening der volgende lijnen van den Staats-spoorweg kan te gemoet worden gezien voor: de lijn van Hengelo naar Enschede, op 1 Mei 1866; de lijn van Leeuwarden naar Groningen, op 1 Junij 1866; de lijn van Breda naar den Moerdijk, op 1 Julij 1866; de lijn van Venlo naar de Pruissische grens, omstreeks denzelfden tijd; de lijn van Deventer naar Zwolle, op 1 Aug. 1866; de lijn van Boxtel naar Yenlo, op 1 Sept. 1866. Voorts, dat gereed zullen komen: de lijn van Alkmaar naar Uitgeest (Staats-spoorweg) in Mei 1867; de lijn van Uitgeest naar Haarlem (geconcedeerde) in Mei 1867. Van de 205 candidaten die voor onderwijzers-rangen in deze provincie van 4 tot IS dezer zijn geëxamineerd, hebben 78 de ver langde acte bekomen. Op Alexander II, keizer van Rusland, is jl. Maandag namiddag 4 uur, door een onbekende een pistoolschot gelost. De czaar had eene wandeling gedaan en stapte voor den zomertuin in zijne calcche, toen men trachtte hem van het leven te berooven. Hij bleef onge deerd en de dader werd onmiddelijk gevat; er is dadelijk een geregtelijk onderzoek begonnen. Wij vernemen, dat het Z. M. den koning, groot-hertog, behaagd heeft den luit. ter zee lste kh C. A. L. H. baron van Heeckeren, thans kommandant van Zr. Ms. stoomschip Cycloopbij besluit van den 11 dezer te benoemen tot ridder van de Eikenkroon. Z. M. heeft met ingang van I Mei a. s. bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl. den luit. ter zee 2de kl. J. Sandt van Nooten. HH. MM. de koning en de koningin, benevens Z. K. II. de prins van Oranje zijn jl. Maandag middag ten 12 ure met een extra-trein uit de hoofdstad iu de residentie teruggekeerd. De Tijd, N. IICour., berigt, dat de giften ten behoeve van den paus in Nederland bijeengebragt, thans de aanzienlijke som van 194,730.73 bedragen, en dat hetgeen door de Catholieken hier te lande voor de H. vader in de laatste maanden is gedaan, Z. H. diep heeft getroffen. De minister van Binnenl. Zaken heeft voor de gemeente Texel van toepassing verklaard de art. 1 en 2 van de kon. besluiten van 20 Dec. 1865 en van 18 Jan. 1866 StaatsblNo. 134 en 3). De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting harer werkzaamheden tegen den 24 dezer bijeengeroepen. Op den 6 Fcbr. van het volgende jaar zal het 25 jaren geleden zijn, siuds de oprigting van het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap te 's Gravenhage plaats greep. Het hoofdbestuur wil deze heugelijke gebeurtenis niet onopgemerkt doen voorbijgaan en heeft daarom een voorstel in den beschrijvingsbrief voor de eerlang te houden algemeene vergadering geplaatst, strekkende om de kosten voor de feestviering te regelen. Omtrent de plaats waar de feest vierende vergadering zal plaats hebben, moet eene keuze geschieden tusschen Amsterdam en Groningen. Bosco, de bekende goochelaar, die eenige jaren geleden ook ons vaderland bezocht, is dezer dagen te Dresden overleden. De lees-avonden in dit saizoen te 's Iiage van Oefening kweekt kennis, werden jl. Zondag eigenaardig besloten. Een negental der werkende leden besprak Klaasje Zevenster. Van alle zijden werd het beschouwd, gewikt en gewogen, op allezins onderhoudende, levendige wijze, en glorieus stond het de vuurproef door, en werd erkend als een blijvend keurjuweel onzer letteren. Te Millingen zal dit jaar weder een groot kamp gehouden worden. De troepen, die daaraan niet zullen deelnemen, zullen in hunne garnizoens-plaatsen door bijzondere practische oefeningen worden bezig gehouden Na gehouden vergelijkend examen, is door den raad der gemeente Harlingen benoemd tot hoofdonderwijzeres aan eene op te rigten tweede meisjesschool aldaar mejufvrouw A. C. F. van Os, secondante te Helder. Eene dienstmeid te Groningen ontving onlangs een kaartje voor de comedie als belooning voor haren ijver. Des avonds te huis komende vroeg mevrouw haar hoe het stuk was bevallen- o, was het antwoord, heel mooi, vooral het scherm was mooi, ook waren ze allen prachtig gekleed en was er veel volk om te zienwij zijn er wel een kwartier geweest.... maar toen begonnen ze over de huis houding en over familie-zaken dispuut te krijgen en toen zijn we maar weg gegaan, want we hebben aan 't eigen huishouden genoeg en met den boel van anderen niet te maken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2