HELDERSCHE MIEUWEDIEPER GOURANT. M 55. ZONDAG 22 API1IL. 1866. EN JAARGANG. VIER-EN-TWINTIGSTE 1# db J'%, BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkst raat tegenover de Laan, 11422, aan denHeldertotl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is/0.60. Voor iedcren regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. he/ Den 23 dezer vertrekt de O. I. Iinndiuail vin TRIEST, den SI dezer via MABSEILLB. HELDER en NIEÜWEDIEP, 21 April. De onder verdenking van brandstichting gearresteerden persoon is gisteren morgen naar Alkmaar overgebragt. Met genoegen vermelden wij, dal door de manschappen van Zr. Ms. oefeningsvaartuig Pro Patria, ten behoeve van den in het Hospitaal alhier zich bevindenden kapitein John Casey, hebben afgestaan de som van 25zijnde hun aandeel in de toelage door het gemeentebestuur verstrekt aan allen, die tot blussching van den jongsten brand hebben medegewerkt. In de Chr. Afg. kerk alhier zal het orgel, dat geheel uit vrijwillige bijdragen van leden der gemeente en belangstellenden is daargesteld, op a. s. Vrijdag 27 April, des avonds te 7 uur, worden ingewijd. Het programma van de zangverecniging Cecilia, uittevoeren Zondag a. s., des avonds ten half negen ure, in het locaal Tivoli, luidt als volgt Eerste afdeeling. 1. Die Harmonie der Spharen (Hymne), van Homberg; 2. Mannenkoor Omhoog, van Heinze; 3. Solo voor Bariton Jalousie d'Orosmane, van Bordèse; 4. a. Serenade, van Mangold; b. Zigeuner leien, van Schumann. Tweede afdeeling: 1. Drie Volksliederen, van Mendelssohn; 2. Mannenkoor Nachttiche Wanderungvan Abt; 3. Duo voor Bariton en Bas {I Puritanï), van Belliui; 4. Koor uit Othello, van Bossini. Met de waarneming der betrekking van ontvanger der directe belastingen, accijnsen, enz. alhier, zal van af den laatsten dezer maand belast - zijn de heer F. W. Thorbecke, surnumerair bij 's Bijks belastingen. Ter vervanging van den majoor A. L. van Loon, is door Z. M. benoemd tot plaatselijken kommandant 3de kl. alhier de kapt. 1ste kl. W. Yske, van het 6de reg. Infanterie. Voor de dienst in Nederlandsch-Indië zijn benoodigd zes onderwijzers. De voorwaarden vindt men vermeld in de Staats courant van heden. Z. M. heeft den off. van gez. 2de kl. J. Idsinga, op verzoek, met ultimo Julij a. s. uit de zeedienst ontslagen. Bij het wapen der Artillerie zijn op pensioen gesteld: de gen.-maj. Wagner, de kol. Tichler, de luit.-kols. Moorrees en von Pfaffenrath von Sonnefels (beiden met den rang van kol.)op ver zoek, de maj. van Lidth de Jeude (met den rang van luit.—kol.) bij den Prov. Staf: de luit.-kols. Camerlingh en Langgulh (de eerste met den rang van kol.); bij den PJaatsel. Staf: de kol. König (met den rang van gen.-maj.) en de majoors Dusser de,Barenne, von Schmid en vau Loon. Bij de Artillerie zijn benoemd: tot gen.-maj., de kol. Drijfhout van Ilooff; tot kol., de luit.-kols. Kuyk, Wttewnal van Sloetwegen, Tindal en van der Meer de Walcheren; tot luit.—kol., de majoors de Boos, van Lijnden en Pels Bijeken; tot maj., de kapt. Cox, Visée, Knoop, Jacobs, Verheije van Sousbeeck en Mol; tot komm. van het korps Pontonniers, de kapt. Zeegers Veeckens; bij den Prov. Staf: tot luit.-kol., de maj. Wcntholltot majoors, de kapts. Ie Cocq d'Arinanville en Geldermanbij den Plaatsel. Staf: tot kol., de luit.-kol. Werner; tot maj., de kapts. Quarlesde Quarles, Yske en Budolph. Z. M. heeft benoemd: tot heemraad van den polder Waard en Groet, den heer J. Spaans Jz.; tot heemraad van den Schardam en Keukendijk, den heer P. Hoek Spaans; tot heemraad van den polder de Zeevang, den heer J. Kleen Pzn.; tot dijkgraaf van den Zuidpolder, bij Edam,* den heer P. Plas Azn.tot heemraad van het dijkbestuur van Wieringen, den heer J. Tijsen Mz.; tot hoofd- ingel. plaatsv. van het Ambacht van West-Friesland, genaamd de Schager- en Niedorper-Koggen, den heer C. Smit. Z. M. heeft benoemd tot officier van justitie bij de arrond.- regtbank te Hoorn mr. C. Polis, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Maastricht. Bij Koninklijk Besluit van den 18 dezer is aan den heer II. F. K. Dubois, notaris binnen het arrondissement Hoorn, vergund zijne standplaats van de gemeente Grootebroek over te brengen naar de gemeente Purmerend. Aan den kapitein van het Ned.-Ind. leger IC. van der Heijden, met verlof bier te lande, is opgedragen het bijwonen der oefeningen van de Fransche troepen in het kamp van Chalons, ter dienste van het Ned.-Ind. leger. Uit St. Petersburg wordt bcrigt dat 's keizers leven gered is door een boer, Ossip Iranow genaamd, die de hand des moordenaars afwendde. Ossip Iranow is reeds tot den adelstand verheven. De bedrijver van den moordaanslag is een Bus. In de straten van de hoofdstad heerschte een gejuich en gejubel, dat geen einde scheen te nemen. De keizer verscheen op het balcon voor zijn paleis, vertoonde zich op de straat en bezocht het Smolka-klooster. De misdadiger die op den czaar een pistoolschot heeft gelost, is een Bus, een klein edelman, die door de afschaffing der lijfeigen schap tot armoede was gebragt. De Bussische gezant te 's Hage heeft onmiddelijk op de ontvangst eener dépêche van graaf Gortschakoff nopens den moord aanslag op Z. M. den keizer van Busland, die gelukkig verijdeld is, een Te Deum doen vieren in de Griekscbe kapel aldaar, en een bezoek ontvangen van Z. K. II. prins Hendrik, terwijl Z. M. de koning en Z. IC. II. prins Frederik dadelijk hunne adjudanten zonden. II. IC. H. prinses Frederik had van Z. M. den koning van Pruissen eene gelijkluidende dépêche ontvangen. {Dagblad.) Te Botterdam hebben zich zeven gevallen van cholera voor gedaan. Vier personen zijn aan die ziekte overleden. Het gemeente bestuur heeft maatregelen genomen en bereidt verdere maatregelen voor ora de verbreidiug zooveel mogelijk tegen te gaan. Ook te Delftshaven zijn drie personen door die ziekte aangetast. Tot het nemen van maatregelen om verbreiding der cholera zoo veel mogelijk tegen te gaan wordt onverwijlde mededeeling, zoowel van de eerst waargenomen gevallen van cholera, als van het veel vuldig voorkomen van diarrhoeën, noodzakelijk vereischt. Door de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezigt wordt mededeeling van bijzonderheden omtrent den oorsprong der eerste gevallen, van de geneeskundigen dringend verzocht. Men schrijft ons van West-Terschelling, dd. 19 April: „Tot plaatselijk geneesheer alhier, ter standplaats Oost-Terschelling, is door den gemeenteraad benoemd de heer L. A. Faber, practiserend geneesheer te Kwadijk, bij Purmerend. „Tot leeraar bij de Doopsgezinde gemeente alhier is beroepen de wel-eerw. heer J. van der Yeen, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Wormcrveer. „Ten gevolge van het zachte weder is de stand der landerijen allergunstigst; dit is van tc meer gewigt daar door gebrek aan voeder veel vee in de weiden loopt." Als een blijk hoezeer de zaken der A ui sterdam sche Kanaal maatschappij zoo wat op den ouden voet blijven, deelcn wij mede, dat op de jl. Donderdag te Amsterdam gehouden veiling van effecten, zes aandeden in genoemde maatschappij, ieder groot 1000, waarop 400 op ieder was gestort, hebben opgebragt: nihil. f Te 's Gravenhage is jl. Donderdag overleden de heer D. itx.' Muller, gewezen secretaris-generaal bij het Departement van Marjihe^. in den ouderdom van ruim 70 jaren. (y;

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1