BUITEN LAN 1). land vrij van den runderpest waren, co, zoo ja, of de invoer van vee uit die provinciën in Engeland zon worden veroorloofd. De minister van binnen). zaken antwoordde dat de invoer van vee uit Groningen en Friesland dan eerst zou kunnen worden veroorloofd, wanneer er zekerheid bestond, dat er geen vee uit andere deelen van Nederland over die provinciën zou worden uitgevoerd. I>e Frankf. Postzeitmig bevatte dezer dagen eene ernstige waarschuwing legen het onvoorzigtig gebruik der zoogenaamde tooverphotographicnals bevattende het papier zeer vergiftige bestanddeclen. Ds. Roozcmeijer, pred. te Nieuw-Loosdrecht heeft het beroep naar Middelburg aangenomen. Het plan tot droogmaking der Zuiderzee is in de laatste dagen weder met kracht en ernst opgevat. De technische leiding der zaak is opgedragen aan den heer Stieltjes, die reeds druk bezig is met het doen van peilingen en andere voorbereidende werkzaamheden. Het geheele werk zal, naar men berekent, in 12 jaren voltooid zijn. Men voegt er bij, dat de noodige fondsen door tusschenkomst eeuer te Amsterdam gevestigde maatschappij, die zeer uitgebreide relatiëu heeft in het buitenland, zullen worden verstrekt, welke maatschappij reeds de gelden heeft beschikbaar gesteld tot het doen der voorloopige opnemingen. De gemeenteraden van Purmcrend, Maarsen, Delfshaven, Zwyn- drecht, Brielle Dordrecht, Zutphen, Numansdorp en Winschoten, hebben de kermis in hunne gemeenten geschorst of uitgesteld. Op de voorjaars-koemarkt tc Hoorn van 30 April zijn ongeveer 3500 stuk3 vee aangevoerd, over het algemeen van beste kwaliteit; hiervan werden 60 schepen, ongeveer 2000 stuks koeijen inhoudende, uit de provincie Friesland aangevoerd, waarvan Zaturdag in de stallen reeds een groot gedeelte van de beste kwaliteit tegen zeer hooge prijzen zijn verkocht. De handel op de markt was stug, ofschoon de prijzen van alle soorten hoog mogen genoemd worden. De raad der gemeente Purmerend heeft besloten, den heer G. van Sandwijk, op zijn verzoek, met ingang van 1 Aug. a. s. op de „meest eervolle wijze ontslag te verleeneu als hoofdonderwijzer der stads-burgerschool aldaar, onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten, gedurende eene reeks van 47 jaren aan de school jeugd in die gemeente bewezen, alsmede voor de vele, door hem ten dienste van het onderwijs in het algemeen, uitgegeven schoolwerken." In het We3tland is de stand van de onderscheidene gewassen voortreffelijk. Vooral wintergraan en aardappelen staan schoon. Uit het gemeenteverslag van 1865 der stad Utrecht, blijkt, dat aldaar onder de gesloten huwelijken één paar was, waarvan de bruidegom tusschen de 21 en 25, en de jonge dochter tusschen de 70 en 75 jaren is. Te Iïarlingeu is dezer dagen met succes geëxamineerd, de heer J. Hillenius, van Texel, als 3de stuurman, groote vaart. Wij ontleenen aan de Staatscourant dc navolgende opgaven van Zr. Ms. schepen, gestationeerd in de Oost-Indische wateren, tot 14 Maart jl.: „Fregat Prius Alexander der Nederlanden, luit. 1ste kl. W. II. F. vnn Oordt, wachtschip ter recde Bataviakorvet Juno, kapt. J. J. Westerouen van Meeteren, wachtschip ter reede Soerabaija; brik de Cachelot, kapt. J. \V. de Ruyter de Wildt, wachtschip ter reede Macassar; opnemingsvnartuig Pyladcs, luit. 1ste kl. W. Enslie, naar Onrust vertrokken om te repareren; roeikanonneerboot No. 14, luit. 1ste kl. C. II. Bogaert, wachtschip ter reede Samarang; schroefstoomschip 1ste kl. Metalen Kruis, kapt. E M. C. Baak, gestationeerd in den Molttksclien Archipel; raderstoomschip lste kl. Amster dam, knpt-luit. II. D. Slcgt, gestat, in den Molukschen Archipel; schroef stoomschip 3de kl. Reinier Claeszen, luit. lste kl. N. M. J. Kroef, gestat, ter O.kust van Sumatra; schroefstoomschip 3de kl. lteteh, luit. lste kl. J. A. H. Hugeuholtz, den 4 Maart vnn Macassar te Soerabaija aangekomen; schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. lste kl. A. Jarman, gestat, in de Z. en O. afdceling van Borueo; stoomschip 3de kl. Celebes, luit. lste kl. W. F. L. dc Vricse, gestat, ter W.kust van Borneo; stoomschip 2de kl. Bromo, knpt.-luit. O. van Hocking Colenbrander, gestat, ter reede Soera baija stoomschip 3de kl. Sindoro, luit. lste kl. K. F. R. Andrau, gestat, ter W.kust van Sumatra-, schroefstoomschip 4de kl. de I.inge, luit. lste kl, A. N. L. Koops, gestat, in de Z. en O. afdceling van Borneoschroefstoom schip 3de kl. Montrado, luit. lste kl. jhr. J. S.O. von SckmiJt auf Altenstadt, gestat, iu dc watereu van Mcnado; stoomschip Onrust, luit. lste kl. D. A. Cooinnus dc Ruyter, gestat, ter W kust van Borneo; stoomschip Ardjocoo, kapt-luit. R. W' G. Arendscn de Wol ff, ligt te Onrust in reparatie; schrocf- #oomschip 4de kl. Stavoren, luit. lste kl. II. Schokker, gestat, iu de wateren van Celcbes; schroefstoomschip 4de kl. Delfzijl, luit. lste kl. K. G. Buunilc, gestat, iu de wateren vim Riouw; korvet met stooravermogen Prinses Amelia, kapt. J. J. Wichers, ligt te Onrust iu reparatie; raderstoomschip 4de kl. Madura, luit. 1ste kl. II. B Kip, gestat, ter Z. en O. afdceling vau Borueo; schroefstoomschip 4de kl. Coehoorn, luit. lste kl R. P. Struick, gestat, in de wateren van Mcnndo; schroefstoomschip Aart van Nes, luit. 1ste kl. jhr. H. O. Wichers, ligt te Palembung; schroefstoomschip Bali, luit. lste kl. jhr. A. lt. A. M. Clifford Kocq van Breugel, gestat, te Macasser; schroefstoom schip den Briel, luit. lste kl. A J. van Mausvelt, wordt gestat, ter W.kust vnn Borneo; schroefstoomschip Maas en Waal, luit. 1ste kl. C. A. B. D. Rijk, gestat, in de wateren van Riouwstoomschip Cycloop, luit. 1ste kl. C. A. L. H baron van Ilecckercn, is den 12 Maart naar Palembaug vertrokken. Meedoen. Wie onzer lezers kent dat woord niet en heeft het niet dikwijls in praktijk gebragt! Ik wil toch ook graag meedoen, is de gewone leus, eu al is de beurs soms schraal en het huishouden groot, toch moet men meedoen, op zen tijd eeti pleiziertje hebben enz. Ja op zen tijd-, maar iemand verbeeldt zich dan dikwijls, dat zen tijd zoo wat niet anders wil zeggen, dan profiteren van alle gele genheden die er zijn of men kan scheppen. Ziedaar een kanker in onzen tegen woord igen tijd. Doe raeê, 't is goed, maar ieder in zijn kiing. Maar als de gegoede klasse men vergeve ons de klassifikatie reut singer la haute tolde, en de burgerklasse op hare beurt de gegoede klasse enz., eDZ., dau geraakt alles uit zijn verband; de tering overtreft de nering en de gevolgen zijn schade lijk voor ligchaam en geest. Ongeoorloofde handelwijzen volgen gewoonlijk, om slechts mee te kunnen doen. Aan praal en pronk wordt geofferd, wat beter aan schoolgeld ware besteed. In dien geest is meêdopn de pest. Maar meedoen is eene weldaad, wanneer men zich om mee te kunnen doen, geprikkeld gevoeld tot meerderen arbeid, tot verede ling van den arbeid; wanneer men wil meedoen in den vooruit gang der tijden; wanneer men ook van zijne zijde een steen bij brengt, om het maatschappelijk gebouw meer en meer op te trek ken en te verfraaijen, mede te werken tot verhooging en verede ling van het raenschdom. Wie zou dan niet willen meedoen. Dat meidoen is juist in uitwerksel het tegendeel van het eerste; door zulk meedoen blijft ieder in den kring, waarin geboorte of maat schappelijke toestand hem heeft geplaatst, maar werkt ieder mee tot veredeling, verheffing van eigen kring. Dat meedoen schenkt vre de des gemoeds en de bewustheid van aan eene edele taak te heb ben gearbeid, terwijl het eerste meedoen, en wat men gewoonlijk daaronder verstaat, ons later het knagend zelfverwijt bezorgt, van geen schoon doel te hebbpn nagejaagd, van zich zeiven en zijn huis gezin in ellende te hebben gestort, om... eene hersenschim, om iets dat nimmer te bereiken was, en mogt. het ook nog bereikt worden, toch nimmer anders dan wrange vruchten zou hebben opgeleverd Het belangrijkste nieuws uit het buitenland gedurende de jongste dagen mag wel genoemd worden de aanneming van de reform-bill in het britsche Lagerhuis, waarbij de regering de zege behaalde over de oppositie. Hare zegepraal kan echter naauweïijks dien naam verdienen, want de meerderheid had slechts 5 stemmen overwigt. Toch verdient de aanneming van dit ontwerp een belangrijk feit genoemd te worden, vooreerst omdat het zoo een belangrijke zaak voor Engeland geldt, namelijk de hervorming van het kiesstelsel, waarbij de kiesbevoegdheid op betere grondslagen gevestigd en uit gebreid wordt. Ten anderen is die aanneming belangrijk teheeten, omdat bij verwerping er ligt eene kabinets-crisis zoude zijn ontstaan, hetwelk in dezen veelbewogen tijd ligtelijk ernstige gevolgen kon hebben. Omtrent de aangelegenheden van Duitschland valt er weinig belangrijks te vermelden. Van enkele zijden blijft men aan de waarschijnlijkheid van een oorlog gclooven; doch die meening wordt niet algemeen gedeeld. Veel meer is het vertrouwen op het behouden blijven des vredes in de jongste dagen aanmerkelijk versterkt, 't Is waar, lang blijft men in den toestand van onzekerheid, doch de eer der beide natiën, die bij de qusestie zijn betrokken, brengt mede, dat de een voor den auder niet de eerste wil zijn om het hoofd in den schoot te leggen. De toestand waarin Spanje thans verkeert wordt door een der dagbladen met deze weinige woorden geschetst; verderfelijke oorlog zonder aannemelijke redenen in het buitenland; felle strijd in het binnenland tegen de liberale begrippen, en om de kroon op het werk te zetten aanhoudende financiële crisis. De betrekkingen tusschen Rusland en Rome zijn afgebroken. Uit Parijs wordt aan de Indcpendance geschreven, dat Keizer Napoleon, hetzij bij eigenhandigen brief, hetzij op een andere wijze, Keizer Frans Jozeph de stellige verzekering heeft gegeven, dat hij niet behoeft te vreezen voor een aanval van de zijde van Italië. De uit Italië ontvangen tijdingen luiden zonder uitzondering oorlogzuchtig. Ook zij, die tot nu toe aan eene mogelijke vrede breuk volstrekt geen geloof wilden slaan, schijnen door de dezer dagen door Oostenrijk genomen maatregelen aan het wankelen gebragt te zijn. Het algemeen gevoelen in Italië is, volgens een der corres pondenten van het Journal des Débats, dat de strijd nog voor het einde van de maand Mei een aanvang zal hebben gcuomen. De Belgische Kamer van afgevaardigden heeft de uitgaven van 275 000 fr voor de begrafenis van Leopold I goedgekeurd, maar de rekeningen zullen openbaar gemaakt worden, opdat elkeen wete, „hoe schandelijk de leveranciers van deze treurige omstandigheid liebbcn gebruik gemaakt om den Staat op schatting te stellen." Renans nieuw werk, De Apostelenheeft de ultrainontanen in Frankrijk in woede gebragt. Een pamflet is er tegen verschenen, over welks aard en inhoud men het best kan oordeelen als de vol gende woorden er uit worden medegedeeld; „Het boek is goed gedrukt, cn wat dit betreft gelijkt het op zekere vrouwen, die een zijden japon en daaronder een vuil hemd dragen". De scheldnamen, waarmede de schrijver van hel pamflet Renan overlaadt, zijn talloos. Graaf Walewski, voorzitter van het Wetgevend Ligchaam te Parijs, is Hoor den keizer lot „hertog" verheven. Te Marseille is dezer dagen een doodslag onder geheel bijzon dere omstandigheden gepleegd. Zekere heer Bovis aldaar had een éénjarig kind door den dood verloren. Terwijl vrienden en bloed verwanten voor het sterfhuis vereenigd waren om het lijkje naar zijne laatste rustplaats te begeleiden, kwam de schoonbroeder des vaders dezen vragen, waarom hij hem niet van den dood van het kind had ondevrigt. De heer Bovis beantwoordde die vraag op eene wijze, welke zijn zwager niet scheen te bevredigen. Deze haalde althans een dolk voor den dag eu bragt- den heer Bovis eene doode- lijke wonde toe. Terwijl het lijk van dezen naar het gasthuis werd vervoerd, bragt men zijn zwager naar de gevangenis en het lijkje van zijn telg naar het kerkhof. Te Marseille stapte dezer dagen een Amerikaansch koopman af in het hotel des Empereurs. lederen avond, wanneer hij zich ter ruste wilde begeven, hoorde hij in de kamer, welke zich naast de zijne bevond, en alwaar een jongman en eene nog jeugdige vrouw logeerden, hevige discussiën. LI. Douderdag avond schenen die discussiën van den hevigsten aard te zijn, althans, onze Amerikaan hoorde de nog jeugdige vrouw schreijen en snikken, terwijl de jongman haar deze woorden toevoegde: „mevrouw, gij hebt te kort gedaan aan den eed, dien gij eenmaal gezworen hebt; gij moet sterven." „Heb medelijden, Godefroid," smeekte alsnu de jeugdige vrouw, „Geen medelijden!" antwoorde Godefroid; „het eenige wat ik u toesta, is om een allerlaatst gebed ten Hemel te rigten." Op datzelfde oogenblik meende de Amerikaan het gedruisch van wapenen te hooren. Onmiddelijk begaf hij ziel}, ter voorkoming van een gruwelijk misdrijf, naar de nabijgelegen kamer en klopte daar aan. Toen hij echter geen antwoord op zijn kloppen ontving, gaf hij een geweldigen stoot tegen de deur, zoodat deze opensprong. De Amerikaan vatte alsnu terstond de jeugdige vrouw bij den arm, ten einde haar te vrijwaren voor de woede van den jongman. Deze laatste, ten hoogste verbaasd over deze verschijning en tusschenkomst van den onbekende, vroeg deswege opheldering. Spoedig echter was alles duidelijk geworden; de jongman en de jeugdige vrouw waren beiden verbonden aan het Grand Theater te Marseille, en bestudeerden gezamenlijk iederen avond hunne te vervullen rollen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2