HELDERSCHE NIEDVËDIEFER COURANT M 58. DO 1\ DE li DAG 10 MEI. 1866. VIER-EN-TWINTIGSTE A T TENT I E. Bureau HELDERSCHE en NIEUWEDIEPER COURANT. BINNENLAND^ BUITENLAND. EN h/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. n frnnco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Advertenties worden aangenomen tot Zaterdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan denllelder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor lederen regel meer ƒ0.15. Zcgclregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Ter voorkoming' van verkeerd bezorg-en van brieven enz. bestemd voor de Heldebsche en Nietjwediepek Coubant, maakt de Uit gever het publiek attent, dat de naam der Nieuwe Courant van den Helder, Nieuwediep en Willemsoord, enz. sedert 1 Jan. veranderd is in eenvoudig' Heldebsche Coubant, onder welk adres wij gewoonlijk onze brieven ont vingen. Daarom verzoekt hij als adres te stellen A. A. BAKKER Cz. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Mei. Met zekerheid kunnen wij berigten, dat ds. Lublink Weddik ver hinderd is op morgen voormiddag de aangekondigde predikbeurt in de Evang. Luth. kerk alhier te vervullen. Achtereenvolgens zijn alhier aangekomen zeemiliciens en miliciens behooreude tot de hier garnizoen houdende compagniën Artillerie en het bataillon Infanterie, die alhier gekleed en in den wapenhandel zullen geoefend worden. Jl. Maandag avond vertrokken van hier de jongelingen, uit makende het contingent der landmagt door deze gemeente te leveren. De overigen, zijnde de zeemiliciens, zijn aan boord der drijvende batterij Neptunus opgenomen. Heden wordt alhier op gebruikelijke wijze gevierd de 56ste verjaardag van H. M. H. Wilhelmiua Frederika Louise Charlotta Marianne, tante des konings. De heer K. A. Poortman, die met Sept. a. s. aftreedt als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkiesdistrict. Alkmaar, doch. bij de verkiezing die in Junij a. s. zal plaats hebben weder herkiesbaar is, heeft openlijk verzocht voor die keuze niet weder in aanmerking te komen. Tot adj.-inspecteur van het geneesk. staatstoezigt in Noord holland is benoemd de heer D. Lubach, med. doet. te Haarlem. Dc heer A. Moens, predikant te Sneck, is door de kiezers- vereeniging Burgerplicht aldaar, tot haren candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer benoemd. Johannes Bosch te Arnhem herdacht jl. Zaturdag zijn gouden bruiloft en tevens zijn 71jarigen onafgebroken diensttijd bij een en dezelfde familie. Den 7 Mei zijn in de registers van den burgerlijken stand te Botterdam 17 personen ingeschreven als aan cholera overleden; sedert het begin der epidemie 218. fBe heer Heldring, zoo algemeen in ons vaderland bekend door zijn streven tot opbeuring van diep gezonkenc medemenschen, heeft in het tijdschrift „De vereenig ing" de volgende mededeeling open baar gemaakt. „Ia het laatste jaar zijn te Stettin 348 onechte kinderen geboren, hieronder waren 45 dood geboren; 249 stierven in den tijd van het eerste jaar huns levens. Men onderzocht naar de reden van zulk een verbazend wegsterven en vond een aantal slechte wijven, wier brood winning het was zulke onechte kinderen op te nemen om ze, door ze te laten verhongeren, of op welke wijze ook, uit de wereld weg te maken. Deze helsche wijven dragen den naam van: „Engel- makers Op het asyl Steenbeek zijn wij tot de overtuiging gekomen, dat ook ons land niet vreemd is in het gebied der Engelmakers!" De Tweede Kamer der Staten-Generaal is in de vorige week aangevangeu met de behandeling van het hoogstbelangrijk wets ontwerp betreffende de cultures op het eiland Java. Onderscheidene sprekers hebben bij de algemeene beraadslagingen het woord gevoerd en het voor en tegen van dit voor vaderland en koloniën zoo gewigtig ontwerp besproken. Ingevolge de gedane oproeping, hebben een aantal Utrechtsche studenten zich vereenigd, en is door hen besloten tot het oprigten van een corps vrijwilligers. Zij zullen zich wenden tot den minister van Oorlog met verzoek om toestemming te bekomen en wapenen te erlangen. Drie studenten zijn benoemd tot leden eener commissie voor de verdere regeling der zaak. De studenten hebben dit hun besluit genomen op voorbeeld van Engeland, uit liefde voor den geboortegrond, en zij verklaren te vertrouwen, dat ook in andere plaatsen zich vereenigingen zullen vormen, opdat bij een eventuëlen oorlog het geheele Nederlandsche volk bereid moge zijn tot verdediging van den vaderlaudschen grond. Een boer in de Betuwe sloeg een kalf, dat zich niet naar zijn zin wilde gedragen met een stuk plank voor den kop, met het onge lukkig gevolg, dat het beest op dc plaats dood bleef; hierop werpt de boer de plank gramstorig over een deur naar buiten en komt de plank teregt op een kip die bezweek; een zeug met 14 biggen peuzelt de kip op, en hierdoor op het dierlijk voedsel verlekkerd, verslindt ze opvolgend hare 14 zuigelingen! Aan de jongste Oost-Indische berigten ontleenen wij de volgende bijzonderheden: Te Batavia wordt verzekerd, dat de Indische regering een voorstel naar Nederland heeft opgezonden, strekkende om de tractcmentcn der ambtenaren beneden 1000 gulden 's maands te verhoogen. In de residentie Djocjocarta heeft men zich teleurgesteld gezien in het onderzoek naar steenkolenlagen, ten behoeve van den spoorweg SamarangVorstendommen. Had men daar een rijken voorraad gevonden, voorzeker zou dit behalve voor den spoorweg ook voor de nijverheid in die streken van zeer groot belang zijn geweest. Uit Banjoc Bieroe wordt weder over eene aardbeving geklaagd. Tevredenheid wordt betuigd over de ver beterde middelen van vervoer, naar en in den Indischen Archipel, tengevolge ook eener nieuwe stoomvaart-maatschappij, die de bestaande vereeniging dwingt om ook meer ten gerieve van het reizend publiek hare dienst in te rigten. Het Fransche fregatschip Vellore is 27 Nov. 1865 op het eiland Amsterdam gestrand. Ofschoon men aanvankelijk vreesde, dat de bemanning zou verongelukt zijn, blijkt het uit de laatste berigten, dat, hoezeer 6 man van de eqnipagic bij die ramp zijn omgekomen, de overigen in het leven zijn behouden. Gedurende eene maand had die bemanning op genoemd eiland vertoefd en zich bij gebrek aan vuur met raauwen visch en zeehondcnvleesch gevoed. Den 26 Dec. werden zij door een Amcrikaanschen walvischvaarder aan boord opgenomen. Z. II. de onderkoning van Biouw, Mohamad Joesoef, is te Batavia aangekomen, vergezeld van een aantal rijksgrooten en verder gevolg. Hij is met de gebruikelijke plegtigheid bij den gouverneur-generaal ten gehoore toegelaten. De heer II. Knottnerus, predikant bij de Protestantantschc Gemeente te Biouvv, is benoemd tot lid der sub commissie van onderwijs aldaar. Aan het hoofd der politieke gebcurtenisen is in de jongste dagen geplaatst geweest het berigt, dat over het bijeenroepen van Europeesch congres druk onderhandeld wordt. Die onderhandelingen de tijding daarvan werd het eerst door de Morning Post medegedeeld zijn gevoerd tusschen Engeland, Frankrijk en Busland en schenen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1