alle kaas te hebben deu gewenscliten uitslag op te leveren. Te midden der kritieke tijdsomstandigheden was dit berigt zeer belangrijk en verlevendigde het eenigzins het anders wel droevige van het uitzigt in de toekomst. Volgens latere berigten schijnt het plan echter zonder gevolg te blijven, de gisting in Italië blijft heerschen en ook verminderen de krijgstoerustingen in Dnitschland niet. De Italiaansche regering heeft verklaard den oorlog niet uit te lokken door eene aanvallende beweging. Toch is omtrent den stand van zaken en de te wachten gebeurtenissen der naaste toekomst niet met eenige waarschijnlijkheid te berigten. Niets getuigt nog van oorlogs toestand, zoo min in Duitschland als iu Italië en de hoop is nog niet gevvekeu op eene minnelijke schikking. Een congres zou denkelijk nog de eenige weg zijn om tot eene meerdere toenadering te komen. Dc Napolitaansche prinsen, stiefbroeders van den ex-koning Frans II, hebben bij de Oostenrijksche regering aanzoek gedaan, om in werkelijke dienst te treden, in geval van een oorlog tegen Italië; door keizer Frans Jozef van Oostenrijk is dit verzoek iugewilligd. Volgens een gerucht heeft een bankier te Parijs bij de twee jongste liquidatien ter beurze 15 millioen verloren. Een ander bankier heeft de vlugt genomen, een deficit achterlatende van 11 millioen. In het Fransclie arrondissement Dieppe wilde een jeugdig paar zich tot het aangaan van een huwelijk doen inschrijven, „aanteekenen," zoo als men 't hier te lande noemt, toen uit de „papieren" bleek, dat het bruidje bij hare geboorte was iugeschreven als tot het man nelijk geslacht behoorende. Het huwelijk moest daarom worden uitgesteld totdat de dwaling, bij den burgelijken stand begaan, officieel zou zijn geconstateerd. Het incident was des te onaange namer van wege zekere interessante positie waarin^ het bruidje zich bevond. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1492 sterf gevallen en 2187 geboorten plaats gehad. De heer S. Klow, schilder, fungeerde eenige jaren geleden als huisonderwijzer bij Bothschild te Londen. Ten gevolge eener hevige liefde, die hij voor de dochter van den millionnair had opgevat, werd hij uit zijne betrekking ontslagen en lijdt sedert aan verstands verbijstering. Jl. Maandag namiddag 5 ure kwam de minister von Bismarck uit het paleis van den koning van Pruissen, bij wien hij ten gehoore was geweest. Langs de Linden-allée naar huis terugwandelende, werd hij in de nabijheid der Schadowstrasse door een onbekenden persoon aangevallen, die een revolver met zes loopen op hem aan legde en twee schoten op hem loste, waarbij hij poogde den minister in den rug te treffen, hetgeen hem echter niet gelukte. De heer von Bismarck greep den dader aan, die zich worstelende daartegen ver zette en inmiddels nog driemaal een schot deed. Ook hierbij kreeg graaf von Bismarck geen letsel, waarschijnlijk doordien de loop der pistool niet juist was gerigt, ten gevolge waarvan de kogel telkens slechts zijne kleederen doorboorde. Hij bekwam bij die worsteling eene ligte kneuzing. De dader is een zoon van den bekenden repnbliekeinschen uitgewekene Karei Blind. Hij is 22 jaren oud, en was uit Hohenheim (in Wurtemberg) opzettelijk herwaarts over gekomen, om aan von Bismarck het leven te benemen. Von Bismarck zal welligt door zijn drijveu naar den oorlog, duizenden menscheulevens op zijn geweten krijgen, gelijk hij reeds duizenden, alleen door het dreigend oorlogsgevaar, ongelukkig heeft gemaakt. Europa zou daarom geen blijder tijding hebben kunnen ontvangen, dan dat de Pruissiscbe graaf van het politiek tooncel was afgetreden. Ware dit echter door eene schandelijke misdaad gebeurd, het zou algemeen weerzin hebben opgewekt tegen den dolzinnige, die door zulk een vergrijp Europa voor een vreesselijken •krijg had willen behoeden. Latere berigten melden, dat de persoon van Blind, zich in de gevangenis verscheidene malen in den hals heeft gesneden, tengevolge waarvan hij is overleden. Te Zahori heeft dezer dagen een huwelijk plaats gehad tusschen twee personen, wier gezamenlijke ouderdom 140 jaren bedraagt. Op merkelijk is het, dat het thans gehuwde paar reeds voor 40 jareu het voornemen had opgevat, om zich door den band des huwelijks te doen vercenigen; toevallige omstandigheden hadden destijds de verwezenlijking daarvan verhinderd. De gcncrunl Murawieff, die als landvoogd van Littliauen den naam van onverbiddelijke strengheid heeft verkregen, is belast met de leiding van het ouderzoek omtrent deu onlangs jrcpleegdeu aanslag op het leven van deu keizer van Rusland. Hij schijnt al dadelijk de zekerheid verkregen te hebben dat de aanslag iels meer was dan een stap van cencn op zichzelven staanden snoodaard of krankzinnige. Immers aan een in het laatst der vorige maand te St. Peters burg gehouden gastmaal heeft hij, volgens dc dagbladen van die stad, de vol gende woorden gesproken: „Ik verblijd mij over 's keizers besluit, om mij te stellen aan het hoofd der commissie, welke de omstandigheden van die ver schrikkelijke daad moet nasporen. Ik ben oud en zwak; doch ik zou liever dadelijk sterven, dan die misdaad ongestraft zien blijven. Het is niet dc hau- dcling van een individu, het is eene daad van velen, handelende in ouderling overleg. Ik vrnag u aller medewerking tot dc vervulling mijner taak. Het is eene zaak, die in het openbaar onderzocht en uitgemaakt moet worden. Alles moet in het volle daglicht worden gebrogt en wel zoo spoedig mogelijk. Ik zweer bij God, dat ik mijnen pligt zal doen eu de verdiende straf over de schuldigen zal brengen, indien de Hemel het wil." Deze pli gtige en op verholen gevaar wijzende woorden hebben, tiaar gemeld wordt, te St. Petersburg diepen indruk gemaakt en ouder het publiek werd de aanslag nu in verband gebragt Riet de laatst ontdekte poging om de hoofdstad in brand te steken. Tc St. Petersburg waren sedert den aanslag en in verband daarmede 20 studenten, 60 Polen en 4 ambtenaren van lioogeu rang, te Moskau een 30tal studenten en te Warschau minstens 60 personen in hechtenis gesteld. Een ander gevolg van den aunslag was, nuar gemeld wordt, dat de bestrijders der liberale begrippen het hoofd in 's keizers raadsvergaderingen weder opstaken eu zich meer deden gelden. De Aloskauer Zeilung berigt, dat de sluipmoordenaar Kara- kosoff, die gepoogd heeft den keizer van Busland van het leven te berooven in 1S6I student was aan de hoogesehool te Kasan; ten gevolge van overtreding der academische wetten, van de universiteit verwijderd, werd hij later op zijn herhaald verzoek in 1863 ander maal ingeschreven: in 1864 verliet hij die stad en begaf zicli naar Moskau, waar het hem vergund werd de juridische collegiën bij te wonen, zonder als student te zijn ingeschreven. Iu 1865 verliet hij Moskau en na lang te hebben rondgezworven, kwam hij den 14 April jl. te Petersburg aan. Twee dagen later pleegde hy den aanslag op het leven des keizers. De jongste berigten uit Japan, van het laatst der maand Febr., houden in, dat de Japansche regering de betaling van den derden termijn, ad 500,000 dollars, der als schadeloosstelling voor de expeditie naar Simonoseki bepaalde som van 3 millioen dollars heeft aangekondigd. I)e ontvangen som zal gelijkelijk verdeeld worden tusschen de vier mogendheden, die aan de bedoelde expeditie hebben deelgenomen, nadat aan Nederland, Frankrijk en de Vereenigde Staten 70,000 doll. zullen zijn uitbetaald voor de afzouderlijke aan spraken, die deze landen kunnen doen gelden. De som die derhalve binnen kort in de Nederlandsche schatkist zal gestort worden, beloopt bijna een millioen gulden. Het Chinesche gouvernement heeft, naar het voorbeeld van het Japansche, gelastigden naar Europa gezonden om zich door persoonlijke aanschouwing met de Europesche beschaving bekend te maken. Die gelastigden zijn in de vorige week te Marseillc geland en de Fransche Moniteur van den 6 dezer zegt: „De Chinesche zending, die zoo even te Parijs is aangekomen, is door den prins Kung, den regent van het Chinceseh rijk, naar Europa gezonden met last om Frankrijk, Eugeland, Belgie, Pruissen, Denemarken en Busland te doorreizen, doch zonder officieel karakter. „Men denkt dat zij in last heeft zich bekend te maken met het geen betrekking heeft op het vraagstuk van het vestigen van regel matige diplomatieke betrekkingen tusschen China en de Europesche mogendheden, waarmede het reeds verdragen heeft gesloten. Het hoofd der zending heet Pinn-ta-Jen; hij is sedert ver scheidene jaren bekleed met de betrekking van adjunct-directeur der Europesche tolkantoren in het Chinesche rijk; en hij is op zijne reis naar Europa vergezeld door den heer Hart, den inspecteur- generaal, dier kantoren, die zich met een verlof naar Engeland begeeft. Pinn-ta-Jen, die de Europeanen en hunne behandeling van zaken van nabij heeft leeren kennen, is een man van verlichten geesthij heeft begrip van de voordeelen der Europesche administratie en van de verbetering welke de Chinesche administratie behoeft. Hij maakt deel uit van den keizerlijken raad voor de zaken der buitenlanders (dat is het Chinesche ministerie van buitenlandsche zaken), en bezit het vertrouwen van den Kung. Hij heeft vier of vijf Chine sche letterkundigen van verschillende graden bij zich, alsmede vier leerling-tolken, twee voor dc Fransche eu twee voor de Engel- sche taal." VERSCHEIDENHEDEN. i. Over één ding ontroert zich dc aarde: Over een „maatschappij tot nat van 't algemeen," die de Israëlieten buitensluit. II. Zou liet nummer der klasse op het papier van den hoofdelijkeu omslag voor de eerlijkheid van menigen burger, de beste of de slechtste maatstaf zijn? Ieders consciëntie geve op die vrnag het antwoord 1 m. Er bestaat hij vele mcnschen een soort van verlegenheid, welke een is met de overtreding van liet gebod: „gij zult niet bcgeereu hetgeen uws naasten is." Leen bijv. een boek of iets anders uuu iemand, die u vast en stellig en zeker (wat wilt gij meer!) belooft het spoedig terug te zullen geven. Die zekerheid wordt echter vrij onzeker door ecu gelijke inate van vergeetachtigheid en slor digheid. Eu wanneer die persoou na langen tijd liet geleende nog eens toevallig weder onder de oogeu krijgt, dan stelt hij zijn geweten gerust met de voor den eigcuaar zéér uituemeuden troost: »ik durf er waarlijk niet meer meê aankomen." Zou niet menigeen wenscheu dat dit „niet durven" plaats maakte voor een groote mate van vrijmoedigheid? IV. Deze vier zoek ik tc vergeefs; dezo vijf, wie kan ze mij wijzen? a. Een domine', die op zijn stapeltjcn oude preeken het woord der Schrift weet toe te passenéén ding doe ik, vergelende hetgeen achter is. (Filipp. III14«). b. Een koster, die, bij het zien van een stampvolle kerk, liet hart voelt kloppen van belaugstelling in het Evangelie, dat hem heeft geleerd: zie toe, en wacht u voor de hebzucht. (Luk. XII 15). c. Een zoon of dochter Israels, die van schacheren een geslagen vijand is. d. Een matroos, die op den dag dat hij zijn gage ontvangt, tot leuze stelt: ^zuinigheid met vlijt bouwt huizen als kasteelen." e. Een werkman, tegen vast loon, die tot zijn kameraad zegt: nalle dag dieverij zij verre van ons!" V. Deze twee behooren tot de nedcrigsten der wereld: Een man, ik zeg een man, die gedecoreerd is, en in allen eenvoud beweert, dat hij het „heusch heeft verdiend," alsof er ooit Sprake kon zijn van het tegendeel. Een stedeling, die lid van den gemeenteraad is, en „op reis" in het vreem- delingeuboek aanteekent: nzembre de conseil met verzwijging van de plaats zijner inwoning. VL Over deze drie verwonder ik mij, gene drie zijn het, die ik bewonder: Ik verwonder mij over een muziekaal publiek, dat uaar het laatste stuk van een concert niet luistert, beweging maakt en de zaal verlaat; Ik bewonder een orchestmccstcr, die tegenover zulk een onbeleefdheid zich zeiven buhecrscht, en volkomen kalm blijft. Ik verwonder mij over een publiek spreker, die een uur lang het woord heeft, eu eigenlijk niets zegt; Ik bewonder een improvisator, die rijkdom van denkbeelden aan meesterschap over den vorm paart. Ik verwonder mij over een Mevrouw, die voor de uitbreiding van het Christen dom onder de Chinezen bidt, en in deu huisclijkeu kring haar ouderhoorigen afsnauwt Ik bewonder ceu dienstmaagd die zeven jaren [te Helder: 7 X 52 weken] trouw en eerlijk bij dezelfde menschcn dient. VIL Tracht liever zevenmaal uwen naaste met een ernstig woord te bemoedigen, dan dut gij hem eenmaal met een bnrsclien uitval zoudt ontmoedigen. VIII. Niets is gemakkelijker dan op gezag van anderen, niets moeielijker dan uit eigen overtuiging te spreken. Spreek altijd zoo over uwe naasten in den kring van anderen, dat, indien zij zeiven tegenwoordig waren, gij u niet zoudt behoeven te schamen. X. Wie geheimen openbaart, verdient geen vertrouwen meer. Hoeveel, of liever: hoe weinig menschen verdienen vertrouwen? XI. Ik bezocht eens een glasblazerij, en vroeg bij het zien vervaardigen van gewone wijnflesschen aan deu meesterknecht, die mij rondleidde: „maakt gij nu altijd flessclien van de vijf eu veertig in een anker?" De man glimlachte, meteen uitdrukking op het gelaat, die naar medelijden zweemde (zeker met mijn onkunde). u «Vijf en veertig?"" hervatte hij: „Meneer, tot vier en vijftig toet""

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2