HELDERSCHE üIEUWEDIEPER COURANT. JV& 42. DONDERDAG 24 MEI. EN VIER-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. 1866. htf Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in deu boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers«0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars cn Post directeuren. t.' JAARGANG. AdvkktentiÈN worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan den Ilelfler,toi\\ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 Mei. In den loop der vorige week vertrok van hier de Hoog Ed. Gestr. Heer A. L. van Loon, nadat hij het plaatselijk kommando aan den majoor W. IJskehad overgedragen. Gedurende zijn ruim tweejarig verblijf alhier maakte zich de majoor van Loon hij allen, die met en onder hem dienden, zeer bemind en geacht. Met leedwezen hebben daarom velen hem 's konings dienst zien verlaten, want zoowel in zijne laatste, als in zijne vroegere betrekkingen bij het leger, stond de heer van Loon bekend als een kundig en regtschapen officier, die steeds uitmuntte door trouwe pligtsbetrachting. Groot was het aantal vreemdelingen, die gedurende de laatste dagen met de verschillende treiuen hier een bezoek kwamen brengen. Wedcrkcerig hebben vele ingezetenen dezer gemeente Alkmaar of de tusschenliggende plaatsen bezocht. Op de Pinksterdagen zijn alhier op het spoorweg-station afge geven ruim 520 plaatsbriefjes, terwijl het getal personen, dat de spoor hier heeft oangebragt, waarschijnlijk veel grooter is. Op de geheele lijn van den Noordholl Staatsspoorweg zijn Maandag jl., behalve die met retourkaarten, vervoerd 1400 reizigers. Naar men wil, zoude er nog meer gebruik van deze gelegenheid tot ontspanning zijn gemaakt, indien de directie van den spoorweg had goedgevonden en bekend gemaakt, dat de rctourbilletten voor de beide feestdagen zouden geldig zijn. De 36ste verjaardag van H. K. H. Araalia Maria da Gloria Augusta, prinses Hendrik der Nederlanden, geboren prinses van Saxen-Weimar, werd jl. Zondag alhier op gebruikelijke wijze gevierd. Uit de rekening en verantwoording van de kerkelijke admini stratie, der Hervormde Gemeente alhier die op 20 en 27 dezer voor gemeenteleden ter inzage is uedergelegd, blijkt, dat dc ontvangsten en uitgaven gedurende het jaar 1865 zijn geweest als volgt: "VVesterkerk. Ontvangst. 3390.02 Uitgaaf. - 3223.9 U Batig saldo 166,10|- Ontvaugst 3229.7 2i Uitgaaf 042.041 Batig saldo 187.68 Deze rekening en verantwoording is in de vergadering van IIH. notabelen en kerkvoogden, gehouden den 25 April 11., nagezien en in orde bevonden. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden is heden morgen van hier naar Vlissingen vertrokken. Wij herinneren belanghebbenden aan de in eene der vorige nommers geplaatste oproeping tot aangifte voor de Schutterij, en maken hen opmerkzaam op den termijn voor de inschrijving bestemd, die met den laatsten dezer maand verstreken is Op den Noordhollandschcn staatsspoorweg. HelderAlkmaar, zijn in de maand Maart 8075 personen vervoerd. De totale opbrengst bedroeg 4149.391. In de maand April bedroeg het getal reizigers 9896 en de toiale opbrengst 4-794.58. Z. M. heeft op pensioen gesteld, met toekenning van den rang van majoor, de kapts.. J. de Vries en II Engelen, respectivolijk van het 1ste en 3de reg. inf. Benoemd bij het lste reg. tot kapt. 3de kl., den lsten luit. J. B. L. J Kolkman en bij het 7(le reg. tot kapt. 3de kl., den lsten luit.-adj. W. J. F. van derBlom. Pensioen verleend aan C. H. M. A. de Chateleux, zich noemende en schrijvende 11. M. C. A. Moise de Chateleux, visit. der in- en uitg. regten en aceijnsen, 537. De Nederl. gezant te Frankfort heeft, in de jongste zitting der Bondsvergadering, het voorstel ingediend, dat die vergadering in overweging neme de afscheiding van Limburg uit den Bond, en zulks uithoofde de toestand van Limburg geheel verschillend is van dien der overige Bondsstaten en de belangen des lands in strijd zijn met de bestaande vereeniging van het hertogdom met den Duitschen Bond. Op gelijke wijze is het hertogdom door zijne taal vreemd aan den Bond, zoodat het in geen enkel opzigt met Duitsch- land is verbonden. Het gevolg hiervan is, dat de bevolking van het hertogdom en die van het koningrijk der Nederlanden den wcnsch koesteren, dat Limburg spoedig worde ontslagen van den band, die het aan den Duitschen Boud verbindt. Den 19, 20 en 21 dezer zijn in de registers van den burger lijken stand te Botterdam respectivelijk 4, 1 en 1 personen inge schreven als aan cholera overledensedert het begin der epidemie 338. Bij den burgemeester dier gemeente is sedert de laatste opgave nog aangifte gedaan van 18 cholera-gevallen. Volgens officiële berigten omtrent de cholera zijn, sedert het begin der ziekte tot 12 Mei jlhier te lande 657 gevallen voor gekomen cn zijn 376 daarvan doodelijk afgeloopen. In deweekvati 6 tot 12 Mei zijn in het geheel 222 personen aangetast, waarvan 120 overleden zijn. Uit Schagcn wordt ons gemeld, dat de gemeenteraad aldaar voor als nog het plan niet heeft om de jaarlijksche paardenmarkt uit te stellen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten om de veror dening tot wering van veeziekte vastgesteld deu 16 Mei 1565 in te trekken. Z. K. II. de kroonprins van Denemarken is van Amsterdam naar Brussel vertrokken, ten einde vervolgens over Londen naar Kopenhagen terug te keeren. De sneltrein van den Holl. IJzeren Spoorweg, die jl. Zondag namiddag ten 2 u. 40 min. uit Amsterdam is vertrokken, kwam tusschen Vogelenzang en Veenenburg in botsing met een van Botter dam vertrokken trein. De schok was geweldig, daar de locomotief op vier na dpn laatsten wagen voor een groot gedeelte wegnam en op drie na den laatsten (juist bij de kromming van het wisselspoor) verbrijzelde en deze half in het water teregt kwam. De ontsteltenis was zeer groot; vele personen bekwamen kleine kneuzingen en een heer, men zegt een Engelschman, heeft de beide beenen vrij ernstig gekwetst. Dezer dagen is te 's Hagc de jaarlijksche vergadering gehouden van het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. Uit het verslag bleek o. a. dat de toepassing der cellulaire gevangenisstraf schier algemeen toeneemt, 't geen echter bij gebrek aan plaats zijne bezwaren mpdebrengt. Zoo is b. v. in het begin dezes jaars een jongen uit Krommenie, door de Arrondissements-regthank te Haarlem tot eene cellulaire gevangenisstraf van 1 maand veroordeeld, ingaande den 2 Januarij. Wegens gpbrek aan plaatsruimte werd hij over Amsterdam, Utrecht en Arnhem eindelijk naar Almelo gezonden, waar hij, na 3 weken in gemeenschap met andere gevangenen in verschillende passantenhuizen te hebben gezeten, den 25 Januarij arriveerde en den 2 Feb. moest worden ontslagen. Hij had dus, in plaats van 1 maand in de cel, 3 weken op reis en in gemeenschap met andere gevangenen en 1 wepk in de cel doorgebragt. Over de kwestie van de doodstraf hadden belangrijke diskussiën plaats. Ofschoon slechts een der aanwezigen voor het behoud van de doodstraf sprak, werd toch met meerderheid van stemmen besloten, dat het genootschap zich niet onvoorwaardelijk voor die afschaffing zou verklaren, maar zich, op voorstel van den heer Twiss van 's Bosch, zou bepalen met op de straf, in de plaats der doodst te komen, haren invloed in den geest van 't genootschap penitentiair stelsel) uit te oefenpn. Jl. Zaturdag had te 's Hnge het volgende treffende on plaats. Een 5jaiig jongentje had een kaarsje en eenige lucife(s<li»\.. het bed genomen, waarin het met zijn 3£jarig broertje sliep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1