BUITENLAND. spelende geraakte liet beddegoed in brand eu het oudste der knaap jes, wiens nachtkleeileren ook reeds begonnen te branden, stond op en begon zijne ouders, die in dezelfde kamer ter ruste lagen, te roepen. Deze ontwaakten en goten dadelyk een emmer water in het bed, waarin het jongste kindje lag te slapen, en dal nog geen letsel bad bekomen. Ondertusschcn was bet oudste jongentje reeds deerlijk verbrand en overleed het, tot diepe droefheid der ontroost bare ouders, kort daarna. Jl. Maandag middag vermaakten zich twee jongelingen, met in de Zalmhaven te Rotterdam in eene giek te varen; eeu derde bevond zich aldaar op zoogenaamde waterschoenen en stapte daarvan in de giek over, hetgeen ten gevolge had, dat die kantelde en de twee eersten noodlottig verdronken. Een dienstmeisje te Zwolle wilde zich onlangs bij een gezin verhuren en gaf onder andere op, dat zij bij fatsoenlijke lieden twee jaren laug gedieud had en goede getuigschriften kou vertoonen, ten bewijze waarvan zij een getuigschrift voor den dag haalde, haar door een burgerjufvrouw gegeven, hetwelk als een proeve van de gelijk lager onderwijs kan strekken en (behalve de onderteekeniug) woordelijk luidt: "De ondergetekende betuige hals dat Wilmpie by mij od het Water eeft gedint 2 joar zonder haanmerken van heer- lyk en trou. Zij is wegegoan halsdat wij uit langer konnen. mar handers niks." Bij het toenemend gebruik van papier, tracht men surrogaten voor de grondstof te vinden. De Amerikanen maken stroopapier; te Weenen wordt maïspapier gefabriceerd; in Graauwbunderland en Zweden vervaardigt men papier uit hout. Ook brandnetels, distels, enz. worden er voor gebezigd. Thans heeft prof. Pomsch, van de centraalschool te Parijs in vcreeniging met de hit. Gagnage en Gegnon papier gemaakt uit zeeplanten met een derde lompen vermengd. Amadée Gratient geeft in liet Jovrnal des cliif J'ons et de la papder ie, dat een zijner jongste nommers op zeegraspapier drukte, den prijs op van het witte zeegraspapier als 60 franks de 100 kilog., tegen eene gelijke kwantiteit lompenpapier op 90110 franks. In grootere kwantiteit zou, behalve andere voordeelen, de prijs nog minder zijn. Het een en ander zou we.lcr als een groote vooruitgang aangemerkt kunnen worden, want het zeegras is tot nu toe slechts als mest of tot vulling van matrassen bruikbaar beschouwd. Onselcei'Jteid is het woord dat als opschritt passen zou boven het staatkundig nieuws der jongste dagen. Wel zijn er onderhandelingen aangeknoopt over het Congres der Europeesche mogendheden ten einde de bestaande qutcstiën in der minne te vereffenen, wel verneemt men de verzekering dat er uitzigt bestaat, dat die onderhandelingen en dat zulk een Congres zullen leiden tot een gesvenseht einde, maar een der Engelschc ministers verklaarde in het Iloogerhuis, dat hij niet veel hoop kon geven dat de aangevangen onderhande lingen het behoud des vredes zullen ten gevolge hebben. Mogt echter het Congres bijeenkomen, dan zouden, zoo verzekert de Indé- pendance Beige, de mogendheden even goed gewapend blijven tot dat de werkzaamheden van het Congres tot een gewenscht einde zouden hebben geleid. De jongste oorlogstoerustingen hebben wij tot de volgende verza meld: Terwijl in Oostenrijk algemeen aan het behoud des vredes wordt getwijfeld, blijven de krijgstoerustingen voortduren. Op de Noorder-en staats-spoorwegen in Oosteurijk is het vervoer beperkt wegens het overvoeren van militairen. De keizer van Oostenrijk heeft de bevelhebbers der verschillende legercorpsen aangewezen. De kroonprins van Pruissen zal twee legercorpsen kommanderen. De groothertog van Mecklenburg-Sohwcrin zal zich, zoo de oorlog uitbreekt, aan Pruissens zijde scharen. Rusland doet zijn invloed gelden ter bevordering van de onzijdigheid der Duitsche midden staten. Aan het bestaan van een Pruissisch-Italiaansch tractaat wordt niet meer getwijfeld. Pruissen zou zich daarbij ver binden om den vrede niet te sluiten tenzij Italië in het bezit van Venetië is gekomen. Italië verbindt zich om (le wapenen niet neder te leggen, zoolang Pruissen op Oostenrijk niet zal hebben veroverd een grondgebied gelijk staande met dat van Venetie. Zwitserland vordert 400 francs uitvoerregt voor elk paard dat de grenzen passeert. Groot is de geestdrift die in Italië heerscht voor dpn krijg. Mannen, vrouwen en kinderen, alles wil ten strijde. Die gloeijende vaderlandsliefde openbaart zich langs den geheehm Italiaanschen Po- oever. Duizende vrijwilligers melden zich aan. De recruten worden dag en nacht geoefend. Vrouwen van den voornaamsten stand ver vaardigen patronen en maken pluksel. En dat alles geschiedt met eeu lust als bereidde men zich tot een feest. In de jl. Vrijdag gehouden zitting van het Engelsche IToogerhuis heeft de minister van buitenl. zaken te kennen gegeven, dat er schier geen hoop meer was op het behoud van den vrede. Dit werd gezegd in antwoord op eene vraag van lord Stratford de Redcliffe, die de staatkunde van den heer von Bismarck en nog meer die van Italië laakte, zeidc dat Oostenrijk verkregen regt op Venetië had en te kennen gaf, dat hij in twijfeling verkeerde om trent de bedoelingen van keizer Napoleon. Aangaande dit laatste punt antwoordde lord Clarendon eenvoudig, dat hij geloofde dat het behoud des vredes ook dc weusch van keizer Napoleon, gelijk van Engeland, was. Men zegt dat Victor Hugo 375.000 fr. verloren heeft door het faillissement eener Londenschc bank, waar hij dit bedrag had gedeponeerd. Door keizer Napoleon moet dezer dagen aan den heer von Bismarck de volgende vraag gedaan zijnf/Bij welken zwaardveger laat gij uwe heraden maken? Zend mij het gevraagde adres per telegraaf." Men verhaalt, dat de mandarijn Ping, het hoofd der Chinesche ambassade, door een Franschman gevraagd zijnde welke de indruk was, dien de wandeling door Parijs op hem had gemaakt ten antwoord gaf: lk vind dat de scholen wel wat klein eQ de kazernen wat groot zijn. Men heeft berekend, dat in Groot-Brittanje jaarlijks niet minder dan 4 millioen preken gedaan worden. Prins Alfred zal tot pair van Engeland benoemd worden eu den 24 dezer als zoodanig zitling nemen in het Hoogerhuis, met de titels van hertog van Eiliuburg en graaf van Kent. De Times zegt, dat de runderpest in Engeland meer en meer afneemt en schijnt uit te sterven. Uit de opgaven omtrent deu stand der veeziekte in Engeland blijkt, dat deze voortdurend afnemend is. In de week, eindigende op 12 Mei jl., werden 1912 runderen aangetast, tegen 2007 in de daaraan voorafgegane week en 2765 in de week, eindigende op 28 April. Sedert liet begin der ziekte werden in Groot-Brittannië aangetast 236,553 runderen; daarvan zijn afgemaakt 69,420, ge storven 123,801, hersteld 31,563. De zuivere opbrengst van de Britsche brievenposterij is, vol gens het olliciëcle verslag over 1865, thans omstreeks 1,500,000 p.st. iu een jaar en groeit sedert eenige jaren met 300,000 p. st. jaarlijks aan. Op deu Derby-wedren te Londen heeft het paard LordLyon, toebehoorende aan den heer R. Sutton, deu prijs behaald. De behaalde prijs bedroeg 7350 souv.; bovendien wint de eigenaar nog ongeveer 40,000 p. st., ten gevolge van aangegane weddingschappen. De L'öln. Zeitung beweert, dat „het geheele Duitsche volk, als één man, de diepste antipathie voor het ministerie Bismarck gevoelt, zoowel voor het door dat bewind in het binnenland ge volgde regeringsstelsel, als voor zijne gewelddadige annexatie-politiek in Slceswijk-Holstein en voor al hetgeen op de ministeriële bloed en ijzer-staatkunde schijnt te doelen." Daarentegen leest men in de Kreuz-Zeitungdat graaf Bismarck, na het mislukken van den moordaanslag van Cohen Blind, adressen van gelukwensching ont vangen heeft, met bijna 300,000 handteekeningenvoort 700 parti culiere brieven en meer dan 1400 telegrafische dépêches. Onder de voorbeelden die genoemd worden van mcnschen, die hun fortuin weten te bewerken, verdient het volgende in aanmerking te komen: In den herfst van het jaar 1839 stond een kleine kunstrijderstrocp op het punthet Duitsche stadje Batnberg in te trekken, ten einde aldaar eenige voorstellingen te geven, toen plotseling bij de kromming van een weg halt! werd geroepen. Het was een tolgaarder die 22 silber- grosschen (ongeveer 1 30 hollandsch) vorderde als tolgeld. De geheele troep, die uit 7 personen bestond, en even zooveel paarden, kon echter deze som niet bij elkander brengen, waarop de Directeur, de heer Renz met een slecht weerhouden traan in het oog, zijn zilver horologie uit deu zak nam en het in de hand van den tol gaarder liet vallen. Dc eerste voorstelling bragt tamelijk wat op en Renz besteedde alles wat hij maar eenigzints kon missen tot aankoop van paarden, kostumes enz. Na onvermoeiden arbeid van jaren lang heeft Renz het op een hoogte gebragt waarop nog nie mand hem evenaart cn bestaat thans zijn troep uit 150 personen waaronder sujetten van den eersten rang, 112 paarden, twee olifanten, 12 leeuwen, enz. Als hij uit de een of andere groote plaats vertrekt, heeft hij immer een extra trein noodig, en bestaat deze trein uit een personenwagen van de tweede en drie van de derde klasse, een waggon voor het zadeltnig, twee voor de meubels, boeken, tonnen, drapeaux; verder vijf waggons voor het passagiersgoed, koffers, kisten, enz., twee waggons voor de cirpues-garderobes, een waggon voor de artikelen die bij de laatste voorstelling gebruikt zijn, dan volgt een waggon voor de jagthonden en herten, en dan een waggon met de olifanten en leeuwen, terwijl de trein gesloten wordt door veer tien waggons waarin ieder acht paarden zijn. De eerste slagtoffers van den dreigenden oorlog zijn gevallen twee soldaten, Italianen, trachtten uit Bodenbach naar Pruissen te vlugten, de een werd echter te Perma, de andere te Drpsden gevangen genomen en aan Oostenrijk uitgeleverd. Beiden boetten hunne desertie met den «lood door den kogel. Majoor Cucchi, die zich naar G'aprera had begeven, om aan Garibaldi het dekreet te dop» kennen, waarbij hem het bevel over de vrijwilligers wordt opgedragen, heeft het volgende schrijven aan den minister van oorlog leruggebiagt „Met dankbaarheid neem ik de van liet ministerie uitgegane en door Z. M. goedgekeurde beschikkingen betreffende het vrijwilliger- corps aan; ik ben zeer erkentelijk voor het in mij gesteld vertrouwen. Gelieve bij Z. M. de tolk van mijne gevoelens en van de ver wachting te zijn, dat ik weidia met een talrijk leger kunne mede werken ter bereiking van de bestemming der natie. Ik zeg u dank voor de beleefdheid van mij het besluit mede te deelen cn verblijf enz." Dit schrijven maakt overal een uitmuntenden indruk, daar het 't herstel der goede verstandhouding tusschen Garibaldi en de regering officieel bevestigt. Het aan Garibaldi opgedragen commando is overigens liet zekerst bewijs, dat de oorlog in de oogen des konings en van de regering een uitgemaakte zaak is, tenzij alsnog door Oostenrijk vrijwillig afstand worde gedaan van Venetie. Er hebben zich reeds 26000 personen aangegeven om in het vrij willigerscorps van Garribaldi le worden opgenomen. Uit Rome wordt gemeld, dat zes pauselijke artilleristen met dolksteken zijn om 't leven gebragt. Volgens een telegrafisch berigt is het Engelsche schip Jeddo, kapt. West, van Amoy naar Demerary, met 480 koelies aan boord, op de hoogte van Anjer (Straat Sunda), tot de waterlijn verbrand. De eerste stuurman, 3 matrozen en 140 koelies zijn daarbij omgekomen. In de eerste vier maanden dezes jaars zijn te New-York 48,661 landverhuizers over zee aangekomen, dat is ruim twee malen zooveel als iu hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. III. HET MAKEN VAN SCHULDEN, DIE MEN NIET BETAALT, dat is: HET STELEN OP EEN FATSOENLIJKE WIJZE. Wat de ontmoeting van schuldeisclicr en schuldenaar in het dagelijksch leven betreft, die kan dunkt mij nooit aangenaam zijn. Gij doet bijv. een poëtische wandeling in de natuur, en een boer komt n tegen, op wiens gelaat gij leest: (hoe koml prozaiseh„gij rijt mij nog een vaatjen boter van '61 schuldig", of cea wijnkooper die u schijnt toe te fluisteren „cr staat sedert 3 jaren een kwart ankertjen Madera", of een bontwerker die (het is een gure winterdag!) met eeu douker gelaat van u denkt; „gij steekt wel diep iu uw pels, maar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2