Bank van leening. Ministerie van Marine. TELEGRAFISCHE BERIGTEN. A D V E RTENTIÉN. KER.K.HULF. Ds. N. 0STI, Gemeente IIELDElt. uo" diepen in ile schuld." liet moei ook i.iel ->lie)i lelijk zijn om bijv op ecu publieke plaats bij gelegenheid van coinedie, rederijkers, concert enz. bij het zien van enkele medeleden iu stilte te denken: „eigenlijk ben ik hier van uw geld"; of de overtuiging te krijgen: „nnu uw humaniteit, Mijnheer! heb ik het te danken, dat gij mij geen deurwaarder zendt, of de zaak niet overgeeft aan het kantongerecht," Maar men gewent aan alles. Wat nu die humaniteit van den sehuldeisoher aangaat, is het de vraag of zij uit een zedelijk en een maatschappelijk oogpunt iu het voor- of nadeel van den schuldenaar is, zoolang deze namelijk in weerwil van zijn finauticelen achteruitgang lid blijft hiervan, cu lid blijft daarvan, de koffiehuizen bezoekt en „liet er bovendien goed vau neemt;" de vraag of een gestrenger behandeling, ja des noods ecu vervolging niet wenschclijk is om den persoon aan zich zelvcn te ontdekken. Daartegen over kan die humaniteit volle sympathie wekken, iu geval de schuldenaar, door onvoor ziene omslandighcdeu, bij de grootst mogelijke zuinigheidonmogelijk betalen kun, en in zijn doen eu laten toont, hoe liet hein ernst is om door allerlei middelen zich te herstellen, en, zij het ook 11a langen tijd, ziju schuld uit te delgen. Genoemde strenger behandeling draagt soms bittere vruchten voor den burgerman tegenover ziju meerderen. Stel u \oor: de kleinhandelaar, uien eeu wisseltjeu staat te wachten, of bet timmermansbnnsjen, die om geld verlegen zit, gaat snuffelen onder zijn in te vorderen rekeningen van twee, drie jaren, om dezen en genen „meseek" met bedreiging te maneu. „Zoo, ben jij bang" vraagt de schuldenaar zoo beleefd mogelijk, „dat jij je geld niet krijgt; ben ik er niet goed voor-, daar heb j't, en ik zal mij in bet vervolg van een ander bedienen." Of men stookt ook wel zijn kennissen tegen zoo iemand op, zeggeude: „bij dien baas moet je niet gaan; want die vervolgt je met zijn rekeningen, als je niet gauw genoeg betaalt." Zoo iets is niet slechts inhumaan, maar in den vollen zin van bet woord: gemeen. Eciiigc opmerkingen ten slotte 0111 de beginselloosheid van bet „schuldenmaken zonder betaling" tegen te gaan; niet voldoende toch is liet de kwalen in het maatschappelijk leven aan le wijzen; zooveel mogelijk moet men ook hetgeen tot genezing dienen kan bijbrengen. Die opmerkingen zijn echter niet voor zulke kreuken, die moedwillig het lichaam verwaarloozen, of die hardnekkig weigeren de voorgeschreven middelen tot heeling aan tu wendendat is zonder beeldspraak, voor zoodanige schuldenaars, die in brooddronkenheid van bet geld vau anderen levcu; of die met opzet hun crediteuren jnren lang laten wachten, terwijl zij wel zorg dragen met ééncn dag te laat, gewapend met hun lang- becuigc schaar, ecu aanval te doeu op de respectieve papieren iu bun blikken trommel, en de schuld in te vorderen vau Rusland, Oostenrijk of welke andere van Europa's mogendheden; of eindelijk voor die achtingswaardige burgers op wie du spreuk van een wijze der oudheid vau toepassing is: „de booze mensc/i neemt door hebzucht aangedreven kwanswijs ter teen, en doet de schuld niet af." Ik spreek lot beu, die, overtuigd vau liet kwaad, verbetering weusclicn, en uiet langer door bun se inldeischcrs voor „fatsoenlijke dieven" willen aangezien worden. Zal men zijne uitgaven regelen naar ziju inkomsten, dan lo. Is het noodig vooraf een begrootiug te maken, die. zoo nauwkeurig mogelijk aanwijst hoeveel er noodig is voor het een, cn hoeveel voor het ander. Cijfers liegen niet: indien men van die waarheid wat meer doordrongen was. dan zou liet er bij velen geheel anders uitzien met den staat van hun kas. Toonde men meer, in de praktijk, te weten dat ƒ1000,niet meer is dan duizend en geen twaafhonderd gulden, en dat inen slechts vijf (eu geen tien!) maal een stuiver kan uitgeven indien men maar een kwavljeii heeft, dan zou het uiet zoo treurig gesteld zijn met het saldo der huishondrckcuiiig op den Sisten December. Die begrootiug zal dau ook dikwerf aanwijzen, wat tal van kleine uitgaven (zoo ergens dan geldt het hier: „vele klcintjeus maken céu groote") moet ingetrok ken wordcu, die ja, de weelde dezer eeuw bijna wel noodzakelijk beeft gemaakt, maar die de man mei een beperkt inkomen toch Jiist verantwoorden kan. 2o. Moet de vrouw des huizes, zoo die minister van financiën is; (vooral voor onpraktische mannen een onwaardeerbare zegen 1) er steeds op bedacht zijn, dat iedere uitgave, ofschoon op rekening gesteld, toch het kapitaal vermindert, waarover zij beschikken mag; eu eenvoudig een verplaatsing der gelden is uit haar kas naar liet schuldboek van den leverancier. Het wegleggen vau het verschuldigde bij bet verbruik is in dezen zeker de beste practiscbetoepassing. 3o. Betale men zooveel mogelijk alles, uit de hand. Onverklaarbaar moet men het noemen, dat cr nog altijd vele scliuldeischcrs zijn, die liever hebben dat dc rekening „wat oploopt"; alsof ƒ130,meer zou geven dan alle weken eeu rijksdaalder, terw ijl het ecu stellige w aarheid is, dat 52 X/2,50 in het laadjen vrij wat meer bedraagt, dan ruim honderd gulden op eens, die één, twee jaar en langer uitblijven, cn onderwijl „zooveel renten" verteren. Het „op rekening halen" moet over het algemeen veroordeeld worden; dc winst, die het „boter bij dc visch" zou aanbrengen, zal blijken, rijkelijk op te wegen tegen den last, dien men heeft van het opschrijven van iedere kleinigheid bij de ontvangst. E11 zeker loopt men op die wijze het minst gevaar van „kwaad geld" en abuizen I 4o. Traehte uien, indien men eenmaal iu het krijt staat, dan door alle mogelijke bczuiniugen (zóó des noods, dat men Agur's tevredenheid met „het brood zijns bescheiden deels" leert waardeuren) spaarpenningen op te garen, en daar mede iets, hoe. weiuig ook, aan den schuldeisehcr af te doen. Ieder dubbeltjcu, op die wijze uitgewonnen, is goud waard! Voor bet maken van zoodanige be- zuiuingen ontbreekt het menigeeu echter aan degelijkheid van karakter. Het zeer gewone „wat zouden de menscheu er wel van zeggen" oefent zeker ook hier den nadeeligstcn invloed. „Maar," zal iemand ten slotte tegenwerpen, „cr kunnen toch onvoorziene omstandigheden komen, die bijzondere uitgaven cisclieii, bijv. ziekte, tegenspoed in zaken, het duiudcr worden der levensmiddelen bij liet toenemeu der dagelijk- sche behoeften voor liet gezin." Wat bet eeiste betreft, trachte men van stonde aan dat de geneesheer een „visite doet," eu hut drankjeu wordt gebracht, liet verschuldigde geld af te zonderen. Kan men dit ten laatste niet meer volhou den en betaalt men wat men hoeft, dan zal doctor, chirurg, noch apotheker, met uwe omstandigheden bekend, 11 lastig vallen. Bij tegenspoed iu zaken zal de al of niet erkende soliditeit op welk gebied ook van den persoon des schuldenaars dc maatstaf moeten ziju, waarmede de schuldeischer meet, en dienovereenkomstig handelt. Bij het duurder worden der levensmiddelen moet de zuinige huisvrouw het equivalent trachten te vinden iu kwaliteit en kwantiteit. Joits. D. 260ste STAATS LOTERIJ. TWEEDE KLASSE. eerste lijst. No. 2422 ƒ20,000; No. 7014 /1500; No. 6684 en 9087 ieder 400; No. 18431 en 19879 ieder 200; No. 3429, 9747, 11017 en 13962 ieder 100. M A KK T B E RT GT EN ALKMAAR, 19 Mei. Aangevoerd: 10 Paarden, f 40 a 150. 13 Koeijcn, f S0al20. 530 Schapen, f 3 a 24. 930 Lammeren, f 6 a 14. 10 Geiten, f 4 a 7. 140 magere Varkens, f 16 a 34. 198 Biggen, f 8 a 13. Bi ter per kop CO a 74 c. HOORN17 Mei Aangevoerd225 stapels of 62819 N. p. Kaas. Hoogste prijs f29,75 pcröON.p. 19 Mei. Prijzen der Granen, enz.Tarwe f 9,25, Gerst f 7, Haver f 4,50, Bruine Boonen f 13,75. Aangevoerd: 14 Paarden, f 80 a 225. 53 Koeijen, f 125 a 280. 25 Kalve ren, f 4 a 12. 1550 Schapen, f 15 a 29,50. 1320 Lammeren, f 8 a 10. 250 Varkens, f 14 a 29. 8 Zeugen, f 19 a 43,50 400 Biggen, f 6,50 a 13. 35 Bokken, f 0,60 a 5,50. 20 Geiten, f 0,7 5 n 7.—. 309 'hippen, f 0,60 a 1,40. 30501) hip-Eijcren, 1' 2,30 a 2,40 en 17100 Eend-Eijeren, f 2,25 a 2,30 per 100 stuks. 2200 kop Boter, 50 a 55 c. per kop. PERM ERENDE22 Mei. Aangevoerd: 11 Paarden. 359 Runderen, vette Koeijen redelijk vlug, Kalf- eu Melkkoeijen gingen slepende van de hand, Gcldckotijcn tamelijk vast. 126 setU: Kalveren, 50 a 75 c. per N. p. en 70 nuchtere dito, f 4 a 11, handel vlug. li! vette \aikeus, 50 a 55 e. per N. p., bundel vlug; 8 magere dito, I' 17 a 25 en 274 Biggen, f S,50 a 12, handel minder vlug. 1378 Schapen en Lamineren, vette Schapen als voren, Ovcrhouders iets beter te verkoopeu. Boter f 1 a 1,10 per N. p. 144 stapels kleine Kaas, f 29 cn 6 stapels middelbare, f 26,50 per 50 N. p., goede voorraadslepende, maar aan den prijs verkocht. Kip-Eijereu f 2,30 en Eend-Eijeren 1' 2,40 per 100 stuks. Heden W oensdag den 23 Mei 1866. Beurs van AMSTERDAM: Metalliek.42, IdemNationale44|, Amerika(1882)68, Turken 27|, Mexico(oude)15|°/0. Markt algemeen flaauwer. Ondertrouwd K. D R IJ V E R en A. DE W IJ N. Nieuwediep21 Mei 1866. Benige en algcmeene kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapene Dochter, mijn veel geliefde Echtgenoot J. TIEMAN. Amsterdam19 Mei 1866. J. G. II. JORDANS. Voor de blijken van belangstelling, ontvangen bij de Bevalling zijner Echtgenoote, betuigt de ondergeteekende, ook namens haar, zijn hurtelijken dunk. B. WERENDLIJN SMIT. Helder23'Mei 1866. Op Zondug den 27sten iffeï a. s. zal, zoo de Heere wil, in het GEBOUW VOOR EVANGELISATIE, des morgens om tien en des avonds om vijf ure als Spreker optreden Predikant bij de Hervormde Gemeente te Hattem. Het Bestuur der Vereeniging ter verbreiding der waarheid, C. Bll EET Az.Seer. De MINISTER VAN OORLOG, belast ad interim met liet beheer over het Departement van Marine, zal op den 1 Junij 1866, des middags ten 12 ure, aan het Departement van Marine te 's Gravenhageonder zijne nadere goedkeuring, doen aanbesteden, de levering van: Acht last jarige RIJN- of ROODE TARWE, wegende minstens 77 pond; Acht ZEEUW SCHE TARWE, wegende minstens 74 pond; en Vijf INLANDSCHE of PRUISSISCHE ROGGE, wegende minstens 72 pond. De monsters en dc omslag van het inschrijvingsbiljet moeten van gelijk merk voorzien zijn. De voorwaarden dezer aanbesteding liggen dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van 10 ure des vóór- tot 2 ure des namiddags, ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gravenhage en aan de Bureaux van de Directie der Marine te Amsterdam en van den toezienden Chef over de Marine-bakkerij te Willemsoord. s Gravenhage, den 22 Mei 1866. De Minister voornoemd, J. W. B L A IV H E IV. Men zal op Woensdag; den 13 Jtmij 1866, des voormiddags ten 10 ure, in DE BANK VAN LEENING, O P E S B A K K 1' E II K O O P 1IV G houden van de onafgeloste iiimdcn in die Bank, welke beleend zijn in de maanden Julij, Augustus, SeptemberOctober, November en December 1864, bestaande in: GOUD, ZILVER en KOPERWERK, MANS- en VROUWENKLEEDEREN, benevens BEDDENGOED. Daags vóór de verkooping zijn de goederen te zien van 's namiddags 2 tot 6 ure. De laatste dag ter vernieuwing van keleening is Donderdag den 7 Junij e. k.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 3