HELDERSCHE NI£UWEDIEPER COURANT. EN BINNENLAND. M 45. ZONDAG 27 MEI. 1866. VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. u franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars cn Post directeuren. Advertf.ntièn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, cn bij den Heer T. 1VJOOY, Dijkstraat tegenover de Lnau, Il-f 22, aan den Helder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer/0.15. Zcgclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 39 dcxer vertrekt de O. I. Imndranil viu. SOIJTIIAMFTOjV. Den 39 dezer vertrekt de WEST-INDISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 Mei. Volgens het oordeel van bevoegden, zijn de herstellingen aan het nieuwe drooge dok door de aannemers zoo goed verrigt, dat men met regt mag verwachten, dat het dok in alle opzigten aan de verwachting zal beantwoorden. In het begin van de volgende week zal, naar wij vernemen, Zr. Ms. stoomfregat Evertsen het eerst daarin worden gelaten. Het programma van het Concertgezelschap Apollo, uittevoeren Zondag a. s. des middags van 13 ure, iu het lokaal Tivoli, luidt als volgt: 1Ouverture van Grisar2. Grand air de 1'opéra Eicon ore di Guienna; 3. Lichtensteiner-Walzer van Labitzky; 4. Grand duo de 1'opcra Robert d'Evrevx van Donizetti5. Melodie-Polka van Swoboda; 6. Grand potpourri de 1'opéra d'Ambr. Thomas „Le Caïd" van Kühner 7. Louisen-Mnrscli, transcr. par Weckesser. Den 16 Junij zal Zr. Ms. schrocfstoomschip Willem in dienst worden gesteld, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee G. Boijer. Als eerste officier wordt op dien bodem geplaatst de luit. ter zee lste kl. T. M. Parker Verboom. Naar men verneemt, zal de 2de luit. der Vesting-Artillerie de Jager, alhier in garnizoen, benoemd worden tot militair bevel hebber ter kuste van Guinra, met den rang van kapitein. In het Volksblad leest men „Al weder uitstel vau eene volledige behandeling van het koloniaal kuituurstelsel. Dc minister van Koloniën, in plaats van de delibc- raticn tot een einde te brengen, heeft, op het aangenomen amende ment van den heer Poortman, de wet ingetrokken. De aftreding van het ministerie is daarvan het gevolg geweest. Mogt de wijs heid des konings een in waarheid conciliant ministerie benoemen. Zoodanig ministerie heeft kans ondersteuning te vinden bij dc aan staande verkiezingen. „Een streng conservatief, antirevolutionair ministerie loopt gevaar reeds verslagen te worden, vóór dat het in functie treedt. „Geheel Nederland is bijna liberaal; men wil slechts gecne ge waagde proefnemingen, die dreigen juist het tegenovergestelde te weeg te brengen van hetgeen de ware liberalen verlangen." Z. M. de koning heeft jl. Donderdag den graaf van Zuijlen van Nijevelt opgedragen, zich met den heer Mijer te verstaan en voorstellen te doen tot het vormen van een ministerie, in den geest vau het koloniaal programma door den lieer Mijer uit Zwolle in de Tweede Kamer voorgestaan. Behalve den heer van Zuijlen, die zich aan het hoofd van het dep. van Buitenlandsehe Zaken zou stellen, en de beeren Andreae en Pels Rijcken, die als ministers van Koloniën en van Marine zouden optreden, worden ook genoemd graaf Schimmclpenuinck voor Financiën, uir. Heemskerk Az. voor Binnenl. Zaken, en de luit.-generaal van Muiken voor Oorlog. Ingeval laatstgenoemde de hem aangeboden portefeuille niet aannam, en de afd. R. K. Eeredienst derhalve niet bij het dep. van Oorlog zou kunnen gevoegd worden, zou de heer Borret, lid van den Raad van State, dc por tefeuille van Justitie aanvaarden. De Eerste Kamer der Statcn-Generaal is tot hervatting van hare werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maaudag den 4 Junij. Op den wenseh van Z. M. den koning zullen bij den verjaardag der koniugin dit jaar om dc tijdsomstandigheden nergens openbare feestplegtigheden plaats hebben. Het voorstel van Nederland tot uittreding van Limburg uit den Bond is aan eene commissie uit den Bondsdag verzonden. Bij de rustende schutterij in deze provincie zijn benoemd: tot kapt. F. Schuitcmaker; tot lste luits. J. F. Peters en A. Merens. Den 7 Junij zal te Haarlem worden aanbesteedhet verrigten van eenige werkzaamheden ten behoeve van de Rijks zeeweringen op het eiland Wieringen. Donderdag, den 7 Junij e. k. zal wederom voor het Prov. Geregtshof in Zuidholland eene moeder teregt staan, beschuldigd van haar kind om het leven te hebben gebragt. Den 25 dezer zijn in de registers van den burgerlijken stand te Botterdam 6 personen ingeschreven als aan cholera overleden; sedert het begin der epidemie 353. Yolgeus officiële opgaven, zijn, sedert het uitbreken der cholera hier te lande tot 19 Mei, aangetast 718 personen, waarvan 396 overleden zijn. In de weck van 612 Mei 11. zijn dc volgende gevallen van veepest voorgekomen: Zuidholland aangetast 572, gestorven 200; Utrecht aanget. 67, gest. 43; Noordholland aanget. 75, gest. 24. Het Correspondentie-Blad van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap bevat het antwoord des ministers van Binnenl. Zaken op dc door het Genootschap aan de regering gedane vraag om de nieuwe regeling der spelling zoo spoedig mogelijk in alle scholen des Bijks in te voeren. „Die medewerking" zoo verklaart de minister „kan niet worden verleend. De regering een ieder zoo ook de onderwijzers, volkomen vrij latende de nieuwe spelling te of niet te volgen, blijft onzijdig. Noch aanbeveling, noch af keuring is van haar te wachten." Ds. Essenius Greeff, te Koog aan dc Zaan, heeft voor het beroep naar 's Ilertogcnbosch bedankt. Beroepen te Leiden, de lieer A J. Molenaar, pred. te Harderwijk. Er zal eerlang eene stoombootdienst tot stand komen tusschen Amsterdam en Beverwijk en Velsen. Dezer dagen heeft in liet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de tentoonstelling der nieuwe optische illusiën plaats, door prof. Pepper te Londen uitgedacht en thans door den heer Maju, ook bij ons bekend door „de Geest," aan het publiek gepresenteerd. In een vierkant houten kastje bevindt zich een menschenhoofd, dat de oogen opent, lacht, spreekt en ten slotte eenige regels opzegt. Allen, die deze tentoonstelling bijwoonden hébben verzekerd, dat zij nog nimmer een zoo volkomen gezigtsbedrog hebben aanschouwd. Een boekhouder bij een winkelierster te Steenwijk, die reeds 8 jaren bij haar iu dienst was, heeft zich in het -begin van dit jaar, ten nadeele van zijne patrones, schuldig gemaakt aau het ontvreemden van 370 uit een brief. Met dit bedrag ging hij naar een zijner vrienden en stelde dezen voor, ecu pleiziertoeitjc op zijne kosten met hem te maken naar Brussel, welk voorstel gretig werd aangenomen, en nog dienzelfden avond gingen zij op reis. Nadat zij Brussel hadden bezigtigd, keerden zij terug naar Antwerpen, waar de boekhouder zijn reismakker het geld voor de terugreis ter hand stelde en hij zelf achterbleef. Inmiddels werd het bedrog ont dekt en zijne gevangenneming bevolen. Hij wist zich geruimen tijd schuil te houden, totdat hij eindelijk in het begin van Mei te Stcenwijkerwold werd herkend en aangehouden. Den 24 dezer voor de Begtbank te Zwolle teregt gesteld zijnde, werd zijne schuldig verklaring gerequireerd aan misbruik van vertrouwen en diefstal in dienstbaarheid en zijne veroordeeling tot gevangenzetting voor dep»* tijd van 5 jaren, tot betaling van twee geldboeten, elk van ƒ12. en der proceskosten. ryf

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1