HELOERSCHE NIEDWEDIEPER COURANT. MM. DONDERDAG 31 MEI. 1860. EN h/ BINNENLAND. VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers«0.10. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, II422, aan denllelder, totl lnre. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan tien Uitgever. FIELDER en NIEUWEDIEP, 30 Mei. ])e schout-bij-nacht PELS RIJCKEN, die gisteren morgen naar de residentie is vertrokken, heeft naar wij vernemen, zich bereid verklaard, om dc portefeuille van Marine te aanvaarden. Ofschoon wij ons verheugen, dat de gewigtige betrekking aan het hoofd der Marine, aan dezen verdienstelijken en algemeen geachten vlag-officier is opgedragen, doet het ons aan de andere zijde leed, dat hij onze gemeente en zijne tegenwoordige betrekking zal moeten verlaten. Bij het vestigen van de Heldersche Afdeeling der Nederlandsche Vereeniging: Het Metalen Kruis, werd aan den Heer A. VAN WAGENINGEN, wiens borst zoowel met het Metalen Kruis als met de Militaire Willemsorde is versierd, de eervolle betrekking van banierdrager of vaandrig opgedragen. Des te meer genoegen vond deze benoeming bij de leden der Afdeeling, omdat de heer van Wageningen juist tijdens den Belgisehen oorlog het ridderkruis verworven heeft. Pas is de banier ter dezer plaatse aangekomen en in den kring der leden plegtig ontrold, en nu wordt de vaandrig door zijne maatschappelijke betrekking elders geroepen. Morgen (Donderdag) voormiddag vertrekt hij naar zijne nieuwe standplaatsdoch zijne medeleden verlangen niet, dat zijn vertrek onopgemerkt geschiede. In plegtigen optogt en met de banier omhoog geheven, zal de Afdeeling haren vaandrig naar de plek geleiden, waar de moedige krijgsmakker en de trouwe vriend per stoomboot vertrekt, en voor het laatst zijne medeleden ter dezer plaatse de hand zal drukken vóór hij hen verlaat. Het Staf- Muziekkorps der Marine en een Stal tamboers der Infanterie zullen dezen optogt met militaire marschen begeleiden en opluisteren. Wij gelooven onze lezers geene ondienst te bewijzen met het leveren van een kort verhaal van het moedig bedrijf des heeren van Wageningen, hetwelk door Z. M. koning Willem I met het Ridderkruis werd beloond. Bij het verlaten der stad Brussel door de onzen, bleven er in een der straten een paar stukken geschut achter. Eene andere af deeling onzer troepen poogde daarop die stukken te heroveren en de kommanderende officier rigtte tot zijne dapperen mannen de vraag of ook eeD hunner den moed zou bezitten, om met een touw om het lijf ongemerkt tot aan de kanonnen op den grond voort te kruipen, en dan dat touw aan de kanonnen te bevestigen. Het scheen alsof ieder der manschappen zich goed wilde bedenken voor dat hij die stoute daad durfde bestaan. En geen wonder, want de kanonnen waren op verren afstand, en cene akelige gevangenschap of den dood grijnsde den bedrijver dezer heldendaad tegen. Van Wageningen biedt zich toch weldra aan om dit stout bedrijf te ondernemen. Hij ontdoet zich van overtollige kleedingstukken, rolt het touw om het lijf en kruipt, door niemand bemerkt, de vijandelijke straten door. Eindelijk is hij het doel genaderd en nu omwindt hij het gesehut met het medegevoerde touw. Een tijd lang verbergt hij zich op het vernemen van gerucht onder het geschut, vanwaar hij ten laatste op dezelfde behoedzame, voorzigtige wijze den terugtogt ondernam en behouden bij de zijnen wederkeerde. Het plan werd volkomen uitgevoerd. De stukken kwamen weder in de handen der onzen. Later bevond zich van Wageningen in de gelederen onder de bevelen van den generaal Chassé en onder scheidde zich zoozeer door moed en dapperheid, terwijl hij zelfs door het vijandelijk vuur ernstig werd gewond, zoodat men aan zijn behoud aanvankelijk wanhoopte. Sedert hersteld prijkt de borst vaD dien held met het eermetaal voor moed, beleid cn trouw. Zijn heldhaftig gedrag werd bovendien op zeer vereerende wijze beloond door den dichter B. C. Carillon, die nevens eenige vader- landsche zangers een „Lofdicht op den Ridder van Wageningen (Amsterdam 1832) heeft in het licht gegeven. Jl. Maandag werd het fregat met stoom vermogen Evertsen in het nieuwe drooge dok op 's Rijks werf alhier opgenomen. Met veel genoegen vermelden wij deze voor de plaats onzer inwoning zoo belangrijke gebeurtenis. Zr. Ms. korvet Pallas is heden namiddag naar de reede vertrokken. Jl. Maandag avond werden, op het Molenplein alhier, proeven genomen met de voor de gemeente nieuw aangekochte brandblnsch- middelen. De nieuwe brandspuit, aangekocht naar het model het welk alhier op het Spoorwegstation aanwezig is, voldeed zeer goed. Het andere middel tot blussching, VExtincteur, gevuld met soda en wijnsteenzuur, deed op verrassende wijze zijne werking zien, op eene brandende teerton, met krullen gevuld. Dit werktuig toonde zeer geschikt te zijn om een pas ontstane» brand die zich nog niet ver heeft uitgebreid volkomen en terstond te blusschen. Met den 15 Junij a. s. wordt de kapt.-luit. ter zee H. A. Modderman eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden. Aan mr. D. C. van der Kemp is, op zijn verzoek, met den 1 October a. s., eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van procureur-generaal bij het Prov. Gcregtshof in Noordholland en van fungerend directeur van politie in die provincie, en zulks onder dankbetuiging voor de vele diensten, door hem in verschillende reg- terlijke betrekkingen den lande bewezen. Uit eene goede bron vernemen wij, zegt het Dagblad, dat het nieuwe Ministerie aldus zou zijn zamengesteld Mr. P. Mijer, oud-minister van Koloniën en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, minister van Koloniën; tevens tijdelijk voorzitter van den Ministerraad. Mr. J. P. J. A. Graaf van Zuylen van Nyevelt, oud-minister van Buitenlandsche Zaken en lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal minister van Bnitenlandsche Zaken Mr. E. J. II. Borret, lid van den Raad van Stateminister van Justitie; Mr. J. Heemskerk Az., lid van het Provinciaal Geregtshof in Noordhollandminister van Binnenlandsclie Zaken G. C. C. Pels Rijcken, schout-bij-nachtminister van Marine. Mr. R. J. Graaf Schimmelpenninck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; minister van Einantiën. J. A. van den Bosch, kolonel bij den generalen staf, adjudant van Z. M. den koning, minister van Oorlog. De minister van Justitie zou belast worden met het beheer der zaken van de R. C. Eeredieust, terwijl dat der Hervormde en andere Eerediensten aan den minister van Einantiën zou worden opgedragen. Waarschijnlijk, aldus meldt men verder, zou het nieuwe Kabinet optreden Vrijdag e. k., den 1 Junij. Naar aanleiding van de jongste inlichtingen, door den minister van Einantiën gegeven, op het adres van mr. A. D. Meijer en mr. J. van Lennep, tot hervorming van de bestaande Staats-loterij, heeft de commissie uit de Tweede Kamer, met het onderzoek der stukken belast, den wensch uitgedrukt dat de regering moge besluiten om, ter gelegenheid, aan de Vertegenwoordiging een maatregel te onderwerpen, waarbij de opheffing der Nederl. Staats-loterij binnen een zeker, beperkt, getal jaren zal worden uitgesproken, in den geest zoo als door den minister van Bosse bedoeld wordt; en om intussclien de loterij gaandeweg in te krimpen, ook door geleidelijke inkrimping van dc splitsing der loten, des noods ook door he jaarlijksch aantal loterijen van 3 op 2 te verminderen. Den 27 Mei zijn in de registers van den burgelijkcn stand te Rotterdam geene, den 28 Mei 3 personen ingeschreven aan cholera overleden; sedert het begin der epidemie 361.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1