BINNENLAND. doen. oiu do kermis te «loen koudon. De heer Strootmau wijst op de hevig- heid der ziekte, blijkbaar uit hit, in verhouding tot het getal aangetasten, j grooto cijfer der sterfgevallen. Hij neht liet oogcnblik nu nog niet gekomen om tot liet houden der kennis te besluiten. De hoer Hakker is cr voor om het verzoek, door den lieer Kalishoek gedaan, toe tc staan. Hij herinnert, dat tijdens rcoc afwezigheid van den burgemeester door hem geweigerd zijn een paar aanvragen om vergunning tot het houden van vermakelijkheden. Hij zou dus bij liet toestaan van dit verzoek den Voorzitter willen magtigcu om in dusdanige gevallen te bandelen. Dc lieer Hoomsma acht liet gevaarlijk dit verzoek, door den heer Kalishoek gedaan, toe tc staan, oindut men zich zoodoende op een gevaarlijk pad begeeft. Hij vraagt: waar is dan de grens? Ilij acht het niet raadzaam, om zulke uit spanningen in dezen tijd toe te luien. Ilij wijst er op, hoe schadelijk voor do j gezondheid liet is, in een tijd als deze, eene sterke opeenpakking vanmenachen in een niet luchtig lokaal, waar sterke drank gebruikt en waar druk gerookt wordt. In ieder geval gelooft liij, dat, nu de Raad, om voldoende redenen, besloten heeft geen kermis te doen houden, men ook al zulke openbare verma kelijkheden moet tegenhouden. In omvraag gebragt, wordt het verzoek van den heer Kalishoek met ,9 tegen 3 stemmen afgewezen. Vóór stemden de heeren van Strijcn, Bakker en de Voorzitter. De Voorzitter deelde mede, dat van wegc Gcdep. Staten het berigt. was inge komen van hnnne goedkeuring der begrootïng van deze gemeente voor het jaar 1SGG. Eindelijk werd door den Voorzitter medegedeeld, dat nog na het opmaken der agenda voor deze vergadering bij 11. en W. is ingekomen eene missive van bet Burgerlijk Armbestuur, inhoudende cenc aanbevelingslijst voor de keuze van een lid van dat Collcgie, in dc plaats van wijlen den heer Jb. Bakker. Op deze lijst waren geplaatst: 1ste kandidaat do heer Clir. van Veen, 2de kandidaat de heer II. Sniids. Er werd besloten nog lieden tot de stemming over te gaan. Gekozen werd de heer van l een met 7 stemmen; op den heer Smids werden 5 stemmen uitgebragt. De Voorzitter deed hierop de openbare zitting overgaan in eene zitting mot gesloteue deuren. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Junij. Op Dingsdag 12 dezer zal in het hoofdkiesdistrict Alkmaar de verkiezing plaats hebben van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraul. Terwijl het aftredend lid, de heer mr. K. A Poortman heeft verzocht niet weder in aanmerking te komen, wor den voor die keuze aanbevolen de hccrenmr. N. Olivier, oud minister van Justitie en D. J. van Herwerden, oud-resident op Java. Op denzclfden datum wordt alhier de verkiezing gehouden van een lid van den gemeenteraad, in de plaats van den heer P. B. Beeringh, die door vertrek naar elders opgehouden heeft lid van dien Itaad te zijn. Naar wij vernemen, worden met het Nederlandsch koopvaardij schip Hoek van Hollandkapt. Bakker, den 1 April 11. van Batavia j naar hier vertrokken, ruim een honderdtal gepasporteerde militairen vervoerd. Op Zaturdag 9 dezer zal te Zaandam de jaarlijksche alge- meene vergadering plaats hebben van de gewestelijke vereeniging Noordholland, van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap. De afdeeling Helder wordt op die vergadering vertegenwoordigd. Het drietal predikanten bij de lïerv. Gemeente te Leeuwarden is als volgt: Bolsem, te LangczwaagKramers, te Oostzaandam en Lamping, te Helder. Z. M. heeft bepaald, dat het bevel over het met den 16 dezer in dienst te stellen schroefstoomschip Willem is opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee F. L. Gcerling, in stede van aan den kapt. ter zee G. Iloijer, die door ongesteldheid verhinderd is dat bevel op zich te nemenbevorderdden olf. van gez. 3de kl. bij de 1 zeemagt C. II. Sehröder, tot off. van gez. 2de kl.de kapt. ter zee P. A. Matthijsen, is, onder dankzegging voor zijne in de be- trekking van directeur en kommandant der Marine te Hellevoetsluis 1 bewezen diensten, met den laatste» dezer daarvan eervol ontheven, en die betrekking met den 1 Julij a. s. opgedragen aan den kapt. ter zee H. Kemper. j Tot heemraad van Eyerland is benoemd de heer A. J. Verbeek j van der Sande; tot dijkgraaf van Katwoude, de heer D. Middelbeek; tot heemraden van dien polder, de heer P. Teerhuis, J. Karhof en J. Kelderman; tot dijkgraaf van Wijde-Wormer, de heer A Laten- 1 stein Pz.tot hoofd-ingcland van den Wieringerwaard, de heer J. M. Koelman; tot heemraad van den Assendelver-Zeedijk, voor den polder Krommenie, de heer J. Kuyper; tot burgemeester der gemeente Zwang, de heer P. Brinkcrink. Omtrent het bezoek door II. M. de koningin heden op het terrein van Hollands doorgraving te brengen, wordt ons in eene particuliere correspondentie het volgende medegedeeld „Tijdens het bezoek van II. M. op het terrein der werkzaam heden van het nieuwe Noordzee-kanaal, zal door heeren bestuur- dèren aan II. M. worden aangeboden eene plaat van het panorama van dezen nieuwen waterweg en omtrek, in fraaije uitvoerige kleur- druk vervaardigd op het atelier van de heeren Tresling Sc Co., en waarvan de boekhandelaar C. F. Stemlcr te Amsterdam de uitgever en ontwerper is. Naar wij vernemen, is het eene der eerste proef drukken van de plaat, die bij het eerste deel van het tijdschrift „Ome Tijd(nieuwe serie) dezes jaars behoort en ook afzonderlijk verkrijgbaar zal gesteld worden. De uitgestrektheid van bet geheel reikt van Pampus, Amsterdam, Haarlem tot Zandvoort, Beverwijk de Zaanstreek, Purmerend, Edam, en Monnikendam, met al daarbinnen gelegen dorpen. Het IJ is in weeldrig land herschapen, doorsneden van het Kanaal; de spoor wegen kruisen de vlakten, en niet minder dan beide trekken de bruine duinen, de Noordzee dat ademhalingswerktuig van den handel en dc hoofden in zee de aandacht. Alles is door kleur- schakeeringeu licht en bruin, tintelend en met gloed, topographisch en schilderachtig afgebeeld, waardoor het geheel een allervriende lijkst Panorama is geworden. De belangstelling in den nieuwen waterweg gebood ongezocht deze afbeelding afzonderlijk verkrijgbaar te stellen, ten einde, kon het zijn, door verspreiding mede te werken, om deze belangrijke indus- triëele onderneming zoowel binnen- als buitenlands meer en meer te doen kennen, De prijs zal daarom zoo gering mogelijk gesteld worden en bij eiken boekhandelaar des rijks zullen exemplaren te ontbieden zijn." H. M. de koningin heeft de heeren flebr. D. fc, M. ürootes, te Westzaan, fabriekanten van blaauwsel, chocolade, enz., benoemd lot Hoogstderzelver hofleveranciers, met vergunning het wapen van H. M. voor hunne fabriek te mogen voeren. Naar men verneemt, heeft het Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden behaagd, een zeer vleijend en eigenhandig geteekend schrijven te riglen aan de heeren Iluart cn Salmon, officieren van administratie bij de Marine, wegens de aanbieding aan Z. IC. H. van hun dezer dagen bij de Gebr. Belinfante te 's ïlage verschenen werk, getiteld: „Militaire wetten voor het krijgsvolk te water, met aantekeningen." (Amst. Crt.) Volgens de opgave van het bureau Ventoszijn, in de maand April jl., 189 schepen vergaan. Daaronder waren o. a. 7 hollandsche vaartuigen. De eerste nieuwe aardbeziën van den kouden grond zijn van Breda naar Engeland verzonden. Deze vrucht belooft dit jaar over vloedig te zullen zijn. De bevolking in de koloniën der Maatschappij van Weldadig heid Fredcriks-, Willems- cn Wilhelmina'soord, bestond bij den aanvang dezes jaars uit 335 huisgezinnen, tellende 2130 personen. Jl. Maandag namiddag ten half 3 ure, is de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal geopend. De heer Mijer heeft mededeelingen gedaan nopens de vorming van het kabinet en de voornemens der regering op koloniaal en binnenlaudsch gebied. Het blijkt, dat de heer Mijer aanvankelijk geen doel van het kabinet wenschte uit te maken. De gedachte om den heer van Zuijlen te ontbieden was 's konings gedachte; naderhand zijn de onderhande lingen met den heer Mijer hervat, en toen heeft hij gemeend, te moeten toegeven aan 's konings verlangen, om de portefeuille van Koloniën te aanvaarden. Op koloniaal gebied zijn de beginselen, door hem bij de discussie over de kultuurwet blootgelegd, de leid draad der regering. Eene kultuurwet zal nog tijd vorderen. De afdoening der koloniale begrooting zal bespoedigd worden. Inmid dels is den gouv.-generaal aangeschreven, dat het gebruiksregt der Javanen op den bezeten grond zal verzekerd worden. Het hooger onderwijs zal in de volgende zitting ter sprake komeu. Nopens het lager onderwijs bestaat geen denkbeeld van grondswets-herzie- ning. Men zal trachten dc gerezen bezwaren in overeenstemming te brengen met de wet. De financiën eischen alle zorg der regering. De minister wees er op dat, terwijl het vorig kabinet eene voor ziening uit de O. I. hulpbronnen van 12 a 14 millioenen nood zakelijk achtte, het onderwerp der Indische begrooting voor 1867 slechts 3 raillioen aanbood. Ilij herinnerde daarbij, dat de vorige minister van Financiën dan ook in Mei jl. dien toestand reeds geschetst had, en hij leidde daaruit af, dat het de pligt der rege ring was, om met omzigtighcid te handelen, zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen. Er zal later gelegenheid geopend worden, om over dit punt te discussiëren. De Staatscourant meldt betreffende de cholera het volgende Sedert het begin der Den 3 en 4 Junij zijn: epidemie zijn: aangetast overleden aangetast overleden Leiden 36 24 181 95 's Graven hagc 6 5 52 33 Delft 32 13 175 82 Botterdam 5 2 611 370 Gouda 2 3 57 30 Een gemeente-commies te 's Hage, die op den laatsten dag zijner ambtsbediening een zijner superieuren, uit ouden wrok, de woorden toevoegde: „dief der gemeente," is jl. Maandag door de regtbank schuldig verklaard aan beleediging met woorden, enz. en veroordeeld tot eene geldboete van 8. Uit het 22ste jaarverslag (over het jaar 1865), uitgebragt door het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereenigine tot afschaffing van sterken drank, blijkt dat het aantal leden in 1S65 heeft bedragen 14009, jongelieden 724; contribuerende leden 2182 en personen die 2 of meer contribueren 1383. Het aantal bijeenkomsten met leden en andertn heeft bedragen 229 en de vergaderingen met contribuerende leden 53. Bij den algemeenen vooruitgang der afsehaffingsbeginselen, waarop het hoofdbestuur meent te kunnen wijzen, acht het zich tevens verpligt, te doen uitkomen, dat er nog zeer veel te wenschen overblijft en dat er nog veel gemeenten zijn, waar de sterke drank eene schrikbarende rol speelt. Met betrekking tot de uitvoering der besluiten van de a'lgemeene vergadering worden door het hoofd bestuur verschillende bijzonderheden medegedeeld en tevens eene vlugtige nalezing gegeven van de onderscheidene plaatselijke jaar- berigten. Ten slotte van zijn verslag uit het hoofdbestuur den wensch, dat een ieder moge bijdragen om den tegenstand, dien de afschaffingszaak nog ondervindt, te helpen overwinnen. De opligterijen zijn te 's Hertogenbosch aan de orde van den dag. Jl. Zaturdag werd weder iemand de dupe daarvan en wel voor een waarde van p. m. 75. Een meisje dat voorgaf dienst baar te zijn bij mevrouw B. in de Verwerstraat, begaf zich in den winkel van den lieer K., en verzocht aan de winkeldochter om haar mede te geven 4 stuks goederen, onder voorgeven, dat mevrouw en de kindermeid eene keuze moesten doen en daarna de stukken, waarop geen regard werd geslagen, dadelijk zouden worden terug- gebragt. Aan het dringend verzoek werd voldaan en nadat de stukken uit het huis waren verdwenen, heeft men dit meisje niet wedergezien. De winkeldochter, die eerst op geetie opligterij bedacht was, begon des avonds het niet meer in twijfel te trekken met eene sluwe bedriegster te doen te hebben en rekende zich verpligt haar patroon van de omstandigheid mededeeling te moeten doen, hetgeen ten gevolge had dat de politie met de zaak bekend werd gemaakt, die bij een ingesteld onderzoek bij de bank van leening tot de overtuiging kwam, dat een der bedoelde stukken slechts voor weinig geld was beleend, terwijl uit het verder onderzoek was gebleken, dat de opligtster de wijk naar Nijmegen had geuomen. Heden werd dan ook naar die plaats getelegrafeerd en men hoopt haar reeds iu verzekerde bewaring tc hebben, om het publiek voor die doortrapte bedriegster eenigen tijd te vrijwaren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2