BUITENLAND. TELEGRAFISCHE BERIGTEN. He; Handelsblad berigt, dat ile zaken van den notaris W., te M., niet zoo slecht staan als beweerd ishet te kort bedraagt 200000; herstelt zich de stand der effecten, dan kon er wel in 't geheel geen te kort meer zijn. Er waren 100,000 aan contanten eu vele onbekende waarden aauwezig. Ligehamelijk- en zielelijdeu hebben dien notaris onbekwaam gemaakt, zijne zaken bij de daling der effecten te regelen. Van het verhaal, dat iemand te Leeuwarden, wegens verlies in deze zaak geleden, zich van kant zou hebben gemaakt, is niets waar. Men schrijft aan het V. D. uit het oosten van Drenthe: „Met leedwezen hooren wij hier 8 dagen later dan ordinaire stervelingen, liet politiek nieuws. Zoo kroop ook de tijding naar ons toe, dat er weêr een nieuw ministerie den aftogt blies. Dat is, wel beschouwd, heel ellendig, want zoo blijft alles onaf gedaan op de minister-tafel liggen. Wij zagen in gedachten, de heer Geertsema reeds in de schrifturen en op de kaarten, betreffende eene verbinding van de Drenthsche eu Groninger kanalen met de Eems, bladeren en turen, en zich gereed raakeu om daarvoor geld te vragen, en ziet, daar wordt hij gedwongen om te vragen, of hij wel mag heengaan. Dat is wij herhalen het ellendig en geeft belemmering in vele zaken. In Hanovcr wordt men overigens die verbinding meer en meer genegen en een der aanzienlijkste autoriteiten zal binnen kort cene aanprijzende beoordeeling van dat werk geven, ten einde Hanove- rauen, die er nog geen juist begrip van hebben, op de hoogte te brengen. Inmiddels branden wij hier veen, dat het ons een lust, u welligt een verdriet is, maar een mensch moet veel verdragen, zelfs een vou Bismarck, en daarom niet getreurd. De veenrook geeft pannekoeken, en als gij zegt: „die schenken wij udan weet gij niet wat gij zegt. In der tijd is meermalen melding gemaakt van de verschillende plannen, die beraamd werden, om de havens van Galais en Dover door eenen spoorweg op of onder water enz. te verbinden. De tot nu toe bestaande plannen, die reeds tot een getal van twaalf ge klommen waren, zijn thans weder met een vermeerderd. Volgens de Londensche berigten, heeft men in Engeland het plan gevormd, om tusschen de twee genoemde plaatsen eene soort van schipbrug te maken, die vast en stevig genoeg zal zijn, om een geladen spoorwegtrein van hel eene tot het andere station te vervoeren. Tot de overtogt over het kanaal zal, naar men berekent, slechts een uur noodig hebben, en dus tot de reis van Londen naar Parijs slechts acht uren. De bouw en de grootte der hiertoe brnoodigde schepen zullen van dien aard en sterkte zijn, dat zij het onrustige element steeds kunnen trotseren, en een ongeluk op zee onmogelijk maken. De kosten zijn berekend op een millioen pond sterling, en sir Fowles, zoo is de naam van den kloeken EDgelschman, die het plan heeft uitgedacht, hoopt, na bekomen toestemming van het parlement, reeds den overtogt in het a. s. jaar 1867 bij gelegenheid der Parijsche wereldtentoonstelling, tot algemeen gebruik te kunnen maken. De lijst der leden van de Europeschr conferentie, zoo die geopend wordt, is als volgt: Frankrijk, de heer Prouyn de Lhuys, voorzitter; Rusland, prins Gortschakoff en baron Budberg; Engeland, graaf Clarendon en lord CowleyOostenrijk, graaf von Mensdorff-Pouilly en prins Metternich; Pruissen, graaf von Bismarck en graaf von' der Goltz; Italië, generaal Della Mar- mora en ridder Nigra de Duitsche Bond, baron von der Pfordten. Markies de Bauneville, directeur der afdeeling „politieke zaken" bij het departement van buitenlandsche zaken in Frankrijk, zal waar schijnlijk als secretaris dor conferentie werkzaam zijn. Het bevestigt zich dat kardinaal Antonclli, de staatsman die reeds lang aau het hoofd van het pauselijk gouvernement is ge plaatst, ernstig ongesteld is. Het R. C. Journal de Bruxelles deelt in een schrijven uit Home van 26 Mei jl. het. volgende mede„De gezondheidstoestand van kardinaal Antonelli baart groote bezorgd heid. Hij is in het jaar 1806 geboren en dus betrekkelijk nog jong; maar de arbeid en inspanning hebben de krachten van dien uitste kenden staatsman uitgeputhij lijdt reeds aan de zwakheden van de grijsheid eu zijn toestand wordt verergerd door een hevigen' aanval van jicht, die thans daarbij is gekomen." Naar meu verneemt, zal dit jaar het Napoleonsfeest (15 Aug.) in Frankrijk niet officieel gevierd worden. De minister van binnenl. zaken heeft al de gemeentebesturen aangeschreven de gelden, die zij gewoonlijk tot bedoeld einde beschikbaar stellen, aan te wenden ten behoeve van de gezinnen der soldaten. Naar men verzekert, is keizer Napoleon III voornemens al de schulden van Lanrartine te betalen, tegen overname van diens zwaar gehypothekeerde eigcudommen, en bovendien den beroemden dichter een jaargeld van 40,000 fr. te gevenmaar tot dusverre heeft Lamartine er niet toe kunnen besluiten het edelmoedig aanbod van den souvercin aan te nemen. Bij een vuurwerker te Parijs is dezer dagen eene ontploffing ontstaan, waarbij een en twintig werklieden het leven hebben verloren en vijftien anderen gekwetst werden. Voor eenige dagen heeft zich de veldwachter van Courte- nueille-la-Pallu (Frankrijk) in de oefeningen zijner functiën, en alzoo op de officieële wijze, van het leven beroofd door zich in zijn schuur aan een spijker op te hangen. Bij de ontdekking hiervan, vond men in zijne onraiddelijke nabijheid het navolgend door hem opge maakte proces-verbaal: „Ik ondergeteekende, Aruable Jean Chalut, beëedigd veldwachter in degemeente Courtenueille-la-Pallu, verklaar en constateer bij deze, dat ik mij op heden Zaturdag den 26 Mei 1866, 's namiddags ten drie ure, heb begeven naar mijn schuur, ten einde mij, door middel van een koord, op te hangen, zoodanig dat de dood er moet op volgen. Ik verklaar bij deze dat de oorzaak, welke mij tot dezen wreeden zelfmoord geleid heeft, beslaat in de schandelijke levenswijze mijner twistzieke vrouw, die dikwerf getracht heeft mij door een houw van den sabel, welken ik ingevolge de wet vcrpligt beu Ie dragen, om het leven te brengeu. Het is dien tengevolge dat ik mijne voormelde onwaardige echlgcnoot schuldig verklaar aan (vrijwilligen) moord door de vrouw jegens haar man gepleegd, en haar bij dezen aanzeg, dat het tegenwoordige proces-verbaal zal worden opgezonden naar den keizerlijken procu reur, die er zoodanig gebruik van zal maken, als de wet hem gebiedt. Aldus is door mij ter goeder trouw dit proces-verbaal opgemaakt en onderteekend." In het begin der vorige week nam een reiziger 's avonds zijnen intrek in het Hotel de VEuropete Rijssel. Den volgenden middag vernam de hotelhouder, dat de reiziger zijne kamer nog niet verlaten had en men hem ook niet hoorde. Nadat men te vergeefs aan het vertrek had geklopt, liet de hotelhouder de deur openbreken. Daar de reiziger met het voorhoofd voorover op de tafel lag, meende men eerst dat hij ongesteld was geworden, doch spoedig bemerkte men dat hij zich had doodgeschoten. Op den grond lagen eenige verbrande papieren en op de tafel een brief van den volgenden inhoud: „Ik verzoek den eigenaar van dit hotel, het aan een ongelukkige te willen vergeven, dat hij hem zulk een over last doet. Ik verzoek eene fatsoenlijke begrafenis te mogen hebben. Ik wensch dat op mijn graf een steen zal worden geplaatst, met de voorletters van mijnen naam F. W. er op, en daarboven eene ster, benevens den datum van mijn overlijden. De eigenaar zal eene som van ongeveer 1200 francs bij mij vinden, waarvan ik hem verzoek het bedrag zijner rekening met de verdere kosten af te houden en het overschietende aan de armen te geven. "Voor de voldoening van dezen laatsten wensch vertrouw ik hem reeds mijnen dank te mogen betuigen. Daar ik duizende mijlen in den omtrek alhier gcene vrienden heb, zal het onnoodig zijn mijne begrafenis uit te stellen." Deze brief was geteekend F. W., en bevatte het postcriptum: „Ik wensch ook dat mijn horologie, mijne ringen en juweelcn met mij begraven worden." Bij onderzoek vond men bij hem 900 francs in specie, benevens 10 in sovercigns en eenig kleingeld. Om den hals droeg hij een gouden ketting met een prachtig slot, bevattende het verkleind fotografisch portret van een bejaard heer en eene jonge dame. Men schat den ouderdom van den ongelukkige op 35 a 40 jaar. Aan zijnen laatsten wensch is j stipt voldaan. Niet minder dan 25 millioen gulden werd ten koste gelegd aan het hoofdriool van Londen (main-drain-Sewage), dat met zijne zes, gezamenlijk 132 lange kanalen in 1865 gereed kwam. De heer Gale te Londen heeft een geweer uitgevonden, waar mede 100 schoten in cene minuut kunnen gelost worden. Punch verwondert zich dat onder de inzenders der inter nationale tentoonstelling van tuinbouw te Londen, de naam van j graaf von Bismarck niet voorkomt. "Waarom, vraagt het blad, heeft de Pruissische minister niet eenige vruchten van zijn arbeid ingezonden, bij voorbeeld zijn vermaarden twistappel? Te Stockholm is dezer dagen, tijdens de godsdienstoefening, de I toren van een Roomsch-Catholicke Kerk ingestort. Des avonds nadat het onheil was geschied waren reeds 21 .dooden en vele zwaar ge kwetsten uit de puiuhoopen te voorschijn gebragt; er worden nog 5 personen gemist. In het Zwitsersche kanton Unterwalder is Maria Busch schul dig verklaard aan het misdrijf hare zwangerschap te hebben ver borgen gehouden en te dezer zake tot de volgende straffen veroor deeld: 1. Als de kleine klok zal luiden, zal zij door den scherp- regter naar een openbare plaats gebragt en aan de schandpaal te pronk gesteld worden, waar zij geduiendc een uur zal blijven staan. 2. Zij zal tien jaren opgesloten worden. Zij zal gedurende de eerste maand van hare gevangenisstraf dikwijls godsdisnst-onderrigt ont- I vangen. Zij zal na alloop der eerste twee maanden van haren straf tijd veertig zweepslagen krijgen. 5. Zij is voor immer eerloos ver klaard. 6. Zij is veroordeeld in de kosten van het geding. Nog in veertien kantons van Zwitserland bestaat de zweepslagstraf. Bij twee regementen van het Italiaanscbe leger worden thans, bij wijze van proefneming, de militairen voorzien van kurassen van aluminium, die zeer ligt, maar tevens zeer sterk zijn. Een kogel op 35 passen afstand geschoten kon zulk een kuras niet doorboren, dat ook ongedeerd bleef bij een bajonetsteek, toegebragt door de j meest forsche en gespierde vuist. I Het aantal vrijwilligers, die voor Garibaldi's vrijscharen inge schreven zijn, bedraagt volgens authentieke opgaven 95,000. De koningin van Spanje heeft 100 overgezonden, als bij- I dragc tot den opbouw van een kathedraal ten gedachtenis van den kardinaal Wisscraan. Vohr dit doel zijn tot nu ingeschreven onge- veer 19,000. Den 20 Mei heeft te New-York een brand gewoed, waarvan de schade op anderhalf millioen dollars wordt begroot. Eene Amerikaansche firma heeft 12,000 preiuie uitgeloofd voor het aangeven eener zelfstandigheid, die het ivoor voor de billardballeu kan vervangen. D. B. Baker te Rollersville, in Ohio, heeft een patent geno men op een gebit voor lastige paarden. De stang van het gebit heeft den gewonen vorm, zoolang het paard gedwee is; maar zoo- j dra zync gedweeheid vermindert of ophoudt, kan men door een tweeden teugel het gebit, dat eigenlijk uit 2 helften bestaat, uiteen- i trekken; er komen dan, even alsof het gebit, uit 2 scharen bestond, I 4 scherpe punten voor den dag, die het paard zooveel pijn veroor zaken, dat het, door schrik bevangen, zijn moed verliest en zich gemakkelijk laat regeren. Heden Woensdag den 6 Junij 1866. j Beurs van AMSTERDAM: I Metalliek39|, Amerika62§, Idein(1882)67i, Ulin.Cert.79i Mexico(oude)15§, Idem(nieuwe)13£, Binn.Spanje28|a29|, Brazielie64|°/Ó. Men zegt Congres afgesprongen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 3