BUITENLAND. De thermometer teekende heden namiddag ten 3 ure SO gr. F.; jl. Maandag bereikte zij *s namiddags ten 6 ure 86 gr. F. Z. M. heeft aan Willem Otto en Jacob Swerver, gewezen opzigters van den waterstaat lsle kl., pensioen verleend ten laste van den Staat, respectievelijk ten bedrage van 800 en 771 's jaars; met ingang van 1 Julij a. s. bevorderd: tot schout bij-nacht, dc kapts. ter zee O. A. Uhlenbeck en P. A. Matthijssen; tot kapt. ter zee, de kapt.-luits. ter zee F. ït. Toe Water en M. H. Jansen; tot kapt.-luit. ter zee, de luits. ter zee 1ste kl. N. M. J. Kroef en II. B. Kip; tót luit. ter zee 1ste kl., dc luits. ter zee 2de kl. H. D. Guyot, IV. Steffens en N. Mac Leod. Door het Prov. Bestuur van Noordholland is op den 7 dezer aanbesteed, bij enkele inschrijving: het verrigtcn van eenige werk zaamheden ten behoeve van de Rijkszeeweringen op het eiland Wieringen. Minste inschrijver, de heer B. Beukenkamp te Wieringen, voor 2640. De Staatscourant meldt betreffende de cholera het volgende Sedert het begin der Den 7 Junij zijn: epidemie zijn: aangetast overleden aangetast overleden Leiden 76 24 339 171 's Graven hage 16 11 87 56 Delft 19 14 246 122 Rotterdam 9 6 633 384 Gouda 5 4 72 38 Beroepen te Leeuwarden ds. Kramers te Oost-Zaandam; te Sneek ds. E. B. Gunning te Nichtevecht. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de schepenIda Geertruida, Hollandia, Doelwijk, Laura St Adèle, Fop Smit, D. T. Visser, Hollands Trouw en Twee Gezusters. Jn den ochtend van 7 dezer is in de Diergaarde te Amsterdam een nijlpaard van het vrouwelijk geslacht geboren. Iu den namiddag van 5 dezer hebben zich in de gemeente Velsen, en wel in eene keet, bewoond door vreemde arbeiders, werkzaam aan den spoorweg HaarlemCastricum, gevallen van cholera voorgedaan. Het aantal der aangetaste personen bedraagt 10; overleden 3; hersteld 1; nog in behandeling 6. Onder de groote menigte arbeiders, insgelijks te Velsen woonachtig en werk zaam bij de doorgraving in Noordholland, heeft zich tot heden geen enkel geval van cholera vertoond, even iniu als onder de bevolking der gemeente zelve. Als een sterksprekende herinnering aan liet gulden spreek woord: „Matigheid is de beste steun der gezondheid," declen wij mede, dat in de gemeente Katwijk drie personen, die zich ter gelegenheid van de lammeren-markt te Leiden aan een druk gebruik van eijeren hadden schuldig gemaakt allen door de cholera aange tast en bezweken zijn, -— Jl. Dingsdag is ter hoogte van Berlicum, op het dek der stoomboot de Raaf, varende tusschen 's Hertogenbosch en Helmond, een vaatje buskruid in de lucht gesprongen, waardoor aan de boot en belendende goederen aanzienlijke schade is toegebragt. Gelukkig zijn daarbij gcene menschenlevens te betreuren en ook geene perso nen gewond. De hofmeester was met een schop vuur over het dek langs liet vaatje gegaan, niet wetende dat het kruid was, en dit vuur schijnt zich aan het kruid te hebben medegedeeld. Den 5 dezer is te Arnhem bij een vuurwerkmaker brand ont staan, -ten gevolge waarvan eene ontploffing heeft plaats gehad waarbij (volgens de Arnh. Ct.) acht personen zijn gewond. Bij Apeldoorn is de bliksem jl. Maandag in eene woning in de buurtschap de Ankelaar. bewoond door G. Vorselman, geslagen, verbrijzelde die geheel en sloeg eene koe doodhet huis zakte geheel ineende bewoner was afwezig, doch zijne vrouw en kinderen kwamen geheel onverlet uit de puinhoopen te voorschijnalleen een der kinderen was eenigzins gekwetst. De woning was voor brandschade verzekerd. Ook in de boerderij „de Rakhorst, aan de Zutphensche straatweg, sloeg de bliksem, ten gevolge waarvan dat geheele perceel afbrandde; men zegt dat het geassureerd was. Den 5 dezer brak boven Oldeuzaal en omstreken een geweldig onweder los, hetwelk naar den kant van Gildebuis, in het naburige Hannover, vergezeld giDg van zulk een zwaren hagelslag, dat de te veld staande vruchten aldaar grootendeels zijn vernietigd, en in onderscheidene huizen de glazen verbrijzeld werden. Ook in de van Salzbergen te Oldenzaal aankomende spoortrein waren 26 ruiten stukgeslagen, terwijl de machinist ernstige verwondingen aan het hoofd en andere ligchaamsdeelen bad bekomenzelfs hadden eenige reizigers in de waggons zieh aan de stukgeslagen glazen verwond. Op de westkust van Celebes heeft Zr. Ms. stoomschip Stavoren, kapt.-luit. H. Schokker, iu de nabijheid van Poeloe-Panjang zes solische rooverspraauwen betrapt en opgebragt; de hoofdaanvoerder Sehadong, een bekend stout zeeroovershoofd, was met een gedeelte zijner manschap op een togt naar den vasten wal; drie zijner zonen beviuden zich onder de gevangenen. De ontvangen berigten van het eiland Java loopen van 28 April. Daarin komt voor^ dat de opstand in Ceram geheel gedempt is. Van de expeditie naar de Pasumah-lauden, residentie Palembang, had men nog niets vernomen. De jongste berigten van de Wester- afd. van Borneo luidden niet gunstig. „Oorlog of vrede?" zoo vraagt men elkander dagelijks met onverdeelde belangstelling, en het antwoord is al sedert geruimen tijd onveranderd: wij moeten den loop der onderhandelingen af wachten. Wel is het den eenen dag donkerder dan op den anderen, maar gedurig is er nog een meer of min helder schijnsel der hoop zigtbaar geweest in het uitzigt op het tot stand komen van een Congres. Eerst in de laatste dagen is dat uitzigt op eene onrust barende wijze verflaauwd, zoodat nu aan het behoud des vredes met eenige reden gewanhoopt wordt. Hopeloos is de blik op de toekomstwant iu den tegenwoordigen stand der zaken is het bijna niet denkbaar dat de oorlog vermeden wordt. Bovendien laten de staatsfinanciën in Oostenryk zoo min als in Pruissen het toe, om langer aan te houden niet onderhandelende groote uitgaven voor het op voet van oorlog zaamgcroepen leger dulden geen uitstel meer. Einstig is de beschuldiging, die raeu thans aan Oostenrijk doet, omdat die mogendheid op het oogenblik dat de conferentie zoo goed als vergaderd was, nog een netelig geschilpunt ter zake van de Elbe-hertogdommen heeft in het midden gebragt. Een der Engelsche bladen de Globe bestrydt echter de meening alsof Oostenrijk geheel en alleen schuldig zoude zijn aan het onvermijde lijk doen zijn van den oorlog. Het blad laat zich onder anderen volgenderwijze daarover uit: „Natuurlijk, wanneer die mogendheid afstand wilde doen van haar grondgebied in het Noorden en in het Zuiden en van haren invloed in Duitschlaud, zouden wij vrede kunnen hebben. Maar het is eene nieuwe leer, dat een staat alles moet afstaan wat door andere staten wordt verlangd, ouder bedrei ging van anders in den ban gedaan te zullen worden. Engeland zou onder bedreiging niets afstaanevenmin zouden Frankrijk en Rusland dit doen. Indien derhalve dc couferenlie niet bijeenkomt, en indien de oorlog uitbreekt, moet de schuld daarvan niet uitslui tend aan Oostenrijk geweten worden. De Indcpendance Beige geeft den nagenoeg woordelijken inhoud van Oostenryks antwoord op de uituoodiging tot de coofereutie, haar, gelijk zij zegt, uit Londen medegedeeld. Daarin wordt ver klaard dat Oostenrijk Venetie niet mag en niet wil afstaandit zou een zelfmoord zyn, waardoor Oostenrijk zijn bestaan als groote mogendheid zou verliezen. Vergoeding iu grondgebied zou alleen na den oorlog, en dan nog bezwaarlijk, te vinden zijn. Oostenrijk wil in de Italiaansche zaken niet het zoogenaamde regt der natio naliteiten, maar enkel liet regt der verdragen erkennen, en niet anders dan op den grondslag van het Zurieher vredesverdrag onder handelen. Het Weener kabinet zou gaarne de uitnoodiging aannemen, indien het de zekerheid had dat gcene mogendheid zich van het congres zou willen bedienen als middel om gemakkelijk te geraken tot een doel waarvoor zij anders zou moeten oorlogen. Indien de onzijdigen niet bij magte of van zins zijn om aanhoudend aanma tigingen en plannen van aanvallende strekking met hun gezag tegen te gaan, dan behoorden zij althans de verdediging even vrij te laten als den aanval. Oostenrijk (zoo besluit het antwoord) is sterk in zijn regthet vraagt geene hulp van iemand, maar het verlangt vrijheid om wat het regtmatig bezit te houden, zoolang het daartoe in staat is. De Pruissen zijn jl. Donderdag in den voormiddag Holstein binnengerukt, met het doel Rendsburg, Kiel en Itzeboe te bezetten. Deze maalregel is het eerste gevolg van het nieuwe conflict tusschen de twee mede-eigenaren der Elbe-hertogdommen. De Oostenrijkers hebben zich tegen de kom9t der Pruissen, hunne vrienden en gelijk tijdig hunne vijanden, niet verzet, en maken zich gereed Holstein te verlaten. Opmerkelijk is het dat de quasi-vijanden als boezem vrienden van elkander afscheid hebben genomen, en de Pruissische muziek den Oosterijkers uitgeleide heeft gedaan! Te Parijs is dezer dagen overleden een man die 105 jaren en 4 maanden oud was geworden, en 48 uur later stierf zijne vrouw, die den ouderdom van 105 jaren en 1 maand had bereikt. In liet bagno te Toulon werd dezer dagen de laatste galei slaaf ontslagen, wien nog het merk T. F. door middel van een gloeijend ijzer op de schouders werd ingedrukt. Deze man was reeds 35 jaren op de galeijen; voor zijn leven veroordeeld, werd zijn straftijd meermalen verkort, en daar hij zich onberispelijk ge droeg, is hem ten laatste de vrijheid geschonken. Volgens een door de Times uit officiële opgaven opge- maakten staat, heeft Engelands invoerhandel met zijne overzeesche bezittingen en met vreemde landen in het afgeloopen jaar geloopen over eene waarde van 271,134,969 p. st. (naar de berekeningen der Engelsche administratie), dat is bijna 4 millioen minder dan in 1864; welke vermindering enkel het gevolg is van de prijsverlaging der vooral uit Britscb-Indie aangevoerde katoen, terwijl de invoer van koopwaar uit vreemde lauden aanmerkelijk toegenomen is. In den laatsten tijd hebben drie van de groote dagbladen van Londen mededeelingen ontvangen, die van het Eng. ministerie van buitenl. zaken schenen tc komen, maar weldra bleken verzonnen te zijn met het doel, om valscbe berigten door die dagbladen te verspreiden en daardoor invloed op de effectenbeurs uit te oefenen. In het Lagerhuis is door den heer Layard, onder-secretaris van staat voor de buitenl. zaken, gezegd, dat die valschheden door eenen en denzelfdcn persoon gepleegd schenen te zijn, en dat de regering hem trachtte tc ontdekken, maar daarin nog niet geslaagd was. Uit Schotland wordt van een merkwaardig natuurverschijnsel berigt, dat daar reeds niet meer tot de zeldzaamheden behoort, doch iu Engeland tot dusver nog weinig geloof vond, tot men er nu ook uit Birmingham melding van maakt, namelijk zwarte regen. Alleen in het graafschap Abcrdcen zijn sedert 1S62 zeven dergelijke geval len voorgekomentweemaal vielen er bij den regen puimsteenen, waarvan sommigen 8 a 10 duim doorsnede hadden en meer dan een pond wogen. In Pruissen heerscht allerlei ellende wegens de mobiel verklaring van bet leger. De armoede, het gebrek der achterblijvende, van broodwinners beroofde huisgezinnen, is zoo groot, dat daarvan in particuliere brieven en iu de nieuwsbladen afschuwwekkende tooneelen worden opgehangen. Fabrieken staan geheel stil, bij gebrek aan handen en aan hoofden, de handel staat stil door het algemeen wantrouwen; maar von Bisraarck staat niet stil, omdat zijn pad glibberig is en oneffen, en hij niet terug kan. De ergste verhalen van het leed, door de voorouders gedragen ten gevolge der Fran- sche overheersching, zijn niet donkerder gekleurd dan de verhalen van de gruwelen in den naam der Goddelijke genade uitgestort over het hoofd eener geduldige en goedaardige bevolking, gelijk die van Pruissen. Volgens een schrijven van Pruissen aan de Kölnisc/te Zeitung is de mobilisatie van bet Pruissische leger thans voltooid. Het telt 452 bataljons infanterie, 321 cscadrons kavallerie, 1086 stukkeu veldgeschut, 72 compagniën met vesting-artillerie, 9 bataljons pion- niers, enz. Dit is het gednrhtste leger, dat Pruissen ooit op de been heeft gebragt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2