HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. UOi\DËUDAG 2» JUNIJ. 1«6G. VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. M 32. he/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de laan, H422-, aan denlTclder, totll ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iedereu regel meer ƒ0.15. Zegolrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grooto letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Junij. De uitslag der herstemming op gisteren gehouden ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad is geweest als volgt: Ingekomen stembriefjes 261van onwaarde 3geldige stemmen 258. Hiervan verkreeg de heer L. Jelgersma 139 en de heer W. J. Hidde Bok 119 stemmen. Gekozen de heer L. JELGERSMA. Reeds heden ochtend, bij afzonderlijke billetten aan onze geabon- neerden berigf). De aangekondigde buitengewone vergadering der Zangvcr- eeniging Cecilia werd jl. Zondag avond in het lokaal alhier gehouden en vrij talrijk door de leden met hunne dames bijgewoond. De uitvoering der stukken was allezins loffelijk; directeur en leden beijverden zich om ook deze vergadering een waardige plaats te doen beklecden onder de flinke concerten, die er gedurende het 7jarig bestaan dier vereeniging hebben plaats gehad. Met genoegen vermelden wij, dat de weeskinderen, die in het Algemeene Weeshuis alhier worden verpleegd, jl. Zondag avond op kostén van den heer J. A. Wagenaar en zijne echtgenoot, die op dien dag hun zilveren huwelijksfeest vierden, op gebak en chocolade zijn onthaald. Deze aan hulpbehoevende kinderen bewezen weldadigheid strekke de feestvierende echtelingen nog lang tot eene aangename heriunering aan dien dag van huisselijk geluk. Zr. Ms. stoomschip de Valk deed gisteren ter reede alhier en in het Marsdiep een proeftogt, die, behalve door den inspecteur der stoomvaartdienst, den kapt. ter zee H. Huggens, door onderscheidene tot den togt genoodigde personen werd bijgewoond. Ook het stafmuziekcorps der Marine bevond zich aan boord en voerde van tijd tot tijd muziekstukken uit. De gemeente-brandspuiten No. 1 en No. 2 zijn achtereenvolgens jl. Maandag en Diugsdag beproefd, in bijzijn van burgemeester en wethouders en den gemeente-bouwmeester. De oefeningen met de beide andere brandspuiten zullen op heden en morgen avond geschieden. Het bevel over het fregat met stoomverraogen Adolf Hertog van Nassau, is opgedragen aan den kapt. ter zee G. P. J. Mossel, thans equipagemeester der Marine te Willemsoord, in plaats van den tot schout-bij-nacht bevorderden kapt. ter zee O. A. Uhlenbeck, terwijl dat van de korvet Palias aan de kapt. luit ter zee J. A. van de Velde, in plaats van den eervol ontheven kapt. luit. ter zee W. C. Klis, is opgedragen. Den kapt.-luit. ter zee tit. H. Engelsman Kleijnhens, inspec teur over het loodswezen te Vlisaingen, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds orde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. De Staatscourant meldt betreffende de cholera het volgende Sedert het begin der Den 24 en 25 Junij zijn: epidemie zijn: aangetast overleden aangetast overleden Leiden 24 21 1095 717 's Graven liage 32 23 422 261 Delft 11 9 533 339 Rotterdam 17 13 875 53S Dordrecht 20 6 384 229 Gouda 7 1 150 79 Utrecht 78 64 904 564 Volgens het berigt dienaangaande in de Staatscourant zijn in de week van 1016 Junij 11. de volgende opgaven omtrent den heerschendcn veepest te vermelden-. Zuidholland: aangetast 163, gestorven 72, afgemaakt 24, hersteld 13; Noordholland: aanget. 23, gest. 5, afgem. 9, kerst. 4; Utrecht: aanget. 56, gest. 25, afgem. 1, kerst. 27. Z. Exc. de minister van Financiën, belast met het beheer van de zaken der Hervormde en andere eerediensten, behalve die der Roomsch-Catholieke, heeft de navolgende circulaire gerigt aan de Synoden en aan de verdere kerkelijke autoriteiten, onder dat beheer resorterende „Het was steeds en liet is ook thans nog eene behoefte van het Nederlandsche volk, dat het in tijden van ramp en gevaar rust en kracht vindt in zijn besef van afhankelijkheid van God, en van oudsher gaf het, door het houden van openbare gebeden, blijk van dien godsdienstigen zin. „De ernstige tijden die wij beleven, zijn wel geschikt om dat gevoel van afhankelijkheid en dien godsdienstige zin te verlevendigen. „De godsdienstleeraren van de verschillende gezindheden toonen in hunne openbare gebeden een open oog en hart te hebben voor het gevaar dat alleu bedreigt en voor de rampen waardoor velen getroffen worden, en reeds hebben eenige kerkelijke autoriteiten openbare gebeden verordend. „De koning en zijne regering .zijn overtuigd, dat het Nederland sche volk de instelling van zoodanige nationale gebeden toejuicht of wenscht, en alhoewel de regering meent zich, ook met het oog op de grondwettige vrijheid en zelfstandigheid der kerk, van alle voorschrift daaromtrent te moeten onthouden, stelt zij er toch koogen prijs op, om aan u en door uwe tusschenkomst aan de gemeenten te doen weten, dat zij, de godsdienst eerbiedigende als den hechtsten steun der staten, zich vercenigt met den wensch van zoo velen die naar meer opzettelijke gelegenheid tot openbaar gebed, waar die niet gegeven wordt, verlangend uitzien. „Ik laat het geheel en met vertrouwen aan uwe vrijheid over, aan dezen wensch zoo veel en op die wijze gevolg te geven, als met den toestand en met de behoefte van uwe kerkgenootschappen het meest zal blijken overeen te komen." De volgende circulaire is, onder dagteekening van den 25 Junij door den minister van Justitie, belast met het beheer der Zaken van de Roomsck-Katliolijke Eeredicnst, aan dc bisschoppen der Nederlandsche diocesen uitgevaardigd: „De koning heeft zijn verlangen te kennen gegeven, dat de godsdienstige zin, waarmede het Nederlandsche volk in tijden van ramp en gevaar, rust cn kracht pleegt te vinden in zijn besef van afhankelijkheid van God, ook thans bij gevaren, die allen bedreigen, en bij de rampen, waardoor velen zijn getroffen, zooveel noodig opwekt en verlevendigd worden. „Z. M. heeft met welgevallen vernomen, dat Nederlandsche bisschoppen bereids openbare gebeden in de kerken hunner dioecesen hebben uitgeschreven, om, in ootmoed des harten, de hulp der Goddelijke Voorzienigheid in te roepen en den zegen des Aller- hoogstcn af te smeeken op de maatregelen, welke van het Staatsgezag zijn uitgegaan, teil einde de onder menschen en vee liecrschendc ziekten af te weren en de bedroevende gevolgen daarvan zoo veel doenlijk te lenigen. „Met het oog op de ernstige tijden, die wij beleven, is de Regering met Z. M. ten volle overtuigd, dat elke gelegenheid tot openbaar gebed aan het godsdienstig gevoel des volks zal te gemoet komen. „Door deze mededccling aan 's konings bedoeling voldoende, durf ik mij verzekerd houden, dat U Hoog Eerw. die bedoeling alles zins zal waarderen en tevens gaarne zal bevorderen, door aan Uwe onderlioorigen zoodanige aanschrijvingen uit te vaardigen als U Hoog Eerw. zal vermccuen te beliooren." Reeds worden in dc R. K. kerk alhier gebeden uitgestort voor het doel, waarop door den minister in zijne circulaire wordt gewezen^^T^^ In de Tielsche-Courant herinnert een ongenoemde aan,/xc omstandigheid, dat den 26 Sept. 1815 te Parijs ouderteekend/der - H. Alliantie, waarbij o. a. de keizer van Oostenrijk ea}zd,è i kouing van Pruissen verklaard hebben „overeenkomstig dc woonden.,'v der H. Schrift, dat alle menschen elkander als broeders mofeletf--

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1