HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 06. «O^DEKÜAG 12 Jij Ll,l. EN A T TENT I E. Bureau HELDERSCHE en NIEUWEDIEPER COURANT. BINNENLAND. JitOO. VIER-EN-TWINTIGSTE Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na aclit ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nonnners0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Adverteottën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover dc Laan, H422, aan den-Keldertotllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Yoor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grooto letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Ter voorkoming- van verkeerd bezorg-en van brieven enz. bestemd voor de Heudersche en Nieuwedieper Courant, maakt de Uit gever het publiek attent, dat de naam der Nieuwe Courant van den Helder, Nieuwediep en Willemsoord, enz. sedert 1 Jan. veranderd is in eenvoudig- Heedersche Courant, onder welk adres wij gewoonlijk onze brieven ont vingen. Daarom verzoekt liij als adres te stellen A. A. St A li 14. K lt Cl. 39en 13 dezer vertrekt de WEST-llSBISCISE muil. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Julij. Jl. Zaturdag heeft ten raadhulze alhier plaats gehad de eerste bijeenkomst van de cholera-commissic. De liccren H. Slot en P. C. de Winter hebben zich verontschuldigd, dat zij geen deel kunnen uitmaken van die commissie, uithoofde hunne bezigheden dit niet toelaten. De heeren L. "Verhey en G. Scholten zijn thans tot leden benoemd. De vergadering was gewijd aan het bespreken van maat regelen, die nuttig en noodig zijn, bijaldien de ziekte in deze gemeente zich rnogt uitbreiden. Tot nog toe zijn slechts enkele cholcra-gevallen voorgekomen, waarvan 3 met doodelijken afloop. Toch oordecleu wij het noodig, dat cr doeltreffende maatregelen tot bevordering van de gezondheid der ingezetenen worden genomen, en wanneer dc ingezetenen zich nu daarbij aansluiten door zindelijk heid en matigheid in acht te nemen, is het allezius mogelijk, dat de ziekte in deze gemeente geen tal van offers met zich slepen zal. Even als op andere plaatsen, waar dc cholera zich heeft ver toond, zijn ook hier, gedurende het heerschen dier ziekte, de ker kelijke voorschriften omtrent de vasten- en onthoudingsdagen bij de E. C. gemeente, op aanschrijving van den bisschop van Haarlem, voor niet verbindend verklaard, Heden heeft bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats gehad, van de levering van aardappelen ten behoeve van liet Hospitaal der Marine. Er waren ingekomen 2 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren: II. J. van Koningsbruggen 3.52 en P. van Twisk 3.48 de 50 Ned. ponden. In 46jarigcn ouderdom overleed jl. Maandag avond de kapt. luit. ter zee J. W. van Bisselick, inspecteur over het Loodswezen alhier. Het zeewezen verliest iu den overledene een zeer ervaren hoofdofficier, die bovendien in den omgang, ook met zijne onder geschikten, minzaam en voorkomend was. Maandag avond jl. was den kinderen, die in het Algemeen Weeshuis alhier worden verpleegd, weder ccnc aangename verrassing bereid. Toen zij zich aan den avonddisch schaarden, vonden zij, in plaats van de gewone spijs en drank, chocolade en gebak voor zich gereed staan. Die verrassing was hun bereid door den regent van het gesticht, de heer D. dc Lange, die op een der volgende dagen in het huwelijk zoude treden. In plaats van bij deze ver melding uit ie weiden over het loffelijke van het uitoefenen van liefdadigheid, aan hen, die zich van zooveel genot zien beroofd, willen wij liever eene mededeeling doen, die duidelijk doet zien, hoe de uitoefening van liefde tot den naaste ook bij den bewel- dadigde de deugd der liefde aankweekt en opwekt. De kinderen uit genoemd gesticht werden dezer dagen door het verhaal van den nood die te Spaamdam bestaat, tengevolge van de hecrschende ziekte, die daar tal van offers heeft geeischt, zoodanig getroffen, dat zij eenparig besloten om van hunne spaarpenningen iets voor die ongclukkigen af te zonderen. Zelve zoo zeer bcweldadigd, hadden zij des te meer reden om met het lot van zulke ongclukkigen diep bewogen te zijn. In Aveinige oogenblikken Avas, geheel uit eigen beAveging, de som van ruim 7, voor gemeld doel bijeengebragt, AA'elke som thans reeds naar de commissie te Spaamdam is overgemaakt. De eenvoudige vermelding van deze beide berigten is genoeg; een Avoord van hulde daar nog bij te voegen achten Avij geheel overbodig. De off. van adra. 1ste kl. W. C. Olivier. dienende bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, Avordt op non-activiteit gebragt en vervangen door den off. van adm. 2de kl. M. G. J. A. Huisman van Dueren. De kapt.-luit ter zee J. M. I. Brutel de la Eivière Avordt gedetacheerd op 's llijks Averf alhier, als equipage meester der Marine, ter vervanging van den kapt.-luit.'ter zee W. C. Klis, aan wicn eenc andere besteraming is aangeAvezen. De Staatscourant meldt betreffende de cholera het volgende: Sedert het begin der Den S en 9 Julij zijn: epidemie zijn: aangetast overleden aangetast overleden Leiden 9 10 1220 S13 's Graven hage 33 15 753 424 Schiedam 13 6 294 189 Botterdam 31 12 1175 727 Dordrecht 6 7 478 287 Gorinchem 0 1 96 56 Gouda 1 3 202 109 Utrecht 55 51 1662 1071 Den S Julij: Delft 3 1 597 362 Groningen 19 28 948 509 Gedurende dc week van 24 tot 30 Junij zijn in Noordbrabant door dc cholera aangetast 53, overleden 28 personen iu Gelderland, aanget. 37, ovcrl. 25 in Zuid holland, aanget. 1074, overl. 637; in Noordholland, aanget. 251, overl. 142; in Zeeland, aanget. C, overl. 4; in Utrecht, aanget. 563, overl. 387: iu Friesland, aanget. 23, ovcrl. 19; iu Overijssel, aanget. 109, ovcrl. 50; in Gro ningen, aanget. 294, ovcrl. 135: in Drenthe, aanget. 90, ovcrl. 50; totaal: aanget. 2500, overl. 1447. Sedert het begin der ziekte zijn in Noordhrabanü aanget. 163, overl. S5 personen; iu Gelderland, aanget. 105, overl. 66; in Zuidholland, aanget. 5792, overl. 3489; in Noordholland, aanget. 520, overl. 318; in Zeeland, aanget. S, ovcrl. 6; in Utrecht, aanget. 1742, ovcrl. 1067; in Fries land, aanget. 39, ovcrl. 29; in Overijssel, aanget. 129, overl. 64; in Groningen, aanget. 33S, overl. 157; in Drenthe, aanget. 111, overl. 62; algemeen totaal aanget. 8947, overl. 5343. Prins Prederik der Nederlanden heeft het aanbod gedaan, zijn slot Muskau (Silesic) tot een hospitaal interigten. Als een bewijs, dat de hooioogst te Texel dit jaar overvloedig mag heeten is dienende, dat het hooigewas, behoorende aan het weeshuis van Texel, iu het afgeloopen jaar voor p. ui. 3000, thans a 1000 Avordt verkocht. Ten opzigte van het gerucht, dat op eene AYcide onder Warder op nieuw de veepest zich zou vertoond hebben, wordt medege deeld, dat 8 stuks vee daarvan wel verdacht worden, maar geen der beide veeartsen zich daarpmtrent met zekerheid verklaard heeft De heer Hoefnagel zal zich door een tweede onderzoek daarv vergewissen. Yan onteigening is dus pog geen sprake.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1