volkeren, op den moed mijns legers, op Gotl eu op mijne reglvaar- dige zaak is niet aan liet wankelen geraakt. „Ik heb mij tot den keizer der Fransehen gerigt om schorsing der vijandelijkheden aan den kant van Italië te bewerken. Dit ver zoek is niet alleen door den keizer bereidvaardig ingewilligd, maar hij heeft ook uit eigen beweging zijne bemiddeling aangeboden voor eenen wapenstilstand met Pruissen en voor praeliminaire vredes onderhandelingen. „Dit aanbod is door mij aangenomen. Ik ben bereid tot eenen eervollcn vrede; doch eer te bewilligen in vredesvoorwaarden die den grondslag van 's rijks magt zouden schokken, wil ik den oorlog tot het uiterste doorzetten. „Al de beschikbare troepen zullen worden vereenigd( ligtingvan recruten en aanwerving van vrijwilligers zullen de leegten in de gelederen des legers weder vullen. „Oostenrijk heeft beproevingen door te staan, maar het heeft den moed niet verloren en bukt niet. „Oostenrijks volkeren hebben zich nooit grooter betoond dan in den tegenspoed." Uit Weenen wordt aan het Journal des Débats gemeld, dat Oostenrijk misschien 70,000 man en 100 stukken heeft verloren; in de Elbe is veel cavallcric omgekomen. Weenen is over den loop der zaken als wezenloos. Het is, of men er niet aan denkt, dat de Pruissen nog slechts drie groote dagreizen van de hoofdstad zijn verwijderd. De keizer is verslagen; hij was bleek, toen hij als ge woonlijk na de jammerlijke bcrigten de zieken en gekwetsten ging bezoeken. Men rigt nu verdedigingswerken te Weenen op; wat zullen die geven bij een ontmoedigd leger, eene gedemoraliseerde bevolking, tegenover zegevierende troepen! De keizer, de beste tacticus van het rijk, maar die alles aan Benedek toevertrouwd had, gaat misschien zelf naar het leger, als het nieuwe leger vereeuigd wordt. Bij de ontvangst van den koning van Saksen te Weenen was de gehccle keizerlijke familie tegenwoordig. De beide vorsten omhelsden elkaar. Koning Johan scheen zeer verouderd. Het is niet alleen het zundnadel-geweer, zegt men thans, niet het gebrek aan bekwame legerhoofden, maar het is het gemis van eenheid in Oostenrijks leger, dat de zwakte van Bencdeks troepen uitmaakte. Het was geen volk, dat voor zijne regtcn, voor zijne stelling, voor zijn behoud streed, het waren Duitschers, Hongaren, Kroaten, Italianen, Czcchen, Slavoniers, een geheel mengelmoes van volksstammen, die door den keizer waren opgeroepen, om voor hem in 't veld te treden. Van daar dat de onmiskenbare dapperheid en onversaagdheid der officieren niet baatte en bij Königgriitz aan de mensehenmassa, onder de zwartgeele banieren geschaard, een neder laag wedervoer, als waarvan sinds 1812 bij de Beresina geen tweede voorbeeld bestaat. Eene aanzienlijke hoeveelheid linnen, pluksel, bedden, matrassen, dekens, versnaperingen, wijn, eetwaren enz., wordt eiken dag per extra treinen naar de verschillende lazaretten vervoerd tot leniging van het lijden van hen, die in de veldslagen gewond werden. Dringend wordt er op aangestaan, dat de doctoren eu chirurgijns zich ter beschikking zullen stellen, aangezien er gebrek is aan medische hulp, tengevolge van de aanzienlijke hoeveelheid gewonden. Zoo was b. v. in het lazaret te Langensalza een officier van gezond heid verpligt op één dag een-en-twintig beencn af te zetten, die des avonds allen op een hoop in de zaal lagen. De voornaamste liberale bladen in België vergelijken den oorlog, die thans in Europa wordt gevoerd, met de groote worsteling in Noord-Amerika, waar stroomen bloeds vruchtbaar zijn gemaakt aan de bevrijding van den slaaf, terwijl in Europa de handel in blanke menschen meer clan ooit aan de orde van den dag is, en drie of vier personen de beschikking zullen erlangen over millioenen hunner naasten. Keizer Frans Joseph schenkt Venetie aan keizer Napoleon III, cn, indien koning Wilhelm 1 wil mededoen, zal ook deze liet loon zijner overwinningen erlangen; een en ander, zonder dat iemand wordt geraadpleegd, onder de algemeene toejuiching, omdat men heer en meester is. De volken verlangen naar eenheid: zij zullen die bekomen en wel in zoodanige volkomenheid, dat het ideaal zal worden verwezenlijkt van Caligula, die wensclite, dat Rome slechts één hoofd had, om het daarna te kunnen afslaan. Voors hands heeft Europa nog twee hoofden, te weten: von Bisraarck en Napoleon, en hangt het van de goede of kwade luim van von Bismarck af, of morgen een milliocn menschen elkander gewapenderhand zullen verdelgen en de overigeu in ellende zullen leven. Men hoort inmiddels allerwegen van niets anders spreken dan van auncxatien. Ieder wil de deken naar zich toehalen eu zijnen naasten laten blootliggeu. Yoor België is inmiddels cenig licht gekomen in de duisternis, vermits de nieuwe Engelschc minister Disraëli openlijk heeft verklaard, dat Engeland belang heeft bij den voorspoed van België. Dit zou wel kunnen strekken tot bemoediging van de voorstanders der vrijheid. Het Fransche gouvernement heeft bij wijze van proefneming 15.000 naaldgeweren besteld. Reeds zijn te Parijs in boekwinkels kaarten van Europa uit gestald, waarin Venetië als eene Fransche bezitting is aangeduid. Het Venetiaansch gebied door Oostenrijk aan Frankrijk afgestaan, bevat 22 steden, 239 vlekken en 3213 dorpen, met eene bevolking van 2-ï- raillioen zielen. Van den grooten Blondin sprekende, vraagt een Fransck dagblad of men deze onder de groote kunstenaars mag rekenen, en antwoordt duarop zelf. Neen, zegt het blad, wanneer meu de Amerikaausche dagbladen gelooft, die het volgende verhalenZekere Delave, die niet op een koord maar op een dun touwtje danst, zal de Niagara van de monding tot aan den grooten waterval op een ijzerdraadje overloopen. Ilij zal vergezeld zijn van een arend, die hem door zijne vlerken in evenwigt zal houden. Hoe langer hoe sterker Toen H. M. de keizerin Eugenie dezer dagen van Amieus, waar, zoo als bekend is, de cholera hevig heerscht, naar Parijs terugkeerde, maakte een van Frankrijks beroemdste maarschalken H. M. een compliment voor den door haar aan den dag gelegden moed, om zich zoo onbevreesd te midden van zulk eene vreeselijke ziekte te wagen. „O maarschalk," antwoordde de keizerin, „ik verdien zooveel lof niet. Dit is slechts onze manier om ous in het vuur te begeven." Voorzeker wel een woord, waard voor de ge schiedenis bewaard te blijven. Het nieuwe kabinet in Engeland is thans zamengestcld als volgtgraaf Derby, premierde hertog van Buckingham, voorzitter van den privy-council; lord Chelmsford, lord-kanselicr; graaf Mal- mesbuvy, bewaarder van het geheim zegel; graaf Camarvon, lord Cranborne, lord Stanley, de heer Walpole en generaal Peel, secreta rissen van staat; de heer Disraeli, kanselier der schatkist; de mar kies van Abercorn, onderkoning van Ierlandsir Ilenry Xorthcote, voorzitter van den board-of-tradc. De Globe geeft, met 't. oog op de jongste resultaten in Duitsch- land met de zundnadel-geweren verkregen, de Engelschc regering in overweging om zoo spoedig mogelijk tot de aanschaffing dier wapenen, ook ten behoeve van het Eugelsche leger, over te gaan. Den 5 dezer gaf de hoogbejaarde lord Brougham in het Engelschc Hoogerhuis zijn afgrijzen te kennen over de gruwelijke slagting van menschen in de jongste veldslagen. Spr. koos de zijde van Oostenrijk, behalve met opzigt tot de hertogdommen, ontkende dat Italië eenige regtmatige aanspraak op Venetie had, doch stemde toe dat de Venetianen liet regt hadden zich aan het Oostenrijksche beheer te onttrekken. „Somtijds ziet een bijstander," zeide de oude lord, „meer van het spel dan de spelers; doch in dit geval was er een bijstander, die niet alleen toezag, maar zich een deel van den prijs toeeigende, aan welke zijde die ook vallen mogt." Spreker hoopte, dat, nu Oostenrijk Venetie aan Frankrijk afgestaan had, het algemeene gevoelen der Franschcn de voortzetting van den krijg zou beletten. Lord Brougham verwachtte nu eene conferentie. Het Hoogerhuis ging vervolgens uiteen tot Maandag. Blijkens eene officiële en vrij volledige opgave heeft het aantal nieuwe gevallen vau runderpest in Groot-Brittanie in de met 30 Juuij jl. geëindigde week slechts 200 bedragen, dat is 145 minder dan in de voorafgaande week. Met het oog op het toonccl des oorlogs is het voorzeker niet zonder belang te herinneren, wat in drie weken is geschied 14 Junij. Bondsexeeutie door den Bondsdag gedecreteerd. 10 Junij. De Pruissen rukken Leipzig, Gicssen en Kassei binnen. 17 Junij. De Pruissische generaal van Falkensteiu bezet Hannover. 15 Junij. Marieuthal, Ostriz, Laubeu en Bemstadt, in Bohemen, worden door Pruiss. rcg. bezet. De Pruissen rukken Dresden binnen. 19 Junij. De keurvorst van Hessen wordt gevangen genomen. Op den weg van Rumburg heeft een botsing plaats gehad tusschen dc Oostenrijkers cn Pruissen. 22 Junij. Nixdorf door 7000 Pruissen bezet. 23 Junij. Rumburg door de Pruissen bezet. 24 Junij. Wapenstilstand met het Ilannoversche leger gesloten. 25 Junij. Veldslag bij Jung-Bunslau. De Pruissen onder generaal Bittenfeld bezetten lleichenburg, Trautenau en Aicha (Bohemen). 20 Junij. Gevecht bij Turnau. 27 Juuij. Gevecht bij Nachod; botsing bij Oswieczim. Gevecht tusschen de Hannoveranen en Pruissen bij Langensalza. 27 Jnnij. Het leger onder generaal Steiumetz dwingt het corps onder bevel vau Ramming naar Josephstadt terug te trekken. Eerstgenoemd corps komt in botsing met het 6de en Sste van het Oostenrijksche leger, onder aartshertog Leopold. 28 Junij. Gevechten bij Trautenau eu Miinchengriitz. 29 Junij. Het Pruissische leger vermeestert Gitschin. Het Han- novcrsche leger geeft zich op genade of ongenade over. 30 Junij. Gevecht bij Kort, bij Turnau en te Scliwalkolitz, tusschen Skalitz en Konigshof. Een corps Oostenrijkers onder Clam Gallas is verpligt naar Königgriitz terug te trekken. 1 Julij. Gevecht bij Gitschin. 2 Julij. De koning van Pruissen komt te Gitschin aan. Het leger onder bevel van den kroonprins vereenigt zich met dat onder bevel van prins Frederik Karei. 3 Julij. Gevecht bij Sadowa. Volgens de Augsb. Allg. Zeitung zou de generaal Benedek vau het opperbevel des legers ontheven zijn. Terwijl te Parijs de plaatsen, waar maar eenig oorlogsnieuws is te vernemen, dagelijks opgevuld zijn met nieuwsgierigen, zal men zich niet verwonderen, wanneer men verneemt de verschillende manieren, waarop men in de meest geïnteresseerde plaatsen de nieuwsgierigheid van het publiek tracht te bevredigen. Zoo heeft men thans te Frankfort een leeskabinet in de open lucht opgerigt, alwaar iedereen kan komen lezen. Van de diplomalen af tot de straatjongens komen daar de dagbladen lezen; van gravin tot keukenmeid, allen gaan daarheen om nieuws te vernemen Aan het stationsgebouw te Apolda (Sakscn-Weimar) is de koning van Hannover, op zijnen doortogt naar Frankfort, door dc volksmenigte uitgejouwd. Te Florence is officiéél bekend gemaakt, dat het geheele ver lies der Italianen in den slag bij Custozza bedraagt als volgt: gesneuveld 69 officieren en 651 soldaten, gewond 203 officieren en 2909 soldaten; gevangen genomen en vermist SB officieren en 4252 soldaten; uit het door de Wiener Zeitung medegedeelde officiëele rapport over de Oostenrijksche verliezen blijkt, dat gesneuveld zijn 936, gekwetst 3595 en vermist 579 man, in het geheel 5110 man, waaronder 228 officieren. De Fenians te San Francisco hebben een dagblad, hetwelk geheel met groene inkt is gedrukt. 200ste STAATSLOTERIJ. V IJ F D E KLASSE. VIJFDE LIJST. No. 17503 100,000; No. 982, 1733, 11263 cn 16809 ieder ƒ1000; No. 9348, 9916, 10263 cn 18111 ieder/400; No. 6325, 6971, 10498, 19052 en 19064 ieder 200; No. 5057, 6241, 7413, 10370, 10728, 10821, 11355, 12121, 16910, 18681 en 19464 ieder 100.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 3