HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. JtëÖO. DONDERDAG 26 JULIJ. 1866. VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. CHOLERA-COMMISSIE. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na aclit ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denHelder,totllurc. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behoort een Bijblad, bevattende: 1. Uittreksel uit het verslag van Gedeputeerde Staten van Noordhollaud, over het jaar 1865 en 2. Opgave der Weerkundige Waarnemingen, van 16—22 Julij 1866. „Aangezien er in deze gemeente een paar gevallen van cholera zich hadden „voorgedaan, achtte de Raad het wcnschelijk ccnc Commissie te benoemen tot „het beramen van middelen, om de verspreiding dier ziekte zooveel mogelijk „tegen te gaan." In een drietal vergaderingen tot hiertoe werkzaam, maakt do Commissie bij dezen, in het belang der ingezetenenhet behandelde openbaar. Voorloopig zijn 5 mannelijke en 5 vrouwelijke oppassers aangesteld voor de goede verpleging der lijders (in vier wijken is de gemeente verdeeld, in ieder waarvan een lid der Commissie: A. KORF op de Laan, G. MOORMAN bij de Postbrug, F. SNEL bij de Nieuwe kerk en L. GROEN in de Zuidstraat de noodige toelichting betreffende die personen geeft)ten anderen zal er zooveel mogelijk zorg gedragen worden niet alleen voor zuivere ligging, dekking en kleeding, en goede voeding; maar ook voor het desinfecteren van het goed en de wouiug met chloorkalkwaar de geneeskundige het noodig acht, wordt de lijder in het ziekenhuis opgenomen; eindelijk moet, in geval van over lijden, het lijk zoo spoedig mogelijk worden afgelegd en overgebracht naar het baarhuisjen bij het kerkhof, waarna het eerst in den loop van den volgenden dag begraven zal worden. Bovendien zijn er, in den geest van het „rapport der algemeene cholera- Cominissie te 's Gravcnbage", maatregelen genomen, die ten doel hebben om een gnnstigen invloed te oefenen op den gezondheidstoestand van de burgerij in het algemeen, en van de mingegoeden in het bijzonder. Met behulp van het Armbestuur is er onderzoek gedaan in dc woningen der bedeelden, en, waar behoefte werd gevonden nan ligging en dekking, hulp verleend, dank zij de onbekrompen geldelijke ondersteuning van den Raad; bij liet vervoer van foecale stoffen wordt zorg gedragen voor het reukeloos maken cr van door middel van chloorkalk, opgelost in water; verder wordt in dc openbare scholen toegezien op de reinheid der privatenevenzoo op do mestvaalten, die, ingeval ze niet kunnen weggeruimd worden, een bedekking met aarde en graszoden moeten hebbenen eindelijk op het verwijderen van vuilnis in achterbuurten, in hoeken, tusschcn de huizen enz. Vooral met het oog op liet laatstgenoemde, en op het vervoer van foecale stoffen meent de Commissie een beroep te mogen en te moeten doen op de hulp der ingezetenen zeiven, door aan de bij dag en tegen den nacht rondrijdende werklieden, alle vnil mede te geven, en liet nikt achter de buizeu, in slooten, beneden den dijk enz. neêr tc werpen. Na een bescheiden noodiging zal door de politie daarop streng worden gelet. Eindelijk waarschuwt dc Commissie tegen het onmatig gebruik van rijpe, en het niet gebruiken van onrijpe vruchten. Helder, 23 Juli 1866. Namens dc Commissie, als Voorzitter STAKMAN BOSSE, Burgemeester. als Schrijver en Penningmeester JOHs. DYSERINCK. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Julij. Op uitnoodiging van de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk, werden op Zondag 22 dezer in de kerken der Hervormde Gemeente alhier bedestonden gehouden voor de kommer en het leed van den tcgenwoordigen tijd, bijzonder met het oog op den oorlog bij onze naburen, op den veepest, die onzen veestapel bedreigt en de heerschende ziekte, die onder de inwoners van land, gewest en woonplaats tal van slagtoffcrs wegraapt. Bij voortduring hebben bij de Roomsch-Catholijke Gemeente, bij die van de Bisschoppelijke Clerezy en bij de Israëlitische Gemeente dagelijks, en bij de Christ. Afg. Geref. Gemeente één of tweemalen per week bedestonden plaats. Sedert jl. Vrijdag zijn alhier aan de heerschende ziekte over leden 4 personen. Bij de Evang. Luth. Gemeente alhier is tot predikant beroepen, de heer W. J. MANSSEN, proponent te Groningen. Een treurig ongeluk had gisteren op eene der schepen in onze haren plaats. Een zeeloods, gereed om een vaartuig naar buiten te brengen cu een stuurman, werden bij 't verlaten van den wal door het breken van eeu zwaren tros ernstig aan het hoofd gewond. De loods is in dien toestand naar zijne woning, de stuurman naar het hospitaal gebragt. Met den 16 Aug. a. s. worden de navolgende zeeofficieren enz, geplaatst op de daarbij aangeduide schepen, alsop het wachtschip alhier, de luit. ter zee 2de kl. P. Lycklama a Nyeholt; op het wachtschip te Helvoetsluis, de luits. ter zee 2de kl. J. P. Noorduyn en C. A. Ie Bron de Vexela; op het wachtschip te Vlissingen, de luit. ter zee 2de kl. A. G. M. van Eindeop Zr. Ms. korvet van Spegk, de luit. ter zee 2de kl. M. A. Medenbach en de off. van adra. 2de kl. J. Walstra; op Zr. Ms. transportschip Java, de adel borsten 1ste kl. J. H. Beucker Andreae, R. C. van der Meulen en W. M. J. Visser; op Zr. Ms. fregat Adolf Hertog van Nassau, de scheepsklerken M. M. J. van Meeuwen en J. II. de Sauvage. Ter vervanging van de jongelingen P. F. T. van Veen en E. K. A. de Neve, wier benoeming op verzoek is ingetrokken, zijn als adelborsten 3de kl. benoemd de jongelingen M. F. F. J. de Nerée tot Babberich en P. F. II. Volcke. Naar men verzekert, zal tot inspecteur van het Loodswezen alhier benoemd worden de luit. ter zee 1ste kl. J. J. A. D. Phaff. Met grond mecnen wij te kunnen verzekeren, dat omtrent de bestemming van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau nog niets bekend is. Z. M. heeft benoemd tot onvanger der registratie en domeinen te Onderdendam den heer D. Raven, thans te Schagen- tot hoogheem raad van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland, den heer C. Kroon; - tot heemraad van de vier Noorderkoggen, van wegen de Medemblikkerkogge, den heer D. Langcrcis- in het bestuur van den polderwaard Nieuwland op Wieringen, tot dijkgraaf den heer J. Breebaart Klz. en tot heemraden de hecren P. Schuur man, J. Tool en W. Heyblok; - tot heemraad van den Anna- Paulowna-Polder, den lieer J. C. Geerligs. Men verneemt, dat de Prov. Staten van Noordholland op 2 Augustus a. s. eene buitengewone vergadering zullen houden ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer, in de plaats van wijlen den heer jhr. mr. F. L. II. J. Bosch van Drakestein. Naar men meldt, hebben II. Exc. de ministers van Binnen- landsche Zaken en van Financiën jl. Donderdag de werkzaamheden aan het kanaal van Holland op zijn smalst iu oogenschouvv genomen. De algemeene vergadering van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeenbeschreven tegen 14 Aug., is voorloopig verdaagd, in het vertrouwen, dat welligt later de omstandigheden zullen gedoogen haar, b. v. in de maand Oetober, te houden. Uit de „Proeve van een ontwerp tot afsluiten, indijken, droog maken en in cultuur breugen van een gedeelte der Zuiderzee," dezer dagen in liet licht gegeven, blijkt dat de ontwerpers de kosten dezer reusachtige onderneming ramen op 84.850,000 en dat zij rekenen dat het gehecle werk in den tijd van 12 jaren gereed zal zijn. Op Zaturdag 4 Augustus e. k. bestaat er weder gelegenheid tot plaatsing van jongelingen tusscheu 13 en 16 jaren oud voor zooveel zij onbevaren en van 13 tot 18 jaren oud voor hen die reeds een of meer buitenlandsche zeereizen hebben gedaan, op het Matrozen- Instituut der Kon. Nederl. Zeil- en Roeivereeniging te Amsterdam. Van den algemeen bekenden en beroemden kanselredenaar, dr. E. Laurillard, zal eerstdaags eene biddagsrede in liet licht ver schijnen, onder den titel; „Een geroep uit de diepten De Kamper Courant noemt het prijselijk, dat linnen en pluksel naar de slagtoffcrs van den oorlog worden gezonden, maar wijst op de talrijke slagtoffcrs der cholera, die in ons eigen vaderland van gebrek dreigen oip te komen. Sigaren vraagt men o. a. voor de, gekwetste Duitschers, maar vele onzer behoeftige landgenooten licj^- bcn gebrek aan brood. /P7

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1