HELDERSCHE NIEUWEDIEPËR COURANT. M 62. DONDERDAG 2 AUGUSTUS. 1866 en VIER-EN-TWINTIGSTE GEMEENTERAAD. binnenland! v,tt\süs£» h/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in don boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. w frauco per post1.50. Enkele nomraers0.10. Men abonneert zich bij allo Boekhandelaars en Post directeuren. 't.' JAARGANG. Advertentiên worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tcgeuover de Laan, H422, aan denllclder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.G0. Voor iederen regel meer/0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon grooto letters, naar mate der ruimto die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behoort een Bijblad, bevattende: 1. Vervolg van het uittreksel uit het Verslag van Gedep. Staten van Noordholland, over het jaar 1865; 2. Vervolg van het uittreksel uit het Gemeente verslag over 1865; 3. Opgave der Weerkundige Waarnemingen, van 23—29 Julij 1866. Zitting van Dingsdag den 31 sten Julij 1866. Voorzitter do heer Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden; afwezig de heeren Papincau, Slebe en Haremaker. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Het nieuw benoemde raadslid, de beer L. Jelgcrsma, wordt door den Secre taris ter vergadering binnengeleid, legt in handen des Voorzitters de gevorderde ccdcn af en neemt zitting. Thans wordt aan de orde gesteld de verkieziug van een Wethouder in de plaats van den heer P. B. Reeringh. Bij de eerste stemming wordt tot die betrekking gekozen de heer R. Boorasma met 8 stemmen; de heeren de Lange cn Graat verkregen ieder 2 stemmen, de heeren Braaksma en de Breuk ieder 1 stem. Op de deswege gedane vraag des Voorzitters, verklaarde de heer Boomsma, dat, hoezeer hij gevoelig is voor het blijk van vertrouwen hem andermaal in de keuze tot Wethouder betoond, bij door ambtsbezigheden verhinderd is zich die benoeming te laten welgevallen. Bij de nieuwe vrije stemming, die hierop volgde, kreeg niemand de volstrekte meerderheid. Er werden uitgebragt op deu lieer Graat 5, op den beer de Lauge 4, op den lieer de Breuk 3 stemmcu, en op de heeren Braaksma en Zur Miiblen ieder 1 stem. Overeenkomstig het reglement van orde, werd nu weder cene nieuwe vrije stemming gehouden, waarvan de uitslag was als volgt: de heer Graat verkreeg 7, de heer de Lange 4, de heer de Breuk 2 stemmen cn de heer Zur Mühlen 1 stem. Dewijl nu weder geen volstrekte meerderheid is verkregen, wordt er cene herstemming gehouden tusschen de beide hcercu, die bij de laatste stemming do meeste stemmen op zich vcrcenigdcn. De heer Graat verkreeg thans 7, de heer de Lange 5 stemmen, terwijl zich 2 bricljcs in blanco in de stembus bevonden. De lieer Graat, tot Wethouder benoemd, verklaart op de vraag des Voorzit ters, dat hij niet dan onder voorbehoud van 's kouiugs goedkeuring die betrek king kan aannemen. De betrekking van Ambtenaar van deu Burgerlijken Stand, waartoe de heer Graat daarop met 11 stemmen werd gekozen, werd door hem aangenomen. De punten van behandeling waren hiermede ten einde en daar niemand der leden meer het woord verlangde te voeren, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Augustus. De schout-bij-nacht O. A. Uhlcnbeck, benoemd tot directeur en kommandant der Marine, heeft heden zijne betrekking aanvaard. Van de ter reede liggeudc oorlogschepen van Spej/k en Pallas en van het wachtschip Kortenaar werd heden morgen ten acht ure een salut aan dien vlagofficier gebragt. Met gunstig gevolg zijn Zaturdag 11. geëxamineerd de heeren K. G. Ellmcr en II. Dijker, beide leerlingen aan de school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer alhier, de eerste te Botterdam als opperstuurman, de laatste te Amsterdam als tweede stuurman. Generaal Blanken, oud-minister van Oorlog, is aan bet hotel den Burg afgestapt. Een Noordscli koopvaardijkapitein heeft gisteren nacht in eencTer logementen alhier, waar hij zijn verblijf hield, zich door ophanging van het leven beroofd. Men vermoedt dat zijne zaken niet in orde waren. De leden der Afdeeling Helder van de Metalen-Kruis- Vereeniging begeleidden jl. Maandag namiddag weder op plegtige wijze het lijk van een der medeleden naar de laatste rustplaats. De lijkkist was met eene vlag, versierd met het Metalen Kruis, gedekt en de leden allen met dat eeretecken en het insigne der afdeeling getooid. De nieuwbenoemde ontvanger der dir. bel. in- en uitg. regten en acc. alhier, de heer I. J. van den Bosch, is dezer dagen alhier aangekomen en heeft heden zijne betrekking aanvaard. De verhandelingen van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs bevatten in hunne jongste aflevering eene beschrijving van het ijzeren drijvend dok voor de dienst der Marine in Oost-Indie, van de hand der heeren A. E. Tromp eD J. Strootman. Genoemd dok, vervaardigd in de fabriek der firma Paul van Ylissingen en Dudok van Heel, wordt thans te Soerabaya ineengezet onder toezigt van den opzigter B. van de Linde, die voor eenigen tijd aan de dok werken alhier werkzaam was. Modellen van dit belangrijk werk zijn in het Paleis van Volksvlyt te Amsterdam tentoongesteld. Z. M. heeft goedgevonden het bij HD. besluit van 5 Maart 1862 toegekende pensioen van 137 's jaars, aan den gewezen binnenloods W. Fons voor de dienst op het Groot Noordhollandsch Kanaal, in te trekken en hem, met ingang van 1 Julij jl., te ver- leenen een pensioen van 169 's jaars. Z. M. heeft den luit. ter zee 1ste kl. jhr. E. de Gijselaar, op verzoek, met den laatsten Julij jl. eervol uit de zeedienst ontslagen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dingsdag den 7 Aug. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is het volgende, door middel van de Staals-Courant, ter kennis van het publiek gebragt: „Amerika is door middel van eene onderzeesche telegraaf- geleiding met de Ierscbe kust verbonden. De telegrammen kunnen voorloopig slechts tot New-Foundland per telegraaf worden over- gebragt en moeten den verderen afstand per stoomboot afleggen, waardoor eene vertragiug van minstens 12 uren ontstaat. De prijs voor het overseinen van een berigt, van niet meer dan 20 woorden, die te zameu hoogstens 100 letters mogen bevatten, bedraagt, van alle Nederl. kantoren naar alle kantoren in Amerika. 252 gulden. Voor iedere 5 letters boven de eerste 100 wordt 12.60 geheven. Bij de aldus berekende seinkosten worden nog gevoegd die voor het overbrengen van de Nederl. kantoren naar Yalencia, in Ierland. Aangenomen het beroep naar Kampen, door dr. C. P. Hofstede de Groot pred. te Purmerendc. De Purmerender Courant deelt mede, dat men te Uitgeest zoowel als op andere plaatsen in ons land door het branden van teer tot zuivering der met besmetting bezwangerde lucht is werk zaam geweest en dat, toen men voor eenige dagen geleden daarmede ophield, den volgenden dag op nieuw weder drie sterfgevallen voor kwamen. Bij hervatting van het teerbrandeu vertoonde zich de ziekte nog bij enkelen, doch zonder doodelijk gevolg. Sedert blijft men in die gemeente met het beste vertrouwen en gezegenden uit slag die gemakkelijke proeven volhouden. De Staatscourant meldt betreffende de cholera het volgende Sedert het begin der Den 28 Julij zijn: epidemie zijn: aangetast overleden aangetast overleden Haarlem 4 2 onbekend. 171 Kampen 18 8 360 202 Groningen 16 10 14S3 836 Den 29 en 30 Julij: Amsterdam 29 31 566 522 Leiden 3 4 1320 878 's Graven hage 39 25 1328 753 Delft 1 3 637 396 Schiedam 1 2 346 225 Botterdam 23 11 1566 979 Dordrecht 1 4 578 357 Gouda 5 1 254 137 Utrecht 30 21 2129 1435

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1