BUITENLAND. Mei genoegen geven «ij de geschiedenis van een cendenjagt, als van gocderhaud wetende, dat deze gécn canard is: Eenige licrhebbers van eenden schieten maken halt onder hunnen arbeid, ten einde in de open lucht te ontbijten. Oj» bescheiden afstand staat een elfjarige knaap, in zeer schamele klecding, dat tafereel aan te zien. Het allergunstigste gelaat van den knaap trekt de aandacht, zoodat een der jagers hem wenkt te naderen en liern con boterham aaubiedt. Het volgende gesprek begon: «Daar, jongen! wil je een boterham!"- „Dankje, meneer!" - „Waarom niet?" - „Ik mag niet bedelen, meneer. - „Wie heeft je dat geleerd?" - Men vaodcr, meneer." - „Waar woont je vader?" - „Dnor gius!" en dc knaap wijst op een zeer urmocdige hut, op de uitgestrekte heide iu de nabijheid van Vaassen. «Wat doet je vader?" - „Boereu-arbeider, meneer!" - „En «at moet jij worden?" - „Als God blieft, soldaot, meuhecr! min vaodcr is 't ook ewest." - „Wil ik dan een soldaat van je maken?" - „Asjeblief, meneer!" - „Goed: ik zal om jo denkeu." Hierbij bleef dit gesprek en dc knaap met zijnen gnostigen open blik gaat zijns weegs. Den volgenden voormiddag wordt de knaap onverwacht gehaald op het paleis liet Loo en herkent nn in dien menheer, wiens boterham hij gisteren had af gewezen, den Koning. Vóór het kind van zijne verbazing was bekomen, stond het reeds van top tut teen iu voegzame nieuwe plunje, om geleid te worden, ter inschrijving als kweckcliug, op de welbekende gratis-particuliere koninklijke school, voor burger gemeente-kinderen van aanleg en uit waardige burgcr-oudcrs gesproten. Op die school zal de knaap worden opgeleid om zich tc bekwamen, ter latere plaatsiug bij het instruclic-bataillon te Kaïnpen. Dc wensch vau den armoedigen knaap, die niet bedeleu raogt, zal alzoo op koninklijke wijze vervuld worden, verre boven zijne kinderlijke soldatcn-illnsieu. Dit was den koning echter niet genoeg. Ook den eerbeseffenden vader, den oud-soldaat der voormalige 10de afdecliug infanterie, Elskamp gehcctcn, werd voor dc lessen aan zijnen zoon ecno onverwachte belooning voorbereid. In weiuige uren was dat behoeftige gezin (man, vrouw en zes kinderen) be hoorlijk ingespannen en van alles voorzien, terwijl do oude krijger der 10de nfdceling (men herinnert zich die uit de dagen vau 1830) ccnc aanstelling kreeg als vaste werkman op 's konings particulier domein; en reeds wordt met ijver op den koninklijken wenk gebouwd aan de vrije woning voor dat gezin, volgens het tegenwoordig systeem voor die klasse, overeenkomstig het model, daartoe vroeger reeds aangewezen door cenc commissie uit het „Instituut van Ingenieurs." Dit is do geschiedenis van een cendenjagt, „sans êtrc uu canard(Amst. Crt.) Eeu der belangrijkste berigtcn uit bet buitenland is de vermelding dat door Rusland aanzoek zal worden gedaan tot bet bijeenkomen van een congres der onderteekenaren van het tractaat van 1815. Onlangs wees Rusland zelve nog een voorstel van Frankrijk, tot hetzelfde doel leidende, vau de band, doch thans, nu Pruissen eene aanmerkelijke uitbreiding van raagt cn gebied zal erlangen, begint bij in te zien, dat zoodanig congres zeer noodig cn nuttig wordt. Pruissen's uitbreiding van magt en grondgebied hieromtrent verneemt men een en ander uit de oliicieuse mededeeling der vredes- prelimiDairen. De inhoud dezer voorwaarden is zoodanig, dat Oostenrijk geen ander gebied dan het Yenetiaansche verliest; dat Saksen alleen door te maken bepalingen aan den Noord-Duitschen Bond zal worden verbonden; dat Sleeswijk-IIolstein geheel aau Pruissen worde afgestaan, en Oostenrijk tevens 40 milliocn thaler aan oorlogskosten te betalen heeft. Ter verzekering van dc betaling dezer gelden blijven Boheme en Moravië zoolang door de Pruissen bezet. Oostenrijk treedt uit den rij der Duitsche Staten en erkent den Noord-Duitschen Bond, met Pruissen aan het hoofd. De door Pruissen bezette landstreken, Hannover, Keur-Hessen, Opper-Hesseu en Frankfort, kunnen volgens het krijgsregt als overwonnen landen bij de Pruissische kroon worden ingelijfd; hieromtrent zullen nadere bepalingen worden in het leven geroepen. In Duitschland zelve gaan onderscheidene stemmen op, die den lof van keizer Napoleon vermelden, wegens zijne welgeslaagde bemiddeling tot herstel des vredes. Van dien kant wordt beweerd, dat de keizer, in stede van uitsluitend het eigen belang te bevorderen, veeleer met belanglooze welwillendheid is werkzaam geweest, om een strijd te doen ophouden, die nu de schoone uitkomsten met zich voert: Italie's vrijheid tot aan de Adriatische Zee en Duitsch- lands eenheid. Een zeer geestig Italiaansch volksvertegenwoordiger, die aan het Journal des Delals bclaugwekkende brieven over Italië zendt, heeft den pas geëindigden oorlog „den oorlog der bedrogenen" genoemd, en ter verduidelijking dezer benaming wordt gewezen op hetgeen Italië en Oostenrijk ondervinden. Italië geloofde het beste leger en de beste vloot dei' wereld te hebben; Custozza en Lissa getuigen van het tegendeel. Oostenrijk dacht in maarschalk Bencdek zijn plechtanker to zien; deze opperbevelhebber vleide zich Pruissen tot rede te breugen, daartoe niet racer dan eenige weken noodig tc hebben en aan het hoofd van het Oostenrijksche leger zegevierend Berlijn binnen te trekken; maar in tien dagen heeft die groote overwinnaar tien veldslagen verloren, zijn geheel leger is vernietigd, Yenctië, Bohcmen en Moravië zijn in het bezit van de tegenpartij, en Weenen bleef gespaard, alleen door den vrede, door den pijnlijksten vrede, ooit aan eene groote mogendheid opgelegd. In Frankrijk hebben velen den oorlog gewild, dien voorbereid en aangestookt door hunne woorden, daden en geschriften, maar al die oorlogs- zuchtigen zijn ook teleurgesteld; hunne vernedering is wel niet zoo schandelijk als die der Oostenrijkers, maar zij zijn veel meer bedrogen dan de Italianen: dc Italianen immers zullen Venetic hebben, maar dc Franschcn zullen den Rijn niet krijgen als loon voor hunne bemoeijingcu in het belang van graaf Bismarck. Hannover, Nassau, Keur-Hessen, die op Oostenrijk rekenden, worden door Pruissen opgeslikt. Do bondsvergadering, die nog in het laatste oogenblik, alleen door verhuizing, teekeu van leven meende te moeten geven, bestaat uiet meer. Kortom in het tijdsverloop van ruim eene maaud is een ander Duitschland ontstaan, een Pruissisch-Duitsch Rijk te voorschijn getreden. Is, uit een Fransch oogpunt beschouwd, deze afloop van het conflict van zulk een aard, dat de Fransche oflicieuse bladen reden hebben keizer Napoleon geluk te wenschen met den gelukkigen uitslag zijner bemiddelingspogingen? Lag het scheppen van zulk een magtigen Pruissisclien Staat in 's keizers bedoelingen Welligt zullen wij tot het najaar van 1867 of tot het voorjaar van 1868 op de beantwoording dezer vragen moeten wachten; de Parijsche wereldtentoonstelling gaat thans bij Napoleon III vóór alles;.... doch zijn departement van oorlog gaat inmiddels voort met den aankoop van paarden. De Fransche Monileur, over de vredesonderhandelingen in Duitsch land sprekende, heeft wederom doen opmerken, dat zij niet door Frankrijk's vertegenwoordiger maar enkel met diens bijstand en raad gevoerd werden, en dat Frankrijk bij zijne tusschcnkomst geen eigen belang beoogde. b Volgens den Constitutionnel bewijst de nederlaag der Italiaansche vloot te Lissa uiet, dat pantsers nutteloos voor oorlogsschepen zijn, maar alleen dat eene vloot homogeen ziju moet en geoefende zeelieden moet hebben, en dat er tijd tot het Yorinen van zulk eene zeemagt wordt vercischt. De Patrie verzekert dat er te Toulon drie transportschepen gereed gemaakt worden om Fransche troepen uit Mexico terug te halen. Dc koning van Belgie heeft aan den gemeenteraad van Ant werpen doen te kennen geven dat, zoo de quajstie betrekkelijk liet ruiterstandbeeld van Lcopold I niet op voldoende wijze werd geschikt, hij zich tot zijn leedwezen genoopt zou zicu van zijn voorgenomen bezoek aan Antwerpen af te zien. Dc correctionnelu regtbank te Brussel beeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak der heeren Bévarde, hoofdredacteur der Jndepeti- dance Beige, en Louis Heymans, hoofdredacteur van den Echo du Parlement en lid van de kamer der tegenwoordigers, ter zake vau hun tweegevecht. Elk der beklaagden is tot twee maanden gevangenis straf en 200 tr. boete veroordeeld; de getuigen zijn vrijgesproken. De redacteur vau het te Brussel verschijucnd blaadje l'Espiègle de beer Delimal, is den 1 dezer veroordeeld tot 1000 frs. boete en een jaar gevangenisstraf, wegens hoon van vreemde vorsten, door de openbaarmaking van een caricatnurplaat, waarop men den koning van Pruissen, Napoleon III en graaf von Bismarck aan de galg ziet hangen met het onderschrift: het beste middel om den oorlog te beletten. De jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der Suezkanaal- maatschappij is dezer dagen te Parijs gehouden. Het bestuur heeft bij monde van den heer de Lesseps een zeer gunstig verslag van den staat der zaken gegeven, en gezegd, dat het welslagen der ondernemiug volkomen verzekerd was; dat de politieke en diplo matieke bezwaren geheel waren te boven gekomen; dat de financiële vooruitzigteu uitmuntend waren; dat dc werken op het terrein naar wensch vorderden; dat cr vóór het einde des jaar door de maatschappij eene voorloopigc gelegenheid tot vervoer van koop waren le water tusschen de Roode en de Middellandsche Zee voor het publiek zou worden geopend; en dat cr over een jaar, op de volgende algemeene vergadering der actiehouders, de dag der open stelling van het groote scheepvaartkauaal bepaald, en het totaal bedrag van de kosten der onderneming opgegeven zouden kunnen worden. Dc vergadering heeft eenstemmig het beheer van het bestuur goedgekeurd. Een geitenwagen is thans in Parijs het onderwerp van alle gesprekken; zijnde eene zeer lage kast, die, bespannen met een paard, door een mclkverkooper gevoerd wordt. In die langwerpige vier kante ruimte, zijn voor eene goedgevulde ruif twee-en-twintig gezonde geiten geplaatst, terwijl de wagen steeds langzaam en stapvoets voortgaat onder het klinken van eene bel, waarmede het paard voorzien is Deze melkboer is teregt van de veronderstelling uitgegaan, dat de melk van zijne geiten onvergelijkelijk beter wezen moet, wanneer hij die, naar gelang men er naar vraagt, trekken kon van zijne geitjes, die rustig in den wagen liggende, op haar gemak zijn. Zuivere gezondlieidsmelk staat er op de kast van zijne geiten; en voor den Parijzenaar is niets meer noodig ora hen over tc halen, die melk tc willen proeven. De Punch van 28 Julij jl. zegt het Utr.Dld. behelst o.a. het volgende „Louis Napoleon heeft dc eer aan keizers cn koningen in Europa en aan het verdere geëerde publiek, bekend te maken, dat hij zijne affaire als commissionair blijft uitoefenen aan het bekende adres op het paleis der Tuileriën, alwaar hij dagelijks te spreken is, ook bij spoed vereischende gevallen des nachts; en aan welk adres alle ver trouwelijke brieven en boodschappen moeten bezorgd worden. De „Ideeën" van wijlen zijn oom, grootcndeels ook de zijne uit makende, zoo kan Louis Napoleon met vrucht over allerlei staats zaken worden geraadpleegd, en vleit hij zich in staat te zijn, uitmuntende adviezen te geven. Hij beroept zich met vertrouwen op de reeds gevestigde reputatie zijner firma, en een volleerd meester in de diplomatie zijnde, houdt hij zich verzekerd, ten behoeve zijner cliënten te zullen bewijzen dat wit zwart is. Behalve voor het geven van adviezen aan koningen en keizers, houdt Louis Napoleon zich ook aanbevolen als scheidsregter in kort geding; en kan men zich verzekerd houden, dat geen der partijen, door zijne regtspraak zal bevoordeeld worden dan natuurlijk hij zelf. Bij scheidsregterlijke uitspraken en bij het bijleggen van twisten tusschen vrienden, kan de hulp van Louis Napoleon worden inge roepen, zonder dat eenige geldelijke bclooning door hem wordt gevorderd, mits dat er het een of ander voordeeltje, voor hem te verdienen zij. Zijne geographische kennis is bij uitstek groot, en stelt hem in staat bijzondere diensten te bewijzen, in gevallen, waar eene of andere oude kaart moet herzien of verbeterd worden. Daar hij veel oudervinding heeft in het landmeten, beveelt hy zich aan, om adviezen te geven, bij het verbeteren van grenzen, of het veranderen daarvan, alsmede in het opruimen van allerlei land palen als anderzius, waar die dc een of ander zijner geëerde begun stigers mogten in den weg staan, of waar die verouderd raogten zijn, L. N. kan ook met vrucht geraadpleegd worden, omtrent de meest geschikte middelen, om oude tractaten op te redderen, en waar zijne eigene grenzen kunnen verbeterd of uitgebreid worden, geeft bij zijne adviezen, over al de genoemde vraagstukken, gratis. Koop en verkoop van landen en rijken; ook taxeert hij ze cn brengt ze in publieke veilingen. Tractaten worden door hem handig verbroken, en de stukken zorgvuldig verzameld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2