v. m., 38,390 inw.; voegt men hierbij Sleeswijk-llolstcin, 230 v. m., en 800,000 iiuv., aangenomen zelfs (lat Denemarken Noord-Sleeswijk terugkrijgt, dan zal het grondgebied van Pruissen een oppervlakte van 6333 vierkanten mijlen beslaan en die Staat een bevolking van 23,266,642, inwoners tellen. De koning van Pruissen liecft jl. Zondag middag de buitengewone zitting van den Landdag geopend. In den aanhef zijner troonrede heeft Z. M. in nlgcmeenc bewoordingen dc resultaten van den gevoerden krijg geschetst. Z. M. deed uitkomen, dat „de Pruissische vanen zich in dien krijg ontplooid hebben van dc Karpathen tot aan den Pijn"; beweerde, dat de oorlog geweest was „een heilige strijd voor de onafhankelijkheid des vaderlands", en dat de krijgshaftige natie „met geestdrift gehoor gegeven had aan de oproeping tot dien strijd"; gewaagde van „vijandelijke aanvallen" tegen de Pruissische grenzen, welke „afgeslagen" hadden moeten worden, en drukte er op, dat de behaalde overwinningen o. a. ook dienen moesten „om den weg te berei den voor de nationale ontwikkeling van Duitschland." De taak, welke thans op Pruissen rusten zou, werd door deti koning aldus omschreven „Door eendragtige zamenwerking zullen regering en vertegenwoor diging de vruchten tot rijpheid hebben te brengen, welke, indien men het dezer dagen gezaaide bloedige zaad niet te vergeefs uit gestrooid zal hebben, bestemd zijn, daaruit te voorschijn te komen." In tien officiëlcn Fransehen Moniteur is het volgende artikel van dc Londenschc Momhuj Fost, zonder toevoeging van aanmerkingen, •overgenomen „De "Westcvsche mogendheden hebben zijdelings zeer groot belang bij de veranderingen, die in Midden-Europa plaats grijpen; maar het zijn geenc veranderingen, die voor haar reden van bezorgdheid opleveren. Dc hoofdzaak voor Frankrijk en voor Engeland is de instandhouding van den vrede in Europa, en dat doel kan, onder behoorlijke behoedzaamheid, zeer gemakkelijk worden bereikt door de zamenwerking van twee of drie grootc militaire mogendheden, ■wier gesteldheid alle reden tot verdere uitbreidingen van grond gebied en tevens alle reden tot beduchtheid voor onderlinge aan vallen zou wegnemen. „Italië, nu vrij zijnde van de Alpen tot de Adriatisclie zee, zal voortaan niets meer te verlangen hebben. „Oostenrijk, genezen van zijn onmatig vertrouwen op zijne krijgs- magt., zal al zijne zorg aan de ontwikkeling zijner bronnen van welvaart wijden en zal tevens trachten zich eene 'staatsinrigting te geven, waarop het zieh in tijden van gevaar zal kunnen verlaten. „Pruissen, zijne weuschen bevredigd ziende door zijn overwigt in Duitschland, zal in staat zijn, al den invloed en al het gezag, welke het nu heeft verworven, bevorderlijk te maken voor den vooruitgang der beschaving." Mexico treed in de jongste dagen weer in het staatkundig nieuws op den voorgrond. Ofschoon de berigteu van den ongunstigen toestand des keizerrijke voor niemand eene groote verrassing kunnen zijn, mogen de gebeurtenissen van den (lag toch zeer belangrijk heeten voor hen, die nog altijd hoopten den keizerlijken troon hechter en sterker te zien worden. Reeds is de keizerin naar Europa op reis, om wclligt nimmer in Amerika terug te keeren, en hoewel het berigt van Maximiliaan's vervallen verklaring nog niet wordt bevestigd, gelooft men er aan, dat die gebeurtenis niet lang zal uitblijven. Voor Mexico en zijne bevolking zou, om meerdere rampen te voorkomen, niets wenschelijkcr zijn, dan een spoedig herstel der republiek, die toch blijkbaar, ondanks den tegenstand van keizer Napoleon, zich weet te handhaven. De koning en de koningin van België hebben doen weten, dat zij eerlang de stad Antwerpen een officieus bezoek zullen brengen tot het bezigtigen der dokken en verdedigingswerken, en verlangen, dat alle feestbetoon daarbij achterwege zal worden gelaten. Als eene karakteristieke bijzonderheid moge dienen, dat de Su-cle het portct van den heer von Bismarck kosteloos aan al zijne abonnementen heeft toegezonden. Het weekblad le Courrier du Dimancle is opgeheven. In zijn rapport aan den keizer, zegt de minister de Lavalette, dat hij aan leiding tot dezen gestrengen maatregel heeft gevonden in een onlangs in het genoemde blad opgenomen artikel van den heer Prévost- Paradol, waarin o. a. gezegd werd: „Frankrijk is eene schoone hofdame, bemind door de ridderlijkste mannen, en die wegloopt, ten einde met een stalbcdieudc te gaan zameuwonen. Dag aan dag zinkt zij dieper weg in een poel van allerlei vernederingen; maar I het is gedaanzij heeft daarin smaak gevonden en kan aan dien onwaardige» minnaar niet ontrukt worden." Verder: „Edele en geliefde natie, wie zal uwe zaak bij het slechts al te gestrenge nagcslaeht bepleiten, zoo als het behoort? Wie zal genoegzaam doen uitkomen, dat uwe ontmoediging voorkomt uit uwe nederlagen dat uwe verzwakking liet gevolg is van herhaaldelijk vallen; dat gij een afkeer hebt gekregen van verderen arbeid, omdat uwe tal rijke schitterende pogingen tot ommekeer onvruchtbaar zijn gebleven Even als die onhandige man, wiens geschiedenis aan de kinderen wordt verhaald, die niet kon gaan, zonder te vallen; die geen meubel stuk kon aanraken, zonder het te brekendie dc hand niet kon uitstrek ken, zonder iemand of iets omver te werpen. even als die man eindigde met op zijn stoel te blijven zitten, uit vrees, dat hij, opstaande, het huis zou doen instorten, even zoo staat gij daar onbewegelijk cu sprakeloos, vervuld van wantrouwen jegens u zelve, verwonderd en ontdaan door het gevoel, dat gij nog krachtig zijt, doch onmagtig, die kracht ten goede aantewenden. Dit droevig lot, zal echter niet eeuwig duren; die tegenstrijdigheid zal eenmaal ophouden." Door dergelijke taal wordt, volgens de regering, de eer van het land beleedigd en het volk tot opstand aangezet. De Courrier du DuuaucTie had vroeger reeds acht waarschuwingen ontvangen; het blad was twee malen geschorst en had eene rcgtelijke veroordeelïug ondergaan wegens „opwekking tot haat en verachting van het gouvernement." De Franschc Academie heeft als prijsvragen uitgeschreven, voor 1S67, in het vak der dichtkunst: „De dood van president Lincoln;" en voor 1S6S, in het vak van welsprekendheid: „Rede- vocring over Jcan Jucques ltousseau." Onder dc protestanten in Frankrijk is besloten aan de Parijsehe wereldtentoonstelling eene aftleeling voor de zendingszaak toe te voegen, alwaar voorwerpen en getuigschriften in verband staande met de werkzaamheden der zendeling-genootschappen zullen vercenigd worden. Het geld tot bekostiging daarvan is .reeds gedeeltelijk bijeengebragt, vooral door bijdragen van Engelsche protestanten. De wandelaars in dc diergaarde te Parijs werden deze week als één man naar de plaats gelokt, alwaar de olifant zich bevindt. Dat kolossale dier stoml gedurig te draaijen eu maakte zulke vreemde sprongen, dat de toeschouwers elkaar verwonderd vroegen: „Wat zou dat toch beteckenen?" Weldra werd hunne vraag beant woord. Een rat was namelijk in den snuit van den olifant gekropen en, hinderlijk als dit hem scheen te zijn, wist het dier niet wat te doen. Eindelijk begaf hij zich naar de iu zijne nabijheid geplaatste kom met water, slurpte den gcheeleu snuit vol cu nieste, waardoor de rat, eindelijk geen weg meer wetende, met het water uit den snuit te voorschijn kwam. Toen de lastige bezoeker op den grond lag, trapte de olifant hem met zijne dikke pooten dood, en vervolgde daarna, even statig als le voren, zijn weg naar het hek, waarvoor zieh vele toeschouwers hadden geplaatst. Tot belooning ontving de kolossus een aantal klontjes suiker. Eenige dagen geleden heeft de heer Jarre, te Parijs, uitvinder van een nieuw geweer, in tegenwoordigheid van een talrijk publiek eenige merkwaardige proeven geleverd. Dit geweer schiet 60 maal in 38 seconden, dus bijna 100 malen in één minuut! Het wapen is ligt, gemakkelijk te gebruiken, terwijl er geen gevaar voor springen bestaat. liet zündnadel-gewccr wordt door deze uitvinding bijna geheel doelloos. Iu het laatst der vorige week werden te Parijs zeer ongunstige geruchten omtrent de gesteldheid van het Mexicaansche keizerrijk verspreid. Zoo werd er gezegd, dat de keizerin van Mexico het land had verlaten om naar Europa terug te keeren. Die geruchten worden door le Fai/s, een ministerieel dagblad van Parijs, alsmede door het Mcmorial Diplomatiquc, ten stelligste tegengesproken. Te Parijs wordt druk gesproken over eene geschiedenis, veel overeenkomende met die van den collier dc la Reine. In do maand Fcbr. jl. ontving dc lieer Cramer, juwelier aldaar, een brief, voorzien van het Pruissische wapen en ondertcekeud„Graaf von Schaflgolsche, kamerheer van Z. M. den koning van Pruissen", eu waarin men hem verzocht modellen te leveren voor ccnc orde in lirillanteu, welke de koningin voornemens was in te stellen. Dc juwelier nam natuurlijk dadelijk de opdragt na», en eenige dagen later kreeg hij teekeningen door dc koningin zclre vervaardigd, met eenige aanwijzingen vau hare hand. De Juwelier ging aan den arbeid en eenige weken later zond hij CCil prachtig kruis inet brillonten omringd naar Berlijn. Hierop volgden gclukwcnsclvingcn met den volbrogten schoonon arbeid, en eene bestelling van een twaalftal kruizen, alsmede dc toezegging voor dc vervaardiging der kroon van den prins vnn Hohenzolloru nis souverein der Donau-vorsteudommcii. Do juwelier was do gelukkigste aller stervelingen, en hij rekende voor altijd fortuin gemaakt te hebben. Maar wanneer en hoe moest hij de kruizen verzenden? De graaf antwoordde, dat hij belast was met een diplomatieke zending, maar op een door hein bepaalde dag te Keulen zou zijn eu ten huize vau een bankier aldaar dc decoratien in ontvangst nemen. Dc heer Cramer zond dc kruizen naar het huis Opperheim, met berigt dat men ze moest afleveren aan den kamerheer van den koning vau Pruissen. Eenige dagen later gaf de graaf aan den tnsschcnpersoon schriftelijk kennis, dat hij op zeker uur dc stad zou doorkomen, en verzocht, dat het pakje van den juwelier tegen bewijs van ontvangst hem zou worden afgegeven. Zoo gezegd zoo gedaan. Dc koningin van Pruissen was - zoo schreef dc graaf aan den juwelier - opgetogen met het werk, cu hij (de kamerheer) deed etu nieuwe bestelling van kruizen, evenals de vorigen met diamanten. Van betalen werd echter niet gesproken, eu de juwelier, die ongerust begon (e worden, wist niet wat hij doen of laten moest. In zijne verlegenheid ging hij den Pruissischcu gezant te Parijs do zaak vertellen, en de gezant verklaarde hem, dat hij met een opligter tc doen had géhnd en dat diens brieven vulsch waren. Op raad van den gezant vertrok de wanhopende juwelier naar Baden daar krteg bij een audiëntie bij de koningin en vernam uit baren mond de zekerheid, dat zij van die kruizenhistorio uiets hoegenaamd wist. Tc Parijs teruggekeerd vond bij een brief van zijnen voorgewenden graaf, die hem zijne benoeming tot ridder der Roodc-Adelaarsorde voorspiegeldemanr de lieer Cramer, nu door schade wijs geworden, gaf aan dc policie kennis van het gebeurde en het gelukte haar den vos iu den val te vangen. ÏVuar liet schijnt is dc opligter de zoon van een oudeu generaal, die zelfs zekere betrekkiug aan liet Pruissische hof bekleedt, manr door den hartstogt voor liet spel zijn gansch vermogen ver loren heeft. In het hotel te Parijs, waar hij zijnen intrek had genomen, vond men al de brieven van den juwelier, diamanten van de kruizen afgenomen visite-kaartjes met den naam „graaf Selwfi'gotsclic", een stempel met het wapen der koningin van Pruissen enz. Eerstdaags zal deze zaak voor het hof van assiscs behandeld worden. Er worden te Parijs groote aanstalten gemaakt voor de viering van den 15 Augustus, de nationale feestdag en den naamdag van den keizer. De medewerking van de onderscheidene kerkgenoot schappen daarvoor inroepende, zegt dc minister van Ecredienst: „Frankrijk maakt zich voor zijn nationaal fee3t gereed te midden van gebeurtenissen die een schitterend blijk van 's keizers zedelijken invloed geven. Door bloedige worstelingen verscheurd, houdt Europa het oog op ons land gerigt, en het wacht op de uitwerkselen eener edelmoedige bemiddeling, waardoor de vredelievende inzigten zullen boven drijven." In het bosch Yésinet hebben in de vorige weck de zoon vau een rijken architect en een photograaf geduelleerd. Tot het twee gevecht was de degen gekozen en de photograaf bragt zijnen tegen stander een steek toe, die onmiddellijk den dood ten gevolge had. De lord-mayor van Londen, heeft aan den lord-mayor van New-York liet volgend telegram gezonden: „Moge onze handel bloeijen en vrede en vooispoed ons vercenigd honden." Den 4 dezer heeft de lord-mayor van New-York daarop aldus geantwoord: „De volharding en schranderheid van den mensch, door de voor zienigheid geleid, hebben de beide wcrclddeelcn met elkander ver bonden. Moge dit middel er toe bijdragen, om liet geluk cu dc regten van alle volkeren te bevorderen." Te Birmingbam wordt een standbeeld voor James Watt, den uitvinder van dc stoomwerktuigen, opgcrigt. Dc lieer Alexander Munroe, is met de vervaardiging belast; het monument zal 900 goinjes of 10,800 kosten. Als waar wordt in de militaire kriugen tc Wccncn het vol gende verhaald: Daags voor den zeeslag bij Lissa gaf admiraal Tegethoff per telegraaf aan zijne regering berigt dat Lissa in gevaar verkeerde door de vijandelijke vloot aangevallen te worden, en hij vroeg alzoo of hij daarheen zou stevenen. Het antwoord uit Weenen was eenvoudig-, neen. De admiraal onderwierp zich, maar toen hij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 3