BUITENLAND. Zondag 19 Aug. was liet 50 jaren geleden, dat onze Oost- Iudische bezittingen weer door het Nedcrlandsche gezag werden in bezit genomen. Dien dag woei de nationale en de oranjevlag van het gebouw van het ministerie van Koloniën. Dc Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij heeft van de directie der Keulen-Mindenerbaan dit telegram ontvangen: „Op den Oosten- rijkscheu zuiderspoorweg is het verkeer weder geopend voor personen en goederen, maai' zonder dat de tijd van aflevering kan bepaald worden." De Staatscourant meldt betreffende de cholera het volgende Sedert het begin der Den 18 Augustus zijn: epidemie zijn: aangetast overleden aangetast overleden Haarlem 0 1 onbekend 204 Zwolle 1 1 272 165 Meppol 1 3 336 210 Groningen 6 6 1645 957 Den 19 cn 20 Augustus: Amsterdam 14 16 882 756 's Gravenhage 3 5 1538 891 Delft 1 1 651 406 Schiedam. 3 2 368 242 Rotterdam 8 5 1741 1100 Dordrecht. 2 3 592 374 Utrecht 2 2 2240 1539 Amersfoort 15 6 254 153 Arnhem 8 6 320 190 Zutphen 6 2 63 40 's Hertogenbosch 15 10 215 118 Yan 29 Julij tot 4 Aug. zijn over het geheelc Rijk aangetast 1993, overleden 1270 personen; van 511 Aug. aaüget. 1404, overl. SSG; totaal-generaal 24377 aanget., 14720 ovcrl. De veeziekte breidt zich in Utrecht, maar vooral in Zuidholland meer cn meer uit. In sommige gemeenten woedt ze erger dan in het vorige najaar. Uit 's Ha ge berigt men, dat op de bcgrooting voor het departement van oorlog 500,000 zal worden uitgetrokken voor het doen vervaardigen van achtcrlaadgeweren. Die geweren die reeds te Delft vervaardigd zijn, moeten in deugdzaamheid en bruik baarheid dc Pruissische zündnadel-geweren verre overtreffen. Den IS dezer overleed te Alkmaar de bekende Hannes Dou- wes, die in Nov. 1813, met gevaar zijns levens, de vaderlandsche vlag op den Waagtoren plaatste en de held was van het November feest in 1863. De Arrond.-Regtbank te Hoorn, heeft dezer dagen een burge meester en een secretaris van een nabijgelegen dorp, wegens weder - zijdsche mishandeling veroordeeld, den eersten tot 50 en den tweeden tot 25 boete met de kosten. Te Amsterdam zijn dezer dagen twee personen, die valsche plaatskaartjes aan den Nederl. Rijnspoorweg aan reizigers verkochten, in hechtenis genomen. Uit Rhenen wordt gemeld, dat het honiggewin dit jaar zeer gering is. Men schrijft dit toe aan het vele natte en ruwe weder in het beste van den verzameltijd. Eene zonderlinge opmerking trekt in deze dagen de aandacht van velen, dat op de kerken te 's Bosch, Heusdcn, Boxtel en andere gemeenten geen enkele kerk kraai, spreeuw of andere vogel te vinden is; konderde doode vogels liggen in de goten der daken, men vindt de ouden dood in de nesten bij de jongen, terwijl ten plattclande, zoo als hier cn elders, duizende van die vogels in het veld te zien zijn. Uit Friesland meldt men aan het Utr. Dbldd. 20 Aug.: „Tengevolge van het bij den dag vermeerderend aantal dolle hondcir, die ook in de vorige week weder onderscheidene personen hebben gebeten, vraagt men zich af, welke de oorzaak is van de herhaalde verschijnselen der hondsdolheid, zoowel hier als elders in ons vaderland. Men meent zulks voornamelijk te moeten zoeken in het wreed en onbarmhartig gebruik van den hond als trekdier, te meer, daar dc oudervinding leert, dat de meeste dolle honden als zoodanig gebezigd waren. Het slechte voedsel, het onbarmhartig slaan en schoppen der drijvers, het vermoeijende en afmattende bij 't meestentijds heete weder in de zomermaanden (de drukste tijd), alles werkt mede, om dien treurigen ziekte-toestand te bevorderen. De wensch wordt algemeen, dat gemeentebesturen mogen besluiten, het gebruik van hondenkarren te verbieden, ook ter voorkoming van de vele ongelukken op openbare wegen, wegens het schichtig worden der paarden, voor de onderscheidene voertuigenterwijl het reizend publiek niet zelden aan allerlei walgelijke cn dikwijls bru tale ontmoetingen wordt blootgesteld. Het belang dezer zaak dringe allen tot medewerking." Verleden week kwam een reiziger te Maastricht aan en begaf zich naar een logement. Hij klopte twee malen te vergeofs aan de deur en besloot daarom maar binnen te treden. Het eerste wat hij zag was dat man en vrouw aan liet vechten waren, zoodat zij beiden gewond werden. De man mishandelde zijne vrouw verschrikkelijk, maar deze laatste verdedigde zich als een Kenau Hasselaar. De reiziger een einde aan den twist willende maken, sloeg met zijn vuist op de tafel en riep: „Zeg eens, wie is hier baas?" „Dat zijn wij juist bezig uit te maken," was het antwoord dat hem de woedende man gaf. In het Utrechtsch Dagblad heeft dc hoogleeraar Yreede een artikel geplaatst, handelende over „de behoefte aan eene welbestuurde volkswapening." Thans, nu het zoo ver gekomen is, dat deze aan gelegenheid ernstig moet worden overwogen, zou eene zware zede lijke verantwoordelijkheid drukken op regering en vertegenwoordiging, indien zij niet in de eerste plaats waken voor dc handhaving onzer onafhankelijkheid. Beginselen van regt, heiligheid der tractaten worden door de mogendheden voor niets geteld; daarom mogen dc eerste noodzakelijkste maatregelen van voorzorg niet langer worden verschoven. Middelerwijl behoort de natie op eigen behoud bedacht te zijn, en gehoor te geven aan de roepstem dier wakkere mannen, die, zoo te Utrecht, als elders, 's lands weerbaarheid door gemeen schappelijk cn eendragtig streven bevorderen en met dc daad voor gaan willen. In het Volksblad leest men „De toestand van Europa blijft voortdurend zeer onzeker, en van daar dat allerlei geruchten en telegrafische berigten geloof kunnen vinden. Bij het woord van een enkel persoon te Ch&lons, dat misschien zal gesproken worden, vreest men, en niet geheel ten onregte, voor een nieuwen oorlog in Europa. Het is wel een bewijs hoe weinig degelijke volksvrijheid er nog in Europa gevonden wordt. De volken gelden voor niets. „Op het woord van enkelen, geheel buiten de volksvertegenwoor diging om, zyn duizenden door duizenden vermoord, zonder dat de soldaten wisten waarvoor zij eigenlijk streden, en nu wederom hangt het lot van Europa af van een enkele. „Het eerste kenmerk van slavernij is, dat menschen als werk tuigen gebruikt worden. Men ijvert voor de afschaffing der slavernij; is inderdaad de wijze van oorlogvoeren van den tegenwoordigen tijd niet de grootste dwingelandij „Het toppunt van slavernij is, dat de mensch gedwongen wordt te moorden en zich te laten vermoorden." De Privg Council heeft voor eenigen lijd aan den lieer Rad- cliffe opgedragen een onderzoek in te stellen naar de tegenwoordige verspreiding der cholera over Europa. De volgende feilen blijken uit het hoogst merkwaardig rapport, dat dientengevolge verschenen is. In het begin vau Maart zijn te Jcdda twee schepen aangekomen, geladen met pelgrims naar Mekka, grootendeels Javanen. In de streken van Bombay, in Perzië en in Zuid-Arabic was toen dc cholera. In het einde van April hoorde men van de buitengewone sterfte, die onder de pelgrims gcheersclit had, tengevolge van de cholera. Zij stierven op hunne terugreis naar Jcdda in zoo grooten getale, dat zij ongereinigd, tegen de Mahomcdaansche wetten in, in lange groeven langs den weg begraven werden. In diezelfde maanden van het vorige jaar bragt eene Engelsche stoomboot 1500 tcrugkeerende pelgrims naar Sucz. Van deze werden op 22 Mei en 1 Junij 1865 velen naar Alexandrië per spoor getransporteerd. Den 2 Junij hoorde men aldaar van cholera. Vóór het einde dier maand had de ziekte zich verspreid over bijna geheel Egypte tot Abyssinië toe. Een ander gedeelte der Mekkasche pelgrims was noordwaarts getrokken. De Syriërs, die aan den togt hadden deelgenomen, kwamen den 17 Julij te Damaskus aan. Den 1 Aug. daaraanvolgende had het eerste bekende cholera-geval aldaar plaats. Yan Alexandric uit verspreidde de ziekte zich over de havens aan de Middellandsche zee, Smirna, Constantinopel, Ancona, Marseillo, verder naar Parijs en ook naar de Engelsche haven Soutliampton. Den 3 Nov. van het vorige jaar kwam het eerste schip met cholera-zieken aan boord te New-York aan, zijnde de Atalanle, die uit Londen langs Havre hare reis genomen had. Terzelfder tijd verbreidde zich dc ziekte van Konstantir.opel uit, over de streken langs den Donau. Sedert de maand October hebben zich in Southampion en in enkele plaatsen van Engeland altijd door enkele gevallen van cholera voorgedaan. De vraag, of de tegenwoordige epidemie slechts een herleving van dat smeulend vuur geweest is, wordt door de verdere feiten min of racer uitdrukkelijk beantwoord in ontkeunenden zin. In het begin van October verleden jaar heeft zich in het meer westelijk gedeelte van Midden-Europa het eerste geval voorgedaan, te Altenburg, in Saksen, 24 mijlen ten zuiden van Leipzig. Yan deze eerste gevallen staat het vast, dat zij plaats grepen onder personen, die pas uit Odessa kwamen. In Odcssa nu waren in de maanden Junij, Julij en Augustus niet minder dan 1765 personen aan cholera overleden. Den geheelen winter door heeft deze ziekte gesleept in Saksen cn op de grenzen van Bcijereu. Dezen zomer heeft zij zich verder westelijk verspreid over Rijn-Pruissen, Belgic en Nederland. Nu is dit jaar de ziekte in Engeland het eerst te Liverpool uit gebroken, na aankomst uit Nederland van een besmet schip met Duitsclie landverhuizers. Naar Soutliampton, dc Engelsche haven voor de vaart op het Oosten, is dus dezelfde epidemie, die nu over land in haar volle hevigheid langs Liverpool Engeland binnengeslopen is, reeds in de - tweede helft van het vorige jaar regtstreeks over zee overgebragt uit Alexandric, waarheen de ziekte door de pelgrims uit nog oostelijker streken gebragt was. De zamenslelling cn opvolging van deze feiten wekken onwille keurig de overtuiging, dat het do mensch is, die door zich te verplaatsen de ziekte overbrengt. Met belangstelling wordt in deze dagen uitgezien naar berigten uit Parijs omtrent den gezondheidstoestand van keizer Napoleon. Men is ongerust en begint ernstig tc twijfelen aan zijn herstel. Wel heeft hij jl. Vrijdag nog eene wandeling gedaan in het Bois de Boulogne, waarbij hem levendige toejuichingen van de zijde van het publiek tegen klonken. Die wandeling echter heeft zijne onge steldheid verergerd. Prins Napoleon is plotseling van zijn landgoed Prangins naar Parijs ontboden. Berigten uit Athene van den 11 dezer, over Triest ontvangen, melden het volgende: „De koning, die zich sedert eenigen tijd op Corfu bevindt, is door de ministers per telegraaf uitgeuoodigd om tc Athene terug te komen, wegens de toenemende gisting die op het eiland Kreta heersebt. Het Fransche oorlogsschip, hetwelk in de haven van Athene post hield, is naar Kreta vertrokken. De Indcpendance Beige zegt: „In Griekenland geraken de gemoe deren in opgewondenheid. De beweging die zich op Kreta heeft voorgedaan, is niet meer een op zich zelf staand feit; zij heeft vertakkingen in het koningrijk Griekenland. De Grieksche dagbladen verklaren, dat de Hellenische natie, toen zij in 1821 de wapenen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2