HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. h/ m M 75. ZONDAG 9 SEPTEMBER. 1ÖC0. EN VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BEKENDMAKING. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond 11a acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht Ko. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. i, franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyehtentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstrant tegenover de Laan, H422, aan denüeJder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.C0. Voor icdcrcn regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35, Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt aan de belanghebbenden bekend, dat de VOLJAARS-PATENTBLADEN, over de dienst van 1866/67, aan de Secretarie der gemeente te bekomen zijn, van Maandag den 10 September lot Dingsdag den 18 September 1866, van des morgens 9 tot 1 ure, en des namiddags van 4 tot 6 ure, den invallenden Zondag uitgezonderd. Kelderden 8 September 1866. De Burgemeester voornoemd STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 September. De aangekondigde voorstelling van het tooneelgezelschap des heeren Boas en Judels heeft jl. Donderdag in het lokaal Tivoli alhier plaats gehad. Zeer talrijk werd deze voorstelling bezocht. Aangenaam is het ons te berigtcn, dat de uitvoering zeer loffelijk was en dat de artisten over het algemeen weder nieuwe blijken gaven van gezette studie. Wij hopen het gezelschap nog meermalen hier te ontmoeten en de overtuiging te erlangen, dat de allezins verdienstelijke uitvoeringen van dit geacht tooneelgezelschap door ons kunstminnend publiek mogen worden gewaardeerd. Het programma van het Concertgezelschap Apollouittevoeren Zondag a. s. des avonds ten 7 ure, in het lokaal Tivoliluidt als volgt: Eerste gedeelte: 1. Marche van Weckesser2. Ouverture de 1'op. Oberon van C. M. von Wcber; 3. Flandre, polka-mazurka van Sacré 4. Scène, bataille et finale de Top. Jérusalem van Verdi, transcr. par Weckesser. Tweede gedeelte: G. Ouverture Der Wildschütze van Lortzing; 6. Grande cavatine de Top. Lucrèce Borgia van Donizetti7. Invi- tation a la danse van C. M. von Weber; 8. Preludio et introduction de Top. La Traviata van Yerdi. Z. M. heeft benoemd: tot off. van justitie bij de Arrondisse- mcnts-Rcgtbank te Brielle jhr. mr. J. J. E. de Jong van Beek en Donk, thans subst.-off. van justitie bij de Arrond.-reglbank te Alk maar; tot subst.-off. van justitie, bij de Arrond.-Regtbank te Alkmaar mr. A. E. L. Gregory, thans subst.-griffier bij de Arrond.-Regtbank te 's Hertogenboschtot proc.-gcn. bij het Prov. Geregtshof in Noordholland, tijdelijk belast met de functiën van direct, van policic in dat gewest, mr. M. Schooueveld P. Jz., thans adv.-gen. bij gemeld Geregtshof; tot adv.-gen. bij dat Geregtshof mr. J. Spoor, thans off. van justitie bij de Arrond.-Regtbank te Middelburg; tot sur numerair bij de adm. der dir. bel., in- en uitg. regten en ace., den heer C. L. Blaaubocr, wonende te Bcemstcr; lot ontv. der registr. en dom. te Schagen den heer G. IJ. Blaauw, thans in dezelfde betrekking te Gulpen; tot off. van justitie bij de Arrondisscments- Regtbank te Middelburg mr. C. J. Pické, vroeger kantonregter te Tholcn. Weerkenners voorspellen uit de bestaande groote drukking van den dampkring en de variatiën van den barometer, binnen kort, hevigen storm. Men heeft berekend, dat de uitgaven van allerlei aard die de jongste oorlog aan Pruissen heeft gekost, ongeveer 400 millioen frs. zullen bedragen. In de Tweede Kamer der Staten-Generaal duren nog altijd de hoogst belangrijke discussiën voort over de bcgrooting voor Nederlandsch Indië over het dienstjaar 1867. Behalve een aantal redevoeringen van onderscheidene leden der verschillende rigtingen en de herhaalde bcantwoordi'ngen des ministers, zijn in de laatste zittingen belangrijke amendementen op die begrooting in behandeling geweest. Daarbij goldt de belangrijke vraag: zullen voortaan de gedwongen diensten en leveringen in Indië blijven bestaan, zooals de tegenwoordige minister die voor alsnog wil doen behouden blijven, of zal zulks in den geest van den vorigen minister, Fransen van de Putte, worden afgeschaft. Een in laatstgemclden zin gedaan voorstel van den heer van der Linden werd met 40 tegen 17 stemmen verworpen. Bij de stemming over een amendement van den heer Godefroi, strekkende tot vermindering van het cijfer der begrooting, staakten de stemmen. In de zitting van gisteren is de stemming hervat en werd het amendement met 30 tegen 29 stemmen aangenomen. Beroepen: te Koog aan de Zaan, ds. J. C. Singels, pred. te Spijk; te Vlissingen ds. J. Yermcer, pred. te Kinschoten. De Slaatscourant meldt betreffende de cholera het volgende Sedert het begin der Den 5 September zijn epidemie zijn: aangetast overleden aangetast overleden Haarlem Kampen Zwolle Groningen Den 6 September: Amsterdam 's Graven hage Rotterdam Dordrecht. Utrecht Arnhem Zutphcn 's Hertogenbosch onbekend 477 301 1667 1032 1612 1832 602 2279 447 102 409 213 292 180 976 1152 388 1569 281 61 211 Onder de polderwerkers aan het Kanaal nabij Yelsen, zijn jh Woensdag ernstige ongeregeldheden voorgevallen. De hoofdoorzaak was, dat zij vermeenden niet genoeg geld te verdienen, terwijl de duinwerkers hoogere dagloonen maakten en dit werd geweten aan den opzigter Cornelissen. Ook tegen den opzigtcr Maas, had men grieven. Laatstgenoemde heeft op cene bende, zamcngcstcld uit circa S0 ?i 90 man polderwerkers, die op hem aankwam, gevuurd en heeft één doodelijk getroffen. Dit bragt eene groote verbittering te weeg, zoodat men het etablissement Wijkeroogwaarin hij vlugtte cu steeds op de menigte schoot, in brand heeft gestoken. Maas, na zich lang met schieten te hebben verdedigd, werd genoodzaakt, nadat eenige veldwachters en dragonders te vergeefs getracht hadden hem uit het huis te krijgen (een veldwachter kreeg een schol in de kaak), het brandend perceel te verlaten en eindelijk gelukte het der policie hem levend, hoewel deerlijk gewond, te arresteren. Een detachement dragonders en infanterie hebben verder de orde gehand haafd. De werkzaamheden zijn voorloopig gestaakt. Yolgens latere berigtcn, was de rust niet op nieuw verstoord. De werkzaamheden zouden gisteren weder aanvangen, in afwachting van de terugkomst van den heer Freeman, om een meer geëvenredigd en billijk tarief voor het werkloon daar te stellen. Alles schijnt zijnen grond te vinden in de toekenning der meep dere dagloonen aan de Engelschen door Engelschen, waarbjj^d»-> Nederlandsche polderjongens op den achtergrond gesteld wd i vandaar die verbittering van de laatsteu tegen ecrstgenoemdqlD.'^

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1