aan gevoel van nationaliteit. Het bewustzijn van te strijden voor ecuc nationale zaak bestond bij de Oostenrïjksche soldaten van zoo verschillende afkomst nietde reeruten uit Hongarije en uit Bohème, uit Croatië en Illyrië zaamgebragt, hadden geen land waarvoor te strijdenen zij wierpen het geweer weg cn lieten zich gevangen nemen." Le Monde, het bekende calholieke dagblad van Parijs, geel't een schrijven uit Home van 30 Aug. jl., waarin het volgende voorkomt: „Onophoudelijk verspreiden de dagbladen valsche geruchten om trent hetgeen zij het llomeinsche vraagstuk heeten. Het eenige ware is dit: volkomenc kalmte van den Paus, volstrekt stilzwijgen van keizer Napoleon, ijdele bedreigingen van Italië's zijde. Als waar schijnlijk kan aangenomen worden, dat de keizer, vóór de verwijde ring zijner troepen, ecne laatste poging zal doen om den Paus over te halen lot die hervormingen in het bestuur van zijn gebied, waarvan zoo dikwerf sprake is geweest, zonder dat de aard dei- verlangde verandering bepaaldelijk opgegeven of aan de andere zijde de noodzakelijkheid van verandering erkend werd. Op zulke aan zoeken kan het hof van Home gereedelijk een antwoord geven; immers het is onmogelijk vruchtbare hervormingen in te voeren in ecnen onmatig verkleinden staat, die dagelijks in welvaart achteruit gaat. „Er is gezegd, dat de keizerin van Mexico te Itome zou komen om over een concordaat met den H. Stoel te spreken. Er is nog niets waardoor dat berigt bevestigd wordt. Buitendien heeft men hier de zekerheid, dat keizer Maximiliaan geenszins vrij in zijne handelingen of meester van zijne besluiten is, en dat de besluiten tot berooviug der kerk hem afgeperst zijn geworden." In Denemarken worden de voorschriften betreflende de militaire dienst gewijzigd. Krachtens het daartoe vervaardigde ontwerp van wet is ieder vcrpligt de wapenen te dragen en bij het leger te dienen. Plaatsvervanging is verbodeu. De reeruten zijn verdeeld in drie klassen; in vredestijd blijft de eerste klasse vijf maanden, de tweede negen maanden en de derde achttien maanden in dienst. Uit de eerste klasse worden de onder-officieren gekozen, die na een diensttijd van drie jaren eene vergoeding van 200, en na vijf dienst jaren 400 rijksdaalders zullen ontvangen. De gemeene soldaat kan opklimmen tot den rang van kapitein, zonder een examen te moeten afleggen; dit is alleen voorgeschreven voor de hoofd-officieren. Wat Napolcon's gezondheidstoestand betreft, er is telkens melding gemaakt van keizerlijke uitstapjes. Volgens den Advertiser zou de gesteldheid van Napoleon werkelijk zeer onvoldoende wezen; de keizer zou in zijn rijtuig zijn sterfbed medenemen; de heeren Nelaton, Jticord cn Rayer zouden geen operatic bewerkstelligen, ofschoon Z. M. aan kanker iu de blaas zou lijden. Als de toestand des keizers werkelijk ernstiger wordt, ware het stellig niet onvoor- zigtig, wanneer Z. M. het Èransche volk nu en dan een theelepeltje vrijheid toediende, opdat het au moment suprème niet op eenmaal tc veel moge nemen! Keizer Napoleon opende jl. Donderdag het jagtsaizoen in de lanen van St. Germaiu. Ilct jagtverraaak is voor den keizer weinig vermoeijend. Het wild wordt binnen eene beperkte ruimte opgejaagd en de keizer heeft niets anders te doen dan zijne geweren af te vuren, die door zijn jagermeester geladen worden. - De Charivari stelt von Bismarck voor, terwijl hij, in de ge daante van eeu kleedermaker, Pruisscn, Hannovcr, Saksen, Frankfort en Nassau tracht aan elkander te voegen. „Als men maar goed met de naald weet om te gaan", zegt dc kleedermaker, maar men moet geen misbruik van die gave maken." Men zegt - of liever de Franschen zeggen - dat Engeland niet veel dichters bezit. Om het tegendeel te bewijzen behoeft men slechts te weten, dat professor Massau, de schrijver van de Mac- millan's magazine, laatstelijk heeft bekend gemaakt, dat hij, sedert de oprigting van zijn tijdschrift, van verschillende Engelsche poëten niet minder dan 200,000 verzen heeft ontvangen. Blijkens ecne mededecling van den Monitenr de VArmee, het dagblad van het Èransche ministerie van oorlog, is bij ccn keizerlijk besluit van 30 Aug. jl. definitief bepaald, dat het Fransche leger zal worden gewapend met achterlaadgeweren en wel van het maaksel, hetwelk is uitgevonden door den lieer Chassepot en onder diens naam bekend staat. Dat besluit is genomen nadat de uitkomst vau veelvuldige proefnemingen den keizer was voorgelegd. Men heeft berekend, dat de glasruiten, die voor het nijver heidspaleis te Parijs uoodig zullen wezen, gezamenlijk eene opper vlakte van 80,000 vierkante ellen hebben. Men spreekt op nieuw van het plan tot het graven van een kanaal van Parijs naar dc zee, waartoe eene maatschappij met een kapitaal van 250 millioen fr. op het punt zou zijn zich te vormen. Te Lyon ziju jl. Zondag ongeregeldheden van nog al ernstigen aard voorgevallen, tengevolge van de teleurstelling door het publiek ondervonden, dat in ontelbare menigte was zamengestroomd om den luchtreiziger Godard met zijnen ballon VAigle te zien opstijgen, van welke opstijging echter niets kwam, omdat, gelijk Godard aankon digde, de wind het niet toeliet. Ofschoon de luchtreiziger zich bereid verklaarde de ontvangen entreegelden aan de armen af te staan, hoorde de volksmassa niet naar rede. Zij schreeuwde dat men haar bedrogen had, verbrak de omheining, stroomde naar de plek waar de ballon gereed stond en geraakte handgemeen met de soldaten die de touwen vasthielden. Dc verwarring die zich toen voordeed is onbeschrijfelijk. Lanciers dreven met geweld het volk uiteen en naar meu zegt werd oen persoon door een paard verpletterd. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag jl. heeft een hoos de Middellandsehe zee-spoorbanen in dc nabijheid van Bcrre plotseling overstroomd en twee ongelukken tengevolge gehad. Tusschen Itognac en Berre is een goederentrein buiten het spoor geraakt, en daarbij werden de stoker en een conducteur gekwetst; op een ander punt viel een goederentrein in een waterplas, door een breuk in den weg veroorzaakt, en machinist en stoker verloren het leven. De schade aan den spoorweg is zeer aanzienlijk. Op vele andere plaatsen in het zuiden van Frankrijk, inzonderheid te Aix, Montreuil cn Suze, heeft deze hoos, waarbij een verschrikkelijke storm woedde, groote verwoestingen aangerigt. Over ecne zeer verre uitgestrektheid staat alles onder water, en de regen viel in zulk eene hevigheid en zoo aanhoudend, dat vele der oudste mensoheu uit die streek zich niet konden herinneren ooit iets dergelijks te hebben aanschouwd, llagel- steenen van aanmerkelijke grootte, zelfs stukken ijs vlogen door het luchtruim en verpletterden op menig veld den rijken oogst. De stad Montreuil ziet er uit als had zij een bombardement doorstaan. Er is in de laatste dagen meer dan eens gewaagd van den toestaud der Marine in Eugeland. De Times wijst er op, dat de Britsche vloot niet aau de eischen van eerste maritime mogendheid voldoet; dit is eehter natuurlijk; de pantsering heeft een gchcele omkeer gebragt in 't zee-wezen; alle mogendheden stonden daarmee gelijk; de reserve van pantserschepen baat Engeland niet meer; Frankrijk heeft even als Engeland een 30tal paulserschepcn; de Engelsche zijn alleen beter van bouw; thans is het echter niet dc pantsering, maar het geschut, dat 't overwigt geeft; Amerika is Europa daarin vóór; Engeland zal echter zijn stelling als eerste zeenatie zeker weten te behouden, nu eenmaal de aandacht is gevestigd op wat er ontbreekt. In de vorige week hebben te Londen plaats gehad 1413 sterf gevallen cn 17S0 geboorten. Te Plymouth zijn acht personen omgekomen door het vallen van een schoorsteen, die liet instorten van een belendend huis ten gevolge had. Het treurspel Ilendrik IV, van Shakespeare, is dezer dagen te Manchester door doofstomme leerlingen voor doofstomme toe schouwers gespeeld. Iu een brief uit Petersburg wordt gemeld, dat het onderzoek nopens den moordaanslag op den czaar tot een rapport van 4000 bladzijden aanleiding heeft gegeven. Blijkens de jongste bcrigten uit Calcutta, tot den 8 Aug. loopende, rigtte de hongersnood in Bengalen nog steeds vrcessclijke verwoestingen aan. De hulpelooze plattelandsbevolking stroomde bij duizenden naar de hoofdstad om daar op algemeenc kosten te worden onderhouden. In Orissa in Midnapore, in welke districten de nood het hoogst gestegen is, waren gedurende de laatste zes weken volgens officicelc opgaven wekelijks gemiddeld 2500 menschcn uit gebrek aan het noodigste omgekomen. De rijkste man ter wereld is zeker wel een voornaam hande laar in zijden in Amerika, die eene jaarlijksche rente trekt van 10,177.500. Er is zeker niemand te vinden de familie Eoth- schild uitgezonderd, wier vermogen echter geen persoonlijk maar familie-bezitting is die een kapitaal bezit, gelijk aan dat van den heer Alexaiuler J. Steward, den Amerikaanschen zijdehandelaar. Na dezen heer volgt zekeren Benjamin Astor, die eene jaarlijksche rente van een millioen gulden trekt. Yolgens bcrigten uit New-York dd. 30 Aug. was de president Johnson, de minister Seward, generaal Grant en admiraal Earragut aldaar aangekomen en door dc bevolking met geestdrift begroet. De president heelt verklaard, dat hij het vaste voornemen koestert, dc Unie te herstellen. Dc ex-president Davis zal tegen borgtogt op vrije voeten worden gesteld. INGEZONDEN. Wkrivf/crwaard, cleu 1 Sept. 1SCG. Heden luidden wij liet voordeel liet muziekcorps van het 7de regiment Infanterie uit l'trecht in ons midden te zien. Talrijk was de opkomst onzer ingezetenen; terwijl uit de cnvirons velen waren opgekomen, tot bijwoning van dit landelijk feest. De uitvoering vau het muziekcorps ouder directie van den heer Krönig, is tot aller genoegen afgeloopen, niet iillccn dc keurige uitvoering der stukken, maar ook dc onvermoeide pogingen der musici; om dc aanwezigen genoegen te verschaffen, deed zulk een vrolijke stemming ontstaan, dat allen hoogst voldaan in den vroegen morgenstond (Zondag morgen) huiswaarts keerden. Wij hopen, dat gemeld muziekcorps zich bij volgende gelegenheden, andermaal ten onzent zal doen hooren. R. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, van 31 Augustus tot 7 September 18GG. ONDERTROUWDE. Stecgers, aardewerker, 25 jaren en G. Prins. 20 jaren. GEHUWD; W. Schaefergockcl cn C. M. Driesen. BEVALLEN: A. J. Bos, gcb. Antheunisscn, (Z.). E. B. M. Evelcin, geb. Boom, (Z.). A. A. Brcet, geb. Boots, (D.). W. Kramer, gcb. Scheerman, (Z.). C. Miuneboo, geb. Zwisselaar, (D.). J. A. F. A. dc Haan, geb. Engelkc, A. C. Dunselman, gcb. Iloogcubosch, (D.). F. Heijsclaar, gcb. de Zee, (D.)„ G. Hrunt, gcb. llollemau, (D.). OVERLEDEN: J. Basic, (GO jaren). P. Elias, (45 jaren). AI. W. Kroeze, geb. Ratelband, (3G jaren). W. Meijer, (22 jaren). R. Cuiff, (43 jaren). J. vau der aart, (29 jaren). K. Groeuwald, (5 jaren). J. Ricuwcrs, (5 jaren). Ambtshalve ingeschreven I. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, van 31 Augustus tot 7 September 1S0G. ONDERTROUWD: Sijbrand Dijkscn, veehouder, 27 jaren en lm nietje Kuiper, 23 jaren. Dirk Drijver, laudman, 30 jaren en Maike Boon, 25 jaren, Siinon Bakker, zeeman, 21 jaren cn Keeltje Koudenburg, 21 jaren. GEHUWD: Gcenc. GEBORENMaarten, zoon vau Cornelis Brcmer eu Jctskc Illllctiius. Hiltjc, dochter vau Jacob Dogger en Pietcrtjo Eelman. Nccltjc, dochter van Jan Vos en Sara Maria Muyskens. Marretjc, dochter van Jobaunes van ncerwaardeu en Antjc Smit. OVERLEDEN: Dirk Kind, 24 jaren, zoon van Claas KiudcnInmietje Dros, overleden tc Socrabaija. Willem Lelij, 91 jaren, weduwnaar van Naantjc Graaf. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE WIERINGERWAARD vau 1 Julij tot 31 Auguslus 1SG6. ONDERTROUWD: Ilcndricus Verbeek cn Gïjsjc Schouten. DïrkMoskCz. en Dieuwertjc Mosk Jdr, GEHUWDGceue. GEBOREN: Trijntje, dochter van K. Kuiper en M. Visser. Johannis, zoon van P. Visser cn A. Visser. Jacob, zoon van G. Bouwman eu P. Slikker. Sijhrig, dochter vau K. Kruitcn en AI. Kossen. Geertje, dochter van J. van der Ham cn E. Speur. Dienwertje, dochter van A. van leeuwen cn A. Kant. Teun is, zoon van J. Brugman en A. Bruin. Lintje, zoon van W. van der Ham cn AI. Houtkoop. Albcrt, zoon van D. Waiboer eu N. Zutphcn. Lomvrcns, zoon vau K. Witsmcer en T. Bcstevaav. OVERLEDENCornelis, zoon van P. Kuiper cn N. dc Boer. Grietje de Graaf, huisvrouw van C. C. Dekker. Pieter Vonk, weduwnaar van Antje Boerman, laatst cchtgcuoot van Aage Metselaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 3