HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 74. DONDERDAG 15 SEPTEMBER. 1866. EN let VIER-EN-TWINTIGSTE 'ff JAARGANG. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. i, franco per post1.50. Enkele noramersG.10. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars en Post directeuren. Adyertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan dcnHelder, totl luxe. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 13 dezer vertrekt de WEST-IWDISCHE mail. Bij deze courant behooren: 1. Kennisgeving van het Gemeente bestuur; 2. Opgave der alhier binnengekomen schepen boven 50 palmen diepgang, van 1831 Aug. jl.; 8. Opgave der Weerkundige Waarnemingen, van 39 Sept. jl. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 September. Sedert onze opgave van Woensdag jl. is in deze gemeente één persoon overleden aan cholera, dat is sedert het begin der epidemie 30. Heden morgen werd nabij het Provinciaal Observatorium aan de steenglooijing opgevischt het lijk van een visscherman, die voor eenige dagen in de Zuiderzee was verdronken. Jl. Zondag is alhier ter reede gekomen van Bremerhaven, het Amerikaansche oorlogstoomjagt Swatarakommandant Jefferson. Deze bodem, bestemd naar Antwerpen, is als bijlegger alhier binnengeloopen. Zr. Ms. stoomschip de Vallczal in het laatst van deze maand weder naar Vlissiugen vertrekken, ter afhaling van een 60tal huisgezinnen van werklieden, die bij 's Bijks werf alhier geplaatst zijn. Het tuig van Zr. Ms. transportstoomschip Java zal eenige verandering ondergaan, waardoor het vertrek van genoemden bodem, tot medio October is uitgesteld. Zr. Ms. stoomschip Vesuvius, komm. luit. ter zee 1ste kl. van Boneval Faure, is jl. Zondag van Ilellevoetsluis naar Oost- Indië vertrokken. Het heeft Z. M. den koning behaagd het beschermheerschap van de Utrechtsche studenten-vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, welwillend te aanvaarden. Z. M. de koning heeft zijn buitenverblijf het Loo aan de hertogelijke familie van Nassau (en niet aan den koning van Hannover, zooals sommige bladen meldden) ten gebruike aangeboden, als namelijk die familie genoodzaakt mogt worden bet hertogdom te verlaten. H. M. de koningin is jl. Maandag ochtend men cene extra- spoortrein uit de residentie vertrokken, zich naar Zwitserland begevende. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Maria hebben gisteren de residentie verlaten eu zich eerst naar Berlijn begeven, om waarschijnlijk, na verblijf van eenige dagen aldaar, naar Weenen te vertrekken en zich later naar Zweden te begeven. - Het hof heeft voor den tijd van drie dagen, met ingang van 9 Sept., den ligten rouw aangenomen, wegens het overlijden van J5. K. II. prins Anton van Hohenzollern-Sigmaringen. De heer F. W. Conrad, inspecteur van den Waterstaat, is door keizer Napoleon benoemd tot officier der orde van het Legioen van Eer. De heer Mijer zal benoemd worden tot gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië. Z. M. heeft benoemd: tot procureur bij het Prov. Gcregtshof in Noordholland W. C. H. Ie Jay, thans proc. bij de Arrond.- Begtbank te Amsterdam; tot proc. bij gemelde Begtbank G. van der Hanstot kweekelingen aan 's Bijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, om opgeleid te worden tot off. van gez. bij de zeemagt, de jongelingen J. W. Hofman, F. W. Grotendorst en C. P. M. Loomeijer. De kapt. ter zee J. J. Westcrouen van Meeteren, dezer dagen uit Oost-Indie teruggekeerd is op non-activiteit gebragt. De afdeelingen vau de Eerste Kamer der Staten-Generaal hebben zich jl. Maandag bezig gehouden met het onderzoek der aanhangige wetsontwerpen, waaronder die betreffende dc Indische begrootiüg voor 1867. Dc begrooting van uitgaven voor Nederl. Indie over 1867, zooals die door de Tweede Kamer aangenomen en thans bij de Eerste Kamer in behandeling is, sluit met een totaal van ƒ87.271.490,65. Op a. s. Zaturdag 15 dezer zal de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal door den minister van Binnenlandsche Zaken namens den koning gesloten worden. Maandag 17 dezer zal de plegtige heropening der Kamers van de Staten-Generaal op de gebruikelijke wijze plaats hebben. Beroepen te Botterdam ds. A. H. de Hartog, lith. hum. dr., pred. te Leut, bij Nijmegen. De Staatscourant meldt betreffende de cholera het volgende Sedert het begin der epidemie zijn: Den 8 September zijn aangetast Haarlem Kampen Zwolle Groningen overleden 1 Den 9 en 10 September: Amsterdam 's Gravenhage Delft Botterdam Dordrecht. Utrecht Arnhem 's Hertogenbosch 15 Breda 5 3 1 7 4 2 2 2 5 11 10 6 onbekend 478 309 1668 1041 1627 667 1852 609 2289 47S 437 172 overleden 214 296 184 979 949 954 414 1166 393 1578 305 232 117 Van 19 tot 25 Aug. zijn over het geheele Bijk aangetast 791, overleden 535 personen; van 26 Aug. tot 1 Sept. aangetast 1352, overleden 842; totaal-generaal 274S4 aangetast, 16752 overleden. Volgens officiële opgaven, is de veeziekte in de week van 26 Aug. tot 1 Sept. toenemende gebleven. Van 12 tot 18 Aug. zijn in Noordholland, Zuidholland en Utrecht te zamen aangetast 1133 runderen, van 19 tot 25 Aug. 1379, van 26 Aug. tot 1 Sept. 1643. Aan de Christelijke bijzondere school te Alkmaar wordt ten spoedigste gevraagd een hoofdonderwijzer, van ganscher harte veree- nigd met de leer der vrije souvereine genade Gods, liefst met acte voor de Eransche taal. Den 11 en 12 dezer wordt te Hoorn de Algemeene Vergadering der Evangelische Maatschappij gehouden. Ds. P. H. Hugenholtz-Jr., predikant te Amsterdam, zou Dingsdag-avond ten 7 ure de inlei dende rede uitspreken in de Groote Kerk. Gisteren is te Haarlem de 89ste algemeene vergadering der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid geopend in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente. Te Velzen blijft alles rustig. De werkzaamheden zijn weder begonnen. In afwachting op een nieuw accoord blijven de grpote ploegen werkeloos. Dc Gebrs. Davenport, die ten vorigen jare door hunne geheim zinnige kunstverrigtingen in Frankrijk tot een verbazend tumult en heftigen openbaren strijd aanleiding gaven, maar wie in Engeland, Duitschland en België daarentegen de algemeene bewondering ten deel viel, zullen binnen weinige dagen in Odeon te Amsterdam optreden. Jl. Dingsdag werd in den loop van den morgen het verlof afgekondigd, om, hoewel te Amsterdam geen kermis wordt gehoudjaw^.^ echter als van ouds den kinderen het vermaak te geven op dpdi^ussZ te trommelen. .r*, Jl. Zaturdag zijn te 's Gravenhage weder op het proeven genomen met het geweer van den heer Hemmi«$jln, ;t Noord-Amcrika, waarmede 14 sohoten in een minuut werdöl^edaan^^ en die alle de schijf troffen. Zoo men verneemt, moet deze proef- neming allczins aan de verwachting hebben beantwoord. - 7 'Cl5=

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1