HEIOERSCHE IIEOWEIIEPEI GODBANT. A&M. ZONDAG 7 OCTOBER 1800 en VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. VEEZIEKTE. "binnenland" ht* xv ioP Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover dc Laan, 114-22, aan denHelder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgélregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in don boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers«0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Bij deze Courant behoort: 1. Kennisgeving van het Gemeente bestuur, (onderzoek over de verlofgangers der Nationale Militie); 2. Opgave der Weerkundige Waarnemingen, van 2430 Sept. 1866. Ingevolge hekomen aanschrijving, brengt dc BURGEMEESTER der gemeente HELDER in herinnering aan Veehouders dc navolgende arti kelen van het Wetboek van Strafregt: Art. 459. leder houder of oppasser van dieren of van melk- of slagtbeesteu, die verdacht zijn van aangedaan te zijn van besmettelijke ziekte, die niet dadelijk keunis daarvan gegeven zal hebben aan den maire der gemeente, waar zij gevonden worden en die zelfs vóór dat dc maire op die kennisgeving geant woord heeft, deze dieren of melk- of slngtbcesten niet opgesloten gehouden zal hebben, zal gestraft worden met ecne gevangenis van zes dagen tot twee maanden en ecne geldboete van zestien tot twee honderd franken. Art. 460. Desgelijks zullen gestraft worden met ecne gevangenis van twee tot zes maanden en eene geldboete van honderd tot vijf honderd franken, die genen, die, in weerwil van het verbod der regeriug, hunne besmette dieren of beesten onder anderen zullen hebben laten loopen. Art. 461. Ingeval uit dit laten loopen onder andere beesten, ccnc besmet ting onder ander vee ontstaan is, zullen diegenen welke het verbod der regering overtreden zullen Lebben, gestraft worden met ecne gevaugenis van twee tot vijf jaren en ecne geldboete van honderd tot duizend franken, alles onvermin derd dc uitvoering der wetten en verordeningen betreffende de veeziekten, en de oplegging dier straffen daarbij gesteld. Art. 462. Tngeval de boetstraffelijke wanbedrijven, waarvan in dit hoofdstuk gesproken wordt, door veld- of hoschwnchters of polietie-ambtcnarcu, onder welke benaming het zijn moge, begaan zijn geworden, zal de straf van gevan genis ten minste van ééne maand zijn en ten hoogste van nog een derde boven dc zwaarste straf, die cenen anderen schuldige, om hetzelfde wanbedrijf, opge legd zou worden. Bovendien bepaalt art. 5 der Wet van 15 Sept. 1866, dat dc eigenaar van vee, die bij het ontstaan van veetyphus onder zijn vee, in strijd met de wettelijke verordeningen, het doen van aangifte verzuimd of de afzondering heeft nagelaten, geene aanspraak heeft op vergoeding van liet vee, ten aanzien waarvan hij in overtreding is bevonden. Helder, den 6 October 1866. De Burgemeester voornoemd, STaKMAN ROSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 October. Ds. Heijen, predikant bij dc Evang. Luth. gemeente tc 's Hage, vroeger alhier, zal Zondag morgen a. s. een predikbeurt vervulleu bij die gemeente alhier. Na gehouden examen voor de Provinciale Commissie te Haarlem, is jl. Donderdag de acte van hoofdonderwijzer verleend aan dc heeren: A. Daarnhouwer, P. J. van den Bogaard en G. E. Kloostcrhuis, hulponderwijzers bij de openbare scholen alhier. Den volgenden dag zijn voorde acte van hoofdonderwijzer geëxa mineerd en toegelaten de hecren J. S. van Jnchem en 1). Westhoff, mede hulponderwijzers alhier. Op a. s. Maandag vertrekken de bij de alhier garnizoen houdende compagniën Artillerie in dienst zijnde miliciens met groot verlof naar hunne haardsteden. Woensdag daaraanvolgende zullen de mili ciens van het hier garnizoen houdend bataillon Infanterie, die niet voor het ontbrekend gedeelte vrijwilligers behocvcu in dienst te blijven, huiswaarts vertrekken. Als eene bijzonderheid kan zeker worden vermeld, dat een ingezetene ons dezer dagen twee kipeijcrcn liet zien, welke elk 114 wigtjes wogen. Den 4 dezer is aan het Prov. Gouvernement van Noord holland aanbesteed: 1. het onderhoud der Itijkshavenwcrken en zeeweringen op het eiland Vlieland, van 1 Oct. 1S66 tot 3L Dcc. 1S69; minste inschrijver: dc heer C. de Jong Cz. Jr., te Ameide, voor 17,500; 2. het onderhoud der Rijkshavenwerken en zee weringen op het eiland Terschelling, van 1 Oct. 1866 tot 31 Dec. 1869 minste inschrijver: de heer F. Beenhouwer, te Gicssendam, voor ƒ7450. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Hoogwoud, den heer A. Magnin. Tot notaris in het arr. Hoorn, standplaats Nieuwendam, is benoemd de heer T. II. F, M. van Veersen, cand. notaris te Hoorn. Beroepen bij de Doopsgezinde Gemeente te Wormerveer, de heer G. Cool, proponent; bij die gemeente te Monnikendam, de heer C. R. Rasch, proponent. Aangenomen het beroep naar Sneek door ds. M. Niemeijer, pred. te Vierhuizen en Zoutkamp. Volgens het verslag der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, over het jaar 1S65, beloopt het getal der leden dier vereeniging 11,141 mannen en 2868 vrouwen, te zamen 14,009 personen, waarbij nog komen 724 jongelieden beneden 18 jaar, die zich voorloopig verbonden. De vooruitgang in leden beliep in 8 jaar tijds niet meer dan 2218. In hetzelfde tijdsverloop was er eene vermindering van 5 afdeelingen en 41 correspondentschappen. Daartegenover staat eene vermeerdering van het getal contribuerende leden. Vervoer van schapen, mits niet van Texel afkomstig, van buiten de lijn van afsluiting naar binnen, is vrijgesteld onder voor waarde dat zij gedekt zijn door een bewijs van dispensatie, afgegeven door den burgemeester van de plaats van herkomst, waaruit blijkt dat zij gezond zijn. Op 12 Oct. a. s. zal te Texel eene herstemming plaats heb ben vooï het lidmaatschap van den Gemeenteraad. Er moet gekozen worden tusschcn de heeren Dirk Jbz. Bruin en P. K. Kuiper, die bij de eerste stemming de meeste stemmen op zich vcreenigden. Men schrijft ons van Texel, dd. 5 Oct, 1866: „Woensdag jl. had alhier de inwijding der nieuwe school aan de Waal plaats. Reeds in den vroegen morgen van dien dag wapperde van vele huizen van dit dorp de vaderlandsche driekleur. De plegtigheid nam des voormiddags ten 11 ure een aanvangen werd bijgewoond door heeren Burgemeester en Wethouders, den heer schoolopziener mr. W. Bok, leden van de plaatselijke schoolcommissie en van den gemeenteraad, meest alle onderwijzers van dit eiland en vele bewoners van de Waal. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door den aannemer, den heer burgemeester, den onderwijzer en den heer Boetje, die allen het gewigt van deze plegtigheid deden uitkomen. In het bijzonder werd door den heer burgemeester, den heer schoolopziener en den onderwijzer een opwekkend woord tot de tegenwoordig zijnde ouders gerigt. De toespraken werden geopend, afgewisseld en besloten door toepasselijk gezang der kinderen, door den onder wijzer begeleid door de tooncn van een seraphiue-orgcl. Na afloop der plegtigheid werd de jeugd onthaald op chocolade en krentenbrood. De nieuwe school en ondcrwijzcrswoning is een sieraad voor dit dorp en voorziet in eene lang gekende behoefte. Het aantal leer lingen werd dan ook dadelijk door een 15 tal vermeerderd, die in de oude school geene plaats konden vinden. Eerc aan allen die dit werk hebben tot stand gebragt; in het bijzonder den heer Burgemeester en den heer Schoolopziener." Men schrijft ons van Vlieland dd. 4 dezer. De onderzeesche telegraaflijn van Harlingen naar hier is heden geheel gelegd. Dit werk is alzoo voltooid, heden avond zijn de wederzijdsche gelukwenschingen overgeseind en wel binnen den tijd van drie minuten. De totale lengte der kabelgeleiding bedraagt ongeveer 34000 el; hiervan liet men onlangs 31000 el in zee zinken, terwijl nu nog 3000 el op de zandplaat „de Richgel", die de Yliercede van het eiland Vlieland scheidt, zijn ingegraven. Voor laatstgemeld gedeelte is een kabel van ligtere constructie gebezigd, omdat deze aan min der beschadiging is blootgesteld dan het zee-eind.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1