BUITENLAND. De werkzaamheden werden bestuurd door den heer J. M. Col lette, ïidsistcnt-ingenicur van den ltijkstelcgraaf te 's Hage. De feesten te Schagen hebben jl. Donderdag, onder begunsti ging van uitmuntend weder, in de beste orde plaats gehad, 's Mid dags had er eene harddraverij plaats, waarbij de prijs werd behaald door het paard de Goedheidvan den heer P. van der Oord, uit het Koegras, terwijl de premie ten deel viel aan „het Haasje", van den heer van Eecen, uit Oud-Carspel. Des avonds werd het gas licht in die gemeente voor het eerst ontstoken; ook de illuminatie cu het vuurwerk voldeden goed. Talrijk was de toevloed van vreemdelingen uit de verschillende naburige plaatsen. Te Amsterdam overleed gisteren, de heer Jan Brouwer Ancher, in den ouderdom van 63 jaren, sedert 1S49 wethouder dier gemeente. Dezer dagen had er eene belangrijke gebeurtenis plaats op de Maas, vóór de kuslbatterij tc Brielle. Dc zoogenaamde torpedo commissie, welke reeds ten vorigen jarc aldaar en te Yeere, en nu sints gcruimen tijd te Brielle werkzaam was, ten einde torpedo's te vormen en hiermede voorloopige proeven te nemen, had bepaald, dat de cindproevc jl. Woensdag zou geschieden. De ontploffing van een torpedo, tengevolge van aanvaring, waartoe gebezigd werd een wrak, gesleept door de gepantserde kanonneerboot, kommandant van Einden, is ten volle geslaagd. Ontzagwekkend was de werking van dit vcrniclingswerktuigeene heraelhooge water- en rookkolom verhief zich, na een vrceselijken knal, boven den waterspiegel; dc stukken van het wrak vlogen heinde en ver door de lucht. Als bewijs, dat de aardappelenoogst niet overal zoo ongunstig is uitgevallen als men heeft beweerd, wordt uit Breda gemeld, dat een landbouwer aldaar van 2 struiken 101-| oude ponden aard appelen heeft gerooid. Ook de muizenplaag in het Zevenbcrg- sche land zou niet zoo erg zijn, als men het heeft docu voorkomen. Als eene zeer merkwaardige bijzonderheid in de statistiek, wordt gemeld, dat in de gemeente Borculo, in den loop der vorige week drie tweeling-geboorten zijn voorgekomen. Bij gelegenheid van het openen van den spoorweg Deventer Zwolle is door een belanghebbende, te AVijbe, aan den koning het volgende telegram gezonden„SireDe opening van de lijn DeventerZwolle is voor ons een ware feestdag. Wij zijn hierdoor aan het Europesche spoorweg- en telegraafnet verbonden. Sire! Mogen steeds zegen en voorspoed op U en Uw doorluchtig Stam huis rusten, en de natie eene gestadige welvaart genieteu." Daarop is. van een der adjudanten des konings het volgende antwoord gezonden„Z. M. de Koning wcnscht u en uwe gemeente van harte geluk met dezen dag, en is zeer gevoelig voor de toegezonden wenschen." In de Hervormde kerk te Groenlo heeft men, na een zorg- vuldigcn arbeid, eene muurschildering weder te voorschijn gebragt. Dit werk stelt den opstand der dooden en het laatste oordeel voor, en munt uit door conceptie en bewerking. In het belang der kunst worden de onderzoekingen naar andere stukken in bovengenoemd kerkgebouw voortgezet. In de gemeente Colijnsplaat had op 27 Sept. een vrceselykc zelfmoord plaats. De weduwe B., reeds vrij bejaard, heeft zich, terwijl haar zoon met zijne vrouw naar het veld waren, door het open snijden van den buik, en een diepe wonde aan den hals van het leven beroofd. Ongegronde ontevredenheid, daar zij door hare kinderen goed werd behandeld, schijnt haar tot dat noodlottig besluit te hebben gebragt. Hare kinderen 's avonds tc huis komende, vonden haar, reeds overleden en met bloed overdekt, in het schuurtje of achterhuisje liggen. De grootste botermarkt van 't geheele jaar werd den 4 dezer te Mcppel gehouden. De aanvoer bedroeg aan Nedcrl. ponden niet minder dan 125 a 126 mille. De kooplust was evenwel niet geëvenredigd aan de groote quantitcit, die aangeboden werdhoewel er door onderscheidene kooplieden van heinde en verre belangrijke partijen werden ingescheept. De prijzen varieerden tusschen 38 en 50 gulden per een-vierde vat; per slagt (1-J Ned. rü!) bestecde men 1.70 tot 1.95. Over 't geheel is de boter niet zoo willig als voor eenigen tijd, tengevolge van lagere koersen uit den vreemde. In een dagblad van Henegouwen leest men de volgende zonder linge advertentie: „Bij eene industriëele onderneming bestaat gelegen heid tot plaatsing van een bediende. Zij die goede solisten zijn op de klarinet, zullen de voorkeur hebben. Adres bij den muziekmeester Dugnelies te Gosselics." De Antwerpsehe Precurseur ontwikkelt, in een krachtig betoog, het gevoelen, dat, nu de in gansch Europa heerschende epidemie, Goddankallerwege begint te wijken, men zich niet tot onver schilligheid voor de toekomst mag laten verleiden, maar dat er nu juist dringende noodzakelijkheid bestaat tot het nemen van maat regelen, die, zoo zij niet den terugkeer der epidemie zullen kuunen beletten, althans hare vrecssclijke gevolgen zouden kunnen temperen. De Precurseur wijst er, met kracht van redenen, op, dat een der voornaamste oorzaken van het ontstaan, van de ontwikkeling en van de uitbreiding der ramp gelegen is in de opcenhooping van personen, waarbij, ten aanzien van de arbeidende en behoeftige klassen, dan nog de grootste ontberingen, onzuiverheid, gebrek aan lucht en vooral gemis aan vevsche lucht, de gestadige inademing van ver pestende dampen, als zoovele noodlottige hulpmiddelen tot verbrei ding van het gevaar zijn aan te wijzen. De heer John Gamgee, van de Albert's veeartsenijkundige school te Londen, gaat voort in Daily telegraph zijne beschouwingen te leveren over de veepest, daarbij voortdurend mede het oog vestigende op ons land, als de plaats van herkomst van veel vee dat in Engeland wordt, ingevoerd. Hij betoogt thans op nieuw de noodzakelijkheid om toch vooral de noodige maatregelen van voorzorg te nemen bij den invoer van vee, niet alleen tegen de runderpest, maar ook tegen andere ziekten waaraan runderen en schapen onderhevig zijn. Hij beveelt nogmaals het slagten van liet vet vee in de haven van aankomst cn het onderwerpen aan eene quarantaine van het overige vee aan. Welligt ware van deze weuken ook hier te lande partij te trekken, waar wel niet zooveel vee ingevoerd, maar in gewone tijden des tc meer doorgevoerd wordt. Binnen kor) verwacht men de uitgave van eene geschiedenis van Engeland in de tweede helft der achttiende eeuw door Yiclor 1-Iugo, die in drie deelen bij Lacroix, Verboeckhovcn cn Comp. te Brussel het licht zal zien. Het geslacht Dumas doet zijnen naam eer. Nadat Alcxander, de zoon, met glans is opgetreden en niet slechts zich een grootcn naam verwierf, maar dien, wat meer zegt, door verschillende opvol gende werken staande hield en bevestigde, verschijnt thans Marie Dumas, dochter van den ouden romancier, en debuteert met een roman: Le comte de Thcix, op bij uitstek gelukkige wijze. Als geen zeer verblijdend teeken des tijds, wordt uit de ïtijn- streken gemeld, dat zich aldaar onderscheidene personen als land verhuizers naar Noord-Amerika aanmelden voor den overtogt derwaarts, En het is geen wonder, dat men in Pruissen, in het militaire Pruissen, verlangend uitziet naar eene meer vrijë adem haling voor het staatkundig leven. Gedurig wordt er in de staatkuudigc berigten uit het buitenland vermeld, dat er eene overeenkomst tusschen Pruissen en Saksen gesloten of voorloopig vastgesteld is. Telkens bleek echter in de jongste dagen, dat zulk eene overeenkomst nog altijd zich wachten liet. Welligt is het in de laatste dagen vermelde niet zonder gezag openbaar gemaakt: Bij de Pruissisch-Saksische alliantie wordt het Saksische leger van 22000 tot 40000 man gebragt en verkrijgt de magtige bondgenoot het regt, om, ook zelfs in vredestijd, «als hij het noodeg cn nuttig keurt, Saksen te bezetten. De benoeming van den Pruissischen eersten minister von Bismarck tot ridder der St. ïlnberts-orde van Beijeren, werd in verband beschouwd met eene te wachten verbroedering tusschen Pruissen en Beijeren; doch schijnt door den minister te zijn afgewezen. De nieuwe minister van buitcnlandsche zaken van Frankrijk, de heer Moustier, heeft aan de Turksche regering den raad gegeven om geen gehoor te verleencn aan de uitnoodigingen van Engeland cn Rusland om, tegen te maken voorwaarden, aan elk eene haven des lands aan de Egeïschc zee af te staan. Yoorzeker is die raad geving van den Franschen staatsman niet onverstandig te hceten. Garibaldi is v«an Florence naar Caprera vertrokken. Uit zijne taal en houding is opgemaakt, dat hij denkt nu voor altijd zyn stil leven te hervatten. Men moet erkennen, zegt de Florentijnsche correspondent van het Journal des Déhats, dat hij bij dezen oorlog als een groot man en uitmuntend burger heeft gehandeld. De publieke opinie laat hem volkomen regt wedervaren en de alge- meene achting geleidt hem bij zijnen terugkeer naar zijne afgezon derde verblijfplaats. De generaal dc Laraarmora is, zekerlijk op zijn verzoek, tot bevelhebber van het militair departement van Florence benoemd. Daaruit wordt opgemaakt, dat hij niet van de politieke loopbaan afziet, maar nog op de lijst van benoembare ministers blijft staan. De geldsommen, wier betaling Italië bij het vredesverdrag met Oostenrijk op zich neemt, maken te zamen een kapitaal van om streeks 250 millioen francs uit. Daar Venetië jaarlijks minstens zestig millioen voor de schatkist afwerpt, is de afgeloopen oorlog, ook enkel uit het finautiele oogpunt beschouwd, voordcelig voor het koningrijk Italië geweest. Men leest in de Times„Het jaar 1866 zal gedenkwaardig blijven door gewigtige gebeurtenissen, waarvan sommige goede vruchten zullen opleveren en anderen onheilspellend zijn. Het eene rijk is gevallen en een ander verrijst op zijne bouwvallen. De eenheid van Italië is gevestigd, de pricslcrvorst heeft de waarschuwing ontvangen, om zijn wereldlijk gezag vaarwel te zeggen, en welligt is de laatste worsteling van het islamismus in Europa op handen. Er heerscht ecue zwaarmoedigheid over de geheele wereld, tengevolge niet slechts van de politieke stuiptrekkingen, maar ook van natuur rampen. Ziekte zoowel onder de mcnschen als onder de beesten, koude regenvlagen niet in overeenstemming met het saizoen, en overstroomingen veroorzaken neerslag)igheid bij het overwegen van bestaande of toekomstige schade. Zij, die Engelands afstand van het uitoefenen van invloed op het vasteland als een bewijs beschou wen, dat het meer belang in andere zaken stelt, kunnen hunne bewering staven door op den Atlantischen kabel te wijzen. Dit is onze arbeid gedurende het jaar, onze bijdrage tot de verrigtingen der wereld, als tegenhanger van den Pruissischen krijgsroem of van den Franschen diplomatieken invloed, zooals die in de verloopene gebeur tenissen bleken. Terwijl de natiën op het vasteland zich bezig houden met twistredenen, of worstelingen, die, naar wij hopen mogen, lot eene duurzame vredelievende regeling van Europesche grensscheidingen zullen leiden, heeft Engeland, aan de oude wereld den rug tockecreude, een werk verrigt, dat even groot, even gewig- tig en even wonderbaarlijk is als eenige handeling die elders tot stand kwam. Het grootste schip der wereld heeft de twee half ronden door een snoer van 2000 mijlen lengte verbonden, waarna het op den diepsten bodem van den Atlantischen Oceaan een ander snoer opzocht en boven de watcroppcrvlakte bragt, hetwelk, behalve door een klein aantal mannen van beradenheid en doorzigt, een ieder als onherstelbaar verloren beschouwde. Die wonderlijke gebeur tenis is thans het onderwerp der gesprekken in de wereld, dat op het gemoed van den barbaar als van den beschaafden mensch meer indruk maakt dan zelfs de botsing van legers en den val van vorsten. Weinigen zijn er die voorbijzien hoe eene natie, wier genie, ondernemingsgeest en volharding zulle een werk volbragt, zich niet alleen het bezit van haren eigendom verzekeren kan, maar, wanneer de gelegenheid vereischt, ook haren gepasteu invloed kan doen gelden." (Eene gevolgtrekking die min of meer gewaagd is). Sedert 26 Mei zijn te Brussel 3000 personen aan de cholera overleden. Men is nu ten stadhuize bezig een kaart van den loop der ziekte in die stad te vervaardigen. Daarop zullen alle huizen waarin zij zich vertoond heeft met min of meer donkere kleuren worden aangestipt, naar mate van het aantal slagtoiïers in elke woning. Volgens dc berigten van den Moniteur schijnt de overstrooming

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2