HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. JW.82. DONDERDAG 11 OCTÜRER. 18G0. EN VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. VEESCHOUWINC. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommcrs„0.10. Men abonneert zich bij allo Boekhandelaars en Post directeuren. Advertkntiên worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MÖOY, Dijkstraat tegenover de Laan, U-i22,aande>iHe/der,totllnre. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer/0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 13 dezer vertrekt de WEST-INDISCHE mail. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door de bevoegde Keurmeesters eene SCHOUWING zal plaats hebben over RUNDEREN, PAARDEN en SCHAPEN, en wel: Op MAANDAG den 15 OCTOBER e. k.: in bet Koegras, langs den Zanddijk cn de Vliet. Op DINGSDAG den 16 OCTOBER e. k.: in het Koegras, langs het Noordhollandsch Kanaal. Öp VRIJDAG den 19 OCTOBER e. k.: te Huisduinen, des voormiddags, van 9 tot 11 ure en in het gedeelte van den Hclderschcn Polder aan de Westzijde van den Spoorweg, van des middags 12 tot des namiddags 3 ure. Op ZATURDAG den 20 OCTOBER e. k.-. in liet gedeelte van den Helderseben Polder aan de Oostzijde van den Spoorweg, en in het Brakkcveld, van des voormiddags 9 tot 's namiddags 2 ure. De Veehouders worden bij deze herinnerd aan de bepalingen van art. 459, 460 cn 461 van het Wetboek van Strafregt, en aangemaaud, om bun vee behoorlijk gehokt te hebben gedurende den tijd voor het onderzoek bepaald. Helder, den 9 October 1S66. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 October. Zeer talrijk waren in de jongste dagen de artikelen, door de dagbladen geleverd ter bespreking van de voor ons vaderland ge- wigtigc gebeurtenisde ontbinding der Tweede Kamer. Het spreekt van zelve, dat men zoowel goed- als afkeurende stemmen daarover vernam. De tijd der verkiezing voor de nieuwe Kamer is echter nog niet zóó nabij, dat die artikelen thans reeds geacht mogen worden grooten invloed te oefenen op de keuze, die er zal worden uit- gebragt. De strijd, dit kan men wel voorzien, zal hier en daar heftig worden. Het is echter wel tc wachten, dat, zoo niet alle, dan toch voor het grootste deel dezelfde Kamerleden zullen herkozen worden. Reeds spreken de conservatieven van eene tweede ontbin ding, indien dezelfde leden herkozen worden. Het is echter bijna niet denkbaar, omdat in zulk een geval de begrooting voor 1867 niet zoude kunnen behandeld worden cn er daardoor eene staking in de algemeene dienst zou worden teweeg gebragt. Opmerkelijk is het, dat de heer Groen van Prinsterer, het hoofd der anti-revo lutionaire partij, met den heer Keuchenius instemt in afkeuring der regeringshandeling, wat betreft de aftreding des heer Mijcr, zoodat dc regering ook op den invloed dier partij niet geheel en al te rekenen heeft. De Groninger Courant vestigt de aandacht op de omstandigheid, dat de nieuwe Kamer bestemd is om voor het eerst te vergaderen op den 19 November, dezelfde dag waarop de heer Mij er zich voor de reis naar Indië inschepen zal. Op het onverwachts overleed jl. Zondag alhier in 63jarigen ouderdom de heer Johannus Eilard Janzen, aannemer van publieke werken. De overledene, lid der bekende firma Gebroeders Janzen, had gedurende ziju werkzaam leven een groot aandeel in de pogingen aangewend tot uitbreiding dezer gemeente, tot vermeerdering harer bronnen van welvaart. Toegerust met eepen werkzaraen en onder- nemenden geest, bevorderde bij in zijn veel omvattenden werkkring zoowel de belangen der firma, als die van zijne talrijke onderhoorigen, die hem eene groote mate van achting toedroegen en zijn verlies zeer betreuren. Behalve de bezigheden aan zijne maatschappelijke betrekking verbonden, vond hij nog tijd om de betrekking van lid van het Burgerlijk Armbestuur te vervullen. Mogen zijne bedroefde betrekkingen zich troosten met de streelende herinnering aan het nuttig en werkzaam leven van hem, wiens heengaan zij beweencn Heden middag had op plegtige wijze dc teraardebestelling plaats. Zeer groot was het aantal belangstellenden, die door hei, lijk tc volgen een blijk gaven van hunne belangstelling. De heer H. J. Janzen, neef van den overledene, hield bij het graf eene hartelijke toespraak tot de bedroefde betrekkingen en tot de groote menigte, die den overledene de laatste eer hadden bewezen. Door de Provinciale Commissie van Onderwijs te Haarlem is jl. Zaturdag voor de wiskunde geëxamineerd en toegelaten de beer J. Hoek, hulponderwijzer bij de openbare scholen alhier. De zeildag van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau en Zr. Ms. zeilkorvet van Spegk is bepaald op den 16 dezer. Het ijzeren gepantserd ramtorenschip, hetwelk voor de Neder- landsche Marine te Birkenliead (Engeland) wordt aangebouwd en den naam draagt van Prins Hendrik der Nederlanden, is in den voormiddag van den 9 dezer aldaar met goed gevolg te water gelaten. Z. M. heeft benoemd lot commissaris van policie te Enkbuizen, L. A. J. F. Voltelen, thans inspecteur van policie en candidaat- notaris te Rotterdamtot substituut grifner bij het Prov. Geregtshof in Noordholland mr. C. J. de Fremery, thans substituut-grillier bij de Arrond.-Regtbank te Amsterdam; tot directeur der Rcg. eu Dom. voor de prov. Friesland den heer II. Beekkcrk thans inspecteur der Rcg. en Dom. van de 1ste kl. Tot kapt. van de 2de kl. is o. a. benoemd de kapt. van de 3de kl. A. J. van Prehn, van het corps ingenieurs, mineurs eu sappeurs. Men spreekt van een huwelijk tusschen prins Albert van Pruissen, den zoon, en prinses Maria der Nederlanden. Dc minister van Biunenl. Zaken heeft, uithoofde van het uitbreken der veetyphus in de provincie Friesland, bepaald, dat het houden van markten en van openbare verkoopingen van rundvee in alle gemeenten dier provincie na den 10 dezer is verboden. De plaat van den Nederlandschen Spectator stelt voor: het beeld der icaarleid, aan de ministers, die zich verschuilen achter den troon, toeroepende: „Past op, mijne heeren! dat is geen loijaal spel." In het buitenland begint men reeds den draak te steken met onzen toestand. De Köll. Zeit. zegt„Wanneer men de Hollanders niet geheel ten onregte als de Chinezen van Europa kenmerkt en hun verwijt, dat zij in onze eeuw op politiek gebied nog steeds op de hoogte hunner trekschuiten staan, zoo moet men toch erkennen dat zij in den laatsten tijd, althans wat de spoedige afwisseling der ministeriën betreft, groote vorderingen hebben gemaakt en goed op weg zijn om de snelle kabinets-wijzigingen, zooals ze alleen het Pyrencesch schiereiland en Griekenlaud kennen, in hun bedaard vaderland in te voeren." De Köll. Zeit. zegt verder, dat de liberale meerderheid geen nieuw ministerie kon vormen, wegens „het groot aantal onbedui dende personen, die onder de liberale vanen dienen, en zich bijna bij elke gewigtige vraag aau een testimonium paupertatus hebben blootgesteld," terwijl het blad er zich over verwondert, dat Neder land „zijn Tweede Kamer tot een Invalidenhuis voor gevallen ministers maakt." Gedurende de week van 23 tot 29 Sept. zijn in Nederland door cholera aangetast 313 personen, overleden 239 personen. Algemeen totaal, sedert het begin der epidemie: aangetast 30,111 personen, overleden 18,543 personen. Vau 9 tot 15 Sept. zijn in Zuidholland, Noordholland en Utrecht door de veetyphus aangetast 1940 runderen; van 16 tot 22 Sept. 192S; van 23 tot 29 Sept. 1760. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft den gemeentebesturen herinnerd, dat in gemeenten, waar de veetyphus zich voor het eerst of bij vernieuwing vertoont, onmiddelijk moet wordeu overgegaan tot afmaking, met inachtneming van de bepalingen der wet, zonder daartoe eene bijzondere aanschrijving zijnerzijds af tc wachten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1