BUITENLAND^ Door Je hooglcorare» Vissering, Boucvnl Fuure, Goudsmit cu Buys, te Leiden, Gratama en Tcllegen, te Grouiugcu, Asser cu Modderman, te Amster dam, Duymner van Twist, te Deventer, en de Bruyn Kops, te Delft, is een advies openbaar gemaakt omtrent liet door de ministers, in hnnne jongste voordragt aan Z. M. den koning op den voorgrond geplaatste beweren, dat de Twecde Kamer der Staten-Generaal, door het aannemen der motie-Keuclienius, liarc grondwettige bevoegdheid overschreden heeft, getreden is op het gebied der Uitvoerende Magt, cri inbreuk heeft gemaakt op het prerogatief der Kroon. De genoemde regtsgclccrdcn trekken, aan het slot van hun adiies, huu gevoe len over deze kwestie aldus iameu: -Wij ondergetcckcndcn zijn van oordeel: 1. dat, al mogt de Tweede Kamer de benoeming van mr. Mijer tot gouv.- gcneraal hebben afgekeurd, wat wij ten stelligste ontkennen, zij daartoe dan nog volkomen bevoegd zou zijn geweest2. dat dc vraag, - de eenige vraag, door de Kegcring zelve gesteld, - of de Tweede Kamer van de Statcn- Generaal de Grondwet geschonden heeft, naar onze iunigc overtuiging, niet met ja kan worden beantwoord, zonder regt tc noemen wat onregt is; eindelijk 3. dat men op diezelfde vraag niet. met ja kau antwoorden, - en hierop worde uitdrukkelijk gelet, - zonder de A'edcrlandsclie Grondwet omver te halen. Immers, eenmaal het antecedent gesteld, dat men nu stellen wil, zal de Rege ring met volkomen rept en naar de regelen ccner onberispelijke logica kunnen botoogen de onbevoegdheid van de Kamer tot ongeveer elke kritiek; wnnt schier elke kritiek van do Vertegenwoordiging lost zich ten slotte op in eenc kritiek van de wijzo, waarop koninklijke rcgcringsrcgtcu ouder medewerking van verantwoordelijke ministers worden uitgeoefend." De drie Utrcchtsche hooglecrarcn de Geer, Frnin en van Rees hebben gemeend, openlijk de verklaring tc moeten afleggen, dat, ook naar hunne over tuiging, de Tweede Kamer volkomen bevoegd is, over alle regeringsdaden, wanneer zij die met 's lands belang in strijd achten, een afkeurend oordeel uit tc spreken, «Zulk een oorJeel (zeggen zij) treft nimmer den koning, maar alleen zijne verantwoordelijke raadslieden." Z. M. de koning heeft den 10 dezer eene proclamatie aan zijne landgenooten en onderdanen gcrigt, welk staatsstuk eindigt met deze woorden: „Nederlanders! beschouwt den 30 October a. s. als een gewigtige dag in uw volksleven! uw koning noodigt u allen, aan wie de wet de uitoefening van bet kiesregt toekent, tot de stembus: laat uwe trouwe opkomst toonen, dat gij er prijs op stelt aan zijne roepstem gehoor te geven 1" Naar aanleiding van eene oproeping in de Ileldersche en Nicuwedieper Courant, die ook aan de kiesgeregtigden is rondge zonden, tot het bespreken van kandidaten voor twee leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zijn een aantal kiezers uit deze gemeente zamengekomen op den 12 dezer, in het lokaal Tivoli. Tot voorzitter dezer voorloopige vergadering werd verkozen de heer jhr. II. G. F. Leyssius, tot secretaris de heer A.. J. H. Beeloo. De voorzitter hield, na opening der beraadslaging, op grond dat hij reeds door eenige kiezers kandidaat gesteld was, eene rede, waarin hij zijne politieke geloofsbelijdenis uitsprak. Nevens hem werden als kandidaten voorgesteld de hccrenvan Herwerden, van Foreest, van der Kaaij, Olivier en Thorbccke, en hebben de aanwezige kiezers hunne stemmen uitgebragt als volgtop de heeren Mr. N. Olivier 42 stemmen, Mr. J. W. van der Kaaij 35, Jhr. H. G. F. Leyssius 16, Jhr. Mr. C. van Foreest 5, D. J. van Herwerden 5 en Mr. J. B. Thorbecke 2 stemmen. In de aanbestediug den 9 dezer door de Ned. Handelmaat schappij te Amsterdam gehouden, is de heer Ch. Bosch Keitz alhier minste inschrijver voor de levering van heiblokken en ijzeren ramraelschijven, ten dienste onzer Koloniën. De heer M. Dauvillier, onderwijzer te Utrecht, vroeger alhier, 19 benoemd tot lecraar aan de Bijks hooger-bürgerschool met Bjarigen cursus. De kweekeling A. Jekel van 's Bijks Normaalschool alhier, is door de prov. commissie van onderwijs te Haarlem geëxamineerd en toegelaten als hulponderwijzer. Aan de commissie voor de Parijssche wereldtentoonstelling is reeds door 110 exposanten uit Nederland te kennen gegeven, dat zij daaraan zullen deelnemen. Z. M. heeft bevorderd tot Isten luit. den 2den luit. bij het lste reg. Yest.-Artillerie P. Dannenbargh. Bij Zr. Ms. besluit is de lste luit. K. M. Hondekoeter van het 4de reg. Iuf. uit de militaire dienst ontslagen; en aan hem, tot aanvankelijk levensonderhoud, toegekend voor den tijd van elf jaren een tijdelijkcn onderstand ten bedrage van 167 's jaars. Z. M. heeft tot hunne tegenwoordige betrekking o. a. her benoemd tot plaatsvervangend kantonregter alhier mr. L. J. Bouricius tot kantonregter te Alkmaar mr. J. E. Nuhout van der Teen; tot kantonregter te Medemblik mr. L. C. van Bommelbenoemd tot kantonregter te Zaandam mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, te Elburg; tot hoofdcommissaris van policie te Utrecht J. M. Vermeijs, te "Vlissingen: tot griffier bij het kantongeregt te Winschoten jhr. mr. M. A. Wichers, adv. te Groningentot plaats vervangend kantonregter te Weert J. T. II. lc Brun, notaris te Nederweert. Beroepen te Oostzaan: ds. H. Prins, pred. te Ooster- en Westerblokker; te Vlissingeu ds. J. Moulijn, pred. teAmerongen; - bedankt voor het beroep naar Leeuwarden door ds. J. Eigeman, pred. tc Delfshaven. Door den Baad der stad Dordrecht is tot directeur van de gemeentewerken benoemd, de heer PI. Linse, te Hoorn. Den 29 dezer is door den heer Montgruel te Amsterdam eene voordragt gehouden over „brandbare dampkringslucht" en hare aan wending tot verlichting van woningen, fabrieken, en straten. De heer Montgruel heeft door eene reeks van proefnemingen trachten aan te toonen, dat het bezigen van brandbare dampkringslucht groote aanbeveling verdient, omdat zij een sterk lichtgevend ver mogen bezit, gemakkelijk en goedkoop kan worden vervaardigd, geene gevaren van ontploffing oplevert, enz. Op voorstel van den redenaar hebben o. a. de hoogleeraren Matthes en Gunning zich bereid verklaard, zijn stelsel van verlichting te onderzoeken en vau hunne bevinding verslag uit te brengen. Te 's Hage heeft zich gisteren een verwersknec-ht door een pistoolschot van het leven beroofd. Dezer dagen heeft te Oss een brand gewoed waarbij spoedig twee perceelen in de asch zijn gelegd. Men beschuldigd een kind van 6 jaren, den brand te hebben gesticht. Het bevindt zich thans in het tuchthuis tc 's Bosch en is bereids voor den regter-commissaris aldaar geweest. Wat bij dit kind de aanleidende oorzaak tot de misdaad is geweest, is tot nog toe onbekend. Op eene boerderij in de buurschap Elderik, onder Keppcl, stond dezer dagen een peerenboom in vollen bloei. In de gemeente Norg (Drenthe), heeft men dezer dagen een schaap gedood, dat door watervrees was aangetast. Dit dier beet naar alles wat liet werd voorgehouden. Een vader, die anders zoo goed met zijn eenigen zoon harmonieerde, kreeg dezer dagen onaangenaamheden, die weldra in vechten zouden zijn veranderd, als de wanhopige vader niet zijne woning had verlaten, met bet voornemen, om zich te verdrinken. De zoon ging ook spoedig daarna uit, begaf zich - niet naar gewoonte - in een kroeg en dronk tot dat hij zoo dronken was, dat toen hij op een gracht was genaderd, hij in zijne beschonkenheid in het water liep. Eenige voorbijgangers dit ziende en hem willende redden, riepen hem in de duisternis toe „vat dit touw" en ziet, in plaats van een jongen haalde men een ouden man uit het water. Deze werd dadelijk in een koffijhuis gebragt. Maar toen moest men ook den dronkaard redden en dit gelukte. Toen nu ook deze - weder geheel nuchter - in het koffijhuis was gebragt, herkende de jonge drenkeling in den ouden zijn vader en zij keerden als immer vreedzaam naar hunne woning terug. Als een uitstekend en tevens onschadelijk rattenveigift wordt aanbevolen: goed gebrande gips met een gelijk gedeelte meel ver mengd en er anijsolie bijgevoegd, totdat liet mengsel sterk riekt. Men bewaart het in goed gesloten blikken bussen of glazen stop- flesschen. Daar waar ratten zijn wordt daarvan op een bord eene zekere hoeveelheid nedergezet, en in de nabijheid daarvan een schotel water. De ratten, die zeer belust zijn op dit gipsmengsel, eten daarvan en drinken dan water. Daardoor ontstaat in hun maag een gipskoek, waaraan zij sterven. Als eene curiositeit geeft het weekblad the Round Talie eene lijst van opbrengst van boekwerken in Amerika, handelenden over den jongsten burgeroorlog. De gezamenlijke opbrengst is 6,460,000. Het te Londen verschijuend dagblad VInternationalin de Fran- sche taal geschreven, bevatte dezer dagen een paar opmerkenswaar dige artikelen. Hot eerste stuk draagt tot opschrift„de nationaliteit van Hollland", het andere: „de onafhankelijkheid van Holland." De schrijver dier stukken toont met den staatkundigen toestand van ons land uitmuntend bekend tc zijn, alsmede met onze verhou ding tot andere mogendheden. Ilij wijst er op, dat Nederland eene geheel op zichzelvc staande geschiedenis heeft, een eigen taal, geheel eigenaardige zeden en volksgebruiken. Hij acht het onmo gelijk, dat zulk een land ineensmelten zou met eene andere mogendheid. Hy herinnert er aan hoe de inlijving bij Frankrijk, waartoe bijzondere omstandigheden aanleiding gaven, evenwel een der staatkundige mis slagen van Napoleon I is geweest. Hij slaat het oog op België en ziet den polilieken horizon voor dit land minder helder, meer bewolkt. Acht slaande op de geschiedenis van België, dat in den loop der eeuwen telkens een deel vau een ander groot rijk uitmaakte, en op de gelijkheid der taal met het naburig Frankrijk, vreest de schrijver, dat de onafhankelijkheid van dat rijk op den duur niet behouden zal blijven. Wat Luxemburg betreft, doet de schrijver als zijn gevoelen kennen, dat Frankrijk onmogelijk kan toelaten, dat dit groothertogdom met zijne zoo sterke vesting in handen van Pruissen zal vallen. Zulks zou keizer Napoleon zeker nimmer gedoogen, ongeacht nog de vriendschap die hij den koning der Nederlanden toedraagt. Sedert eenigen tijd is het erkende beginsel van Engelands staat kunde, zich buiteu de zaken van het vaste land van Europa te houden. De Londensche Timeszich met dat beginsel vereenigende, acht evenwel dienstig de andere landen te vermanen om zich geene overdreven voorstelling te vormen van Engelands onzijdigheid en onverschilligheid in de zaken van Europa. De Kölln. Zeit., die een hoofdartikel aan Mexico wijdt, betoogt daarin dat de val van den Mexicaanschen keizerstroon onvermijdelijk is en nog maar als een qujestie van tijd, eenige maanden of weken nl., moet aangemerkt worden. Dit keizerrijk wordt door het aan gehaalde blad een kunstschepping genoemd en in dit opzigt vergeleken bij wijlen het koningrijk Westfalen. De Patrie meldt dat de gezant van Mexico te Parijs van keizer Maximiliaan een telegram heeft ontvangen, gedagteekend 27 Sept., houdende lastgeving: aan de andere legatiën te berigteu dat in Mexico ouder alle klassen en standen de beste geest heerscht, het ministerie voor goed is gereconstituecrd, en dat de verstandhouding tusschen Mexico en zijne bondgenooten met andere woorden, tusschen keizer Maximiliaan en maarschalk Bazainc, niets te wenschen overlaat. Bij de opening der wetgevende zitting in Belgie, zal de regering een ontwerp van wet indienen, waarbij aan de steden het middel wordt gegeven om voor openbaar nut de stegen en sloppen te onteigenen, ten einde nadeelige ophooping van veel menschen op één enge plek te vernietigen, welke opeenhoopingen brandpunten zijn van epidemien en waar de cholera 9/10 van hare offers geëischt heeft. De beroemde jockey Harry Grimshaw, een der beste ruiters, die het durfde wagen den Gladiateur te berijden op de laatste wed rennen te Londen en daarmede-2030 guinjes won, is dezer dagen overleden. Hij was de gunsteling der voornaamste Fransclie sportmen. Een ondernemer van publieke vermakelijkheden in Engeland heeft onlangs zijn prospectus uitgegeven voor de soirées, die hij dezen winter iu een etablissement nabij Dudley zal geven. Daaronder komen voor eenige soirees, waarop bijzonder de aandacht wordt gevestigd, zijnde muziekuitvoeringen onder directie van George Smitb, den scherpregU-r. Men verwacht aldaar dat het op die avonden, wegens het curieuse van de zaak, wel niet aan publiek zal ontbreken. In eene den 9 dezer te Londen gehouden bijeenkomst van de vereeniging der handwerkslieden is medegedeeld, dat generaal Garibaldi waarschijnlijk in November, een bezoek aan Engeland zal brengen. De onderscheiden arbciders-vereenigingcn, die aan de meeting te Leeds deel namen, hadden banieren, wier opschriften het doel der demonstratie aanwezen. Op de een las men: „Die zich tegen het regt verzet handelt verkeerd." Op een andere: „Lowe de volks-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2