HELDERSCHE NIEUWËDIËPËR COURANT. DONDERDAG 18 ÜCTORER. 1860. EN VIER-EN-TWINTIGSTE VACCINATIE N. GEMEENTERAAD. BINNENLAND. J\& 84. hè/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatubdag avond na aclit ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32, Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. W JAARGANG. Adyebtentiên worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de laau, H422, aan denHelder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Belanghebbenden worden verwittigd, dat door den Plaatselijken Heelmeester, op Zaturdag den 20 October a. s., des namiddags van 3 tot 4 ure, in de Werkinrigting op de Kerkgrncht, eene zitting zal worden gehouden tot het KOSTELOOS VACCINEREN van behoeftigen, en dat daarmede eenige weken, op den bij elke zitting te bepalen dag, zal worden voortgegaan. Helder, De Burgemeester der gemeente, den 17 October 1S66. STAKMAN BOSSE. Zitting van Dingsdag den 1 Qden October 1866. Voorzitter de heer Bnrgemeester. Tegenwoordig 10 leden; afwezig de hceren Strootman, Papinean, Slebe, Ilaremakcr, de Lange, Janzen en van Strijen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld de behandeling der bcgrooting voor de dienst der gemeente in het jaar 1867. Door den heer de Brenk wordt, als algemcene rapporteur, voorgelezen het rapport ter zake van het onderzoek der begrooting, hetwelk in de afdeelingcn heeft plaats gehad. Op de verschillende posten van ontvangst waren geenc aan- of opmerkingen in het midden gebragt; die welke ten aanzien der uit gaven waren gemaakt, bepaalden zich tot: a. eene door B. en W. voorgestelde toelage aan den gemeente-ontvanger, groot f100; h. een voorstel om aan elk der plaatselijke commicsen eene gratificatie toe te staan, tot een gezamenlijk bedrag van f 235, eu bet voorstel tot verhooging der wedde van den hoofd commies met f 100, als blijk van tevredenheid over zijnen ambtsijver; c. het daarstellen van een plantsoen op het stations-terrein; d. het voorstel tot het verstrekken ecner toelage aan den taalonderwijzer Blok, voor het houden van een bekwamen secondant. Voor het overige vcreenigde men zich algemeen met deze bcgrooting, gelijk mede met die van het Burgerlijk Armbestuur en van het Algemeen Weeshuis. Na het lezen van dit rapport werd overgegaan tot de behandeling der ver schillende posten van ontvangst en uitgaaf, terwijl, met het oog op de voren staande punten, werd beslotena. tot het verkenen ecner jaarlijkschc toelage van f 100 aan den gemeente-ontvanger. (Bij de stemming over deze voordragt verklaarde zich de heer de Breuk voor eene toelage van f 200 en hield zich de heer Zur Miihlen buiten stemming); b. tot liet zenden van een verzoek aan de Iloogc Regering, om gebruik te mogen maken van liet terrein nabij liet station van den spoorweg, ten einde aldaar eenig plantsoen aan te leggen; c. tot het vaststellen der jaarwedde van den Commissaris van Policie op f1400 d. tot het verkenen van eene subsidie aan den taalonderwijzer C. J. Blok van f 300 tot het houden van een bekwamen secondant, voorloopig voor ééu jaar. De lieer Braaksma geeft bij de behandeling van deze aangelegenheid den wensch te kennen, dat door de Plaatselijke Schoolcommissie invloed worde uit geoefend op de keuze van een secondant en dat dc benoemde zelve de toelage 's maandelijks bij den Gemeeute-Ontvanger kome innen. De Voorzitter doet opmerken, dat, terwijl aan het eerste gedeelte van dien wensch zal worden voldaan, het andere mocijelijk kan worden uitgevoerd, omdat dc subsidie alsdan niet aan den heer Blok, maar aan zijnen secondant moest worden verleend. De beer Jelgersma doet uitkomen, dat de beer Blok vele moeite en groote kosten besteedt aan het verkrijgen van een gcschiktcu secondant, doch dat het steeds moeijclijk blijkt te zijn geschikte personen te vinden: dat de tegenwoor dige sccoudant uitmuntend voldoet, ook naar bet oordeel der Schoolcommissie, doch reeds weder ,,i.™ heeft opgevat om eerlang te vertrekken. De heer de Breuk zegt het voorstel te ondersteunen, doch alleen onder voor waarde, dat die subsidie als proef slechts voor een jaar worde verleend. Nadat de Voorzitter bad verzekerd, dat door B. en W. zal worden gewaakt voor de goede uitvoering van dit besluit, ter bevordenug van goed ouderwijs op die school, wordt het voorstel met algemecne stemmen aangenomen. Het voorstel tot het verkenen eener gratificatie aan de plaatselijke coinraiescn werd, op voorstel der commissie, niet aangcnomcu. Dat tot verlioogiug der wedde van den hoofdambteuaar bij de plaatselijke belastingen vond, als blijk van ingenomenheid met de goede waarneming dier betrekkiug, algemeene goedkeuring. Dc bcgrooting werd daarop met algemecne stemmen in ontvangst cn uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 15G,746.94. Evcuzoo met algemecne stemmen werden de bcgrootingen van liet burgerlijk armbestuur cn van het algemeen weeshuis goedgekeurd, de eerste op een bedrag van f 9900, de laatste van f 10385,46, beiden in ontvangst en uitgaaf gelijk. De Voorzitter deelt mede, dat HH. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben geweigerd hunne goedkeuring tc verkenen aau het eerste suppletoir cohier voor den lioofdelijkcn omslag, uithoofde de som dier belasting hooger loopt, dan is toegestaan. De Voorzitter doet opmerken, dat bij de aangenomen raming is gerekend op de non-valcurs, die zich bij het innen dier belasting voordoen en dat de Raad zich ter voorziening in dit geval zal hebben te wenden tot Z. M. den Koning, met verzoek om het eindcijfer van den hool'dclijken omslag met 500 te verhoogen. Hiertoe wordt eenparig besloten. Dc Raad ontvangt medcdeeling, dat hij do op 13 dezer plaats gehad hebbende verificatie van do boeken en de kas van den gemeente-ontvanger zich in kas bevoud de som van f3S966.99sen dat zulks sloot met de boeken onverdere stukken en bescheiden. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter deelt mede, dat bij besluit vanGcdcp.Staten goedkeuring is verkend aan bet besluit der gemeenteraden van Alkmaar cn Helder tot opheffing van het beurtveer tusschen genoemde gemeenten. Aangenomen voor kennisgeving Bij dc gewone rondvraag bekomt de heer dc Breuk het woord. Hij klaagt over den stank, die uit het Heldersch kanaal opstijgt, ten gevolge der riolen, die daarin nitloopen en vestigt den aandacht van B. en.IV. er op, teneinde er middelen worden aangewend ter bevordering van de gezondheid der ingezetenen. Dc Voorzitter zegt, dat deze zaak der aandacht van bet Dag. Best. niet is ontgaan, doch dat gedurende den afgeloopen zomer in 't gebeel niet is gespuid, ten gevolge van een last der dijk- en polderbesturen in deze provincie. Hij verzekert echter, dat liij nu onlangs bij een gesprek met den ingenieur Conrad op spuijing heeft aangedrongen en dat dit toen ook terstond, cn sedert bestendig, is geschied. Ilij betreurt bet, dat het Heldersch kanaal een vaarwater is, dat doodloopt, doch verzekert, dat alles zal worden aangewend wat mogelijk is om verbetering in dezen aan te brengen. Niemand der leden vraagt meer het woord; dc vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 October. Er heeft zich in den loop dezer weck in deze gemeente weder een geval van cholera voorgedaan, waarbij de afloop doodelijk is geweest. Wij vernemen, dat de heer J. Strootman, ingenieur alhier, in die betrekking is overgeplaatst naar 's Hertogenbosch. Jl. Zondag werd bij de R. C. gemeente alhier het jaarlijksch feest van kerkwijding plegtig gevierd. Als naar gewoonte had er 's avonds een plegtig lof plaats, dat verrigt werd door den wcl-eerw. heer van Gent, deken van Alkmaar cn vroeger pastoor in deze gemeente. ZEw. werd hierbij geadsisteerd door de eerw. heeren pastoors van den Burg en het Oude Schild op Texel, de eerw. heer Dame, kapellaan alhier en de eerw. hceren pastoors van het Veld, Schagen, het Zand en Langedijk, welke laatste eene feestrede hield. Dc plegtigheid werd met een Te Deum besloten. Zr. Ms. korvet van Speyk is heden morgen naar de Middel- laudschc Zee vertrokken. Dc kweekelingen bij 's Rijks Normaalschool alhier, J. Pels en J. Oostenbroek, hebben jl. Zaturdag op het examen le Haarlem acte als hulponderwijzer bekomen. Dc heer II. J. Schmidt is tot telegraphist te Vlieland benoemd. Gedurende de week van 1G tot 22 Scpt. zijn in Nederland door cholera aanget. 471 personen, overl. 327, van 23 tot 29 Sept. aanget. 313, overl. 239, van 30 Sept. tot G Oct. aanget. 453, overl. 248. Algemeen totaal, sedert het begin der epidemie: aanget. 30.564 personen, overl. IS.791 personen. Van 1G tot 22 Sept. zijn in Zuidholland. Utrecht en Noord holland door veetyphus aangetast 192S runderen; van 23 tot 29 Sept. 1760; van 3*0 Sept. tot G Oct. 1865. Uit verschillende oorden des rijks ontvangt men gunstige bcrigten omtrent dc opbrengst en kwaliteit der winteraardappelen. In vele streken heerscht de ziekte, maar het verlies daardoor is betrekkelijk zeer gering. Sedert het schoonste herfstweder dc regen achtige Septemberdagen heeft vervangen, zijn de prijzen dan ook aanmerkelijk gedaald. In couranten en bij afzonderlijke prospectussen is dezer dagen de aandacht van het publiek gevestigd op eene uitgave van den boekhandelaar Dannenfelser te Utrecht,- onder den titel: „Handlei ding om geestverschijningen op gezigtslegoocheling in t leven roependoor dr. A. Reveil." (Prijs 1.25). Als wijze van bebafji-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1