buitenland: In de week van 23 tot 29 September zijn in Zuidholland; Utrecht en Noordholland door veetyphus aangetast 1760 runderen, in de weck van 30 Sept. tot 6 Oct. 1865in de week van 7 tot 13 Oct. 2079. Men schrijft ons vau Vlieland, dd. 23 October: „Gisteren morgen werd alhier het Rijks-telegraafkantoor met beperkte dagdienst ten dienste van het publiek opengesteld. Alge meen werd deze dog met blijdschap begroet en uit vele woningen en van vele schepen zag men de nationale driekleur wapperen, lluldc zij gebragt aan de autoriteiten, die tot het daarstellen dezer telegrafische gemeenschap zoo zeer hebben medegewerkt, en tevens aan het gemeentebestuur voor zijne onvermoeide pogingen, om dit voor deze gemeente zoo gunstig resultaat te verkrijgen. Wij hopen, dat deze verbinding met den vasten wal Vlieland ten zegen zij, en voor handel en scheepvaart nuttig werke." Jl. Donderdag is in de Bcemster de aangekondigde hard draverij gehouden, onder begunstiging van in dezen tijd van het jaar zeldzaam schoon herfstweder. Dertien paarden dongen naar den 'prijs, eenc prachtige pendule, die behaald werd door cle Vliet/, van den heer G. Eecen, van Oudcarspel, terwijl de premie, eene fraaye lamp, door de Prins, van C. Schermer, uit de Schermeer, werd gewonnen. liet feest werd door volks vermakelijkheden, ring- rijden door jongelieden te paard, enz. opgeluisterd. Uit Leiden wordt berigt, dat de professoren Goudsmit en Vissering met een paar moderne predikanten voornemens zijn een „liberaal" blad op te rigten. De redactie zou worden opgedragen aan den voormaligen dominé van Waning Bolt te Antwerpen. (D). Cornelis Stoppers te Klundert vierde dezer dagen zijn honderd sten verjaardag. De man bezit nog al zijne zintuigen. Tc Deventer heeft een gewezen dragonder, met rood paspoort uit de dienst ontslagen, dezer dagen een brigadier der dragonders, uit particuliere vete, nadat hij weder twist met dezen had gemaakt, ccn mes in 't hart gestoken, zoodat de brigadier onmiddellijk dood was. De dader is in arrest. Den 21 dezer is de sneltrein van Zevenaar naar Keulen, juist voor het station Norf gederailleerd. Geen der passagiers en niemaud van het personeel is gedood; slechts enkelen zijn gewond, maar alle passagiers hebben in meerdere of mindere mate geleden van de ge weldige schokken. De locomotief is geheel verbrijzeld, evenzoo vijf goederenwagens, terwijl alle overige wagens beschadigd zijn. Het ongeluk is ontstaan door het verkeerd plaatsen van een excentriek. De wisselwachter is terstond in hechtenis genomen. Als curiositeit betrekkelijk de zaak der verkiezingen kan worden medegedeeld, dat men op het Bildt in Friesland eene ver- eeuiging heeft, bestaande uit drie leden, genaamd: „Eendragt maakt magt" en voor welk gezelschap een vierde de kosten betaalt. Volgens de jongste berigten uit Suriname, loopende tot 19 Sept., was door twee leden der koloniale staten aldaar, de heeren Bosch Reitz en Carstairs, in die vergadering een voorstel gedaan, strekkende om, door tusschenkomst der staten, de ondersteuning in te roepen van het moederland ter bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders. In het Leidsch Dagblad leest men„De hoofdzaak bij de verkiezingen moet niet zijn om dit ministerie te ondersteunen of dit ministerie te doen vallen, maar om ware, voorzigtige, onpar tijdige volksvertegenwoordigers te kiezen, met geen ander doel bezield dan om de regering te ondersteunen in het goede, dat zij voordraagt; maar ook vrijmoedig en zelfstandig, zonder neven bedoelingen, zich tegen het verkeerde te verzetten." Het orgaan der Christelijk Afgesch. Gereformeerde Kerk „de Bazuin(No. 42), tot circa 100,000 Afgescheidenen in den lande sprekende, laat zich aldus over de a. s. verkiezingen uit: „Ontzachelijk groot is de verantwoording van hen, die thans op treden om anderen voor te lichten. In dit gevoel smeeken wij God om genade en wijsheid voor ons volk, scharen ons van gauscher harte aan de zijde des konings en geven nogmaals den dringenden raad, dat bij de a. s. verkiezingen niemaud gekozen worde, die met dc motie van den heer Keuchenius ingestemd heeft en daarvan niet terugkomt. Kiest mannen, die al bezitten zij geen schitte rende talenten, tooncn God te vreczen en den koning te eeren." Het te Brussel uitkomende dagblad, „le Nord" is overtuigd, dat de meerderheid der Tweede Kamer in Nederland de grenzen harer bevoegdheid heeft overschreden, zoodat do koning wel tot de ontbinding moest overgaan. Het blad spoort de Nederlanders aan tot eendragtige zamenwerking, ten einde den „geschokten troon van Oranje" te schragen. Het wenscht zeer, dat Nederland de tegen woordige crisis te boven zal komen en de vorst die dat land bestuurt zijne pijnlijke taak gemakkelijk zal worden gemaakt. Het acht zich verpligt, het land te waarschuwen tegen inwendige ver deeldheid, cn doet opmerken, dat vooral thans binnenlandsche twee spalt hoogst noodlottig zon kunnen zijn voor kleine staten. Polen is niet het eenige land, hetwelk daarvan het bewijs oplevert. De Nederlanders mogen niet vergeteu, wat hun lot is geweest omstreeks het einde van dc achttiende eeuw. Uit Munchen wordt berigt, dat de beroemde dr. von Siebold, kolonel bij den generalen staf in Nederland, den 18 dezer aan zenuwkoortsen overleden is. De grijze geleerde, die zich bij voort during sterk inspande, bezweek na eene krankte van slechts weinige dagen. Hij was te Wiirzburg geboren en bereikte den ouderdom van 71 jaren. Zijne werken over Japan hebben hem eene wereld vermaardheid geschonken, zooals maar aan weinigen ten deel valt. Tal van hoogst belangrijke manuscripten en een zeldzaam rijke bibliotheek laat hij achter, doch bovenal een naam, die niet ligt in zijn vaderland, evenmin als in zijn tweede vaderland, zal worde vergeten. Men leest in de Köln. Zeit.: „Mej. Tinne, die zelve haar Ncderlandsche jagt Unny bestuurt, bezocht voor cenigc dagen Mahon, waar hare verschijning opzien baarde. De beroemde reizigster door Afrika is zeer eenvoudig gekleed, doch heeft een gevolg vau vier personen bij zich, die in rijke Afrikaansche klcederdragt gedoscht zijn. Zij is 26 jaar oud, bezit vele talenten, spreekt Franscli, Engelsch en Arabisch als hare moedertaal. In de gesprekken welke men met haar voert legt zij veel geest aan den dag." De boekverzameling van wijlen de Zweedsche schrijfsters Frederika Bremer zal eerstdaags openbaar verkocht worden ten voor - deele der schamele armen aldaar. In dc meeste dier boeken heeft Frederika Bremer zelve haren naam geschreven, en velen zijn voor zien van inschriften van vreemde schrijvers. Volgens een statistieke opgave hebben in den loop der eerste zes maanden van dit jaar 5453 zeeschepen, waaronder 506 stoom- booten, 6138 zeerampen ondervonden, 67 schepen werden vermist; 186 werden verlaten; 974 botsingen hadden plaats, waarbij 659^ gevallen voorkwamen van zware schade; 92 schepen zonken dien tengevolge, doch bovendien zonken 259 schepen door andere oorzaken van welk gezamenlijk aantal 28 schepen weder boven water werden gebragt: 1676 schepen stranden, waarvan er 893 werden afgebragt; 31 schepen werden genomen, waaronder 10 door zeeroovers; 83 werden door brand vernield. Bij al deze ongelukken, die op de verschillende zeeën van den aardbol plaats grepen, verloren, zoo ver men weet, ruim 1400 menschen het leven. Voor het handschrift van een nieuwe roman van Victor Hugo, die, wanneer het werk voltooid zal wezen, 10 deelen zal beslaan, is niet minder dan een half millioen francs geboden. Een koopman, eerlijk als Morel in de Monte-Christo, maar door ongelukkige omstandigheden geruïneerd, had aanzegging ge kregen, dat zijne bezittingen zouden worden in beslag genomen. Er was hem nog een uitstel van zes uren verleend cn dc koopman, waagde eene laatste poging bij een vorstelijk persoon, wien hij vroeger wel eens diensten had bewezen. Hij vroeg 200,000 francs. Er komt geen antwoord. Vijf uren verloopen cn de koopman, met een geladen pistool naast zich, ziet geen hulp opdagen. Daar slaat het zesde uur! Hij hoort gerucht in den gang; het is de stem van den deurwaarder. Het pistool deed zijn dienst. Te vroeg! Dc vorst had het geld aan den deurwaarder gezonden, die het zelf den koopman wilde komen zeggen dat hij gered was! De toestand in Oostenrijk is niet vrij van spanning. Er heerscht groote ontevredenheid, terwijl de houding der regering meer bijdraagt om de gisting le vermeerderen dan om die te verminderen. De Oos- tenrijksche Duitschers schijnen den wensch te koesteren, om liever bij Pruissen of Beijeren te worden ingelijfd, dan langer tot deu kwalijk bestuurden keizersstaat te behooren. In Hongarije is het tegenwoordig nog al rustig. De leiders van het volk geven niet onduidelijk te kennen dat zij afwachten het bijeenkomen van den rijksdag, wanneer men wenscht te vernemen of de regering genegen is om den Hongaren een afzonderlijk parlementair gouvernement te geven. Te midden van dit alles openbaart zich gedurig meer de strijd tusschcn de verschillende nationaliteiten. Voor eenige dagen werd in Mexico plegtig gevierd de 45ste verjaardag van 's lands onafhankelijkheid, bij de herinnering dat dit land den 19 Sept. 1821 door Spanje werd vrij verklaard. Keizer Maximiliaan hield te dier gelegenheid eene redevoering, waarin hij verklaarde, dat hij standvastig op zijn post zal blijven en dat het een echt Habsburger, in tijden van rampspoed, nooit aan veerkracht ontbreekt. Deze verklaring laat niet onduidelijk doorschemeren, dat de toestand des kcizerrijks zeer ongunstig is. Ten blijke, dat men zich thans ook in het buitenland druk met de aangelegenheden van Nederland bezig houdt hebben wij nu en dan een en ander uit buitenlandsche nieuwsbladen medegedeeld, dat ontleend was aan beschouwingen over Limburg en Luxemburg en hunne verhouding tot den Duitschen en Noord-Duitschen Bond. Thans is de aandacht in het buitenland ook in groote mate gevestigd op het conflict, dat tusschen de regering en dc vertegen woordiging is ontstaan. De Nord-Deutsche Zeitung behelst een artikel over de proclamatie van den koning der Nederlanden, dien zij aanspoort tot volharden bij de spreuk vau zijn geslacht. „Konings gezinder dan die koning zelf (zegt de Köbmche Zeiltuig), klaagt het orgaan van graaf von Bismarck over onbetamelijke aanvallen, welke door het Nederlandsch parlement op het prerogatief der kroon daar te lande zijn gedaan. Omtrent den stand van Nederlands ontwikkeling maakt het blad bij die gelegenheid de volgende opmerking„Holland is nog niet zoover gekomen, dat het door zijne eigene krachten, dat is, zonder kolonaliale batige sloten bestaan kan. Zijne industrie heeft nog op verre na niet zoodanige vlugt genomen, dat zij de concurrentie met het buitenland kan doorstaanzijn handel staat of valt met sommige beperkende en tot het monopolie-stelsel behoorende bepalingen in de Nederlandschc koloniën, bepalingen, die eerlang zullen moeten zwichten voor den geest der handclsbeginselen van den tegenwoordigen tijd." De feestelijkheden, waarmede de buitenlandsche scherpschutters in Belgie zijn ontvangen, zijn jl. Zaturdag besloten met een gastmaal, hun door den koning te Brussel gegeven. Z. M. heeft heu, benevens vele hooggeplaatste personen van het land cn vau het corps diplomatiquc, te zamen omstreeks veertien honderd in getal, aan een dejeuner rondom zich vcreenigd en in de daarbij gehouden toe spraken warme toegenegenheid betuigd voor dc souvereincn en de volken van Frankrijk, Eugelaud en de Nederlanden, de natiën die door bezendingen scherpschutters bij de nationale feesten tc Brussel vertegenwoordigd waren. Bepaaldelijk gaf Z. M. de verzekering dat de betrekking tusschen zijn gouvernement en het Franschc van uit stekend goeden aard was. Dienzelfden dag heeft de uitreiking der talrijke prijzen, bij den internationalen schietwedstrijd behaald, plaats gehad. De hoogste prijs, door den koning uitgeloofd en bestaande in een kunstvoorwerp ter waarde van 1000 frs., benevens het door een voornamen Belgischen photograaf vervaardigde portret van den winner, is tc beurt gevallen aan den heer Alfred Cortis. ï)e begrafenis van den heer de Thouvenel heeft den 22 dezer op den middag te Parijs met veel plegtigheid plaats gehad. De lijkkoets was met zes paarden bespannen. Slippendragers waren de ministers Rouher en de Moustier, de vice-president van den Senaat de Royer, en graaf Walewski, de voorzitter van het Wetgevend Ligchaam. De keizer werd door een zijner adjudanten, den generaal Trossard, de overige leden van het keizerlijk huis werden door kamerheeren bij de plegtigheid vertegenwoordigd. Het lijk is slechts bijgezet en zal later naar het familiegraf der Thouvenels te Metz worden vervoerd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2