BUITENLAND. hulp toegebragt door den juist in de nabijheid zijnden geneesheer Ansingh van Dwingeloo. Men vreest echter het ergste door de gevaarlijke verwonding en zware bijkomende koortsen. lieden bieden wij, zegt het Utrechtsch Dagbladonzen lezers de volgende even kernachtige als echt vaderlandsche dichtregelen aan ze zijn uit de pen gevloeid van een onzer meest gevierde dichters, die den dank der Datie zal erlangen voor zijne ontboezeming. "Wij betreuren het, dat wij ze niet eerder ontvingen, om ook door deze krachtige woorden den kiezers den waren weg aan te wijzen. Moge 's dichters wensch ten volle vervuld worden door den uitslag der stemming op heden. Blijf een, blijf céu, mijn Vaderland! Blijf één cn ongesclioudeu Geen staatspartij, geen godsdiensttwist Versclicurc, door geweld of list, Wat God heeft saam verbonden. Blijf één, blijf één, mijn Vaderland! Laat niets die kracht u rooven! Schraag als een eeuig man den troon, En meng geen wanklank in den toon Van 't oud «Oranje boven 1" Blijf één, blijf één, mijn Vaderland! Laat niets die vreugd verbitt'ren! Blijf' klein, maar 't roemrijkst Volk der nard Door orde cn rust dc vrijheid waard, Die uw gelaat doet schitt'reu. Blijf één, blijf écn, mijn Vaderland 1 Laat nooit die deugd verdun wen Wroet iu geen eigen ingewand; 27 Oct. Eu, Leeuw van Neerland! toon geen tand 1866. Dan tegen Vreemde klauwen. De liefhebberij voor buitensporige toiletteu is te Parijs zoo groot, dat zij tot de zonderlingste ideeën leidt. De „zuudnadel" mode is nu aan de orde van den dag cn de robes, paletots en andere kleedingstukken der Parisiennes zijn van boven tot onder met zundnadels-geweren opgestikt. Er is een punt in de Oostzee, waar noch ebbe noch vloed wordt waargenomen. Om dit punt bewegen zich de verschillende stroomen die door de getijden worden veroorzaakt, zoodat de hoogte van het water daar nagenoeg stationnair is. In Saksen zijn de koning en de koningin, na maandenlange afwezigheid uit hunne staten, wedergekeerd. Zij zijn door de bevol king met blijken van vreugde en ingenomenheid ontvangen. Men meldt omtrent het verblijf dezer vorstelijke personen te Schönbrunn in Oostenrijk, dat zij daar niet verre van de woning des ex-konings van Hannover hun intrek hebben genomen. Beide vorsten, - de blinde koning George en de grijze Johan, - wandelden daar meer malen arm aan arm in de schoone dreven van hunne woonplaats, sprekende over eigene lotgevallen en de zaak van het Duitsche vaderland. De Kamer van Vertegenwoordigers in Italië zal door de aan hechting van Venetië met 50 nieuwe leden worden versterkt. Velen hadden gedacht, dat de regering zou besluiten, om een geheel nieuwe Kamer bijeen te roepen, doch zij hebben zich daarin bedro gen gezien. De geestdrift voor het nieuwe vaderland is in Venetië zeer algemeen. Van verschillende kanten wordt verzekerd, dat de gezondheids toestand van keizer Napoleon, in de laatst verloopen dagen eenigzins verbeterd, nu weder meer te wensc-ben overlaat. Naar men verzekert zal de Fransche regering een soort van Israëlitisch consistorie of concilie bijeengeroepen, een nieuw sanhedrin van rabbijnen, gelijk aan dat hetwelk oiuler Napoleon I vergaderd is geweest. Voornamelijk zal dat consistorie hebben te beraadslagen over den burgerlijken toestand der Israëlieten in Algerie, die ver ouderd moet worden bij de invoering der voor dit gewest ontworpen hervormingen. Men weet dat in Algerie het den Israëlieten nog vrij staat meer dan céne vrouw te hebben, en dat hunne kinderen van het vrouwelijk geslacht krachtens cene oude overlevering het erfregt niet bezitten; met één woord, zij staan nog buiten den code civil. Hieraan wilde men een einde maken, ten einde het mogelijk worde aan de Israëlitische hoofden van gezinnen al de regten van Fransche burgers toe te kennen, waardoor het cijfer dier burgers in Algerie met 40,000 zou vermeerderd worden. Op voordragt van den Franschen minister van oorlog is eene commissie benoemd ten einde de vraag te onderzoeken, of het niet doelmatig is de militaire organisatie te wijzigen. De commissie, waarvan de keizer zich het voorzitterschap heeft voorbehouden, zal de middelen moeten nasporen om de nationale krachten zoodanig te organiseren, dat de verdediging van het grondgebied en dc hand having van Frankrijks politieken invloed behoorlijk verzekerd zijn. De commissie bestaat uit zes ministers en maarschalken en verscheidene generaals. De heer Aubrée, van de Fransche academie, heeft aan dat geleerde genootschap een meteoorsteen getoond, de grootste van de 200 stuks, die op den 14 Maart 1864 te Orgueil gevallen zijn. Deze steen is ongeveer een kubiek palm groot en zal in het museum bewaard blijven. Nu men een steen van die grootte bezit, zullen er eenigc kleinere worden opgeofferd, tot het doen van chemische onderzoekingen. De thans verkregen luchtstccn levert het zeldzaam verschijnsel op, van organische, clat is bewerktuigde stoffen te be vatten, en is dus, voor de wetenschap meer dan gewoon merkwaardig. Tot lieden ziju er, zoover men weet, slechts drie meteoorsteenen gevonden, waarin organische bcstanddeelen ziju aan te toonen. De wijziging van het kaliber der kanonnen voor gepantserde schepen heeft, vooral na dcu zeeslag bij Lissa, de aandacht der betrokken departementen zeer opgewekt. Op het gepantserd escader onder admiraal la ltoncicre Ie Noury zijn te Biarritz den 27 Sept. in tegenwoordigheid des keizers proeven genomen, welke gedurende vier weken in open zee ziju voortgezet, De uitkomsten waren zéé bevredigend, dat slechts een kanon van 24 duim en een projectiel van 150 pond (tegen 15 tot hiertoe) voor de gansche gepantserde vloot is aangenomen. De uitkomsten voldeden tc mecv naardien dc draagwijdte van dit geschut het even zware Engelsche verre overtreft. „Amerika (zegt le Mondevan den brand te Quebec gewagende) blijft zoo min als Europa voor rampen behoed. Indien het telegram uit New-York zich aau geeue overdrijving of onnaauwkeurigheid schuldig maakt, zouden er 2500 huizen te Quebec in de asch zijn gelegd, eD 1SOOO inwoners, alzoo meer dan één derde der bevolking, die ongeveer 50,000 zielen telt, van huisvesting beroofd zijn. Men spreekt tevens van een geduckten brand, die eene andere stad van Canada, namelijk het aan het noordelijke gedeelte van de St. Laurens-rivier gelegen Ottawa zou geteisterd hebben." Het berigt van den dood van den taikoen van Japan wordt tegengesproken door de Parijsche Patrie. In den nacht van "Vrijdag en Zaturdag jl. heeft een luitenant der Zouaven in een der straten van Parijs, onder een gaslantaarn, zekeren baron Lequin in een tweegevecht gedood. Ofschoon de gedoode een papier bij zich had, waarop stond, dat hij ziehzelven om het leven had gebragt, zal dc luitenant toch in regten vervolgd worden. Onder het toezigt van den heer Le Laurain, den voormaligen directeur vau een der modelhoeven van keizer Napoleon III, wor den sedert eenigen tijd in de vlakte van Cbalons en in den omtrek daarvan opgravingen gedaan, die reeds tot het ontdekken van niet minder dan 1500 Gallische en Gallisch-Bomeinsehe grafsteden hebben geleid. De eersten worden in den regel op terpen cn langs de beddingen van beken of stroomen, de anderen meestal verspreid over de vlakte aangetroffen. Zoowel in de graven als daar buiten zijn een aantal wapenen, sieraden en andere voorwerpen gevonden, die naar liet kleine oudheidkundige museum zijn overgebragt, dat in de zoogenaamde „kamp van Attilla" is opgerigt, hetwelk zich op eenigen afstand van het keizerlijk hoofdkwartier te Chalons bevindt. In de kapel van het bij Chateauroux gelegen kasteel Touvens, toebchoorende aan het Fransche scnaatslid Thayer, heeft den 24 Oct. eene plegtigheid plaats gehad, die de aandacht in liet departement de 1'Indre zeer tot zich heeft getrokken. Mevrouw Thayer, dochter van den generaal Bcrtrand, een der vrijwillige dcelgenootcn van de ballingschap van Napoleon I op St. Helena, heeft namelijk het denkbeeld opgevat om de diamanten, welke hare moeder in der tijd van den keizer ten gesehenko had ontvangen, tot een godsdienstig einde te bestemmen: zij heeft daarvan eene prachtige kroon voor het beeld der Moedermaagd in genoemde kapel doen vervaardigen, en dit kostbaar kleinood is, na te Home door Pius IX gewijd te zijn, op genoemden dag door den bisschop vau Bourges, bijgestaan door een schaar van vier honderd geestelijken, op liet hoofd van het beeld geplaatst. Te Lyofi heeft men liet middel gevonden, om photog'raphiën op katoen, wol, zijde en andere geweven stoffen ,te brengen, hetwelk zoo spoedig gaat en zoo weinig kosten veroorzaakt, dat men het ondergoed, hemden en andere kleedingstukken, in plaats van het op de gewone wijze te merken, door middel van de pbotographie van de naamletters des eigenaars voorziet. Bij menigen uitzet van aan zienlijke bruiden, ook bij uitrustingen naar Indië, is dit reeds geschied. De photographische teekens gaan door het wasschen niet verloren. "Van wege het departement van oorlog in Engeland is een concours uitgeschreven, hetwelk zich ook tot het vasteland en Amerika zal uitstrekken, voor de aanwijzing van het beste vuur wapen voor het leger. Behalve de daartoe bestemde premie, zal de uitvinder die liet best gekeurde wapen zal hebben aangewezen, voordeeliger overeenkomsten voor de levering der wapenen kunnen bedingen. De officieele aanschrijving is van den 22 Oct. gedagteekend. Koningin "Victoria zal na eene vijfjarige rouw, sedert den dood van prins Albert, weder aan liet gezellig leven gaan deel nemen en als vroeger zullen de feesten aan het hof dezen winter plaats hebben. - Uit Londen verneemt men, dat de heer Snider, de uitvinder van het geweer, dat bij de kulas geladen wordt, die Donderdag aldaar overleden is, doodarm was. De heer Snider had 2000 p. st. gevraagd als belooning voor zijne, uitvinding waaraan hij S jaren had gearbeid. Het departement van oorlog gaf hem slechts 1000 p. st. die echter onmidddellijk door zijne scluildeischers in beslag werden genomen. Wel is waar ontving hij 15000 p. st. voor liet brevet, maar Snider had reeds bij voorraad het grootste gedeelte zijner regten verkocht om niet van honger te sterven terwijl hij arbeidde. Bij een zijner proeven had de ongelukkige Snider iets meer kruid gebruikt dau liet gouvernement hem had toegestaan. Daardoor werd hij veroor deeld tot betaling van c€ 1.2/2, maar daar hij die som niet had, werd hij door de regtbank vervolgd. Snider was een der slagtoffers van de Engelsche bureaucratie. Inderdaad, liever 50 uitvinders, 50 mannen van génie laten sterven, dan aan de officieele etiquette in de minste kleinigheid te kort te doen. De gezondheid van graaf von Bismarck wordt dagelijks beter hij zal welhaast zijn arbeid hervatten. Door den photograaf Stiehm, te Berlijn, zijn 70 afbeeldingen vervaardigd van plaatsen of terreinen, die in den jongsten oorlog vermaardheid hebben bekomen. De vervaardiger heeft zorg gedrageu, zich in lijds naar het tooneel des oorlogs te begeven, zoodat de door hem genomen gezigten vau slagvelden, enz. zich gunstig onder scheiden door hunne actualiteit. Om afdrukken te bekomen moet men zich regtstrceks, zonder tusschenkomst van den boekhandel, tot den heer Stiehm wenden. Men verneemt uit Frankfort, dat in dc Katholieke kerken dier stad eene feestelijke dankdag gevierd is, bij welke gelegenheid een herderlijke brief des bisschops van (Pruissisch) Limburg is voorgelezen, waarin de volgende zinsneden voorkomen: „De zaken behooren uit een godsdienstig, niet uit een staatkundig oogpunt beschouwd te worden, en duarom is liet pligt, in eerbied, gehoor zaamheid, trouw en liefde, onderdanig te zijn aan de nieuwe regering." De bissschop roemt zeer de bijzondere „geloofssterktc des konings, die de kroon niet heeft genomen van de heersehende partij, maar van het altaar des Hecren." „Hoe groot er het aantal dergenen is (gaat de prelaat voort) die in den nieuwcren tijd al het goddelijke en positive hebben omvergestootcn, natuurlijke en eeuwige regten niet achten, naar willekeur nieuwe regtsbegrippcu

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2