l" men anders door Pruissen zou zijn uitgesloten. Hessen heeft daarbij zoo groot belang, omdat de handel in wijn te veel zou lijden, terwijl Pruissen slechts weinig daarbij zou lijden voor den afzet zijner fabriekwaren, die ook elders wel hunnen weg zonden vinden. De Pruissische regering schijnt zich te willen beijveren, om hare overheerschïug der veroverde landen vooral ook ten nutte te doen strekken van de landzalen, In het Nassausche heeft zij den gemeentebesturen aangeschreven om zeer omzigtig te werk te gaan met het verleenen van vrijheid tot het houden van brandewijn kroegen. Slechts één herberg op de 300 zielen wordt voor lande lijke gemeenten toegestaan. Er ontbreekt nog aan deze overigens voortreffelijke bepaling, dat er ook toe2igt zal worden gehouden op de qualiteit der verkochte dranken en op het tappen van sterke dranken in kraampjes op de markten, zeer tegen het belang van den kleinhandel. Te Frankfort aan de Main heeft de Pruissische regering een naauwkeurige inspectie op dc maten en gewigten in de winkels verordend. Naar het schijnt heeft men in die vrije stad al te veel vrijheid in het gebrrik der maten oogluikend toegestaan. Eene andere goede verordening is die op de verbetering van de telegra- phische dienst, waarbij een 40lal nieuwe ambtenaren zal worden aangesteld. In de jongste openbare vergadering van het genootschap ter bevordering der kunstmatige vischtcelt in Frankrijk, voerde o. a. een lid der Academie het woord en zeide: „De wijze roeping der natuur, die niets vergeet en zich tot alles uitstrekt, gaf het pas geboren vischje een vlies met levensmiddelen voor 40 dagen mede. Met dien tijd is die voorraad opgeteerd, die het van de zorg om in zijn onderhoud te voorzien aanvankelijk onthief. Met deze periode dan nu ook vangt voor het vischje zijn intrede in het werkelijk leven aannu eerst is hij waarlijk vïsch en moet zich als andere schepselen zijn dagelijksch voedsel in het zweet zijns aanzijns verschaffen. De heeren Guizot en de hertog de Broglie in Frankrijk, hebben uit naam eener christelijke maatschappij, een brief geschreven aan den keizer van Brazilië, hem in naam der godsdienst en der beschaving verzoekende de twee millioen slaven in zijn Kijk te emanciperen. In antwoord op dien brief is door den keizer te kennen gegeven, dat hij zich ernstig met deze zaak bezig houdt en dat het zijn vurigst verlangen is tot de afschaffing der slavernij te geraken. De Fransche stoomboot Pereire is in negen dagen van Havre naar New-York gestoomd. Naar men zegt, is dit de snelste reis, welke ooit van Europa naar Amerika is gedaan. Yolgens de door de Engelsche regering ontvangen opgaven, zijn in de week, eindigende met 10 dezer, 5 runderen door den veetyphus aangetast, dat is 3 meer dan in de daaraan vooraf gegane week. De Times heeft onlangs in ecu hoofdartikel betoogd, dat dc kleinere Staten van Europa niets te vreezen hebben; dat keizer Napoleon niet de minste plannen tegen België koestert, én dat er ook volstrekt geen grond voorhanden is om het bestaan te vermoeden van eene tusschen Pruissen en Frankrijk tot stand gekomen over eenkomst tot verdeeling der Nederlanden. „Zelfs in het bewustzijn van hare onbeperkte kracht (zeidc de Times), zou toch nimmer de eene of andere mogendheid de openbare meening zulk een slag in het aangezigt durven geven." Naar aanleiding van dat artikel van de Times, wijst de Globe op hetgeen, slechts weinige maanden geleden, door keizer Napoleon gezegd is omtrent de neiging van kleine Staten om zich tot één groot geheel te vereenigen. Het laatstgenoemde blad verklaart, op dit oogeublik geen vertrouwen te kuunen stellen in de openbare meening, tenzij deze zich voordoet in den vorm van talrijke regimenten, met het naaldgeweer gewapend. Den 15 dezer is het op Watcrloo-place te Londen opgerigte standbeeld van sir John Frankliu onthuld. Franklin wordt daar voorgesteld op het oogeublik, dat hij aau zijue togtgenooteu bekend maakte, dat de noord-westelijke doortogt gevonden was. Op het voetstuk is de begrafenis van Franklin afgebeeldkapitein Crozier. die de lijkdienst leest, is omringd door de officieren en de man schappen van de beide schepen Erebus en Tenor. Te Londen is het gerucht verspreid, dat keizer Napoleon reeds eenige dagen geleden overleden is, en dat een bekend persoon, die zeer veel op hem gelijkt, bij de onlangs gehouden wapenschou wing zijn rol heeft vervuld. De Morninff A deer (her voegt hierbij nog een ander, even zonderling berigt, dit namelijk, dat bij de eerste ernstige verschijnselen van 's keizers ongesteldheid door de hoofdpersonen van het hof was besloten, zijnen dood, indien die volgde, geheim te houden, totdat de noodige maatregelen genomen waren, om elke volksbeweging te Parijs te beletten. Met andere woorden: er zou besloten zijn, ingeval de keizer overleed, onmiddelijk in de hoofdstad eene aanzienlijke legerraagt bijeen te trekken, ten einde zonder uitstel alle leiders der oppositie, hetzij ltepublikeinen of Orlcanisten, in hechtenis te nomen, een schrikbewind iu te stellen, zoo als in Dec 1S51 bestond, en eerst dan het feit bekend te maken, dat de keizer niet meer tot de levenden behoorde. De kruislogten welke een Britsch eskader van 9 pantserschepen in de laatste weken, onder zeer onstuimig weder, in het Kanaal heeft gedaan, hebben volgens het oordeel van Engelsche deskundigen dc zekerheid opgeleverd, dat. die inet zware pantsers belaste vaar tuigen even goed zee bouwen als de oude linie-schepen, en dat er onder zijn, die in snelheid het ligtste en vlugste fregat evenaren. Het berigt uit Londen, dat de prins van Wallis van het paard gestort en overleden zou zijn, is later gebleken valsch te zijn. De Londensche theemakelaars hebben de Chineesche klipper- vloot tot eeu belangwekkender! wedstrijd uitgelokt; negen schepen raden aanvankelijk toe, doch eigenlijk dongen er slechts vijl' mede tnaar de uitgeloofde premie van ongeveer 6000, voor liet schip dat de 16000 Engelsche zeemijlen huigen weg, tusschen Foe-tsjoefoe en Londen in den kortsteu tijd volbragt. Dc deelneming aan de beurs was zeer levendig, en geen wonder! in 't vorig jaar verlieten de Fier;/ Cross en de Serica dc pasgenoemde Chineesche haven gelijktijdig op den 2S Mei en kwamen beide na een reis van 106 dagen op de hoogte van het eiland Wight op den 10 September; bet eerste schip won het toevallig van de Serica omdat het een sleepboot vond, die het vaartuig één getijde vroeger de Teems op sleepte. Dergelijke wedstrijden winnen aan belangrijkheid wanneer men nagaat dat niet alleen het snelzeilen de zaak beslist, maar dat de kennis en ervaring van den gezagvoerder een overwigt in de schaal legt; van het schijnbaar geringste voordeel moet zorgvuldig worden partij getrokken. Dit jaar won de Taepinrj den prijs en onderstaanden tafel verschaft een duidelijk overzigt van den ernst waarmede werd gekampt. Naam Java Dc Kaap Deu Op de Aan van het Titge- (Anjer) JfC.H. Evenaar hoogte komst Kapitein. zcïld. ge Ge ge van Kaap te passeerd passeerd. kruist. Lizard. Londen. Ada. Jones. G Juni. - Ariel. Kearv. 30 Mei. 20 Juni 16 Juli. 5 Aug. 5 Sept. G Sept. Ulaek 1'riiicc. Inglis. 3 Juui. 2'J Chinaman, Downic. 5 Ficrv Cross. Robinsou. 29 Mei. IS 15 4 7 I-hing Spur. Qvrie. 8 Juni. - - - Scrica. linies. 30 Mei. 22 °2 - 0 Taepiug. Taitsinir. M' Kinnon. 30 20 - 5 0 Xutsficld. 31 22 12 - 9 De Londeusche Mor ui»ff Herald, den val van het Mexikaansche keizerrijk als zeker beschouwende en betreurende, meent dat Mexico voor volslagen regeringloosheid en ondergang nu niet anders meer kan worden behoed, dan door het verlies van een deel zijner onaf hankelijkheid, en hij noodigt de Verecnigde Staten uit Mexico onder hunne bescherming te nemen. Maar het zou, voegt dat blad daarbij, eene werkelijke bescherming dienen te zijn, eene voogdij die den pupil vooral tegen zich zeiven en tegen zijne eigene dwaasheden beschermde. Eene koninklijke advertentie onder de doodberigten is iets zeldzaams, hetgeen nogthans als volgt in de Times te lezen was: „Doodberigten. Op 22 Sopt. overleed Z, M. koning Willem Pepple, vau Bonny, westkust van Afrika, iu zijn 50ste jaar. De heer von Bismark blijft nog steeds lijdend. Het is zeer twijfelachtig of hij dezen winter zijne werkzaamheden nog wel zal kunnen hervatten. Zijne geneesheeren raden hem rast aan, bovenal rust. Eigeulijk ziek is hij niet, maar zijn zenuwgestel is overspannen en zoodra hij een uur of een paar uren werkt, lijdt hij allerverschrikkelijkst. Te Frankfort heeft het den IS dezer zwaar gesneeuwd. Onder de voorverpen, die de Oostenrijksche regering voorne mens is naar de Parijsche wereldtentoonstelling te zeuden, behoort een model van het gepantserd fregat ErzJierzoff Max, dat in den zeeslag bij Lizza, met een enkelen stoot zijner speer, de Réd'Italia in den grond boorde. Dit model is op ééu-veertigste van de wer kelijke grootte vervaardigd. Aan de Triester Zeitung wordt uit Athene geschreven- „De vrouwen van Candia geven haren mannen in dapperheid en moed niets toe. Een voorbeeld. Voor eenige dagen bemerkten de Turken op een heuvel eene kudde van 50 ossen, die daar weidden. Zij maakten onmiddelijk jagt op de dieren, maar de ossendrijvers vielen op de soldaten aan met steenen en redden daardoor hun eigendom. Zes of zeven hunner bleven echter als lijken in het strijdperk achter. Bij het onderzoek der lijken werd bevonden dat het allen vrouwen waren, die terwijl hare mannen het zwaard hadden aangegord, hunne taak huddeu overgenomen. Mgr. Barberi, de bisschop van Nicastao in Calabrië, het Te Deum lot viering van Venetic's bevrijding bijgewoond hebbende,' ontving deswege eeue schiftclijke dankbetuiging van den gouverneur der provincie; hierop antwoordde hij in eeu schrijven vau den 6 dezer: „Iu de overtuigiug, dat er geen strijd tusschen de godsdienst en de vrijheid is, maar dat de vrijheid luister aan de godsdienst, en de godsdienst nuttigheid aan de vrijheid ontleent, heb ik altijd hooge ingenomeuheid voor de vrije instellingen en voor de weder- opbouwing van Italië's eenheid en onafhankelijkheid gevoeld en betoond. Werd er bier te lande iets tegen de godsdienst gedaan, ik heb het altijd aau de personen, niet aan dc instellingen geweten, en onder dc gewone gevolgen vau de groote omkeeriiigen der burger-maatschappij geteld. Ik vertrouw dan ook, dat met der tijd in ons Italië de herderstaf en het zwaard zich zullen verstaan, en dat er een dag zal komen waarop Italië, deu kus des vredes aan de godsdienst ouzer vaderen gevend, blocijen en roemrijk zijn zal." Dit schrijven wordt door dc Italiaansche dagbladen medegedeeld onder warme bijvalsbetuigingen. Uit New-York wordt dd. 9 dezer het volgende gemeld: De openbare schuld der Vereenigde Staten bedroeg op den lstcn dezer 26S1 millioen, en er bevond zich iu de staatskas een bedrag 130 millioen dollars. De verkiezingen zijn rustig afgeloopeu. De generaal Sherman zal in Mexico blijven tot dat het bewind vau Juarez behoorlijk gevestigd is. De consul der Vereeuigde Staten te Ycra-Cruz heeft aan den heer Seward gemeld dat keizer Maximiliaan de stad Mexico den 22sten Oetobcr verlaten had, Uit Noord-Amcriku is berigt ontvangen dat keizer Maximiliaan van Mexico, zijn troon en hoofdstad verlaten en den maarschalk Bazaine het regentschap opgedragen heeft. Dit berigt, schoon lang verwacht, vereischt nog nadere bevestiging. Toen dc burgeroorlog in de Verecnigde Staten door de af schaffing vau dc instelling der slavernij een verdrukten en verlaagden menseheustam eensklaps tot vrije meuschen maakte, vormde zich daar te lande eene maatschappij met het doel om dc negers door onderwijs en opvoeding rijp voor het werkelijk genot der vrijheid te maken en voor hare gevaren te behoeden. liet bestuur van die vereeniging, de Freedmeus Union, heeft den 24sten October jl. te New-York zijne jaarlijksche vergadering gehouden. Volgens een aldaar uitgebragt rapport was er in het afgeloopeu jaar onderwijs aan vijftig duizend neger-kinderen gegeven, inaar waren er acht honderd duizend neger-kinderen die ouderwijs behoefden. Mevrouw Kistori bevindt zich sedert kort te New-York, waar zij een ongemeenen opgang maakt. Eene eeuvoudige voordragt vau de rol van Maria Stuart door de gevierde tragédienne in eene den 20 Oct. gehouden matinee, heeft nagenoeg 8500 opgebragt. Meer dan 1200 dames woonden deze bijeenkomst bij, waarvan de entree op 2 dollars gesteld was.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 3