NELOERSCK 1IEIIWËQIEFER COURANT. J\& 97. DONDERDAG 29 NOVEMBER. 1866. EN VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. /ff/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. n franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars en Post directeuren. Advektentiên worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 our, en bij den Heer T. Ï100Y Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denüelder, tot 11 ure. Dc prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedcren regel meer ƒ0.15. Zegelregt, voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NI EU WE DIEP, 28 November. Wij herinneren belangstellenden aan de op a. s. Vrijdag, den 30 dezer, te honden herstemming, ter benoeming van één lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Er moet eene keuze worden gedaan tusschen de heereiiH. Janzen Ez P. C. van der Meulen en D. Bakker Bz. Op het twaalftal predikanten voor de vervulling eener vacature bij de Hervormde Gemeente te Leeuwarden komen voor de keeren dr. J. A. Laraping, pred. alhier en ds. F. D. J. Moorrees, pred. te Yianen. Op de nominatie voor de vervulling van ecne vacature bij de Evang. Luth. Gemeente te Leeuwarden is geplaatst de heer: ds. J. G. D. Martens, pred. te Vlissingen. Naar wij vernemen, zal bij de B. C. gemeente alhier gedurende negen dagen achtereenvolgens cene missie gehouden worden door paters van de orde van den II. Augustinus. Zaturdag zal zij des avonds ten 6 ure met een plegtig lof worden geopend, terwijl gedurende den tijd der missie iedere» avond predikatie zal plaats hebben. Gisteren wapperde van de vrijmetselaars-loge Willem Frederik Karei alhier de vadcrlandsche driekleur, waarin de initialen W. F. K. Zulks geschiedde ter ecre van het te Amsterdam gevierde feest van het SOjarig grootmeesterschap van prins Frederik der Nederlanden, naar wien deze loge is genoemd. Dezer dagen is alhier gevangen een bijzonder fraaïje vogel, die, blijkens ecne in werken over Natuurlijke Historie voorkomende beschrijving, bekend is onder den naam van pestvogel (Ampelus garrulus). Gewoonlijk schijnt deze vogel veel noordelijker landen te bewonen (Siberië) en slechts zeldzaam ons meer gematigd klimaat te komen bezoeken. In vroeger tijd moet de verschijning van dezen vogel als een voorteeken zijn beschouwd van naderende pestilentie en van daar den naam, dien men hem gegeven heeft. Ook in andere streken van ons vaderland zijn deze vogels geschoten. Zr. Ms. fregat niet stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau, onder bevel van den kapt. ter zee G. P. J. Mossel, is den 23 dezer te Port Malion aangekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft benoemd tot grootkruis der orde van den Neder- landscheu Leeuw Z. II. Ismaïl Pacha, onderkoning van Egypte. Z. M. heeft benoemd den heer mr. A. J. Swart, oud-president van de beide hooge geregtshoven in Nedcrl. Iudië, tot lid van den Baad van State. Z. M. heeft aan ds. J. J. L. ten Kate, te Amsterdam, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door Z. IC. II. den groothertog van Saksen Wcimar Eisenach geschonken. De minister van Biunenl. Zaken, brengt ter kennis, dat de vergunning tot het vervoer van schapen van buiten de lijn van afsluiting naar binnen, opgenomen in de Staatscourant van 5 Oct. jl., No. 235, wordt uitgestrekt tot de schapen van Texel afkomstig, onder voorwaarde dat zij gedekt zijn door een bewijs van dispensatie, afgegeven door den burgemeester, waaruit blijkt dat zij gezond zijn. De minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat het houden van markten van rundvee te Amsterdam en te Haarlem, voor zoo veel betreft melk- en fokvee, op cn na den 28 Nov. e. k. is verboden, zoodat alleen slagtvee op die markten zal mogen worden toegelaten. De nieuwe gouverneur-generaal van Nedcrl.-Indië, de heer Mijer, is den 19 dezer, aan boord der paketboot la Pcluse, toebe- hoorendc aan de Messagerics Impériales, van Marscillc naar Alex- andrië vertrokken. Gedurende de week van 11 tot 17 dezer, zijn in de verscliil- schillende provinciën des Bijks tc zaraen, door cholera aangetast 67 personen, overleden 31. Algemeen totaal sedert liet begin der epidemie: aangetast 31.511, overleden 19,459. In de week van 1117 dezer zijn door de veeziekte aan getast 1595 runderen (509 in Zuidbolland, 968 in Utrecht en 118 in Noordholland); in de week van 410 dezer 1551 runderen, resp. 510, 1003 en 3S. Aan het overzigt van den stand der veeziekte gedurende de week van 11 tot 17 dezer wordt het volgende ontleend betreffende deze provincie: In dit gewest is de ziekte nog al toegenomen, zooals uit de onderstaande cijfers blijkt. Zij brak in de gemeenten Laren, Blaricum en Watergraafsmeer voor het eerst uit (Watergraafsmeer 12 gevallen), en vertoonde zich ook weder te Muiden, waar sedert 14 Julij, en te Sloten, waar sedert 22 Sept. geene gevallen waren voorgekomen. Er zijn in deze provincie van28 Oct.3 Nov. aanget. 51, gest. 10, afgem. 41; van 410 Nov. aanget. 38, gest. 7, afgem. 31; en van 1117 Nov. aanget. 118, gest. 10, afgem. 108. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is jl. Maandag eene gewijzigde begrooting voor het departement van oorlog dienst 1867 ingekomen. De caders der Infanterie zullen vermeerdering onder gaan. Tot opheffing van het 5de regiment Dragonders is besloten. De "Veld—Artillerie wordt met drie compagniën vermeerderd. Bij de Vesting-Artillerie vervallen de depots. De Mineurs cn Sappeurs worden met cene compagnie vermeerderd, en de gewijzigde organisatie strekt ora zich op het spoedigste naar een of ander bedreigd punt te kunnen begeven. Voorgenomen is de opheffing der vestingen Maastricht, Yenlo, Vlissingen, Bergen-op-Zoom en het fort Bath. Een nader voorstel zal worden aangeboden voor verbetering van de werken tot verdediging van Amsterdam, zoowel opzigtens de nadering tot de hoofdstad als door vijandelijke schepen van den kant der Zuiderzeeals betrekkelijk de accessen aan de landzijde. De minister wenscht, dat er steeds zal beschikbaar zijn een mobiel corps van ongeveer 15000 man van alle wapens, met 72 vuurmonden; welk corps na verloop van 14 dagen, tot eene sterkte van omstreeks 35000 man en, na een tijdsbestek van één a twee maanden, met inbegrip der Schutterij, tot 62000 man met 2300 paarden en 108 vuurmonden kan worden gebragt. Boven dit getal zou dan nog in de vestingen 6500 man Vesting-Artillerie en bij de depots der verschillende corpsen 3000 man beschikbaar zijn. Eindelijk zou zich nog ongeveer 30000 man onzer ltustendc Schutterij hierbij kunnen aansluiten. Volgens nadere berigten uit Vlieland, is het aldaar jl. Zaturdag morgen gestrande stoomschip gebleken te zijnMillankete Huil te huis behoorende; 225 balen tarwemeel en 16 balen wol, zijn geborgen. Het volk is gered in de Noordzee, op de hoogte van Texel. Naar men zegt, is uit een dezer dagen plaats gehad hebbenden verkoop van ccnige bunders land tusschen Zwaag en Iioom geble ken, dat de prijs der landerijen in die streken, die sedert jaren voortdurend was gestegen, thans eene belangrijke daling heeft ondergaan Jl. Dingsdag werd te Purraerend een varken ter waag gewo gen, toebehoorende aan den heer W. Sluis, uit de Beemster, dat de vrij hooge wigt had van 69S oude ponden; het was echter niet zeer groot, waf pleit voor de vetheid van het dier. Door A. van Soolingen, tc Asperen, wordt in de Haarl. Crt. geadverteerd, dat hij vijf kindereu en zijne vrouw, in vier dagen tijds, aan de cholera heeft verloren. Gisteren werd in liet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gevierd het aangekondigde feest, door de hier te lande gevestigde verschillende loges der orde van Vrijmetselaren, aan haren groot meester-nationaal Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, ter gelegenheid van het vijftigjarig jubilé van zijn grootmeesterschap aangeboden als blijk van broederliefde cn dankbaarheid, wegens al het grootschc, al het goede en liefderijke, door den vorstelijken grootmeester voor de orde gedaan. (De prins, negende grootmeester der orde, werd gekozen den 2 Junij 1S1G en ingehuldigd 13 Oct. daaraanvolgende). Het aantal der deelnemers aan het feest bedraagt ongeveer 1,200, terwijl de groote loges van Zweden, Pruissen en Frankrijk zich (Joor deputatiën hebben doen vertegenwoordigen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1