üuiiseii IIEUWE1IEFE1 COUIAIÏ. M 102. ZOi\l)AG 10 DECEMBER. 1800. VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. De COMMISSARIS des KONINGS BINNENLAND. v\\i'x9Cn h/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. tt franco per post. 1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zatnrdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. AIOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan den Helder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den Itt iïe®er vertreSst de fiK tt. JLamluiail via SOCTMAMPTOIV. in de provincie Noordliolland brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de groote scheepvaart, tengevolge van eene plaats gehad hebbende scbadcvaring, aan eenc der deuren van de schutsluis WILLEM III, aan den ingang van het Noordhollandsch Kanaal, te Buiksloottijdelijk bij het doorschutten van die sluis, eenige belemmering en oponthoud kan ondervinden, wanneer de waterstand in het IJ hooger is dan 0.10 el onder A. P. of vermoedelijk die waterstand gedurende de schutting zal bereikt worden. Haarlem10 December 1866. De Commissaris des Koninrjs voornoemd, R O L L. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 December. Heden werd bij de Directie der Marine alhier aanbesteed: het bouwen van eene bergplaats van steenkolen en verder daarbij be- boorende werken, op 's Rijks werf te Willemsoord. Er waren inge komen 19 billetten. Als van de heerenW. van Doorn voor 32,000, Nederloff 31,600, Gebr. Klein ƒ31,500, W. van der Berg 31,499, B. Beukenkamp ƒ29,800, P. Dekker ƒ29,442, W. van der Woning 28,400, Gebr. KorIF 28,000, W. J. Vermaes 27,900, A. Bas f 27,800, P. Yerhey ƒ27,700, E. Knoppert ƒ26,950, R. Vos 26,768, J. 0. Slebe* ƒ26,645, Gebr. Janzen 26,570, P. Spruit 26,520, II. W. Sclinijders 26,500, Gebr. Moorman ƒ25,990, Gebr. Tool ƒ25,890. Het koopvaardijschip Helena en Anna, van hier naar Java vertrokken, is, blijkens berigt uit Engeland, in het Kanaal door een Engelseh schip aangezeild en heeft daarbij zóó groote schade bekomen, dat het genoodzaakt is geweest te Falmoutli binnen te loopen, waar het zal worden hersteld, hetgeen echter niet kon ge beuren zoolang de koloniale troepen aan boord bleven. Deze zijn daarop aan wal gegaan en met de muziek vau de Corwall- aud Devon-artillerie aan het hoofd naar het kasteel Pendennis gemar cheerd, hetwelk hen, op verzoek van den Nederlandschen consul door de Britsche regering ten gebruike is afgestaan. Voor eenigen tijd kwam bij den boekhandelaar H. Nijgh te Rotterdam in het licht een werk, getiteld: „De Nederlaudsche Zce- magt in hare verschillende tijdperken geschetst, door J. J. Backer Dirks, leeraar in de letterkundige vakken aan het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te Willemsoord." Dit boekwerk maakt in liooge mate aanspraak op de waardeering van allen, die in het zeewezen belang stellen en vooral ook in deze dagen, nu er zooveel over 's lands weerbaarheid wordt gedacht en gesproken, verdient zulk een werk, als het ten minste op degelijkheid kan aanspraak maken, in veler handen te komen. Nu bestaat er een uitmuntend werk over de geschiedenis van het Nederlaudsche zeewezen, het is dat van mr. J. C. de Jonge, maar dat werk is zeer uitgebreid en kostbaar en het bevat bovendien bijzonderheden, die niet voor ieder van belang zijn te achten. Loffelijk is de uitvoering der taak, die de heer Backer Dirks op zich genomen heeft. In flinke trekken schetst hij de opkomst van ons zeewezen en de invloeden, die later tot haar bloei of verval aanleiding gaven. In het November-nommer van de Gids treft men in het Bibliographisch Album een beoordee- ling van dit werk aan, waarin aau den kundigen schrijver groote lof wordt toegezwaaid. Daar lezen wij o. a.: „De schrijver heeft met oordeel geschreven. Hij levert geene drooge opsomming van feiten en jaartallen, maar een aaneengeschakeld verhaal van gebeur tenissen met eene onpartijdige beschouwing van hare oorzaken eö gevolgen, eene geschiedenis dus in den waren zin van het woord." De beoordeeling eindigt volgenderwijze„De arbeid des schrijvers kan dubbel nuttig zijn in een tijd als de onze, nu partijstrijd weder aan de orde van den dag is en misschien de grootste hinderpaal blijft voor de verbetering, of helaas, juister gezegd, voor de schep ping eener oorlogs-marine. En toch moet er zulk eene marine zijn. Want nog heden ten dage mag men herhalen wat de heer Backer Dirks van de Republiek zegt: „In zeker opzigt was ook op haar toepasselijk, wat eenmaal het orakel van Delphi den Atheners had toegeroepen, dat namelijk de grootste veiligheid harer bewoners „achter houten muren" te vinden was." De kapt.-luit. ter zee J. A. II. Schreuder, gedetacheerd bij het dep. van Marine, en belast met de betrekking van inspecteur van uitrusting bij de zeemagt, wordt met deu 1 Jan. a. s. eervol van laatstgemclde functie ontheven en op non-activiteit gebragt. Z. M. heeft benoemd tot magazijnmeester der Artillerie van de 2de kl. te Bergen op Zoom, den kapitein van de 1ste kl. W: Petter, van het 1ste reg. Vest.-Art.; bij den staf van het wapen, tot magazijnmeester der Artillerie van de 1ste kl., den kapt. It. C. L. Blaauw, magazijnmeester der Art. van de 2de kl. te Dordrecht; tot kapiteins (naar ouderdom van rang) de 1ste luit. magazijnmeesters der Art. van de 2de kl. C. Ouwendijk. J. Blok en T. C. ter Haar; bij het 3de reg. Vest.-Art. tot kapitein van de 3de kl. (naar ouder dom van rang) den lsten luit. P. B. Koek, van het 1ste reg. Vest.- Art. tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit, E. A. F. Crcutz, van het corps. Het voorloopig verslag van deTweede Kamer der Staten-Gencraal betrekkelijk het onderzoek der begrooting voor Buiteulandsche Zaken is thans openbaar gemaakt. Dat verslag is thans dubbel belangrijk met het oog op de verhouding van het Hertogdom Limburg tot den voormaligen Duitschen Bond en ten aanzien van de geschillen over de afdamming der Ooster-Schelde met Belgic. Omtrent de verwikkelingen met Dnitschland lezen wij o. a. in het verslag, dat zeer vele leden den wensch hebben geuit, dat de Minister aan de Kamer in comité-generaal een volledig overzigt moge geven van de tot dusver ter dezer zake gevoerde onderhandelingen, en dat hij de gewisselde stukken, onder voorwaarde van geheimhouding moge overleggen. Met name werd daarbij genoemd eenc missive, die i door de Nederlaudsche regering aan die van Luxemburg zou zijn gerigt over de betrekkingen van Luxemburg tot Duitschland, en waarin zij verklaren zou, zich niet in de aangelegenheden vau het Groothertogdom te zullen mengen. De handelwijze der regering ter zake van de afdamming der Schelde werd door onderscheidene leden afgekeurd, daar zij de goede verstandhouding van Nederland tegenover België heeft bena deeld en 's lands belangen in de waagschaal heeft gesteld. Er waren daarentegen leden, die lof toezwaaiden aan den minister voor zijne welgelukte pogingen om alle verwikkelingen met Duitsch land te voorkomen. De Eerste Kamer der Staten-Gencfaal is bijeengeroepen tegen 20 Dec. e. k. Beroepen te Delft en te Zierikzeeds. A. van der Meij, pred. te Kerkwerve. De Runderpest schrijft, dat het getal van 't aangetast vee nu in dc week van 25 Nov. 1 Dec. is geklommen tot 7162; in de beide vorige weken was liet 1595 en 3257. Als het zóó door gaat, zal weldra al het vee in Zuidholland en Utrecht zijn doorge ziekt. Men laat violen zorgen. De spontane gevallen in Gelderland, Noordbraband, Overijssel, Noordholland worden meer; die gevallen zijn aangebragt, ingesleept als men wil. De Runderpest schrijf!" „liet terrein is der ziekte als liet ware voorbprhid en dat nijg wel onder opzigt! Schande voorwaar, driewerf schaudc over al die

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1