BUITENLAND. 'aauwheidWel rampzalig de figuur, die Nederland maakt (ogen- over het buitenland. „Waarom?" vraagt dc Akkerbouw, „zou de ziekte niet onderdrukt kunnen worden in Nederland." Voor het oogenblik is daarop slechts dit te antwoorden: omdat men niet durft. Een ander antwoord weten wij niet te geven." Dc Akkerbouw zegt: „Zoolang men niet op radicale wijze zal handelen door alles om hals te brengen wat besmet is, zal men geen bepaalde uitkomst krijgen." De vrijwillige bijdragen voor paus Pius IX zijn, volgens de Tijd, lieden geklommen tot J 17,586.89. Het plan, hetwelk reeds sedert cenige dagen in de residentie cn elders bij geruchte werd vernomen, schijnt zich te zullen ver wezenlijken. Er zal te 's Ilagc eerstdaags een groot dagblad ver schijnen, getiteld: Dar/blad van Nederland. De oproeping tot deel neming wordt gedaan door de heeren dr. P. Blecker. dr. J. Bosscha jr., M. F. C. Campbell, dr. L. J. Egeling, A. L. Ising, mr. A. M. Maas Geestcranus, Lod. Mulder, T. J. Stieltjes, mr. C. Vosmaer, Th. van Westhrccnc Wz. cn dr. C. J. Zaalberg Pz. Het stelsel, waarop deze onderneming, die niet aanvangt voordat het maat schappelijk kapitaal van een half millioen geheel is volteekend, is gebouwd, is veelvuldigheid van kleine aandeelen. Omtrent liet te 's Jlnec nieuw op te rigton „Dagblad van Nederland" schrijft het Dagblad v. Z. 11. cn 's Gr.: Over dc Ncdevlandsclic dagbladpers waart plotseling do doodsengel in dc vrceselijke gedaante van den dubbelen gier-. ZaalbergIsing Couip. Wij zijn allen, zonder uitzondering, ter dood gedoemd; en tusschen de uitspraak eu dc uitvoering ligt, hclnnsl maar een zeer kleinen afstand: de afstand tusschen vijf tonnen gouds en geen roodeli cent in den zak. Over weinige weken, wclligt reeds over weinige dagen want, „met 1 .luu. knipt men coupons", en juist dan moet met een zeker élan do Hartholomcus-nacht gevierd worden I jui chen do „edelste mannen van liet land" over een ouafzieubaren stoet van lijk baren, die ten grave geleid worden, om aan den schoot der aarde toe te ver trouwen al wat eenmaal in Nederland de dagbladpers is geweest. Gij Leeuwarder Courant, met uwe reeks advertentie-bijvoegsels; gij Oprcgte Haarlem uier, die nog al mceiidct er warmpjes iu te zitten; gij Groiiingsclio Couranten, die waant gezond en sterk te staan opuwebceuen; gij Handelsblad, met uwe 5000 geabonncerdeu en anderhalve ton advertcutieugij Nieuwe Itottnrdainsche Courant, niet uwe 3000 exemplaren eu f 85,000 aiiuonccs; gij allen zult binnen weinige weken verdwijnen eu op uwe graftombe zal ver rijzen ceu eënig goed, een éeiiig verlicht, een écnig eerlijk, een éénig onpartijdig blad: „het dagblad van Nederland.Van de Arnhemmer, van de Fricsehc Couranten, van liet Utrcchtsch Dugblnd, van de Amsterdammer spreken wij niet zij sterven reeds van schrik aan appoplcxic bij het vernemen van het lot dat bon beschoren is. Gij inccudet de ecu meer, de ander minder iets te beteekencn Het mogl wat! ZaalbergIsing cn Cic. komen uwe ellendige nietigheid ontmaskeren. Den 27 dezer zal te Haarlem worden aanbesteedbet bouwen van een Itykstelegraafkantoor nabij de Rijkshaven op bet eiland Vlieland. Met het overtollige heiwater, dat van België afkomt, blijft het er te Breda zeer treurig uitzien. De schoonste landerijen zijn in een zee herschapen. Om der curiositcitswillc deelt men mede, dat de muizen te Leersum hun winterkwartier hebben betrokken en daartoe voornamelijk het kerkorgel verkozen hebben, waardoor genoemd orgel geheel ont stemd is geraakt, daar die dieren al het daaraan behoorcude lederwerk hebben afgeknabbeld eu zelfs in de pijpen gekropen zijn. Bij bet bespelen van het orgel hoorde men dan ook, zoo schrijft men van daar, meer muizen- dan orgcltoonen, waarom de wakkere onderwijzer reeds jagt op dc vreemde orgelspelers gemaakt heeft. Een llollumler, die in 1840 zes wekeu in liet kerspel te Ennncn iloor- bragt, zei, tot zijne penaten teruggekeerd, als er van Drenthe sprake was: „dit land ligt een half uur builen" de schepping!" En dan schilderde bij met groot talent de heidevelden, door hem genoemd du wuestijucu vun Snrah, en de veencn met hunne sombere aschgraanwe kleur, en joeg den toehoorders ccnc rilling over bet lijf door van de mogelijkheid tc gewagen, dat te ecniger tijd de ontzettende vcenmnssa's in brand geraakten, bet vuur tot op eene andere aardlaag (bier en d.iar eerst op 20 30 voet diepte te vinden) doorsmeulde, onder de aardkorst voortvrnt en zoo successiveljjk alles in cenc ouzigtbare en daarom verradelijke vuurzee herschiep. Om het verschrikkelijke van dat tafereel te voltooijcn, liet bij soms enkele individuen, nu en dan zelfs gebcele scharen Drenthcrs in den vuurpoel wegzinken, buizen, ja gehuchten, vcrdvvyncn. Als die Hollander nog uiogt leven, dan inviteren wij hem bij dezen om nog eens weder Drenthe to bezoeken. De overigens goede man beeft liier nog vrienden genoeg, die hem wel voor een paar weken logies zullen aanbieden en die zich bij voorbaat verheugen in dc grootc oogen door den vuur-verfoeijor op te zetten, als hij nu eens zag, boe rijk Drenthe is aan water. liet is thans overal nut ea zelfs do lastige Parijzeuuar is meer uit zijn humeur over den regen, die hem van boven, over den modder die hem van onderen plaagt, dan over den paus die peinst en bidt en op den raad „vertrek antwoordt: „ik mag niet" cn over'keizer Max,, die op het verzoek: „blijf 1" roept: „ik wil niet!" en ook Drenthe staat al gedurende eonc halve maand in de week. .Maar opmerkelijk is toeft het geweld, waarmede onze kleine stroompjes door het landschap kronkelen en elke laagte in ceu klein meer veranderen. Goten, greppels, slooten, allen zijn in volle activiteit. Kelders zijn in vijvers gemetumorphosccrd cu hier en deur ziet ineu dammen voor de huizen opge worpen, ten einde met drooge voeten bij liet vuur te kuuucu zitten. Voorbeen kon liet veertig dagen en nachten op het Ellerts-veld stortregenen en de bruine jas, die bet aan had, werd ter naauwernood klam, en de ontzet tende massa veen, die Drenthe bad, die ongerepte maagd, slurpte een zondvloed in, zonder dat hare gedaante cenige verandering behoefde te ondergaan. Maar siuds de ontginnende hand weid uitgestoken tot het grootc hervormingswerk van Drenthe, siuds kaualcu cn wijken hunne uatte voelhorens telkens dieper in de vecnen steken, is het tooucel veranderd. Ontelbare greppels eu slooten vangeu bet water op en voeren bet iu de stroonieu en doeu deze zwellen cn buiten liuiiuc oevers treden, en allcrwcge hoort men de klagte: „Wij heide bewoners veranderen in eilanders." Ja er zijn, die niet naar Parijs behoeven te gaan, om water-malaise op te doeu en die over de waterellende spreken, als of zij met kikkers en eendvogels waren groot gebragt. Inderdaad er zijn dorpen, die per as niet beieikl kunnen worden en een der Drentschc schoolonderwijzers vaart, o ongeziene vertooning, met ecu schuitje naar de school! (Ulr. Dngbl.) Het uitvoerigste telegram, dat de transatlantische kabel tot hiertoe heeft overgebragt, was eene dépêche van de regering van Washington aan haren gezant te Parijs, die uit 4000 woorden bestond en tot welker overbrenging 10 uren noodig waren. Zij kostte 2000 p. st. 24,000). Ofschoon er in ons werelddeel, de opstand op Candia uitgezon derd, een algetneene vrede heerscht, ontbreekt het echter niet aan ingewikkelde staatkundige vraagstukken, die in hooge mate ieders belangstelling opwekken. Hoogst belangrijk inderdaad is het Ro- meinschc vraagstuk, dat thans, bij de tenuitvoerlegging der September-conventie, de algemeene aandacht op zich vestigen doet. Tal van vragen worden er door Catholijken en niet-Caiholijken aan de toekomst gedaan, omtrent het lot van den paus en de ver houding van Rome lot het koningrijk Italië en aan gissingen omtrent den vr-rmoedelijken afloop ontbreekt het waarlijk niet. Uitcenloopend zijn de gevoelens. Van de eene zijde is men van gevoelen dat de H. vader Rome niet zal verlaten cn dat hij zich met Italië wel verzoenen zal. Anderen weder zien de val der wereldlijke magt des pausen als zeer nabij; ofschoon dezen meenen dat het geestelijk gezag daardoor juist eene aanmerkelijke uitbreiding erlangen zal. lnlusschcn vertrekken de Fransche troepen uit Rome. Bij het afscheid van de Fransche officieren moet dc paus zeer gevoelig zijn geweest en zelfs de behartiging zijner belangen ter aanbeveling aau den keizer hebben opgedragen. Een berigtgever uit ltorae aan eene der Belgische dagbladen deelt mede, dat men het er voor raag houden, dat de paus wel rustig onder zijne onderdanen blijveu zal. „Ik ben le oud om op nieuw te gaan zwerven", zou de II. Vader gezegd hebben tot hen, die hem bewegen wilden om Rome te verlaten. Ook moet de paus zijn voornemen hebben te kennen gegeven, om zich, wanneer hij niet langer te Rome kan blijven, naar Florence te begeven, teneinde Victor Emnranuel om den bijstand te vragen, dien hij der kerk en haren oppersten herder verschuldigd is. De Oostersehe qumstie wordt in den jongsten tijd nog des te belangrijker door de bijzondere houding van Oostenrijk, Nu aan Oostenrijk dc pas is afgesneden om in Duilschland en Italië zijn invloed tc doen gelden, wil het niet ongaarne van zijne gunstige positie gebruik maken om voordeelcn te verwerven iu de rigting van den Donau. Dat dit tot eene botsing tusschen Oostenrijk en Rusland aanleiding moet geven, is niet moeijclijk te voorzien. Reeds is zulks te bespeuren geweest uit de verschillende bejegening der Foolsehc onderdanen bij dc Russen en bij dc Oostenrijkers. Nog altijd duurt de strijd op Candia voort, cn hadden de Grieken minder verdeeldheid en dus meerder kracht, gewis zouden zij een gewigtigen iuvloed uitoefenen op den gang van zaken, daar de sultan weinig meer iu staat is om een welbestuurde» opstand tegen te gaan. De luit.-generaal Goethaels is benoemd tot minister van oorlog van België. Het blijkt uit het ontwerp der nieuwe Fransche leger-organi- satie, zoo als het thans door den Moniteur is medegedeeld, dat Frankrijk, met inbegrip van de mobile nationale garde, over niet minder dan 1,332,000 man zal kunnen beschikken, als het ontwerp wet wordt. Gcruimen tijd hielden vele soldaten van het leger van Parijs zich bezig met bet vervaardigen van in de mode gekomen weelde artikelen, gelijk de benoiton-kettingen, oorringen, stroovlechtwerk voor dameshoeden, enz., voor rekening van speculanten, die dusdoende bedoelde voorwerpen zeer goedkoop konden leveren. De soldaten verdienden van 75 centimes tot fr. 1.25 daags, een aardig voor deeltje voor hen, daar zij op kosten van den Staat gekleed, gevoed en gehuisvest worden. De hierdoor benadeelde eigenlijke fabrikanten, die onder zulke omstandigheden tegen de concurrentie natuurlijk niet kouden opwerken, dienden huune bezwaren in bij den bcvelvocrcndcu generaal, cn bvagten hem in 't bijzonder onder 't oog, dat door bedoelden soldaten-arbeid vele vrouwen broodeloos werden. De militaire autoriteiten erkenden de juistheid van het beklag en jl. Maandag werd in al de kazernen een dagorde afgelezen, waarbij het op zware straffen aan de soldaten van het garnizoen van Parijs verboden wordt zich bezig te houden met eeuigerlei arbeid, die niet op de dienst betrekking heeft. Op een der avonden in de vorige week heersclite op den boulevard Montmartre te Parijs, waar gedurende eene week een monster-aquarium te bczïgtigen is, een groote ontsteltenis. Een der glazen bakken sprong met een gebulder, alsof het verschrikkelijk donderde. Ongelukkig was het juist dc bak waarin de haaijen zich bevonden. De 20,000 liters zeewater maakten het dezen zeemonsters mogelijk zich op de talrijke bezoekers te werpen, die in allerijl en met een oorverdoovend geraas en getier op de vlugt, sloegen. Een vrouw viel op den grond, en een der liaaijeu vatte haar, doeh slechts bij hare crinoline, welke hij voor een deel verslond. Het water liep snel af en de haai verloor zijne kracht, zoodnt de vrouw gelukkig kon gered worden, cn met het verlies van een stuk uit hare kuit vrij kwam. Een heer werd door de vliegende stukken glas zwaar bezeerd, Dezer dagen heeft er te Parijs een duel plaats gehad tusschen twee koks; de oorzaak daarvan was de volgende: G. en J., beide jongelieden, van hun beroep kok, bewoonden te zamen een gcmcu- bcleerd kwartierzij hadden beiden genegenheid voor eene schoone keukenmeid, Cliarlotte L...dit wekte groote jalouzy op en G., die nog al kwaadaardig was, had eene zamenkomst uitgelokt met J. en anderen, ook allen koks. Daar gekomen verhaalde G. nu, dat hij eene nieuwe spijs had uilgevonden, en toen daarfiver eene woorden wisseling 'ontstond, daagde hij zijn makker tot een duel uit, - een duel met messen, des anderen daags op hunne kamer, in bijzijn vau getuigen te volbrengen. Zoo gezegd zoo gedaan. Jl. Zaturdag ten twaalf ure des nachts werden de kaarsen opgestokenpartijen bon den een servet om hunnen linkerarm, de wapens werden aangevat en op het signaal van de getuigen vielen de twee kameraads elkander aantoen de getuigen echter bloed zagen, zetten zij het op een loopen en lieten de woedende jongelingen vechten, totdat G. bewus teloos op den grond lag; hij had twee wonden bekomen, wel niet zeer gevaarlijk, maar waardoor tocb een lievig bloedverlies veroorzaakt en hij buiten kennis was geraakt. J., die de vlugt had genomen, werd spoedig door de policie gearresteerd. Als een feit, volkomen waar, wordt uit Latour-du-Pin, in het departement Sovre, gemeld dat de heer Thevenel, aldaar, een man van 70 jaren, die grijs haar had, zeer natuurlijk op zijnen ouderdom, dezer dagen 's morgens wakker werd met zwart haar, als ware hy vijftig jaar jonger. Men heeft wel eens de vrees te kennen gegeven, dat de stcenkolenlagen in Groot-Brittanuic binnen weinige jaren zouden zijn uitgeput. Deze vrees kan men gerust laten varen, wanneer men

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2