buitenland! cu xyoc ministers Itail doeu onderzoeken. Volstrekt «iet. Zyue ontdekkiugs- methode was veel eenvoudiger. Otmiiddclijk liet hij al de deuren en vensters sluiten en zeidc toen tcgeu zijne eerlijke landslieden: «Ik wil niet weten wie mijn inktkoker gestolen heelt, mnnr als hij niet binnen vijl' minuten op zijn plaats is, laat ik u uilen doodschieten." Vóór de vijl' minuten verstreken waren, stond do inktkoker weder voor den president, en, dank zij de sluiting van deuren en vensters bleef dc dief onbekend. De kunst van stelen schijnt overigens in Mexico groote vorderingen te licbbcn gemaakt. Zelfs keizer Maximiliaan (of hij nog keizer is weten wij niet) heeft daarvan reeds herhaalde malen de ondervinding opgedaan. Men heeft er daarom in zijn paleis het volgend expediënt op gevonden. Wanneer het theeservies gebruikt is, dan komt een Duitschc kuccht, die dc porseleinen kopjes aan een Mcxicaansch bediende ter bewaring geeft, doch het zilverwerk zorgvuldig in een doek knoopt en dat unar zijne kamer medencemt oin liet daar behoorlijk achter slot eu grendel te bewaren. Men kan evenwel de Mexicaansche dieven den lof van wellevendheid niet ontzeggen. Op zekeren dag weuschieu zij eene rijke familie van den last te ontheffen om hun kostbaar huisraad nog langer te onderhouden, en droegen het dnaroin maar het huis uit naar hun atelier. Mevrouw, die dit alles bedaard aanzag, verzocht dc dieven haar lievcliugspocsjc te sparen. «Met het grootste genoegen, mevrouwen hier hebt u nog een paar belletjes cadeau, die u uw poesje kunt omhaiigeu." Hij zulke dieven kan het Enropeesch dievenras nog een lesje neincn. Uit eene depeclie door den gezant der Yereenigde Staten te Parijs aan den minister van buitenl. zaken te Washington gezonden, blijkt, dat keizer Napoleon aan keizer Maximiliaan den raad gegeven heeft om afstand te doen van den troon. De Fresse verhaalt de volgende anecdote van den tegenwoor- digcu keizer van Mexico. «Een odicier van de marine wandelde eens in bet bosch van Iscbl, maar daar hij den weg niet wist, begaf bij zich in een herberg cn vroeg de herbergierster of haar zoontje - een knaap van 8 jaren - lvem mogt vergezellen. Dit toegestaan zijnde, huppelde het knaapje van blijdschap en ging met den officier op weg. Toen zij ter bestemder plaatse waren genaderd, wilde dc odicier den knaap eene geldelijke belooning geven, maar de laatste zcidc: „dat behoeft niet mijnheer, soldaten hebben gccu geld." „lloc weet gij dat?" „Ik heb ook een broeder die soldaat is en die beeft nooit geld; moeder heeft gister nog haar laatste sieraad verkocht, om de opbrengst daarvan aan mijn moeder te zenden." Getroffen door deze naïviteit, antwoordde de officier, het jongentje een beurs met goudstukken ter hand stellende: «ziedaar mijn jongen; geef dit aan uwe moeder, deels voor haar en deels voor uw broederik kom straks bij u terug om de belofte te doen uw broeder voort te helpen." De marine-officier was de aarts hertog Maximiliaan. De heer de Lesseps, zich dezer dagen in Frankrijk bevindende, heeft op nieuw verklaard, dat het groote scheepvaarlkanaal door de landengte van Suez over twee en eeu half jaar gered zal zijn, maar niet ontveinsd, dat er tot de voltooijing van dat werk een grooter kapitaal zal worden vereisebt dan daarvoor bijeengebragt is. Het hoofdbestuur der Parijsche wereldtentoonstelling heeft bij eene beschikking van den IS dezer bepaald, dat dc aanstalten en toerustingen daarvoor van nu af voor het publiek toegankelijk cn te zien zullen zijn tegen betaling van entreegeld naar een tarief. Er zullen, zooals de Moniteur berigt, ook vijftig Indianen uit Noord-Amerika worden ten toou gesteld, met hunne woningen, huisraad en wapentuig. Deze zullen door toedoen van het Ameri- kaanschc gouvernement den 10 Maart a. s. te New-York naar Frankrijk worden ingescheept. Blijkens mccledeelingen van de ministeriële dagbladen van Parijs, heeft de keizerin der Franschen voor goed of althans voor onbepaalden tijd afgezien van de voorgenomen reis naar Home, en zijn de daarvoor reeds gemaakte aanstalten iugelrokkeii. Wat de reden daarvan is blijkt nog niet genoeg; volgens een gerucht zou zij gelegen zijn in de omstandigheid dat de paus te kennen gegeven had volgaarne een bezoek van II. M. te zullen ontvangen, maar zich met baar niet in gedaelitenwisseling over politieke aangelegen heden te willen inlaten. Te Marsoille zijn 400 kappers, die zich allen min of meer op de fabriekatie en den handel in cbignons toeleggen, en vier groote fabrieken brengen jaarlijks 55.000 chignons, alleen voor binnenlandsche consumlie, in den handel, waarvan er 25.000 te Marseille verkocht worden. Een enkel Parijsch huis zet jaarlyks niet minder dun 55.000 chignons om. De prijzen bedragen van 12 tot 70 francs, ofschoon er ook voor enkelen 250 fr. per stuk betaald wordt. Het duurst worden de roodo betaald, die meest uit Schotland komen. In bet vorige jaar werden van Frankrijk naar Engeland 11.254 stuks en bovendien nog het baar voor 7000 andere chignons uitgevoerd. De waarde van den in- en uitvoer van chignons in Frankrijk iu 1S65 bedroeg 1.206.500 fr. De beste koopers zijn Engelschen en Amerikanen. De kardinaal-aartsbisschop van Rheims, msgr. Gousset is dezer dagen in 75jarigen ouderdom overleden. De maire van Lcntilly geeft in den Salut puttic van Lyon openbaarheid aan het moedig gedrag van een jong soldaat, die bij een feilen brand, waardoor genoemde gemeente dezer dagen werd geteisterd, zich volgenderwijze onderscheidde. De onverschrokken militair, metselaarsknecht van beroep, Charles Gaudechet genaamd, 26 jaar oud, eu behoorende tot het 62ste regement van linie, had post gevat op een der daken en deed van daar als slangvoerder dienst. Door een misstap bad hij het ongeluk naar beneden te storten in een brandenden puinhoop. Onmiildclijk werd hij echter gered en terstond nat gespoten om zijne kleederen te doovcn, die reeds vlam gevat hadden. Naauwelijks weder op de been, klom hij op nieuw naar boven, hernam, als ware er niets gebeurd, zijn gevaarvollen post eu hervatte zijne dienst. De Engelsche regering schijnt thans den Fenian James Stepbens op het spoor te zijn. Men wacht slechts het oogenblik, dat hij den Engelschen bodem zal betreden, om zich van hem meester te maken. In de mei. 15 Dec. geëindigde week zijn in Groot-Britannic zes nieuwe gevallen van runderpest ter kennis des gouvernements gebragt (dat is acht minder dan in de voorafgegane week), terwijl er elf gezonde runderen afgemaakt zijn tot wering der besmetting. Volgens den International zijn er te Nottiugbam niet minder dan lionderd-zes-en-vccrtig ambtelijke personen te pas gekomen, om cén strooper te veroordeelen Keizer Maximiliaan van Mexico is steeds vrij in zijn hande len, zegt een berigt uit Weenen. Men beweert, dat zijn plan tot vertrek is gewijzigd, omdat hij het bewind niet in banden wil laten der Franschen. Hij zou eerst zelf toczigt willen houden op de maatregelen, om den aftogt ook der Oostenrijkscbo cn Belgische hulptroepen te verzekeren, cn dan voornemens ziju eene nieuwe volksstemming over het lot van Mexico te doen honden. Inmiddels zijn de Noord-Amerikaanscbe gezanten, Campbell en Sherman naar New-Orleans teruggekeerd. In de mijnen van San Domingo in Spanje ziju oude maar welbewaarde overblijfselen van Romeinsche mijnwerken gevonden, gangen, galerijen eu andere werken, die duidelijk aantooncn, welke kolossale werken van nijverheid door dat merkwaardige volk werden ondernomen en uitgevoerd. Op sommige plaatsen waren galerijen tot afvoer van water (drainning galleries) aangelegd, die drie Eng. mijlen, 5555 Ned. ellen lang waren; in andere vond men over blijfselen, in grooten overvloed, van waterraderen, om het water naar boven te pompen. Het hout was nog in goeden weibewaarden staat, dank zij de koperdeelen waarmede het als doortrokken was; de raderen werden op dc wijze van een tredmolen door mcnschen in beweging °-e- bragt. Zoo waren er acht toestellen in de ontdekte mijn, de eerste bragt het water in bet onderste bassin, de tweede in een ander, de derde al verder en zoo in acht vergaarbakken tot boven den grond. De ouderdom van deze relieken is zeker 1500 jaren. In het rapport, door den minister van oorlog aan het congres der Vercenigde Staten aangeboden, wordt o. a. gezegd, dat liet noodzakelijk is, het leger zoo spoedig mogelijk van achterlaad- gcwcren van de beste soort te voorzien. Door het Amerikaausche gouvernement zijn in 1862 aan gekwetsten en verminkten verschaft: 8981 kunstbeenen, 2240 kunst armen, 9 kunstvoeten, 55 kunsthandenen 125 chirurgicale toestellen. Op 41 militaire kerkhoven zijn van staatswege de overblijfselen van 104,526 soldaten begraven, en men gelooft, dat, eer dit treurig werk voleindigd zal zijn, dit aantal zal klimmen tot 249,397. Hunne namen worden alle in officiëeie stukken bewaard en over hunne graven zullen gegoten ijzeren gedenkteekenen worden opgerigt. Op 1 Dec. jl. bedroeg de nationale schuld der Yereenigde Staten (na aftrek van bet in de schatkist zijnde geld, ten bedrage van 135,364,637 dollars) in kapitaal 2549,631,23S dollars; zijnde zij in den loop der afgeloopeu maand Nov. slechts 1,678,768 doll. minder geworden. IETS OVER ENKELE MERKWAARDIGHEDEN VAN LONDEN. HET MDSEUJt VAN MADAME TUSSAUD EN ZONEN. «Nou hoor, da's 'n mooi wassebeeldespul," zegt de man uit het volk, «os je 't niet beter wist, zou je der op zwere dat't allemaal levendige mewse ware." «Een museum voor kunst eu geschiedenis," oordeelt dc man van beschaving. „Een kabinet van poppen, rariteiten, rcliqnicu cn... meuschenblocdadtmende Akeligheden," gispt de geestverwant van Robertus Xurks. Aan ieder der drie zijn opinie. In allen ligt waarheid, zij het ook dat de waarheid wel het naast zal te zoeken zijn in het midden tusschcn dc beide uitersten. Oordeelt! de wel willends lezer zelf. Een enkele geschiedkundige opmerking betreffende dc stichtster ga hot ver slag van mijn bezoek (den eersten avond na mijn aankomst iu dc wereldstad) in dc «Bazaar, Bakerstreet, Portman Square," vooraf. Madame '1'USSAUD zag in 1760 te Bern iu Zwitserland liet levenslicht; zes jaar oud werd zij naar Parijs gezonden, en kwam onder de zorg van haar oom Curtius een artistc ten tijde van LoDKWIJK den zestiende die haar opleidde voor de beoefening der seboonc kunsten. Zéér gelukkig iu dezen ontwikkeld, werd zij later aan het hof geroepen om prinees ElisaBKTH onderwijs te geven in het tcckcncn en het boetseren, tot Oetober 1789. Dertien jaar later verliet zij Frankrijk, en stelde van toen af haar verzameling van beelden, waarvoor zij langen lijd bad gear beid, in de voornaamste steden van Groot-Brittauje eu Ierland, en gedurende twintig jaren in Louden ten toon. Tot haar dood bleef zij vol ijver de belangen vun haar museum behartigen «iets toch wenschtc zij liever dan de ingenomen heid eu dc sympathie, door alle klassen der maatschappij haar betoond, te behouden en te versterken. Zij stierf den loden April 1850, negentig jaar oud, nalatende twee zonen, op wie de kostbare verzameling is overgegaan. Haar eigen beeld, door hnarzelvc vervaardigd, treft al spoedig uw oog, vlak aan den ingang der eerste of «groote zaal." Het nietig vrouw (jen, met haar scherpzinnig gelaat eu sterk gebogen neus met stcvigcu bril, met haar eenvou diger! omslagdoek cn kleinen hoed, met haar oude, getrouwe snuifdoos in de baud het nietig vrouwtjen staat geheel aandacht bij een der talloozc onschuldige slachtoffers van liet «Tribunal de la Révolution": Madame St. Amaeanthe. Werd in vroeger jaren menige bezoeker er de dupe van, dat hij, na eerst in een prachtige corridor een toegang billet van Madame Tvssauo zelve ontvangen te hebben, haar ecu oogenblik later in de „great room" voor zich meende te zien staau, terwijl er slechts een wassenfiguur stoud zelf was ik er nu getuige van, hoe een paar Engelsche dames vol bewondering voor St. Amaeanthe, schrikten op mijne terechtwijzing, dat het bejaarde dametjeu naast mij een beeld was. Zoo natuurlijk zij staat, zoo natuurlijk ligt Amaeanthe, weduwe van den luitenant kolonel der lijfgarde van Bodewijk XVI op een sofa te rusten. Zie zoo scherp als gij wilt, om iiaar kunstmatige ademhaling to ontdekken, cn nog ziet gij haar, met half ontblooten boezem, als of het gansch natuur ware, ademhalen. (Twee cn twintig jaren oud viel zij onder de guillotine, omdat zij der deugd getrouw, staudvastig weigerde de maitresse te worden van den gewetenloozen Robksi tkbhf). „Zie dien heer aan je lechterhand eens vol attentie kijken" sprak ecu vriend toen ik daarna op een rustbuuk ging zitten; nu er was ook wel iels bijzonders te beschouwen. Die rijke groep vóór ons, hoe wekte zij ieders bewondering Wijlen Nikoi.aas I keizer aller Russen; Napoleon III; de maarschalk Pelissiek; dc regerende vorst en vorstin van Oostenrijk; dc koning van Sardinië; de koningin van Spanje, Isabllla II euz. Hoe vorstelijk is hun kleeding, hoe ongedwongen hun houding. Jammer voor liet Hollandsch hart, dat liet beeld van onzen koning Willem III minder gelukkig geslaagd is. Eu zou liet waarheid zijn, als in den catalogus bij ziju naam nangeteekeud staat: «lus Majesty reigns over a people, the most industrious and bighmindcd «of the Europeau uatiousr" Zou misschien Engeland in zijn bekende bcschei- I denbeid zich zelf buiten du volken van ons werelddeel rekenenThe most industrious... had niet de maatschappij van Nijverheid ook misschien de meest bloeiende aller Europescbe maatschappijen? Madame Tussavd liet cerelid- maatschup moeten aanbieden voor zulk ecu getuigenis Achter de doorluchtige personen bevinden zich de beroemde legerhoofden lord Raglak, dc held van Alma; prins Menzschikopp in den uniform van Russisch generaal, die het opperbevel over het leger bij Sêbastopol voerdeCanbobF.kt, die na den dood van den maarschalk St. Aenavd het Franschc leger commandeerde en zelf op zijne beurt bij het kwijnen zijner gezondheid vervangen werd door deu generaal Pélissiek. Links van de eerstgenoemde groep slaan Abdul Medjid, sultan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2