BUITENLAND. Omtrent de Mil. Academie te Breda, schrijft de Grot/. Crt.-. „Wat is liet geval? Er is in ons gezegend vaderland een koninklijke inrigting, waar de beste onzer jongens heenreizen. De weg daarheen is met tal van hiudcrnissen bezet, examens van allerlei aard, in allerlei vakken, zeer groote concurrentie, enz., enz. Eindelijk is de gelukkige 15, lüjarige jongen geplaatst.- Yan zooveel sollicitanten zijn de gezondste, de vlugste en de knapste aangenomen. Hij is cadet. En nu? Yolgen 4 jaren, die ieder van hen verwenscht. Zij Avordcii zoo slecht opgevoed, zoo stelsel matig onder den duim gehouden, aan de natuurlijke uiting van den jongensgeest, en de echte jongcns-cer zooveel druk opgelegd, dat men het zonder uitzondering, overal elders beter heeft, zelfs bij de slrafdepöts van het leger. Wantrouwen is de ziel van het systeem. Ontslagen boeven blijven onder policie—toezig't en moeten hun boekje overal door het hoofd der policie doen viseren. Op gelijke wijze moet de keurbende van onze jongens, wanneer zij in de eerste twee jaren van hun verblijf te Breda om de 3 weken één vrijen middag hebben, van uur tot uur hun boekje doen teekenen. Jongens, wier hoogste eerzucht liet zal wezen eens de riddersprcuk te voeren: Voor moed, beleid en trouw, worden, bij wijze van voorbereiding, als kweekclingen van het een of ander asyl, als jeugdige gevangenen behandeld. „liegt moet er zijn, en kadets van 17. IS jaren zijn verantwoor delijk voor hun duden. Dat dan ook de schuldigen hun wel verdiende straf ontvangen, is wenschelijk. Maar de hoofdschuldige moet daarom geen vrijspraak erlangen. Die eerste schuldige- is de inrigting zelve. Zij met haar systeem van opvoeding bederft de jeugd, kweekt het kwaad. Zij maakt die jongelingen zóó. De mensckelijke natuur moet zich kunnen ontwikkelen. De jongens geesten moeten kunnen gisten. Snijdt men den natuurlijken weg af, dan slaan ze den onnatuurlijken in. Wordt de geest gekrenkt, *dan ontwaakt het dier in den menscb. Wie als een ding bejegend as, leert zijn ondergeschikten als ccn ding behandelen. Slaven zijn ltijd de ergste slavenhouders. „De koninklijke militaire akademie is een oneer voor ons vaderland." Dezer dagen werd te Oostburg iu verzekerde bewaring gesteld Maria Eisseeuw, geboren te Schoondijke, doch sedert gertiimen tijd ter eerstgenoemde gemeente bij haar grootmoeder, de weduwe Fokke de Goede, inwonende. Zij ligt onder verdenking van pogingen te hebben aangewend tot vergiftiging, door loodwit te mengen in dc karnemelkspap, bestemd voor het avondmaal van genoemde weduwe benevens het huisgezin van deze. Zeker is het dat dc weduwe Fokke de Goede, benevens een bij haar inwonende knecht en meid, die van de pap hebben genuttigd, zeer ernstig ongesteld zijn geweest. Volgens gerucht, heeft de gearresteerde de daad bekend. Jl. Donderdag vond men le Zalt-Bommel in de haven een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, geheel naakten dood, hetwelk vermoedelijk met moedwil in de haven geworpen is. Dien zelfden middag is door de policie de moeder ontdekt. Zij heeft reeds alles bekend en is slechts IS jaren oud. Zij is naar het gasthuis getransporteerd tot hare herstelling, om later tcregtgesteld tc worden. Yan Niekerk Oldekerk, in Groningen, deelt men als iets opmerkelijks mede, dat door den kerkeraad der Hcrv. gemeente aldaar in dit jaar zeven beroepingen zijn uitgebragt op zeven onder scheidene Hervormde predikanten, uit zeven verschillende provinciën van Nederland. In de Groninger Courant wordt gewezen op de veeziekte, die omtrent eene eeuw geleden in liet naburige Oostfriesland woedde. Gelieele stallen waren reeds uitgestorven, toen zekere landbouwer P., bezitter van dertig koeijen, ziende dat drie daarvan door de ziekte reeds werkelijk aangetast, anderen verdacht waren, op liet denkbeeld kwam, om al zijn vee In het gehemelte, en wel bepaal delijk in de derde ribvoriaïge verhetling, te laten, waarop eene sterke bloeding volüdc, met het verblijdend resultaat dat al zijn vee, op cén enkel sluk na, behouden bleef. Gedurende dc vijf laatste dagen zijn te Ilarliugen vijf twee lingen geboren, wat op eene bevolking van ruiiu 10,000 zielen eene zeldzaamheid is. Bij den brand van de boerenhuizing van J. J. van Dijk te Kolderwolde zijn 33 runderen en 2 paarden in de vlammen omgekomen. Het vervoer van lijken van de eene gemeente naar de andere behoort in Friesland zoo zeer tot de zeldzaamheden, dat bij de Zuiilerzec-stoombootmaatschappij de prijs van liet lijkenvervoer niet in het tarief was opgenomen. In dc afgeloopen week deed zich liet geval op dat voor een lijk een plaatsbiljet werd gevraagd, nog wel voor een ex-moordenaar, die uit de Leeuwarder gevaugenis kwam en bestemd was voor het museum te Leiden. l)c genoemde maatschappij heeft daarop een tarief gemaakt voor deze soort van passagiers, eu bepaald dat zij in drie klassen kunnen réizen, ad 40, SO en ƒ120, dat is twintigmaal duurder dan een gewoon reiziger. De Sneaker Courant heeft de volgende advertentie: Lees hier! Dc oudergcteekeiulc verklaart bij deze openlijk ter liefde van de waarheid, dat hij zich voor alsnog niet heeft opgehangen, maar die operatie uitgesteld heeft tot nader order, verzoekende voorts van rouwbeklag verschoond te blijven. Gocnge, 21 December 186G. J. E. van der Plaats. Als een bewijs hoe weinig sommige der burgemeesters in Friesland hunne betrekking als winstgevend beschouwen, kan mede gedeeld worden dat de burgemeester van Dautuiniulöel, baron van Sijtzama, na gepasseerde jaar zijne halve bezoldiging, ten bedrage van 500, als cadeau in dc gemeentekas te hebben gestort, dit jaar op nieuw 500 als nieuwjaarsgift heeft geschonken aan de armen zijner gemeente. Mogt dit voorbeeld vele navolgers vinden! De beriglcn van het eiland .Tava, loopende tot 15 Nov. jl., behelzen geen staatkundig nieuws van overwegend belang. Het was daar te lande in de laatste weken schier onuitstaanbaar heet geweest, doch de eerste regens van den westmousson hadden ecnige verade ming aangebragt. De tijdingen van de buitenbezittingen, met inbegrip van de Pasuinah-landen, luiden vuortdureud gunstig. Zooals wij voor eenige dagen meldden, hebben drie leden van de Ncw-Yorker Yachtclub een wedstrijd aangegaan, wie hunner het eerst met zijn jacht den Atlantisclien Oceaan overstekende, van Ncw-Yorlc naar Cowes in het Engelsche kanaal zoude stevenen Het jacht de Henriëtte heeft de reis in 14 dagen volbragl en heeft dientengevolge de premie van 60,000 dollars gewonneu. De Fleetwing en Vetia arriveerden een dag later. Men kan de waarde, die het Amerikaansche publiek aan lettervruchten van Engelsche schrijvers hecht, afmeten naar het feit dat de Neic-York Tribune eene som van 25,000 dollars heeft be taald voor het manuscript van een roman van Charles Diekens. Ter gelegenheid van een conversie, welke in de fondsen der Atlantische telcgraafmaatschappij noodig is, wordt bekend gemaakt dat van 1 Julij tot den 20 dezer de maatschappij 813 p, st. gemiddeld per dag gewonnen heeft. Zoo men hiervan de prijzen afrekent, betaald voor de afstanden op liet Amerikaansche of Europesche vasteland, komt men tot de slotsom, dat de onderzeesche kabel alleen gemiddeld 501 p. st. per dag opgebragt heeft, Een hervorming in de walvischvangsl is ophanden. De wal- visschen zullen niet meer geharpoeneerd, maar vergiftigd worden. Men heeft ontdekt, dat tot oogenblikkelijke vergiftiging, zelfs van groote dieren, slechts zeer kleine hoeveelheden noodig zijn van een mengsel van strychnine, het bekende vergif dat de spieren zamen- trekt, en het Iudiaansche curare, dat juist de spieren bcwegenloos maakt. Men heeft dit vergif aan de projectielen, waarmede men walvisschen schiet, bevestigd, en het resultaat is zeer bevredigend geweest. Of men het spek der aldus gedoode visschen nog eten kan, zouden wij betwijfelen; daaraan zou echter weinig verloren zijn maar gebleken is het, dat men zelfs op gewonde ligchaamsdeclen de aanraking van de ingewanden en het bloed niet behoeft le vreezen. Herhaalde malen is reeds gewezen op du statitiek-manie van onzen tijd, die alles tot cijfers terugbrengen en daaruit omvedcrlegbarc bewijzen putten wil, al strijden zij ook nog zoo duidelijk tegen bet gezond verstand, Vooral willen die heeren statistici alles door het „gemiddeld cijfer" bewijzen, zoodat volgens die heeren moet worden aangenomen, dat, wanneer er bijv. op eene zekere plaats 100 mcnsclien wonen, waarvan 10 ieder ecu milliocn bezitten eu de overige doodarm zijn, ieder van de 100 menscheu toch f 100,000 bezit. Dezelfde „gemiddelde" berekening is ook meermalen gemaakt van het meu- sclielijk leven, dat door die vernuftige heeren „gemiddeld" op 3G jaren wordt gesteld. Wanneer men die berekening nu eens ontleedt en de 36 jaren volgens de uren berekent, dan 2011 men tot dc volgende interessante uitkomt kunnen komen Het „gemiddeld" cijfer van bet mcnscliclijk leven is 36 jaren, zijnde 333,880 uren; hiervan afgetrokken: 1. dc kinderjaren, 2 jaar, 17,520 uren; 2. 8 uren slapens per dag, gedurende 36 jaren, 105,420 uren; 3. S dagen in liet jaar, gedurende 36 jaren, ongesteld, waardoor men verpligt is liet bed te honden, 4GQS uren; 4. 48 dagen in liet jaar ongesteldheid van minder belang, 27,640 uren: 5. onaangename dagen, gedurende 36 jaren, matig berekend op 104,832 uren; te znmen 260,020 uren, zoodat „gemiddeld" voor liet wezenlijk en aan genaam leven overblijft 0 jaren of 73,860 uren. Maar dit is nog niet alles. Als men eene „gemiddelde" berekening mankt, mag men niets verzuimen' Van die negen gelukkige jaren moet men nu ook aftrekken de ongelukkige uren, die doorgebrngt worden o. a. door 1. een geneesheer, wanneer hij door zijne patiënten niet wordt betaald; 2. een advocaat, die ambtshalve als verde diger moet optreden; 3. een letterkundige, die te vergeefs een uitgever zoekt voor zijue peonevriicliten4. een surnumerair, die, in afwachting van plaatsing, zich met roggebrood moet voedcD; 5. een verliefde, die druipnat de verschijning van zijn geliefde aan haar venster moet afwachten6. een schoonzoon, die zijn schoonmoeder in huis heeft. Itekent men nu daarvoor maar een verlies van twee ureD per dag, dun komt ineu tot de zeer aangename gevolgtrekking dat ieder mcusch „gemiddeld" maar zes jaren leeft. Maar de uitstekende statistici bepalen zich niet alleen tot hunne „gemid delde" levensberekening. Zij rekenen u ook tot een lood toe uit, hoeveel vlcesch gij „gemiddeld" eet, al weet gij zelfs niet hoe een achterpoot van ecu koe er uit ziet. Er wordt jaarlijks zooveel vlcesch gebruikt; dc bevolking bedraagt zooveel; dus moet gij „gemiddeld" ook zooveel pond vlcesch eten. Wilt. gij nu weder liet overheerlijke van die kostbare „gemiddelde" berekening zien, let dan op dc volgende becijfering; De bevolking van ons land zullen wij stellen op 3 en een hall' milliocn zielen; wij nemen nan dat het vlecschverhruik bedraagt 70 milliocn pond; dus moet ieder Nederlander, ook de zuigelingen en de tandeloozen, volgens de leer der statistici „gemiddeld" gebruiken 20 ponden vlcesch. Ziedaar de theorie. Maar nu de praktijk. Gij gaat naar een arbeider, die 3 of 4 gulden in dc week verdient, eu vraagt hom hoeveel pond vleeSeh hij in het jaar gebruikt. l)e mnn zal u aanzien en vragen of gij met hein spol. Volstrekt niet; ik spot in het geheel niet; gij zegt geen vlcesch te eten; maar gij kent u zeiven niet: gij eet het welten minste gij wordt verondersteld het te eten. En dan haalt ge dc berekening van de geleerde statistici tc voorschijn cn bewijst den man, dat Inj gemiddeld" vonr zijn persoon alleen, 20 pond vlcesch in het jaar eet. Uitmuntende statistivk, wat bewijst gij toch kostbare diensten 1 In plaats van met vlcesch, kan men zich thans met cijfers voeden. En dan durft men nog schimpen op dc negentiende eeuw! (Dagblad.) De berigten die men van verschillende zijden uit Italië ontvangt, strekken alle tot bevestiging' van de tot dusver ontvangen tijdingen, dat er tot heden toe te Eome eene volkomen rust blijft heerschen. De Siècle is daaromtrent echter niet geheel gerust en merkt de bedaarde houding, door de Eomeinen, tot op dit oogenblik in acht genomen, geenszins aan als een bewijs, dat zij vrede met de bestaande orde van zaken hebben. Volgens dit blad zijn, in weerwil van de waakzaamheid der policie, de proclamatie» van het Datiouaal comité cn die van het comité der bewegingspartij allervvege in de stad aangeplakt. Te oordeelen naar de dagorde van het pauselijk leger, waarin den troepen de bij een opstand te volgen gedragslijn wordt voorgeschreven, voorziet ook de regering tc Eome zelve dat het tot ccn strijd komen zal. Ook de Times is van oordeel dat, niettegenstaande de geruststel lende verschijnselen die zich voordoen de toestand te Eome zeer hagchelijk isen het blad ziet een opstand te genioet ingeval de onder handelingen, door middel van den heer Touello tiissohen'Viclor Emmanuel en den paus gevoerd, zullen worden afgebroken en daar door blijken zal dat eene verzoening niet mogelijk is. De New-Yorkschö Times zegt dat in Amerika eene maatschappij wordt opgerigt, met het doel om nog een onderzeescheii telegraaf kabel naar Europa te Ipggcn. In de met dc City of Paris aangebragte tijdingen uit Ncw-York van 15 Dec. wordt gemeld dat de troepen van keizer Maximiliaan Durango, Polosi en Mazatlau hebben ontruimd, volgens diezelfde tijdingen zou de clcricale partij aan dien vorst eene som van 25 milioen beloofd hebbeu, onder voorwaarde dat hij Mexico niet zou verlaten. Als een nieuw bewijs van den tegenstand, dien het voorstel der militaire commissie algemeen ondervindt, wordt uit Parijs ge meld, dat de gevierde kerkredenaar Hyucinthe, die, even als in de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2