"adv e r te^j t i n. twee vorige jaren, ook tlians eeuc reeks van conférences in Nötre- Dame houdt, zich Zondag jl. van den kansel eene vrij duidelijke zinspeling op het reorganisatie-plan veroorloofd heeft, door te zeggen, dat men de voor den ploeg bestemde armen daaraan niet onttrekken moest, tevens den wensch uitende, dat het Frankrijk niet aan ge noegzame manschappen ontbreken mogt, om ccn ontzagwekkend nationaal defensiestelsel te kunnen aannemen. Op den hoek van de Avenue de Suffren en den Quai d'Orsay te Parijs, wordt het paleis gebouwd, dat de bey van Tunis, alleen voor de a. s. tentoonstelling, voor zich laat oprigten. Het gebouw wordt regthoekig 80 bij 68 voet. De bouw is reeds tot 10 voet boven den beganen grond gevorderd. Het paleis zal van hout zijn, met een breeden trap, een soort terras lot toegang; het zal gedekt zijn met een koepel van 65 voet hoog en vier kleine koepels. De Tuneseu zullen de produkten hunner nijverheid in de onderste ver dieping van het gebouw ten toon stellen, alwaar ook de talrijke wilde dieren, die de bey met zich voert, zullen gehuisvest worden. Te Parijs loopt het gerucht, dat keizer Maximiliaan ziek is. Naar het schijnt, wordt er hij gevoegd, zou hij vergiftigd zijn. Een der Parijsche krijgsraden heeft dezer dagen een 26jarigen Pranschen fuselier, Condamine geheeten, ter dood veroordeeld, die, met het 99ste regiment van linie naar Mexico vertrokken, uit dat regiment deserteerde en in Junij 1863 bij het Juaristische korps van Negrclo dienst nam. Daar het partijgangers-leven hem evenmin aanstond als dat bij het occupatie-leger, besloot Condamine eene proef met het civiele leven te nemen en verhuurde hij zich als markeur in een der koffijhuizen van San Luis de Potosi. Die proef viel evenwel niet gelukkig uit; weder den trek naar het vaandel bij zich voelende ontwaken, had hij de stoutmoedigheid, zich bij den aanvoerder der Fransche contra-guerilla's aan te melden, en voor een jaar bij dal korps dienst te nemen. Ofschoon een anderen naam en zooveel mogelijk ook een ander voorkomen aangenomen hebbende, werd Condamine echter door vroegere kameraden herkend en vervolgens aangegevcu. Daar het 99ste regiment, sedert zijne desertie naar Frankrijk verlegd was, moest hij insgelijks derwaarts getransporteerd en te Purijs voor den regter gebragt worden, die, in weerwil van Condamine's eindelijkeu terugkeer tot den keizer lijken standaard, goene termen schijnt gevonden te hebben, hem de straf van den kogel Ie besparen. De markies de M., te Parijs, stond overal bekend voor zijne edel moedigheid en buitengewone vrijgevigheid. „Wel markies, wat hebt gij daar een prachtige camee aan uw vinger!" „Vindt gij dit? Welnu, als ik er u genoegen mede doe, clan zal ik u morgen...." „Och markies, te veel goedheid; ik durf waarlijk niet." „Neen, neen; gij moogt niet weigeren, ik zal er u morgen een afdruk in was van zenden. Op den spoorweg van Dyon naar Besancon zijn Zondag jl. twee treinen (een personen- en een goederen trein, met elkander in botsing gekomen, tengevolge waarvan veertien personen gedood en twintig gekwetst zijn. De machinisten der beide treinen zijn, naar men thans vcrueemt, ettelijke seconden voor de botsing, van hunne locomotivcu op de baan gpsprongen, en hebben geen van beide ecnig letsel bekomen. Gedurende het nu bijna afgeloopen jaar zijn in Engeland door de Nationale Redding-Maatschappij op de kust 351 schipbreuke lingen en 15 in gevaar verkeerende schepen gered. Ook heeft zij belooningcn uitgereikt wegens het redden van 495 schipbreukelingen. Zij beeft nu 172 stations voor reddingsbooten. Voor cenigc dagen heeft iu een huis te Clarkenwell, waar de gaspijpen op eene slordige wijze waren gerepareerd, bij het ontsteken van licht zulk eene ontzettende ontploffing plaats gehad, dat het gansche huis instortte en verscheidene bewoners onder de puinhoopen werden bedolven. Drie personen waren op de plek dood, even zoo vele liggen zwaar gekwetst in het hospitaal, en men vermoed dat nog ccnigc ongelukkigen onder den bouwval zijn bedolven. De Pruissische minister van eereclienst en onderwijs, in ervaring gekomen zijnde, dat laatstelijk door sommige schoolonderwijzers in dit Rijk jagtakteu aangevraagd zijn, heeft een (koninklijk besluit van 1852 in herinnering gebragt, waarbij de uitoefening van het jagt- verraaak onvereenigbaar is verklaard met de betrekking van onder wijzer, en op grond daarvan, den onderwijzers uitdrukkelijk het jagen verboden. Te Essen, gem. Haren, werd jl. Woensdag een jongeling van 18 jaren, die de steun van zijne ouders begon te worden, terwijl hij onder het hereik van de raolcnrocden kwam, het hoofd verbrijzeld, zoodat zijn dood direct volgde. Eenige dagen geleden werkte een kastenmakersknecht in een der kamers van het kantoor der openbare schuld te Weeuen. Toen hij een kast wilde verplaatsen, ging een achterplank los en een regen bankbiljetten viel op den grond. Niet minder dan negen millioen II. aan bankpapier lag in de kast. Door zoo veel schatten verblind, maakte de arme werkman, iu eene verzoeking gebragt, waaraan hij niet kon weerstaan, zich meester van een pakje van vijf duizend 11. Daarna hechtte hij de plank weder vast en schoof de kast op hare plaats. Doch den volgenden dag werd de diefstal ontdekt. Het vermoeden viel op den ambachtsman en deze bekende het feit. Tot dusverre is zijn gedrag voorbeeldig geweest. La Liberté zegt bijzondere berigten uit Miramar ontvangen te hebben, volgens welke zich in de laalstverloopen dagen eene merkbare verbetering in den gezondheidstoestand van keizerin Charlotte had voorgedaan. De geneeshecren sclueven dien gunstigen keer toe aan een bezoek, dat dc keizerin van eene hooggeplaatste persoon ontvangen had, tot wie zij sedert lang in naauvve vriendschappelijke betrekking staat. Men zag op Miramar de komst van de aarts hertogin Sophia (de moeder van keizer Maximiliaan) en van den aartshertog Lodewijk Victor te gemoet. Het besluit van den Zwitserschen Nationale» Raad, om eene leening van 12 millioen francs tot aanschaffing van achterlaad- geweren voor het eed genoot schappelijk leger te sluiten, is door deu Raad der kantons zonder discussie goedgekeurd. In Britsch-Indië heerscht hongersnood en gebrek in het dis trict Boladore alleen zoudeu circa 240 duizend menschen ziek en tot allen arbeid onvermogend, en 415 letterlijk van honger omge komen zijn. Mistress Ötauton, die zich in een der kiesdistricten van New-York, candidaat had gesteld voor het Huis der Afgevaardigden, en eene geduchte nederlaag heeft geleden (zij bekwam 8 stemmen, de conservatieve 13,000 en haar mededinger van de radicale partij 9,000 stemmen) is in weerwil daarvan, nog niet ontmoedigd zij heeft in de dagbladen verklaard, de vlag der gelijkheid van de staalkundige regtcn der vrouw nimmer voor die van den man te zullen strijken. In den staat Missouri heeft men een ijzerberg ontdekt, die zich ongeveer 800 voet boven den grond verheft en, naar de gissing van deskundigen, zich tot op 1200 voet beneden den beganen grond uitstrekt. De berg bestaat schier geheel uit ijzer, in reusachtige klompen, en zoo digt en vast, alsof het metaal reeds eene smelting had ondergaan. Naar men berekent, zou deze mijn, waaraan men den naam van Pilotknob gegeven heeft, ook bij de sterkst mogelijke exploitatie, in geen (luizend jaar uit te putten zijn. BÜRGlRUJKÊ^AiirSN DE GEMEENTE HELDER, van 21 tot 28 December 1866. ONDERTROUWD: C. Kramer, loodsleerling, 31 jaren, weduwnaar van B. Lastdrager en T. Bruin, 2S jaren. G. C. Setteur, Rijks ambteuaar, 48 jaren, weduwnaar van J. E. Gelink, wonende te Wageningcn en G. L. Saurbeck, 37 jaren. GEHUWD: N. XI. Bergman en A. over de Linden. J. C. A. Xlcith en H. XI. Belljens. A. Keel en P. AI. Eijgenhuis. J. G. Nebbcliug en J. Pot. F, van Gigch en C. J. Hoigue. P, lliegcn en A. A. Preug. J. Kraaijenoord eD A. Veenstra. G. Bernard en E. Remmers. P. de Vries en A. C. Smit. BEVALLEN: T. Bakker, «eb. Smit, (D C. P. Hoogslag, geb. Goosens, (Z.). N. Smit, geb. GroolT, (D.). S. Brnijn, gcb. Zalm, (I).). C. Helder, geb. Selroan, (Z.). C. A. Bulter, gcb. van Hulst, (Z.). J. van Oers, geb. de Rooij, (Z.). XI. van der Zee, geb. Oosten, (Z.). C. A. Huijbeus, geb. van Os, (D.). G. de Haas, geb. Rijkers, (D.). OVERLEDEN M. Steeman, (bijna 6 maanden). J. Julianus, (12 jaren). A. XI. Brocx, geb. Haremaker, (24 jaren). H. J. eldstra, (20 jaren). Leven loos aangegeven 1. BURGERLIJKE STAND VAN 0E GEMEENTE TEXEL, van 21 tot 28 December 1866. ONDERTROUWD: Gecnc. GEHUWD: Tennis Dekker en Aafje Boon. GEBOREN: Cornelis, zoon van Lecmlert Witte en Grietje Spcrling. OVERLEDEN: Pieterlje Bakker, 77 jaren, weduwe van Cornelis Burger. AFLOOP DER VEILING, gehouden door den Notaris W. J. III DDE BOK, op Donderdag 27 December 1S66, in het Lokaal Tivoli. 17- Verschillende Woon- en Winkelhuizeu eu Erven. Opgehouden. 8. Een Erf, Spoorstraat, groot 1 roe, kooper dc Heer J. M. Koogcr, voor f120. 0. Een Erf, aldaar, groot 1 roe, kooper de Heer J. XI. Koogcr, voor f 121. 10. Een Erf, aldaar, gruot 1 roe, kooper de Heer S. Giltjcs, voor I' 125. 11, Een Erf, aldaaigroot 1 roe 20 el, kooper de Heer 11.F.G. Beckholdt, voor f134. 12 en 13. Twee Erven, aldaar, groot le zamen 2 roe 20 el, kooper dc Heer II. F. G. Beckholdt, voor f 312. 14, 15 en 16. Drie Erven, aldaar, groot tc zaracu 3 roe 0 el, kooper de Heer W. Jz. Bruin, voor f 200. MA JRKTB KRT GTEN. SCMAGEN, 27 December. Aangevoerd: 39 magere Schapen I' 10 a 16, 51 vette dito f 20 a 28, 55 Ovcrhoudcrs f 10 a 21. 18 magere Varkens f 12 a 20, 29 Biggen f 5 a 6,50, Konijnen 10 a 60 c., Kippen f 0,45 a 1,10, Eenden 45 a 80 c., Duiven 15 a 35 c. Boter 96, Kaas 35 a 45 c. per N. p., Kïp-Eijercn f 3 u 3,50 de 100. PU RAI ER EN DE 26 December. Aangevoerd: 18 Paarden. 64 Runderendo handel in vette Kocijen was zeer gedrukt, niettegenstaande tegen verwachting de aanvoer gering was. 54 vette Kalveren, 60 a 85 c. per N. p handel stug. „2 nuchtere Kalveren, f 4 a 11, handel vlug. 30 vette Varkens, 41 n 47 c. per N. p., handel matig vlug. 3 magere Varkens, f 12 a 11 en 102 Biggen f 4 a 7, bundel stug. 965 Schapen eu Lnmmcrcu; vette Schapen waren nog te plaatsen, Overhouders worden wekelijks meer gevraagd. 3SS Ganzen f3 a 3,25 lol Zwanen f 7,50 a f S. 34 stapels Kleine Kaas I' 33,50 per 50 N. p. Boter f 0,95 a 1,05 per K. p. LEIDEN, 22 December. Boter 1ste kwal. f 1,25 n 135. 2de. kwal. f 1,125 a 1,22® per N. p. ROTTERDAM, 24 December. Daar slechts weinig schippers bier waren, werd van Xleekrap bijna niets geveild en was de haudel onbeduidend. KÏDiÏBÜRÜCHE MAATSCHAPPIJ VAM STOOMVAART. Van MIDDELBURG: 2. Jan. 's morg. S ure 30 min. 3 Jan. 's morg. 9 ure 30 min. 4 Jan. 's morg. 10 ure. 5 Jan. 's morg. 10 ure 30 min. 6 Jan. 's morg. 5 ure. Van ROTTER!) AAI: 1 Jan. 's morg. 6 ure. 3, 4 eu 5 Jan. 's morg. 7 ure. 6 Jan. 's morg. S ure 30 min. Telegrafisch herigt. Heden, Zat nrdag 29 December 1866. Beurs van AMSTERDAM: Metalliek43I, Amerika(1882)76|k|, Debent.52a51, Mexico (oude)16, Spanje32, Turken28|a|, Grieken 12Ikllfo/0. Ondertrouwd: G. C. SETTEUR, van Wageningen EN G. L. SAURBEEK. Nieuwediep28 December 1866. Voorspoedig bevallen van eene Dochter, M. F. Pn. VAN VOORNVELD-JUNIUS. Helder, 29 December 1866. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden met de Bevalling mijner Echtgenoote, betuig ik bij deze mijnen hartelijken dank. JOHN ZAAL, Luit. Korps Mariniers. Voor dc vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid mijner veertigjarige ambtsbediening, betuig ik mijnen hartelijken dank. P. GROOT, Veldwachter. Helder, 29 December 1866.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 3