HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 2. 1867. BINNENLAND. ZONDAG 6 J AM AU IJ. EN hei VIJF-EN-TWINTIGSTE Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 82. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. ei JAARGANG. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOT, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan den Helder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is /0.C0. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. AAN BESTE DING. Op Vrijdag den 18 Ja naar ij 1867, des avonds ten 6| ure, zal aan liet Raadhuis der gemeente Helderin het openbaar, bij enkele inschrijving, worden aanbesteed: Het jaarlijkse!* onderhoud der Gemeente- Gehouwen, IXruggcn, Riolen, enz. Het bestek ligt ter lezing aan de Secretarie der Gemeente. Door den Gemeente-Bouwmeester zal aanwijzing in loco worden gedaan op Woensdag den 16 Januarij 1867, te beginnen aan het Raadhuis, des morgens ten 10 ure. Helderden 5 Jannarij 1867. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. KIEZERSLIJSTEN. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER; Gelet hebbende op liet bepaalde bij art. 7 der Wet van 4 Julij 1850 (Staats blad No. 37), betrekkelijk bet opmaken der LIJSTEN, aanwijzende de personen, die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn; Noodigt de inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februari] aanstaande te doen blijken. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. Helder, den 5 Januarij 1867. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 Januarij. De gewone winter-uitdeeling van warme spijzen aan belioeftigen zal, naar wij vernemen, op a. s. Maandag aanvangen, en om den anderen dag gehouden worden. Gisteren had alhier op plegtige wijze plaats de ter aarde bestelling van het lijk van den oud-strijder, den gepensioneerden sergeant der Mariniers, W. Jacobs. Hij was het oudste lid der Heldersche afdeeling van de Metalen-Kruis-Vereeniging. De lijk stoet werd door een peloton Mariniers begeleid, voorafgegaan door een eerewacht met de banier der Vereeniging van het Metalen-Kruis en door een groot aantal leden der afdeeling gevolgd. De familie van den overledene was in volgkoetsen gezeten, die den trein besloten. De overledene was in der tijd bij onderscheidene belangrijke ge beurtenissen tegenwoordig en had daarin een werkzaam aandeel. Zijn borst was versierd met onderscheidene ordeteekens, die bij zijne begrafenis op de lijkkist bevestigd waren. Aan het tijdschrift Caecilia van den 1 dezer wordt het vol gende ontleend; MOp 27 Nov. 11. gaf de vereeniging „Apollo" te Helder het eerste harer vier winter-concertcn. Zeer gunstig was over het algemeen den indruk, door het orchest, zoowel als door de solisten op ous gemaakt. Het muziekkorps der Marine, in vereeniging met enkele particulieren, bragt van Beethoven's vijfde sjraphonie ten gc-lioorc: afgescheiden vau dc voor ditmaal door den heer P. lt. Bekker, oit Utrecht, uitmun'eud gesteunde violoneel-partij, inogt ecne verge lijking van deze uitvoering met ecne vroegere geheel iu het voordeel der eerst genoemde zijn; zij het ook, dat de harmonie van het geheel nog beter (vooral door meer kracht van dc slrijk-instrumenten) en de nuanceringen der afzonder lijke d<elen nog fijnrr moeten worden. Dit is ook van tor passing op Reissiger's ouverture „der Abuenschatz" e.n vau Beelhoveus „EgraonU'-ouverlure. Na de symphoiiic speelde de genoemde violoncellist een adagio en allegro uit ecu concert van Goltermann. Hulde dieti virtuoos. Geacheveerd was zijn spel; on berispelijke zuiverheid van toon paarde hij aan eene voovdragt vol gevoel. Dit gold evenzeer vau het tweede stuk: fantnisic van Servais; meesterlijk was daarvan het slot. Wat sterk gespannen misschien was onze verwachting van het laatste nummer, Schubert's lied: „Veigiss meiu nicht." Wij voor ons althans vonden dat niet zóó gelukkig geslaagd. Na den heer Bekker waarom in de eerste afdeeling van bet concert niet vóór hem? trad de heer Dahnien, uit Amsterdam, op, met ecne fantnisic voor dc fluit van Briccialdi, en daarna met variaticn van Boehm. Beweerde Hamlet, dat het spelen op dat instrument al zeer gemakkelijk is„govern the ventages with jour fingers and thumbs, givo it brcath with jour mouth, nud it will discourse most excellent music", het is opmerkelijk, hoe weinige fluitisten het toch met de vaardigheid van mond en vingers zoo ver brengen, dat zij op den hoorder den indruk maken, alsof liet spel hun volstrekt niet inoeijelijk viel. De meesten hoort men zoo blazen 1 Ouder meer uitzonderingen tellen wij ook den heer Dahmeu. Hoeveel gemakke lijkheid en kalmte in zijn spel! Toch bleven wij, vooral bij zijne uilvoering der (antaisie, bij zijne vaardigheid nog meer gevoel weuschcu; warmer, en daarmede beter, was de voordragt van de variatien. Beide solisten roepen wij gaarne een tot wederziens toe. Eene opmerking teu slotte: de begeleiding voor de solisten liet veel te wenscben over. Zij het ook, dat eene enkele repetitie vaak niet voldoende is om den solist te kunnen volgen, dat. is ook: hein in zijne voordragt te begrijpen de orcbest-ditecteur, die zich bij deu solist aansluit, komt dat bezwaar zooveel mogelijk te gemoet, indien men de leiding dau maar streug volgt. Dien directeur, dnn zoo bekwamen als volijve- rigeu lieer C. J. Bekker, brengen wij gaarne hier onze hulde, met den wenscli, dat hij zijne pogingen tot waardering van „Apollo's" naam met steeds beteren uitslag bekroond moge zien." liet programma van bet Concertgezelschap Apollouittevoeren Dingstlag a. s. des avonds ten 7^ ure, in hel lokaal Tivoli, luidt als volgt Eerste deel: 1. Symphouie No. 4 van Mendelssohn; 2. Duo- Lobgcsang van Mendelssohn, door Mej. Sidon ie en Virginie3. Solo- Harp, sur des motifs de Martka van Obertiiur, door Mej. Stephanie-, 4. Air ltaliana in Al gier i van Rossini, door Mej. Virginie5. Duo- Walse Buccio van Arditi, door Mej. Sidonie en Virginie. Tweede deel: 1. Ouverture Die vier Menschenal/er van T. Lachner; 2. I)tio Concertante Piano et Harpe sur des motifs de Lucrèce Borgia van Oberthur, door Mej. Celestine en Stephanie3. Aria Lucia de Lammer moor van Donizetti, door Mej. Sidonie4. Solo- llarpe, Danse des Sglp/ies van Godgroid, door Mej. Stephanie-, 5. Nina-Walse, Quatuor ChantPiano-Harpe, composce par Made- moiselle C. E. van Rees, executè par les Demoisclles van der Beek. Het programma van de Zangvereeniging Nut en Genoegenuit. te voeren Donderdag a. s., des avonds ten acht ure, in het lokaal Tivoli luidt als volgt,: Eerste afdeeling: 1. Harmonie der Schepping van Homberg; 2. Hymne van Mendelssohn Bariholdy. Tweede afdeeling: 1. De Sterrenhemel van Neukoram2. Terzet uit Der Ostermorgen van Neukomm; 3. Der Greis van Haydn; 4. Aan de Zangkunst, Mannenkoor van Weyse; 4. Quintet en Koor uit Der Schlajtrvnk van Weyse. Zr. Ms. stoomschip Soemhing is, naar men verneemt, bestemd naar dc kust van Guinea, zal aldaar circa een maand vertoeven en vervolgpns de reis voortzetten naar de West-Indië. Z. M. heeft deu kapt. ter zee J. E. de Man benoemd tot HD. adjudant in buitengewone dienst. De luit. ter zee 2de kl. jhr. G. A. van Nispen, laatstelijk adjudant van den gouverneur-generaal van lndië, 28 Dec. jl. van daar teruggekeerd, is op non-activiteit gebragt. In dc week van 2329 Dec. 1866 is er in het geheele Rijk één persoon door de cholera aanget. in de gemeente Groningen. Aan het overzigt omtrent den stand der veeziekte, gedurende dc week van 16 tot 22 Dec. jl., ontleenen wij het volgende betreffende deze provincie: In Noordholland is de ziekte voor het eerst uitgebroken te Huizen bij Naarden en ten noorden van het Y te Berkhout, Heerhugowaard, Obdam, Edam en Broek in Waterland. Yan de vroegere reeds min of meer bezochte plaatsen kwamen te Haarlemmerliede c. a., te Amsterdam en te Oostzaan op nieuw gevallen voor. De meest besmette gemeenten zijn nog altijd die, welke aan Zuidholland en Utrecht grenzen. Onder deze nam de ziekte te Weespercarspel en Uithoorn eenigzins af, te Ouder- en Nieuwer-Amstel weder toe. In de geheele provincie zijn van: 28 Dec. aanget. 411, gest 27, afgem. 389; van 9 15 Dec. aanget. 324, gest. 0, afgem. 323: van 1622 Dcc. aanget. 442, gest. 2-6, afgem. 407. De Tijd Noordh. Courant wijst in een zijner jongste nommejtf^ op het belang dat Amsterdam, de Zaanstreek, ja geheel Noordholl/ud i er bij hebben, dat door de regering er werk van gemaakt wa^dffi i om een brug te leggen over het Y, ten einde de spoorweg Heldpjjfe - Amsterdam in gereedheid kome. De Tijd doet onmerkeu, detyjjfe/-*

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1