ADVERTENTIES. Volgens de vau regeringswege ingewonnen en nu openbaar gemaakte opgaven lelde liet vereenigdc koningrijk van Groot-Brit- tannië en Ierland in het vorige jaar 8,71ü,27G stuks rundvee en 2(5,375,993 schapen. 1-Iet Lancet, een van de voornaamste onder de geneeskundige tijdschriften van Engeland, begroot het geldelijk verlies, in Groot- Brittnnnië regtstreeks door de runderpest veroorzaakt, op drie en een half millioeii p. st.doch het zegt dat daar tegenover een voordeel staat, namelijk dat de aard en oorsprong dier ziekte dooi de wetenschap in het licht zijn gesteld; terwijl de voorschriften der geneeskunde in Engeland, na eenigc tegenstreving van de regering, tot rigtsnoer genomen zijn en tot stuiting der kwaal hebben geleid Mej. Gloowa Jennings, de eenige erfgenaam der bezittingen van den hertog van Marlborotigh komt, door diens overlijden, in het bezit van een vermogen ter waarde van honderd millioen pond!!! Men weet dat op 30 l)ec. 11. een brand heeft gewoed in het kristallen paleis te Londen. Merkwaardig is het dat tegen 3L Dcc. alzoo een dag na den brand, daar eene lezing was aangekondigd „over vuur, lioe het ontslaat en hoe het kan worden gebiuscht." Welligt heeft het element gemeend, dat eene practische uiteenzetting meer nut kon stichten dan eene theoretische beschouwing; of mis- schieu was ook de natuurkundige, die de voorlezing zou houden, voornemens eene zoo onfeilbare bluseh-methode aan te wijzen dat het vuur, voor zijn bc-staan bezorgd, deu gevaarlijken spreker letterlijk den grond onder de voeten wegnam. De schade, door den brand aan het kristallen paleis te Londen te weeg gebragt, bedroeg 150.000 p. st. Den 2 dezer heeft de sterke noordenwind eene geweldige jagtsneeuw over Londen gedreven, die de straten en wegen met eene sedert vele jaren niet gekende hoeveelheid sneeuw overdekte. Volgens officiële opgaven zijn bij de ontploffing in de steen kolenmijn bij Barnsley 351 personen omgekomen. Voor eenige dagen kregen op den spoorweg van Nashville naar Decartur twee reizigers, beide in beschonken toestand, twist, die zoo hoog liep en de andere reizigers zoo hinderde, dat de conducteur de twistende liet verhuizen naar een goederenwaggon om daar hun geschil uit te maken. Zij waren hiermede te vreden, en toen zij plaats hadden genomen ieder' op een der uiteinden van den waggon, schoten zij revolvers op elkander af, nadat een derde per soon, getuige als liefhebber, het sein had gegeven. Beide bleven echter ongedeerd; zij wilden nog eens vuur geven, doch de eenige lantaarn, die een fluituw licht verspreidde, ging uit en dus konden zij zich van hunne vuurwapenen niet bedienen. Zij zochten elkander toen in de duisternis op, vielen op elkander aan en staken in dolle woede met messen, tot dat de strijd moest ophouden bij ontsten tenis van strijders. Beiden toch lagen voor dood op den grond. Men nam bén op en eenige oogenblikken later stierf de eene; de andere zal ook niet lang meer in het leven blijven.- Volgens de Frankforter „Europc", hoeft de zaak der beschaving in Europa bij al het gewoel van het jaar 1866 slechts drie zaken gewonnen; docli dat drietal is van gewint en verdient dat uien daarvan aanteokeuiug koude. He eeiste in de rij der bedoelde aanwinsten is de geleidelijke en toenemende amortisatie der Noord-Aincrikaanscho schuldeen feit, hetwelk met treffende welsprekendheid de miigt der vrijheid en van het zelfbestuur verkondigt. De tweede aanwinst is dc uitbreiding van het aanzien van Penissen, waardoor, in het belang dier mogendheid, het Europcschc evenwigt verplaatst is. De derde en laatste aanwinst is de electorale beweging in Engelandeene maatschappelijke omwenteling, welke alom op het vasteland weerklank vindt Elk vraagt zich af (vervolgt cn besluit dc schrijver), wat wij iu liet jaar 1867 vcrwachteu mogen? Ons antwoord is, en wij geven dat antwoord al zuchtende; Europa verwacht de invoering van een nicmv regt, gegrondvest op het naaldgeweer. Werwaarts ons oog zich ook rigt, wij worden niets anders gewaar dan het gewcer-Chassepot, het gewccr-Dreyse, gegroefde kanonnen, forten en bastions. Zou men niet wanen, dat liet menschdoin aan eene oogziekte lijdt? Dc conservativen con serveren al afbrekend; dc anarchisten hervormen al conserverend. Het geweld hccl't meer in te brengen dan het regt, en het regt zelf is eene strook papier geworden, waarop de eerste drogreden aar de beste schrijven kan wat hem goed dunkt Eu toch, toch is de vooruitgang door de vrijheid een levend, een onver gankelijk beginsel. Toch zullen wij met Gallileï blijven uitroepen: Evenwel draait zij!" Als een staaltje van de plunderingen der Oostenrijkers, ten nadeele van cn bij hun vertrek uit Venetië, wordt medegedeeld, dat 110 verschillende schilderijen, waaronder van de eerste meesters, uit het keizerlijk paleis van Venetic naar Weenen zijn gevoerd. Sommige daarvan zijn onder weg verkocht en wel tot schandelijk lage prij zen. - Behalve dit aanzienlijk getal schilderijen werd onlangs door een dagblad van Florence een lijst opgenomen van doku- menten en stukken welke uit het Veuetiaansche archief ziju mede genomen. Uit Padua worclt het overlijden gemeld van den heer Silvestro Camerino, die een vermogen nalaat van 42 millioen fis., waarvan hij 24 millioen vermaakt beeft aan een neef, die in ongunstige financiële omstandigheden verkeerde, terwijl de overige 18 millioen voor verschillende legaten bestemd zijn. De. overledene was 92 jaar oud en kon naauwclijks zijn naam schrijven. 50 jaar geleden was hij aardwerker en verdiende een gering daggeld. Bij zijn overlijden was hij ridder van onderscheiden orders en kamerheer van den paus. Een inwoner van Pitssburg in Noord-Amerika beeft zeer in gewikkelde familie-betrekkingen, waarvan bij den volgenden uitslag geeft; Ik huwde met eene weduwe, die eene volwasen dochter had. Mijn vader werd verliefd op mijne stiefdochter en trad met haar in den echt. Alzoo werd mijn vader mijn zoon en mijne stiefdochter mijne moeder, want zij was mijns vaders vrouw. Eenigen tijd daarna beviel mijne echtgenoote vau een zoondeze was mijns vaders zwager en mijn oom, want hij was de broeder mijner stiefmoeder. Maar nu kreeg mijns vaders vrouw, mijne stiefdochter namelijk, ook een zoondeze was derhalve mijn broeder, als de zoon mijns vaders en tevens mijn kleinzoon, als de zoon mijner dochter. Mijne vrouw was mijne grootmoeder, want zij was de moeder mijner moeder. Ik was tegelijkertijd de man en de kleinzoon mijner vrouw. En daal de man van iemands grootmoeder zijn grootvader is, was ik mijn eigen grootvader. Terwijl de republikeinscbe partij het r.egerstemregt onder de hoofdpunten van haar programma stelt, wordt aan de andere zijde beweerd dat de negers iu de Vereenigde Staten, sedert hunne eman cipatie nu bijna twee jaren geleden, in ontwikkeling en welzijn achteruit gaan en op weg zijn om terug te keereu tot het leven van wilden, hetwelk hunne voorzaten in Afrika leidden. Als bewijs daarvan wordt aangevoerd, dat z.ekcrc godsdienstige gebruiken van walgelijken aard eu dierlijke strekking, bekend onder den naam van Voodoo, cn gevormd door zaïnensmelting van Afrikaauscho eu Indiaansche bijgeloovighcden, sedert de afschaffing der slavernij onder de negers in zorgbarcride mate veld winnen. Dc plegtigheden der Voodoo- priesters en priesteressen worden mecreridcels iu het geheim gevierd; soms schijnen zij inct menschenoffers en met het eten van menschenvleesch gepaard te gaan. 8URGËRLÏJKE STAND VAM DE GEBEENTE HELDER, van 2S December 1866 Int 1 Januarij 1S67- ONDERTROUWDJ. Schorsij, timmerman, 23 jareu, wonende te Amsterdam cii G. Klein, 22 jaren. GEHUWD: P. Hen cn A. Krijnen J. Zon en R. Dalmeijer. C. Kramer cn T. Bruin. L. Horstman en J. -M. Boon. BEVALLEN: L. Bronsmn, geb. Visser, (D.L D. Schuurman, geb. Molenaar, (D.). S. Beukers, geb. Buddingh, (D.). J. Hen, geb. Boon, (D.j. C. E. Ho- geudorp, geb. Marrevcld, (Z.). V. Pekel, geb. Corper, (Z.), W. Janzen, geb. Kikkert, (Z.). H. C. .Teckel, geb. Mijnssen, (Z.). M. P. F. van Voormeld, geb. Junius, (D.). S S. Wcers, geb. de Jongli, (D.). L. H. H. Bruijnzcel, geb. Schooiicuian, (Z.). T. Lak, geb. T.uken, (Z.). M J. Oostcrhoff, geb. Thomas, (D.). VV. Bcneker, geb. Kneppel, (li.). P. Eloiit, geb. Lemoinc, (Z.). OVERLEDEN: J. A. Koningstcin, (86 jaren eu 11 maanden). A. de Koene, (35 jaren). W. Jacobs, (S2 jaren). .1. F. dc Merecliic, (5S jaren). II. L. Keijzering, (6 weken). G. Groot. (C4 jaren). F. G. Suhren, (3 maandcu). BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, van 28 December 1SCG tot 4 Januarij 1867. ONDERTROUWD eu GEHUWD: Geenc. GEBOREN: Arnoud, zoon vau Anioud Langevcld en Alida Rab. OVERLEDEN: Klaas Ueijcrs Dijker, 66 jaren, geb. met Jantje Boon. Levenloos aangegeven kind van Jau Saudifort en Bel ia Touw. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE KELDER, door den Meer C. VAN DER STERR. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. Afw. 3 12 ntw. 0.6p.l 752.11 - 7.8S •112 uw. 1.2,, 756.83 - 3.18 5j s'ono. 1.4,, 766.18 f 6.15 5|12 zoto. 1.5» I 76Ö.9()|t G.S7 - 1) Gevroren 10 streep per etmaal Tlïcrmomet. C. Stand.i Afw. .3 gesteldheid. Bew. Snccuwb Bew. bctr. Helder Vriezend 2.4| 0.91|lleld.bcw.goedw Gw. vlk Vlak. 262ste STAATS-LOTERIJ. EERSTE KLASSE. tweede lijst. No. 12823 20,000; 7057 5000; No. 17405 1500; No. 5133, 6744 en 7161 ieder 1000; No. 17727 400; No. 10704, 17817 en 18042 ieder 200; No. 4219, 4387, 6094, 9003, 9992, 10619,12581,13789 cn 17313 ieder ƒ100. derde lijst. No. 12174 100. MA I iK TB E R1GTEN SCI1AGEN, 3 Januarij. Aangevoerd: 92 magere Seliapen f 12 a 20. 1S1 vette dito f 24 a 28. I 160 Ovcihoiidcrs f 12 a 22. 16 magere Varkeus f 10 a 15 46 Biggen f4,50 a f 5. Konijnen 20 a 60 e. Kippen f 0,40 a 1. Eenden 40 a 60 e. Duiven 10 a 50 e. Boter 965 en Kaas 3'! a 35 c per N. p. Kip-Eijcreu f 3,50 a 4 per 100. PI .'KM ERENDE 3 Januarij. Aangevoerd: 6 Paarden. Vette Koeijen uithoofde der verbodsbepaling niet ter markt aangevoerd; de slagtcrs zochten evenwel in hunne behoefte te vo.rzien en gingen tot dat einde hier en elders in de stallen; te oordcelen naar dc pi ijzen daar besteed, was de geest, zeer vlug. 30 vette Varkens, 41 a 50 c. per N. p., handel matig vlug, 3 magere Varkens, f 11 a 17, en 78 Biggen f 3,50 a 6, handel stug. 766 Schapen eu Lammeren; vette Schapen waren niet ruim ter i inaakldc laatste vleeselunavkt te Londen was zeer ferm cn deed hier ook den prijs stijgenOvcrhuuders werden zeer gezocht de prijzen loopen opde ordi- I uaire Ovevhouders uit de omstreken vau Jisp eu/,. gelden reeds tot f 20 en hoogcr. 459 Ganzen, f 2,50 a 3. 102 Zwanen f 7 a 7,25. Boter f 1 a 1,10 per N. p. 70 stapels Kleine Kaas, f 34,25 per 30 N. p.; goede voorraad, vlug eu duur verkocht. PiilDDELBUBOSCilE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. Aau MlI'DELBl KG: 7 Jan 's inorg. 5 ure 30 min. 8 Jan. 's morg, 6 ure. 10, 11, 12 en 13 Jan. 's morg. 7 ure. Van ROTTERDAM 7, 9 eu 11 Jan. 's morg. S ure 30 min. 12 en 13 Jan. 's morg. 10 ure 15 min. Telegrafisch hcrigt. Heden, Zaturdag 5 Januarij 1867. Beurs van AMSTERDAM Geen variatieprijzen nagenoeg hetzelfde. VIJF-EN-T WIN TIG JARIG E ECHTV EIU5ENIG IN G C. FOB M E R C. L E'ÏJ E N. Bevallen van eene Dochter H. VENSTERVAN HEERDE. Nieuwediep, 5 Januarij 1867. Den 1 dezer overleed, in den ouderdom van ruim 82 jaren, W. J AC O BS, gepensioneerd Onderojjicier der Mariniers. Tevens dank voor de laatste eer, aan den Overledene bewezen, door de Afdeeling Helderder Vereeniging Het Metalen Kruis en aan het gedeelte van het corps Mariniers ajhier, uit naam der Weduwe, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Nieuwediep5 Januarij 1867. M. WOLS, Weduwe W. JACOBS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 3