BUITENLAND. De lieer Marseh, sedert ecnige dagen te Yelsen teruggekomen, vervult weder zijne betrekking ais stalmeester. Met groote blijd schap is hij door zijne landgenooten begroet. Bij Viauen werd vrouw C. d. H. 's nachts bij haar moeder te Hagestein gehaald. Op weg schrikte het paard en werd de vrouw, moeder van vijf kinderen, van de kar geslingerd, zooclat ze dood bleef liggen; een kleine jongen sprong achter van de kar en de voerman kwam met paard en kar in den sloot, maar met den schrik vrij. liet is bekend dat elf kadetten der Militaire Akademie van Breda naar 's Hert ogen boseh gevankelijk overgebragt en in cellen gedetineerd zijn. Men verneemt thans dat de opuamc in de cellen niet is geschied op hooger last, maar omdat het regel is dat alle preventief aangehouden personen, voor zoover de beschikbare ruimte het toelaat, in de cellen worden geplaatst. Wat hunne voeding betreft, wordt hun niets onthouden in hetgeen waarop zij regt hebben, en is het gebruik der kantine onbeperkt aan allen toegestaan. Dezer dagen zijn te 's Hertogenbosch eeuigc poldergasten gearresteerd, die onderscheidene winkeliers hebben opgcligt, o. a. hadden zij bij een schoenmaker voor 50 schoenen gehaald. Men heeft in de orustreken van Deventer reeds een ooijevaar waargenomen. liet Prov. Geregtshof Ie Arnhem heeft A. Huisman cn B. Kluin, beschuldigd van moord, aan die misdaad schuldig verklaard en hen veroordeeld tot de strafte des doods. Arnhem geraakte jl. Dingsdag avond door 'tbevriezen van den meter in do nieuwe gasfabriek plotseling in 't donker. Tot welke koddige tooneelen dit hier en daar aanleiding gaf is te begrijpen. Te Ede is een trein over een persoon gegaan, cn zijn hoofd van de romp gescheiden. In Friesland is een dorp, 100 zielen tellende, cn dat, roet een andere gemeente gecombineerd zijnde geen pastorie heeft, doch wier kerk een jaarlijksch inkomen heeft van 13,000 gulden. Er wordt bitter geklaagd, dal in die provincie de inkomsten der Hervormde Kerk gebruikt worden, tot onderhoud van wegeu, vaarten, kanalen, brandspuiten, enz. Tusschen Ilecg en Woudsend gebeurde den 7 dezer een vree- sclijb ongeluk. Zes personen waagden zich op het nog brooze ijs, en vielen, er op hetzelfde oogenblik door, met dit rampzalig gevolg, dat vier er van jammerlijk zijn verdronken. Zoo gaat er geen winter voorbij of wij hebben, helaas! voorbeelden van betreurens waardige onvoorzigtigheid te vermelden in offers van het ijsvermaak. De lnit.-adj. v. W. te Maastricht is sinds oudejaarsavond vermist; men denkt dat hem door de duisternis een ongeluk is overgekomen. In eene der Iiollandsche steden is met .Tanuarij 1367 een der ambtenaren van den burgclijken stand van de dagelijksche waar neming van de dienst ontlast géworden: bij benadering had de man, in 17 jaren, in die betrekking een milliocn een honderd zes en vijf tig duizend (1,156,000) malen zijnen naam geteekend en ruim vijf en dertig duizend (35,000) huwelijken gesloten. In 1366 zijn 16 leden van Enropeesche vorstengeslachten gestorven, nl. 8 prinsen en 8 prinsessen, t. w.: a. de regerende landgraaf Ferdinand van Hessen-Homburg, de infant dom Migucl van Portugal, prins Otto van Italië (zoon van Yictor Emmanuel). prins Lodcwijk Filips van Condc (zoon van den hertog van Auroale), prins Aulon van Hohenzollern-Sigmaringen (gesneuveld in den Pniissisch-Ooïlenrijkschen oorlog), prins Hendrik XII van Reiiss, jongste linie, prins Sigismimd van Pruissen (zoon van den kroon prins) en de jongste zoon van den koning van Spanje; l. koningin Maria Amelia, weduwe van Bodewijk Filipsgravin-weduwe Karo- lina von Waldeck: prinses Louise van Holstcin-Sonderburg-Augus- tenburg, gemalin van prins Michucl Blangali Ilandjériprinses Sophia van Liechtenstein, gemalin van prins Frederik: vrouwe von Frankenberg, morganatische gemalin van prins Karei van Begeren prinses Philippine vau Rcuss-Schleitz.prinses Catharina van Öklen- burg, en aartshertogin Elisabcth van Oostenrijk, dochter van aarts hertog Jozef. In gcnöcmd jaar overleden vijf kardinalen Scilowszky aartsbisschop van Grim en primaat van Hongarije; Gousset, aarts bisschop van Bheims; Bnlnssi, bisschop' van Imola, Matteueei en Tosti. Do hper Spurgeon, de ook in 'Nederland welbekende Engelsche prediker, heeft twee en een halve morgen gronds gekocht tot op- rigling van een weeshuis, waarvoor nog onlangs zekere dame bij testament eene som van 20,000 p. st. beschikbaar heeft gesteld, 8000 p. st. voor 't gebouw en 12,000 als fonds. Men zal beginnen met lut bouwen van ruime schoollokalen, enz.; ter wederzijde zullen di! woningen der weezen gebouwd worden. Ieder van deze woningen •/al voor tien personen ingcrigt worden. De heer Spurgeon toch meent, dit deze wijze van herberging zich meer aansluit aan het familieleven en boven het stelsel van gezamenlijke kazernciing verre dc voorkeur verdient. Hij noodïgt dc lakenhandelaars en kleed er in akers uit, om door geschenken in stoffen de kleeding der eerste 50 verpleegden gemakkelijk te maken. Ook hoopt hij dat vele metselaars en andere handwerkslieden hunne giften zullen bijbrengen in den vorm van een dag of twee hulp bij het werk aan den nieuwen bouw. In een dagblad van ouden datum, vindt men de volgende eniiosc advertentie opgenomen: „Heden werd mij, in den ouderdom van 61 jaren, door den eng. I des doods, met zijne vergiftige pijl ontnomen mijn geliefde echtgenoot, en/.., op wien hij reeds acht maanden had gemikt, enz." Men heeft berekend (wat berekent, men tegenwoordig al niet?) dal er op dezen aardbodem 350 millioen huisgezinnen bestaan. (Men hoeft. niet. bi rokend in hoeveel cr vrede of onrust heerscht). Ev leven nog 61 millioen ongehuwde meisjes en slechts 50 milliocn jongelingen. Dc microskoop levert het bewijs, dat zich in een zwart stipje, ter grootic van een speldenkop, in een aardappel, bijna 200 wilde beestjes ophouden, die den vorm van insecten hebben en elkander vrec-sclijk mishandelen en verscheuren. Men begrijpt, dat de aard appel, door dezen inlandschen oorlog, ziek moet worden. -De Engelsche dichter Alexandcr Smith is jl. Zaturdag in den ouderdom vau 36 jaren overleden. Een der grootste pachthoeven van den nieuwrren tijd, is die van generaal Urquiza, vau Buenos-Aj res. Zij bestaat uit een on afgebroken vlakte vau 900 vierkante mijlen, waarop tallooze duizenden van paarden, runderen en schapcu grazen. Van deze pachthoeve worden jaarlijks 50,000 stuks vee aan de slagterijen geleverd. De Qreat Kaalern zal den 20 Maart naar New-York vertrekken, ten einde zijn eerste reis naar Frankrijk aan te vangen. De MiddCojir. wijst op ccn koddige mystificatie. De N. Goewche Courant leverde in de laatste tijden eeuigc opmerkelijke proeven van gcloofspoëzic van zekeren heer P. van Os. Onlangs stierf plotseling die lieer; eene advert. verscheen in de JSaarl. Cour. omtrent zijn overlijden, met dc framje aanhaling van „in den eersten Adam verdoemd", enz., en de A. Gotische Courant leverde eenigc nagelaten gedichten, van 'tzelfde kerkelijk onhodoxe gehalte, en zelfs het portret van den edelen man. Thans blijkt, dat dc heer van Os nimmer bestaan heeft. De geloofspoëzie werd door cenige letterkundigen te 'a Iioge vervaardigd, en het portret is vau een socicteitsknecht. De goede ziel, die men olies liet. oversehijven, ten einde er cachet aan te geven, weigerde verder zijn hand te leenen, en daarom had men v. Os maar laten sterven Zie hier de verhouding der gepleegde moorden tot het zielental der bevolking in verschillende staten van Europa. In Engeland heeft men 1 moordenaar op 67S.OÜO zielen; in Nederland 1 op 163,000; in Pruissen 1 op 100,000; in Oostenrijk 1 op 77,000: in Spanje 1 op 4113: in den Romrinsclicn Staat 1 op 750. Men leest in het staatkundig overzigt van don Moniteur (avond-editie): „De Europeesche pers wijst eenstemmig op den gtin- stigen indruk, dien 's keizers nieuwjaars-aanspraak tot het corps diplomatiqnc heeft te weeg gebragt. De vredelievende invloed, door het Fransche gouvernement geoefend, is een onderpand voor de algemeenc veiligheid en volken, zoowel als souvereinen, koesteren de opreg||te wenschen dat, ingevolge hel door Z. M. uitgedrukte verlangen, de algemeenc tentoonstelling er toe mouc medewerken dc hartstogten tot bedaren cn de belangen tot toenadering te brengen." De Moniteur wijst verder op den bevredigenden toestand van den Eomeinsehen staat.. „De verzoenende gezindheid, welke beide partijen bezielt, wordt een waarborg geacht voor het wélslagen van de tnssc-hen Italië en Rome geopende onderhandelingen." Te Rome heeft men de discussie over theoriën en beginselen opzettelijk ter zijde gelaten cn de zaak slechts uit. een practisch oogpunt beschouwd. Op de meeste punten in geschil, zegt dc Moniteuris reeds eene overeen stemming tot stand gebragt, zootlat nog slechts qumsticu van vorm ter regeling overblijven. J Van verschillende zijden worden gunstige berigten vernomen met i betrekking lot de aangelegenheden te Rome en de verhouding tot het koningrijk Italië. Wat de zending van den Italiaanscben gelastigde, den heer Toncllo, betreft, wijst men op gunstige resultaten. Tegelijk hiermede vestigt, men het oog op de verbetering in de verhouding tusschen Italië en Oostenrijk, dat een gunstig verschijnsel mag heel,en in de Enropeesche politiek. Er is eene toenadering ontstaan, die de schoonste uitkomsten belooft. l)e souvereinen dier beide landen hebben elkaar op den Nieuwjaarsdag gelukwenschingen gezonden en het uitzigt bestaat, dat handelsovereenkomsten, die i zegeningen des vredes, de plaats zullen innemen van den vroegeren wrok en haat, die tusschen de elkaar vijandig gezinde hoven tot j nog toe bestond. I In de buitenlandsche bladen wordt tegenwoordig ook belangstelling gewijd aan de tusschen de regeringen vaa Belgie cn Nederland bestaande qurestie betreffende de afdamming der Ooster-Schelde. Men beweert, dat in den boezem van het Belgische kabinet oncenig- heid bestaat over de beantwoording der vraag hoe deze qumstie zal i behandeld en tot een goed einde gebragt worden. Wij vinden den j niet onbelangrijken wensch geuit, dat uit dit viaagstuk geene ernstige gevolgen mogen ontstaan. Eu zeker is de opmerking niet zoo heel ongegrond, dat deze twee kleine staten wel moge bedenken, dat zij maglige naburen hebben, die wel gaarne gebruik zouden willen maken van eene tusschen hen ontstane vredebreuk. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat, de minister van Buitenl. Zaken eene nota naar Parijs, Londen en Petersburg gezonden heeft, waarin de drie beschermende mogendheden dringend worden uit- genoodigd Griekenland tot de orde te roepen. Wordt aan dit verzoek geen gevolg gegeven, dan zal de Porte zelve zich regt verschaffen j Het den 9 dezer ontvangen zeer belangrijk Lengt uit Washington I werd den volgenden dag door een ander gevolgd, nog veel belang rijker, daar het de aanneming meldt van het voorstel, in het huis der afgevaardigden gedaan, tot het in staat van beschuldiging stellen van president Johnson. De politieke locstand der Vcreenigde Staten van Noord-Amerika is hierdoor nog hagchelijker geworden. De hardnekkigheid waarmede de heer Johnson bij zijn staatkunde volhardt, niettegenstaande de verkiezingen van het congres zoo ongunstig voor hem zijn uitgevallen, moest, wel tot dit uiterste gevolg leiden, bij de bestaande bitterheid tusschen de twee partijen; De radicalen drijven hunne zaak zoo ver mogelijk, en ofschoon de president, ondanks dc vijandigheid der meerderheid van het congres, door eene magtige partij ondersteund wordt, kan het genomen besluit der volksvertegenwoordigers hem geen gering gevaar veroorzaken. 1 Blijkens eene officiële opgave, bedroeg het Fransche leger den 1 dezer aan linietroepen en reserve ten cijfer van 610.000 man. i Rekent men daarbij de 100.000 man, die dit jaar worden opgeroepen, clan vertegenwoordigt het Fransche leger in dit jaar eene magt van 710.000 man. Jl. Maandag ochtend is te Parijs een Japansch gezantschap, aangekomen, afgevaardigd door den tijdelijken taïkoen. Dat gezant schap bestaat uit 19 personen, waarvan 2 ambassadeurs, 10 officieren en secretarissen-tolken en 7 bedienden. De eerste ambassadeur heet i Ko-Idé en draagt de titel van yamato-no kamide tweede ambas- sadeur heet Tsi-Kawa en draagt den titel sourou-ga no karai. Het j gezantschap zal acht dagen te Parijs vertoeven, waarna het zich over Berlijn naar St. Petersburg en vervolgens naar Amerika zal begeven. Later zullen twee permanente gezantschappen worden ge- vestigd te Parijs en te I.onden. Tegelijkertijd zal eene Japansche

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2