HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 6. ZONDAG 20 JA.MA HM. 1867. EN VIJF-EN-TWINTIGSTE De COMMISSARIS des KONINGS BINNENLAND^ v\\^S£n het Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. KAKKER Cz. in deu boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Aiwkrtentièn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Tlijkstrnat tegenover de Laan, I-I422, aan </f?/J7eWü;r,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. in de provincie NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bet ver wisselen van de nooddeur met de herstelde ijzeren binnen- vloerdenr der schutsluis WILLEM III, aan den ingang van het Noordhollandsch Kanaal te Buiksloot, de scheepvaart gedurende den 23, 3-4 en 25 Janna rij bij de sluis OPONTHOUD of VERTffiAGIWG kan ondervinden en dat nh, die verwisseling liet «loorscï&iitten weder op de gewone wijze zal geschieden. Haarlem, 17 Jan narij 1867. De Commissaris des Konings voornoemd, R O L L. Den 21 dezer vertrekt de O. S. Ijiindmail via TRIEST, den 33 dezer via MABSEIIJiE. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 Januarij. Op het oogenblik waarop de onderstaande regels worden ter neder gesteld, zijn wij aan dezen uithoek van ons land, behalve van den naasten omtrek tot Alkmaar, ten eenenraale afgezonderd. Op den weg van Alkmaar naar Haarlem hebben, naar men verzekert en uit sommige omstandigheden noodwendig moet opmaken, liooge sneeuw bergen de communicatie gestremd en ons afgescheiden van het zuidelijk deel des lands achter die witte bergen. De postkar van Haarlem wordt hier reeds gedurende drie dagen te vergeefs gewacht; wij ontvangen geen brieven meer, die verder dan van Alkmaar moeten komen en behoeven niet meer naar een koffijhuis te gaan om de Couranten te lezen. De bakkers klagen over gebrek aan gist, die ook al uit Haarlem moet komen en velen zijn nieuwsgierig' wachtende op tijdingen van elders. Daar komt waarlijk weer de jongen uit de drukkerij, vragende om copij voor de Courant. Nieuws, anders dan van onzen naasten omtrek, is er niet te melden. Ik weet waarlijk niet of keizer Napoleon nog in "Frankrijk regeert, of dat hij niet reeds door eene revolutie van den troon gebonst, of misschien reeds ten grave gedaald is. Ik weet niet of er in ons werelddeel vredd of oorlog heerscht. Ik weet niet of von Bismarck bezig is om den inwen- digen toestand des lands te regelen, of dat hij een nieuwen krijgstogt uitschrijft om Noord-Duitschland te vergrooten, Ik weet niet of Victor Emmanuel tevreden is met Ycnetië en of hij niet reeds op gewelddadige wijze pogingen aanwendt om Home in bezit te krijgen. Ik weet niet of Garibaldi, zoo hij Caprera verlaten heeft, werk zoekt op Italic's bodem, dan wel of hij naar Candia op reis is, om dat schoone eiland uit de magt des sultans te bevrijden. De post is niet aangekomen en ofschoon wij in gewone omstan digheden weinig er aan denken hoe belangrijke dienst die man ver vult, die ons de gewigtigste tijdingen van elders overbrengt, deze tijd van afzondering herinnert ons krachtig aan het lio'oge gewigt van zijn post. Zoo iemand bij zijne aankomst welkom wordt gcheetcn, dan zal het zeker deze onze nieuwsbode zijn. Gisteren avond is hier eindelijk weder een poslkar aangekomen met versche tijdingen van elders. De gemeenschap is dus weder hersteld en liet ongerief opgeheven. Men verwacht en hoopt, dat, als a. s. jaar de spoorweg van Alkmaar naar Haarlem gereed is, zoodanige stremming niet meer zal plaats hebben en betreurt het, dat de postadministratie de magt niet heeft om bij het versperren van den weg een andere route te nemen, die er blijkens de aankomst van reizigers, die langs Purmerend naar hier kwamen, wel te volgen was geweest. Gisteren avond had ten Raadhuize alhier plaats de aanbesteding van bet jaarlijksch onderhoud van gemeente-gebouwen, enz. over 1867. Er waren ingekomen 7 inscbrijvingsbilletten, als van de heeren P. Dekker '1989, Gebrs. Moorman 4700, W. van der Wooning 4349, P. Yerhey 4278, P. Spruit 4260, S. Gooien 4120 en Gebrs. Korft' 3844. De rederijkerskamer Olympia hield jl. Donderdag avond hare tweede buitengewone vergadering in dit saizoen. Niet zeer talrijk werd deze bijeenkomst bezocht: het winterweder en vooral de door den sneeuwstorm ongebaanden wég hadden velen doen besluiten om voor ditmaal de anders zoo gezochte bijeenkomsten der kamer niet bij te wonen. De werkende leden, die in deze vergadering optraden, vervulden hunne taak op uitmuntende wijze. De dichtstukken, die er werden voorgedragen, kenmerkten zich door schoonen, afwisse lenden inhoudzij die ze voordroegen gaven blijken van ijverige studie en van merkbaren vooruitgang. De heer J. M. van Aken. werkend lid der kamer, had een stuk vervaardigd, een blijspel in één bedrijf, dat, onder den titel: „Bezint eer gij legint", ter opening van de 2de afdccliug der werkzaamheden ten tooneele werd gebragt. De inhoud van liet stuk was zeer onderhondend en boeijend, de uitvoering aan goede handen toevertrouwd. Wij gelooven aan veler verlangen te voldoen door tot liet bestuur der kamer de vraag te riglen, om dat blijspel een volgende keer weder een plaats op het programma der werkzaamheden te geven. Vele leden, die thans om bovengenoemde reden niet tegenwoordig konden zijn, zouden op die wijze met het niet onverdienstelijk werk van onzen plaatsgenoot kunnen kennis maken, en zij die tegenwoordig waren zullen zich zeker niet tegen ecne herhaalde opvoering verklaren. Gisteren avond werd in het Hotel den Burg het 25jarig bestaan van het leesgezelschap Leeslust alhier feestelijk gevierd. Yan de primitieve leden waren nog een drietal in de vergadering tegenwoordig. De oprigter, de heer L. V. Ledeboer Az., had zich gedurende het bestaan van het gezelschap bestendig met de directie belast. De heer J. M. van Aken, werkzaam op 's "Rijks telegraafkantoor alhier, is verplaatst naar Enkhuizen, als eerstaanwezend telegraphist. Naar men verneemt is de veetyplms uttgebroken, op den stal van den landbouwer Kos, te Schagen. Twaalf runderen zijn afgemaakt. Aan de statistiek der bevolking van deze gemeente over het jaar 1866 ontleenen wij de volgende opgaven: Op den 31 Dec. 1865 was de staat der bevolking, met inbegrip van de later ingeschreven personen, als volgt: Mnnncn.Yrouwen.Totaal. 9080 S249 17329 Er werden in 1866 geboren: Mann. Vrouw. Totaal. 361 327 688 Er vestigden zich iu de gemeente: 492 67.1 1163 Te zamen 853 Totaal der sterfte: 175 Er vertrokken naar elders 706 998 139 597 736 1851 814+) 1303 1017 Verschil in meer bij te voegen minder af te trekken 234 9052 8511 17563 Yan dit getal inwoners behoorden 2S0 personen tot de landmagt en 1008 tot de zeemagt, met inbegrip van het korps Mariniers. Met het oog op de onderscheidene godsdienstige gezindheden waren de ingezetenen dezer gemeente verdeeld als volgt: Nederduil- sche Hervormden 11440, Eransche Ilerv. of Waalschen 37, En gek sche of Presbytcriaansche Hcrv. 7, Evang. Lutherschen 401, Hem. Evang. Lutherschen 273, Doopsgezinden 384, Remonstranten^?!, Christelijke Afgescheidenen 323, Roomsch Catbolieken 394S,ftQu'(l Roomschen of van de Bissch. Clerezy 290, Israëlieten 41».- tot geenc der genoemde gezindheden behoorende 15, te zamen 175w;~

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1