HELDERSCHE NIEUWEDIEPER CODEANT. M 8. ZONDAG 2 7 *1 AAL A111*1. 18G7. EN VIJF-EN-TWINTIGSTE De COMMISSARIS des KONINGS BINNENLAND. ft*/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaïuedag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Adyeutotikn worden aangenomen tot Znlurdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, I-I422, aan denEelder, totll ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.G0. Voor lederen regel meer ƒ0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 89 dezer vertrekt de I. Eiimdinall via SöUTIf AMPTOBT. Wen 39 dezer vertrekt de WEST-INDISCHE mail. in de Provincie NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de op 23, 24 en 25 Januarij voorgenomene verwisseling der Binnen- vloeddeur in de Schutsluis WILLEM III door het ijs is verhinderd, en dat het tijdstip waarop die verwisseling later zal geschieden, eenige dagen na de heropening der vaart zal worden aangekondigd. Haarlem25 Januarij 1867. De Commissaris des Konings voornoemd, R O L L. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 Januarij. Gisteren avond hacl ten Raadhuize alhier plaats de openbare aanbesteding vanhet doen van eenige veranderingen en vernieu wingen aan de School in de Schoolstraat, met bijlevering van bouwstoffen. Er waren ingekomen 10 inschrijvingsbilletten, als van de heeren: Gebr. Klein 4248; P. Dekker ƒ4127 J. D. de Graaf 39S1; W. van der Wooning 3949; S. Gooien 3600; Gebr, Korft'3360; Gebr. Moorman 3300; E. J. Knoppert 3290; P. Spruit 3090; P. Verhey 2900. Met genoegen vermelden wij, dat de pogingen tot werkver schaffing aan de behoeftigen in deze gemeente aanvankelijk met goed gevolg worden bekroond. Voor zoover de voorraad strekt en die schijnt nog al aanzienlijk te zijn bestaat alhier gelegenheid om touw te verpluizen tot bruin werk, ten einde zooveel mogelijk tegemoet te komen in het gebrek aan arbeid. Wij hebben de daarvoor geopende inrigting aan den Kanaalweg wijk I. No. 25 bezigtigd en zijn tot de overtuiging gekomen van het goede doel, dat de ondernemers beoogen. Ruim 80 hoofden van huisgezinnen ontvangen reeds nu dagelijks eene hoeveelheid touw om tehuis te verpluizen, dat hun op de vereischte lengte afgekapt, g ekookt en geslagen wordt verstrekt, waarmede 5 mannen en 4 jongens dagelijks bezig zijn. Als het touw geplozen is, wordt het aan het pakhuis teruggebragt en daar, door de voren genoemde 9 personen tot bossen gemaakt. Voor pluisloon en droogen wordt betaald 10 Cts. per Nederl. pond, dat is 20 pCt. meer dan het gewone loon voor alle de opgenoemde werkzaamheden tc zamen, waarvan men voor een gedeelte ontheven is. De ondernemers bc- oogen geen eigen voordeel, want zij zijn bereid om, indien de zaak nog winst raogt opleveren, het bedrag daarvan te storten in de kas der algemeene armen van deze gemeente. Nog vernemen wij, dat er reden van tevredenheid is over de goede trouw der pluizers en over den goeden geest, die onder hen heerscht; zij zetten hun vrij moeijelijken arbeid met moed voort. Naar wij vernemen zal, uitsluitend met de markttreinen, een proef worden genomen met het opnemen en aflaten van reizigers aan de spoorwegbrug in het Koegras en te Oudesluis, evenwel zonder vermindering van den vrachtprijs, welke gelijk blijft aan dien tot het naast verder gelegen station. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier eenc buiten gewone wintervergadering gehouden door het Departement Helder der Maatschappfr Tot Nut van 't Algemeen, die zeer talrijk door de leden en hunne dames werd bijgewoond. Besloot de Voorzitter de vorige bijeenkomst naar aanleiding van een toen gehouden lezing over vele personen en zaken in Baroord, enz. enz. dat wij, bij een vergelijking van onze gemeente met genoemde plaatsen, reden van tevredenheid hebben met hetgeen te Helder gevonden wordt, datzelfde getuigenis mogten wij bij het hooren van de voorlezing des heeren D. J. Brouwer in deze vergadering met nadruk herhalen. Het onderwerp der lezing wasde steenkolen, hun ontstaan en hun verdwijnen. Betrad de spreker in het eerste deel zijner rede het wetenschappelijk gebied, waar hij devorming der steenko- lenlagen in den schoot der aarde beschreef; inhet andere wees hij op de schaduwzijden bij het gebruik van ditlicht- en warmtegevend product op te merken. Hij deed opmerken, hoe de vooruitgang op materieel gebied, door het gebruik van steen kolen zoozeer bevorderd,* vaak bet oog deed sluiten voor de hoogcre behoeften der menschen; hij herinnerde er aan, hoeveel malen de steenkolen in fabrieken worden gebezigd tot minder goede doeleinden en hoe vaak het lot der arbeiders in die plaatsen der industrie meer dan beklagelijk ishij vestigde den blik op zooveel onzedelijks in onzen maatschappclijken toestand, dat groeit cn bloeit bij het licht en de warmte, aan de steenkolen ontleendhij vroeg deernis en medelijden voor het lot der beklagenswaardige kindereu, die in fabrieken arbeiden, vele uren daags, in eene voor ziel en ligchaam schadelijke omgeving. En eindelijk sprak hij een woord van opwekking tot liefdadigheid en hulpbetoon jegens hen, die in de koude van den winter zonder licht en warmte verkleumen. Met groote aandacht werd deze lezing gehoord. Bijdragen werden geleverd door de heeren D. Bakker Bz. en L. V. Ledeboer Az.; de eerste droeg voor het dichtstuk van de Genestet; Arme visschersde laatstehet gedichtHet eerste en het laatste feest. De Voorzitter, de heer G. E. Bron, dankte ten slotte voor de belangstelling in deze vergadering geopenbaard en uitte voor het Departement en zijne vergaderingen in dit jaar de beste wenschen. Een geacht ingezetene dezer gemeente, de adjudant-onderofficier M. H. van Hemert, werkzaam bij het materieel der Artillerie, viert heden den dag zijner 50jarige dienstvervulling. Reeds is de borst van den grijzen krijgsman versierd met de gouden medaille voor 36jarigc trouwe dienst. Op den dag van heden zal hem zeker menige aangename herinnering verschaffen het terugzien op den verloopen tijd in de krijgsdienst doorgebragt. Zoovelen zijner makkers werden in dien tijd van zijne zijde weggerukt, hij bleef tot in den ouderdom voor gade en kroost gespaard; voorzeker stemt hem de gedachte daaraan tot dankbaarheid voor zoo groot een zegen. De acte van bevoegdheid als hulp-apotheker is uitgereikt aan II. Lumkeman geb. alhier. Het telegraaph-kantoor alhier heeft in het afgeloopen jaar opgebragt 7,701,53, te Alkmaar 2,629,06 te Hoorn 1941.37. Alhier werden verzonden 14,2-89, ontvangen 10,4-S4 betaalde berigten. Te Vlieland zijn van af 22 Oet. tot uit. Dec. verz. 256 en ontv. 107 berigten, de opbrengst is 143,21. Te Alkmaar verz. 4767 ontv. 3602 berigten. Te Hoorn, verz. 3222, ontv. 3050 berigten. Zr. Ms. schroefstoomschip Vesuvius, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee II. P. van Boneval Eaure, op reis naar Oost- Indië, is, blijkens een bij het Departement van Marine ingekomen berigt, den 8 Dec. jl. in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) aan gekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. schroefstoomschepen Kijkduin en Schouwen, liggende te Hellevoetsluis, worden met den 11 Eebr. a. s. in dienst gesteld, met bestemming naar West-Indië, respectivelijk onder bevel van de luits. ter zee 1ste kl. II. E. Bunnik en C. T. Hackstroh.Wijders •worden met dien datum geplaatst: op de Kijkduin: de luits. ter zee 2de kl. J. Plantenga, A. G. Westeroueu van Meetoren cn C. W. A. D. Steupde off. van gez. 2de kl. J. C. D. Steendijk en de off. van adm. 2de kl. W. J. Medenbach; op de Schouwende luits. ter zee 2de kl. jhr. T. E. de Brauw, P. E. baron van Ileerdt ei»G. C. Sterk; de off. van gez. 2de kl. G. Karssen en de off. y 3de kl. J. Beijer. Tot buitengewoon hoogleeraar in de Wis- en Natuurku Eaeultijd te Leiden is benoemd dr. P, van Geer, lecraar aa lioogere-burgerschool te Delft.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1